Dünyadan ve ülkemizden olağanüstü güzellikte 8 plaj

muratekinay
İçindekiler

Bir şezlong, bir şemsiye, kıyıya vuran dalgalar ve bolca huzur... Günlük hayatın koşturmasından uzaklaşmak ve doğanın dinlendirici atmosferinde tatil yapmak için tek ihtiyacımız bunlar. Üstelik hem ülkemizde hem de dünyanın farklı yerlerinde denizin ve güneşin keyfini sürebileceğiniz benzersiz adresler var. Masmavi suları ve manzaralarıyla baş döndüren güzellikteki plajları turlamaya ne dersiniz?

1- Ölüdeniz – Muğla

Ege'nin cennet köşesi Fethiye'de yer alan Ölüdeniz turkuaz mavisi suların etrafını saran yemyeşil bitki örtüsü ile çok uzaklardan bile fark edilen bir güzelliğe sahip. Burada Ölüdeniz'in muhteşem manzaraları eşliğinde denize girebilir, güneşlenebilir veya yamaç paraşütü yaparak kendinizi Babadağ'dan aşağı bırakabilirsiniz. Üstelik sadece bu manzarayı izlemek için bile Ölüdeniz'e kadar gelmeye değer! Fethiye'de tatil için Dalaman Havalimanı'na en uygun uçuşlar burada!

2- Phi Phi Adası – Tayland

Bize göre dünyanın neredeyse bir ucunda olsa da egzotik tatil cenneti Tayland ve ülkeye bağlı Phi Phi Adası kesinlikle her gezginin listesinde bulunmalı. Bembeyaz kumsalları ve göz kamaştıran doğasıyla balayı tatiline çıkan çiftleri de çeken ada Leonardo DiCaprio'nun oynadığı The Beach filmiyle biliniyor. Üstelik günümüzde burası yılın neredeyse her döneminde turist akınına uğrayan yerlerden olsa da halen doğal güzelliğinden ve çekiciliğinden bir şey kaybetmiş sayılmaz. Vize almadan seyahat edilebilecek yerlerden olan cennet adada tatile uçuracak Tayland uçak biletlerini karşılaştırmak için acele edin!

3- Patara Plajı – Antalya

Caretta caretta kaplumbağalarının yuvası Patara Plajı çok uzaklara gitmeden upuzun bir kumsalın tadını çıkarabileceğiniz yerlerden. Üstelik burada kıyıdan metrelerce uzağa gitseniz bile deniz fazla derinleşmiyor. Yani eğer yüzmeyi çok iyi bilmiyorsanız rahatlıkla Patara'yı tercih edebilirsiniz. Yüzme konusunda çok iyi olmayanların zorlanmadan deniz keyfi yapabilecekleri diğer rotalar için yazımıza göz atabilirsiniz.

4- Bora Bora – Fransız Polinezyası

Palmiyelerle çevrili sahilleriyle, bungalov tipi odalarıyla ve birçok gezgine göre dünyanın hiçbir yerine benzemeyen baş döndürücü doğasıyla Bora Bora okyanusun tam ortasına yerleştirilmiş hayali bir dünyayı andırıyor. Diğer egzotik cennetler gibi romantik tatillerin değişmez durakları arasında yer alan Bora Bora'da tatil yaparken aynı zamanda birbirinden ilginç ve lezzetli tropikal meyvelerin tadına bakabilirsiniz.

5- Kaputaş Plajı – Antalya

Kalkan'dan Kaş'a doğru giderken yol üzerinde bir anda karşınıza çıkacak Kaputaş Plajı Antalya'nın artık dünyaca bilinen hazinelerinden. 200'e yakın merdiveni aşarak inebileceğiniz plajın yolu başta biraz uzun ve yorucu gelebilir. Ancak sahile ulaştığınızda buna fazlasıyla değdiğini hemen fark edeceksiniz. Plajda bulunan şezlonglardan birine uzanarak tüm bir günü kitabınızı veya gaztenizi okuyarak geçirebilir, Akdeniz'in maviliğinde huzuru ve sakinliği sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Kaputaş'ın mavi sularına ulaşmak için Antalya'ya uçuşları karşılaştırmayı unutmayın!

6- Whitehaven Plajı – Avustralya

Yine bizim için dünyanın diğer ucu denebilecek bir yerde, Avustralya'dayız. Aynı zamanda dünyanın tek kıta ülkesi olan bu topraklarda Whitehaven adıyla bilinen öyle bir plaj var ki güzelliğini anlatırken tüm sözcükler yetersiz kalabiliyor. Bir tarafında yemyeşil yağmur ormanlarını ve diğer tarafında bembeyaz kumsalları bir araya getiren plajın tepeden çekilen görüntüleri her şeyi anlatmaya yetiyor. Ülkeyi keşfederken bu önerilere mutlaka bir göz atın. Dünyanın öbür ucundaki Avustralya'ya en uygun uçak biletleri ise Avustralya uçak bileti sayfamızda.

7- Phaselis – Antalya

Bir tarafta ormanların içine kurulan antik şehrin kalıntıları, diğer tarafta ise Akdeniz'in göz kamaştıran güzellikteki berrak suları... Antalya'ya bağlı Phaselis adeta gezginleri denize davet eden bir plaj olduğu gibi aynı zamanda tarihi çok eskilere kadar uzanan bir antik kent. Sahilde biraz yüzüp serinledikten sonra antik kalıntıları gezip görebilir, doğanın ve tarihin tüm çekiciliğine bir arada tanık olduktan sonra buradan ayrılabilirsiniz. Üstelik Phaselis akıl almaz bir güzelliğe sahip olsa da bu anlamda tek değil! Şehrin diğer önemli yerleri ve yapılacak aktiviteleri için Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey burada!

8- Cala de Sant Vicent – İbiza

İspanya'nın eğlence adası İbiza denince neredeyse herkesin aklına gençlerin tüm gün eğlendiği plaj partileri gelir. Burası özellikle yaz aylarında gerçekten tam bir parti adasına dönüşüyor ve Avrupa'nın neredeyse her yerinden eğlencenin tadını çıkarmak isteyen gezginleri çekiyor. Ancak İbiza sadece hiç bitmeyen partilerin adresi değil. Adada yer alan plajlar ve koylar berrak sularıyla ve ince kumlarıyla bir plajdan çok büyük birer akvaryumu andırıyor. Bu yerlerden biri olan Cala de Sant Vicent ise sığ suların oluşturduğu büyüleyici görüntüsüyle uzun süre hafızanızdan silinmeyecek bir maceraya davet ediyor. Adanın berrak sularında yüzerken görebileceğiniz diğer önemli yerleri turlamak isterseniz İbiza'da gezilecek yerler galerimiz için tıklayın. Adada'da tadılması gereken lezzetler ise İbiza'da ne yenir ne içilir galerimizde!

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar