2024 Datça Badem Çiçeği Festivali

ipekincir

Türkiye’nin en bilinen geleneksel festivallerinden biri olan ve her yıl şubat ayının ilk haftasında düzenlenen Datça Badem Çiçeği Festivali, binlerce insanı kendine çekerek çok ilgi gören bir kültür ve sanat etkinliği. Ülkemizin badem üretiminin %10’unu tek başına karşılayan Datça’nın dünyanın her yerine ihraç edilen ünlü bademlerini tanıtmayı amaçlayan Datça Badem Çiçeği Festivali, Datça'nın en önemli geçim kaynaklarından biri olan badem çiçeklerinin açtığı dönemde, bölgenin doğal güzelliklerini ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla düzenleniyor.

 

Datça Badem Çiçeği Festivali hakkında

dalında badem çiçeği görünümü

İlk olarak 2018 yılında düzenlenen Datça Badem Çiçeği Festivali’nin amacı, ülkemizin en sevilen tatil cennetlerinden biri olan Datça'nın doğal güzellikleri ile kültürel değerlerini tanıtmak, yerel üreticileri desteklemek ve ilçedeki turizmi canlandırmak. Düzenlenmeye başladıktan sonra kısa sürede büyük ilgi gören ve dünyaca ünlü bademlerinin açtığı dönemde gerçekleşen Datça Badem Çiçeği Festivali, her yıl ülkemizin dört bir yanından gelen binlerce insanın katılımıyla devam ediyor.

Datça'nın tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtılmasının yanı sıra ilçenin kültürel ve sanatsal yaşamında da büyük önemli bir yere sahip olan Datça Badem Çiçeği Festivali, aynı zamanda yerel üreticileri de destekliyor. Datça bademleri ve bu bademlerle yapılan birbirinden lezzetli yiyeceklerin dünyaya tanıtılmasını sağlayan festival, aynı zamanda Datça’nın sadece yaz tatilleri için değil, yılın her mevsimi büyüleyici güzellikler içinde dinlenmek için ideal bir destinasyon olduğunu da katılımcılarına gösteriyor.

Datça Badem Çiçeği Festivali ne zaman?

badem ağacı görünümü

Datça Badem Çiçeği Festivali’nin 2024 şubat ayında gerçekleşiyor. Bu tarihlerde yolunu Datça’ya özellikle düşürmeni, yaz aylarında masmavi denizi ile kendine hayran bırakan Datça’nın doğasının festival zamanı ne kadar farklı olduğunu görmeni isteriz.

Konum Linki

Festival tarihi

  • 15-18 Şubat 2024

Yazar Notu: Datça Badem Festivali’ne gitmişken Datça’nın en güzel kamp alanları ile harika bir doğa tatili yapabileceğini unutma!

Datça Badem Çiçeği Festivali nasıl bir festival?

arkada datça gsisli görünümü önünde badem çiçeği açan ağaçlar

Bando ekipleri eşiğinde düzenlenen açılış korteji yürüyüşü ile başlayan Datça Badem Çiçeği Festivali’nde ilçenin her köşesinde yöresel el yapımı ürünlerin yanı sıra bademden yapılmış ürünler ve yerel lezzetlerin sergilendiği standlar kuruluyor.

Türkiye’nin birçok önemli sanatçısı ve ünlü grupların konserlerine sahne olan Datça Badem Çiçeği Festivali boyunca taş evler ve begonvillerle süslü Datça sokakları ile etkinlik alanlarında resim, fotoğraf, heykel, seramik, cam sanatı gibi farklı sanat dallarında sergileri inceleyerek de harika zaman geçirebilirsin.

Her yaştan insanın çok ilgisini çeken halk oyunları gösterileri, yarışmalar, animasyonlar gibi birbirinden eğlence etkinliklerle de unutulmaz zamanlar geçirebileceğin Datça Badem Çiçeği Festivali’nde yöresel yemekler, el sanatları, müzik, folklör, dans gibi atölye çalışmalarına da katılabilirsin. festival boyunca sanat tutkunları, ülkemizin dört bir yanından gelen tiyatro toplulukları tarafından düzenlenen tiyatro gösterilerini de izleyebilirler.

Festivalde rehberlerle düzenlenen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerine katılarak ise Datça Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen özel yerleri olan Knidos Antik Kenti, Çubucak Tabiat Parkı, Karia Yolu, Apollon Kutsal Alanı, Kızlan Köyü ile Kızlan Köyü’nü keşfe çıkarak yarımadanın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfedebilirsin. Datça’da gezilecek yerler için tam listeyi linkteki yazıda bulabilirsin.

Gastronomi meraklılarının çok ilgisini çeken kabak çiçeği dolması, badem köftesi, könger, badem pilavı, bademli incir tatlısı, labada dolması, damak tatlısı ve mürdümük çorbası gibi Datça’nın en sevilen yöresel yemeklerini de tadabileceğin Datça Badem Çiçeği Festivali’nde istersen yemek atölyelerinde organik ürünlerle siz de yöresel yemekleri yapmayı deneyebilirsin.

Festival için Datça’ya nasıl gidilir?

ilkbaharda güneşli günde badem çiçeği açmış ağaçlar

Datça’ya gitmek için hava ulaşımı kullanmak en kolay yol. Datça uçak bileti için linkten araştırma yapabilir, festival zamanına denk gelecek biletini şimdiden alabilirsin. Datça’ya en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı’nda indikten sonra Datça’ya gitmek için arabaya ihtiyacın olacak. Araç kiralama ya da transfer hizmeti almanın işini oldukça kolaylaştıracağını hatırlatalım.

Transfer

Festival zamanı Datça’da nerede kalınır?

Otel Mavi Beyaz Palamutbükü Butik Otel

Datça Badem Çiçeği Festivali, Datça’nın birçok bölgesinde gerçekleşse de festival zamanı en hareketli yerler Datça merkez ve Palamutbükü oluyor. Datça otelleri için linkten plan yapmaya başlayabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
344 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN