Erken rezervasyonla bu yazın tatil planlarını yapmış olanlar vardır. Ancak ya yapmayanlar... Bu yaz nereye gideceğinize karar veremediyseniz bu satırlara göz atın. Tatil yörelerimizi artısıyla eksisiyle değerlendirdik. Tatil planlarınızı yapmadan önce umarım sizlere fikir vermiş oluruz.

İçindekiler

Çeşme, Foça – İzmir

Son yılların en popüler seyahat noktalarından Çeşme bu yıl da tahtını bırakmayacak gibi görünüyor. Şimdiden ünlüleri Çeşme sahillerinde görmeye başladık. Alaçatı Ot Festivali'yle geçtiğimiz haftalarda adından söz ettirdi. Son yılların bu popüler rotasında her gün yeni butik oteller ve mekanlar açılıyor. Eski Rum köyü artık lüks markaların önemli kafelerin restoranların yer aldığı bir yere dönüştü. Çeşme'de Ilıca ya da Alaçatı, denize girmek için en popüler yerler. Çok sayıda ünlü plajı da var. Ancak plajlar pahalı. Giriş ücreti, yeme içme derken günlük kişi başı 200 TL'yi bulan harcamalar yapabilirsiniz. Çeşme'nin hiç dinmeyen rüzgarı sıcaktan bunalmanızı engelliyor. Gelelim Foça'ya... İzmir'in bu şirin ilçesi, mutlaka görmeniz gereken bir yer. Eski Foça'nın büyük ve güzel bir limanı var. Liman çevresinde de çok sayıda balık lokantası. Lokantaların üst katları otel olarak hizmet veriyor. Foça koylarındaki plajlar ise daha uygun fiyatlı. Balık lokantalarının da Çeşme'ye göre daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

izmir

 

Bodrum

Bodrum her zaman bunaltmayan havasıyla, eğlence hayatıyla popüler olmayı sürdürüyor. Bu yıl da yine Türkbükü ve Yalıkavak popüler olacak gibi duruyor. Ancak Bodrum merkez de ünlü yerler açılmaya devam ediyor. Bodrum genelde yerli turiste hitap ettiği için fiyatların çok düşmesi beklenmiyor. Bodrum'u seven ve sürekli gitmek isteyen bir kitle var. Bodrum'da Gümüşlük ve Yalıkavak Marina son yılların en popüler yeri. Otel konusunda seçenek çok.

bodrum

Uçak Bileti

Kemer

Antalya Kemer otelleri bu sene yerli turistik en çok rağbet gösterilecek yerlerin başında gelecek gibi. Çünkü Rus ve Alman turistlerin rezervasyon iptalleri nedeniyle oteller şimdiden fiyat kırmaya başladı. Bu yüzden uygun fiyata 5 yıldızlı konaklama imkanı bulabilirsiniz. Sık sık kampanyaları takip edin ya da oteller için aramalar yapın. Kemer hem denizi hem de Toros Dağlarını eşsiz manzarasıyla oldukça keyifli bir yer.

kemer

 

Ayvalık-Cunda

Ayvalık ve Cunda Türklerin rağbet gösterdiği diğer tatil yörelerimiz. Buralarda Antalya ya da Bodrum gibi büyük oteller pek yok. Genelde butik ya da küçük oteller var. Veya pansiyon kiralayabiliyorsunuz. Sarımsaklı Plajı'nda çok sayıda plaj işletmesi bulunuyor. Ayvalık Sarımsaklı otelleri özellikle Temmuz ve Ağustos ayları çok kalabalık. Yabancı turist buraya da pek gelmediği için Antalya kadar fiyatların düşmesi beklenmiyor.

cunda

Datça

Datça ve koyları gerçekten de deniziyle havasıyla mükemmel tercilerden birisi. Palamutbükü, Hayıtbükü gibi sakin bir tatil geçirmek isteyenler için seçenek çok. Selimiye ya da Bozborun da güzel alternatifler. Datça'ya kadar gitmişken mutlaka Marmaris, İçmeler ya da Turunç'u da gezmenizi öneririz.

marmaris

Alanya

Alanya bu yazın en ucuz tatil rotalarından biri olacağı benziyor. Rus turistlerin gelmemesine, diğer ülkelerin de rezervasyon iptalleri eklenince oteller boş kaldı. Bu açığı Türk turistlerle kapatmak isteyen oteller şimdiden fiyat kırmaya başladı. Alanya içinde genelde küçük oteller var. Ama ilçenin merkezi, çarşısı ve marinası şirin ve güzel. Ya da Alanya çevresindeki 5 yıldızlı büyük tatil köylerini tercih edebilirsiniz.

Alanya


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar