Ege Denizi kıyısındaki en özel tatil cennetlerinden biri olan Ayvalık; Cunda Adası, Ayvalık Körfezi ve Edremit Körfezi manzaraları arasında unutulmaz bir gezi sunuyor. Uzun yıllar boyunca Türkler ve Rumların bir arada yaşadığı ilçe; her köşesinde sıralanan anıtsal kiliseleri, Arnavut kaldırımlı sokaklarını süsleyen taş ve ahşap mimarili konaklarıyla fotoğraf çekmeyi sevenler için adeta bir cennet.

Badavut Plajı, Sarımsaklı Plajı, Çataltepe Plajı, Duba Plajı ve Altınova Plajı gibi ince kumlu sahilleriyle ünlü plajların tadını çıkarabileceğiniz Ayvalık’ta kısa bir yürüyüşle veya bisiklet kiralayarak ulaşabileceğiniz Cunda Adası’nın tarih kokan sokaklarını keşfe çıkabilir, Ayışığı Manastırı gibi mimari şaheseri de yakından görebilirsiniz. Ayvalık gezinizde saatlik ve günübirlik tekne turlarına katılarak 22 tane irili ufaklı adaya ev sahipliği yapan Ayvalık Körfezi’ni gezebilir, Ortunç Koyu ve Paşa Koyu’nun çam ormanlarıyla sarılı sahillerinde gözlerden uzakta doyasıya yüzebilir veya Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın gizli koylarında dalışlar yaparak benzersiz su altı zenginliklerine şahit olabilirsiniz.

Ayvalık’ta mutlaka görmeniz gereken 65 yeri belirlerken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek Ayvalık’ı yazımızı okuyarak hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz.Keşif sırasında yazımızda yer verdiğimiz konum linklerinden de faydalanabilirsiniz. 

1- Cunda Adası

Ayvalık’tan kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Cunda Adası, sadece Ege’nin değil Türkiye'nin de en kendine özgü tatil cennetlerinden biri. Alibey Adası olarak da bilinen ve Ege Denizi'nin 4. büyük adası olan Cunda Adası, kıyılarını saran birbirinden güzel koyları ve plajlarıyla denizin tadını çıkarmak için de gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Arnavut kaldırımlı sokaklarını taş mimarili Rum konaklarının süslediği ada; kaliteli butik otelleri, deniz manzaralı balık restoranları, yol üstü kafeleri, sanat galerileri ve çarşılarıyla unutulmaz bir günübirlik gezi sunuyor.

Büyüleyici gün batımı manzaraları izleyebileceğiniz Aşıklar Tepesi’nden en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Cunda Adası, turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Rahmi M. Koç Müzesi ve 17. yüzyıl mimari özelliklerini görebileceğiniz Ayışığı Manastır gibi turistik noktalarıyla da çok ilgi görüyor. Tekne turları veya doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz adanın en popüler noktaları olan Ortunç Koyu, Patriça Koyu, Duba Plajı ve Çataltepe Plajı’nın altın renkli kumlarla süslü sahillerinde keyifli bir deniz günü yaşayabilir, dalışlar yaparak ise benzersiz su altı zenginliklerine şahit olabilirsiniz.

Turizm olanakları bakımından çok gelişen Cunda Adası’nda Ege ve Akdeniz mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlardan her bütçeye uygun otellere, eğlence mekanlarından tarihi konaklar içinde hizmet veren kafelere kadar pek çok tesis bulabilirsiniz. 

Konum Linki

2- Çamlık

Ayvalık merkezine sadece 10 dakika uzaklıkta yer alan küçük Çamlık beldesi, Osmanlı döneminden beri hem Balıkesir hem de Ayvalık sakinlerinin yaz aylarını geçirmek için tercih ettiği yerlerden. Günümüzde turizm olanakları gelişmiş olmasına rağmen hala sessiz ve huzurlu atmosferini korumayı başaran Çamlık, çiçek kokulu sokaklarını süsleyen tarihi Rum konakları, beldenin her köşesini saran zeytin ağaçları, yöresel Ege yemekleri ve taze balık çeşitleri tadabileceğiniz küçük restoranlarıyla dinlendirici bir gezi yapmak için tercih edebileceğiniz en güzel yer.

Kristal berraklığındaki deniziyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Çamlık’ta deniz manzaralı butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonları da bulabilir; çam ormanları arasında gizlenen Çamlık Koyu’nu tekne gezileri ve dalış turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz. Minibüsle veya bisiklet kiralayarak Ayvalık’tan kolayca ulaşabileceğiniz Çamlık’ta denizin tadını çıkardıktan sonra tarihi sokaklarda keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabilir veya sahilde sıralanan salaş balık restoranlarında keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

3- Küçükköy (Yeniçarohori)

Çamlık beldesinin hemen ilerisinde, Ayvalık merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan Küçükköy, tarih kokan otantik sokakları ve birbirinden güzel sanat galerileri ile mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Uzun yıllar boyunca Rumların yaşadığı köy, mübadele sonrasında terk edildi ve günümüzde yüzlerce yıllık taş konakların restore edilmesiyle açılan sanat evleriyle tam bir sanat köyüne dönüşmüş durumda.

Ustaları iş başında izleyebileceğiniz ve onlarca çeşit sanat eserini inceleyebileceğiniz Küçükköy’de yılın her dönemi düzenlenen atölyeler ve workshoplara katılarak da güzel zaman geçirebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerle özellikle yaz aylarında çok hareketlenen belde, Ege ve Akdeniz mutfaklarından lezzetler sunan restoranları, yol üstü kafeleri ve birbirinden güzel taş konaklarıyla hem dinlenme hem de harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor. Küçükköy'e Ayvalık'tan her saat hareket eden minibüslerin yanı sıra doğa gezileriyle de kısa sürede gidebilirsiniz.

Konum Linki

4- Altınova

Ayvalık’ın çok sevilen günübirlik gezi alanlarından biri olan Altınova, Ege Denizi kıyısı boyunca uzanıyor ve ilçeye sadece 17 kilometre uzaklıkta. 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün de ziyaret ettiği ve güzelliğinden etkilendiği Altınova, ismini ise tarlaları süsleyen sarı buğday başaklarından alıyor.

Ayvalık ile Dikili arasında yer alan tatil beldesi; yazlıklar, apart oteller ve aile pansiyonları ile huzurlu bir tatil arayanların ilk tercihleri arasında. Küçük sahilinde sıralanan renkli balıkçı kayıkları, yüzlerce yöresel ürün bulabileceğiniz hareketli çarşıları, gün batımı manzaralı salaş balık restoranları ve bölgenin en güzel plajlarından biri olan Altınova Plajı’yla ilgi çeken Altınova, hem dinlendirici bir tatil yapmak hem de keyifli bir gezi yapmak için en ideal yer.

Konum Linki

5- Şeytan Sofrası

Sadece Ayvalık’ın değil Ege Bölgesi’nin de en güzel manzaraya sahip özel noktalarından biri olan Şeytan Sofrası, antik dönemlerden beri pek çok efsaneye konu olmuş çok sevilen bir gezi alanı. Hem yerli ve yabancı turistlerin hem de fotoğrafçıların Ayvalık gezilerinde ilk uğradığı yerlerden olan Şeytan Sofrası, Cunda Adası’ndan Midilli Adası’na kadar uzanan panoramik manzaralarıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

Bölgeye hakim yüksek bir tepede volkanik lavlarla doğal şekilde oluşan ve bir masayı andıran kaya oluşumlarıyla ünlü Şeytan Sofrası, kızıl gün batımlarında bu taş masanın çevresinde şeytanlar oturuyormuş gibi görünen gölge oyunlarından ismini alıyor. Antik efsanelerde şeytanın ayak izleri olduğu söylenen ve günümüzde koruma altına alınan lav kalıntılarını da yakından görebileceğiniz Şeytan Sofrası, Ayvalık’a sadece 10 kilometre uzaklıkta ve doğa yürüyüşlerinin yanı sıra minibüslerle de tepeye kolayca ulaşarak gün doğumu ve gün batımlarında gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

6- Aşıklar Tepesi

Balayı ve romantik tatillerin değişmez gezi alanlarından biri olan Aşıklar Tepesi, Ayvalık’a sadece 7 kilometre uzaklıkta, Cunda Adası’nda güzel bir konumda yer alıyor. Bölgede gün batımı izlenebilecek en güzel yer olmasıyla ünlü Aşıklar Tepesi; şirin yel değirmenleri, çiçeklerle sarılı yürüyüş yolları ve özellikle kızıl gün batımı manzaralarıyla mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.

Tepede yorgunluk atabileceğiniz kafeler de bulabilir ve Cunda Adası ve Ayvalık’ın eşsiz manzaralarına karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz Aşıklar Tepesi, bölgenin en güzel manzaralarını size sunacak.

Konum Linki

7- Sarımsaklı Plajı

Badavut Plajı’nın hemen yanında yer alan Sarımsaklı Plajı, huzurlu tatil arayanların sevdiği adreslerden biri olan Küçükköy beldesine kısa bir yürüyüş mesafesinde. Ege’nin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen mavi bayraklı Sarımsaklı Plajı, yaz aylarında masmavi denizin tadını çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Sakin ve dalgasız deniziyle ünlü plaj, altın renkli kumlu uzun sahili ve sahilini çevreleyen oteller, restoranlar, kafeler, eğlence merkezleriyle günü her saati hareketli. 15. yüzyıl Osmanlı döneminden beri etkileyici güzelliğiyle çok sevilen tatil cennetlerinden biri olan Sarımsaklı Plajı, çam ormanları arasında gizlenmiş kamp alanları, büyüleyici gün batımı manzaraları izleyebileceğiniz sahil yolu ve Aya Athanasiu Kilisesi gibi tarihi hazineleriyle günübirlik geziler için en ideal adreslerinden biri.

Konum Linki

8- Midilli Adası

Ayvalık’ın hemen karşısında yer alan ve günübirlik gezilerin değişmez adreslerinden biri olan Midilli Adası'na tekne ve feribotlarla yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla ulaşmanız mümkün. Turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan Midilli Adası; dağ eteklerinde sıralanan Yunanistan’a özgün rengarenk konakları, tarihi kiliseleri, çiçeklerle süslü dar sokakları ve yöresel ürünler satın alabileceğiniz Eski Çarşı ile hem dinlendirici bir gezi yapmak hem de güzel fotoğraflar çekmek için ziyaret ediliyor.

Uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kalan Midilli Adası’nın her köşesinde Osmanlı döneminden kalan tarihi camiler, çeşmeler ve hamamlarla karşılaşmanız mümkün. Kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği antik tiyatrosu, Roma dönemine ait su kemerleri, görkemli Ceneviz Kalesi ve Midilli Arkeoloji Müzesi de adayı gezerken uğramanızı önerdiğimiz turistik yerler arasında.

Büyüleyici Vatera Plajı’nda Ege Denizi’nin tadını çıkarabileceğiniz Midilli Adası’nın sahilinde sıralanan Yunan meyhaneleri veya balık restoranlarında ise mevsimlik balıklar ve Girit mezeleri eşliğinde eğlenceli bir akşam geçirebilir; organik zeytinyağları ile ünlü adanın çarşılarında gezerken zeytinyağlarıyla yapılan onlarca ürünü satın alabilirsiniz.

Konum Linki

9- Ayvalık Tarihi Evleri

Rumlar ve Türklerin bir arada yaşadığı Ayvalık, birbirine bitişik şekilde iki veya üç katlı olarak inşa edilmiş tarihi evleriyle her mevsim fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Yüzlerce tarihi konağın bulunduğu Ayvalık'ta Rum ustalar tarafından tasarlanan, el yapımı taş ve ahşap işçilikleri ile dikkat çeken Rum evlerini de gezme şansı bulacaksınız.

Günümüzde bazıları butik otel, sanat evi, restoran ve kafeler olarak hizmet veren tarihi Ayvalık konakları, dar sokaklar arasından Ege Denizi’ne kadar uzanıyor. Hem ilçe merkezinde hem de Cunda Adası gibi turistik noktalarda her köşede karşınıza çıkacak taş mimarili Rum evleri ve Osmanlı döneminde inşa edilen ahşap konakların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

10- Altınkum Plajı

Panoramik fotoğraflar çekmek için ziyaret edebileceğiniz Şeytan Sofrası’nın bulunduğu tepenin hemen altında uzanan ve ismini akvaryum berraklığındaki sularından alan Akvaryum Plajı, altın renkli kumlarla süslü küçük sahili ve çevresini saran çam ormanları ile tropikal bir cenneti andırıyor.

200 metre uzunluğundaki plaj, sığ deniziyle acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin de en sevdiği plajlardan biri. Arkasını saran çam ormanlarında piknik veya kamp yapmak için de Ayvalık’ta gidebileceğiniz en güzel noktalarından olan Altınkum Plajı’nda turizm olanakları de gelişmiş durumda. Plajda çardaklar, kafeler, restoranlar, güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik işletmeler hizmet veriyor. Tüm gün Altınkum Plajı’nın tertemiz sularında balıklarla birlikte yüzdükten sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Şeytan Sofrası’na uğrayarak büyüleyici gün batımı manzaraları izlemeyi de unutmayın.

Konum Linki

11- Kozak Yaylası

Sıcak yaz aylarında serinlemek ve doğal güzellikler içerisinde yılın yorgunluğunu atmak için Kozak Yaylası’na uğrayabilirsiniz. Ege bölgesinin en güzel yaylalarından biri olan ve Madra Dağı eteklerinde bulunan Kozak Yaylası; fıstık çamı ormanları arasındaki yürüyüş yolları, dinlendirici piknikler yapabileceğiniz mesire alanları, ahşap yayla evleri ve rengarenk yayla çiçekleriyle süslü güzelliğiyle bahar ve yaz aylarının değişmez gezi adreslerinden biri. Her yıl kasım ve mart ayında düzenlenen yayla şenlikleriyle de binlerce insanı kendine çeken Kozak Yaylası’nı rehberli yayla turları, doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri ve fotoğraf safarileriyle gezebilir, tertemiz dağ havasında yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

12- Taksiyarhis Anıt Müzesi

Mübadele dönemi öncesinde Rumların yoğun olarak yaşadığı Ayvalık'ta 1844 yılında Rum Ortodoks kilisesi olarak inşa edilen gösterişli Taksiyarhis Kilisesi, günümüze kadar sağlam kalmış büyüleyici güzelliğiyle ilçenin en çok ziyaret edilen anıtsal yapılarından biri. 2012 yılında aslına uygun olarak restore edilen ve müze haline getirilerek ziyarete açılan kilise­­; duvar ve tavanlarını süsleyen Hz. İsa'nın hayatı ve İncil'den sahnelerin tasvir edildiği büyüleyici resimler, altın süslemeler, kaliteli mermerlerle yapımı dini ikonalar ile Türkiye'nin en kendini özel ve etkileyici kiliselerinden biri.

Ayvalık’ı gezen hemen herkesin mutlaka ziyaret ettiği Taksiyarhis Kilisesi, ilçeyi gezerken kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor. Yaz aylarında 10:00 ile 17:40, kış aylarında ise 18:00 ile 17:30 saatleri arasında anıtsal kiliseyi gezebilir ve mistik atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

13- Sütüven Şelalesi

Sarp kayalar arasından 17 metre yükseklikten dökülen bembeyaz suları, çevresini saran yürüyüş yolları, balık çiftlikleri ve kır bahçeleriyle Ayvalık’ın yaz aylarında en sevilen doğa kaçış noktalarından biri de büyüleyici Sütüven Şelalesi. İlçeye yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan şelaleye rehberli doğa yürüyüşlerinin yanı sıra minibüslerle kendi başınıza da giderek dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Sarıkız Dağı yamaçlarında bulunan Sütüven Şelalesi, en sıcak günlerde bile serin kalan havası ve kar sularının erimesiyle dolan şelale göletleriyle serinlemek için de bölgedeki en ideal yerlerden biri. Çarpıcı şelale manzaralarının yanı sıra panoramik Edremit Körfezi manzaralarına da şahit olabileceğiniz gezinizde dere kenarlarında hizmet veren alabalık çiftliklerinde taze balıklar ve yöresel mezeler tadarak yorgunluk atabilirsiniz. Sütüven Şelalesi, haftanın her gün 09:00 ile 21:00 arasında ziyarete açık.

Konum Linki

14- Kazdağı Milli Parkı

Ayvalık’a yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Kazdağı Milli Parkı, Alplerden sonra dünyada oksijen seviyesi en yüksek ikinci yer ve bölgenin oksijen deposu konumunda. Bahar ve yaz aylarında düzenlenen doğa yürüyüşleri, dağ bisikleti turları ve fotoğraf safarilerinin en sevilen adresi olan milli park, antik çağlarda pek çok efsaneye konu olan ve Homeros’un ünlü eseri İlyada’da da geçen Kaz Dağları’nda 21 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsıyor.

Sadece bu bölgeye özgü 77 tane endemik bitki türü, çam ormanlarıyla çevrili doğası, buz gibi dereleri, ırmakları ve şelaleleriyle doğa severler için adeta bir cennet olan Kazdağı Milli Parkı, tertemiz havası için solunum sorunları yaşayanlar tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Donanımlı kamp alanlarından doğaya uyumlu olarak tasarlanmış bungalovlara ve orman köşklerine kadar çeşitli konaklama olanakları sağlanan milli parkın seyir teraslarından Edremit Körfezi’ne kadar uzanan kuş bakışı manzaraların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

1994 yılında milli park ilan edildiğinden beri sadece ülkemizden değil tüm dünyadan doğa fotoğrafçıları, dağcılar ve kampçıları kendine çeken Kazdağı Milli Parkı’nda son yıllarda çok popüler olan yamaç paraşütü etkinliklerine de katılabilir ve muhteşem doğal güzellikleri gökyüzünden keyifle izleyebilirsiniz.

Konum Linki

15- Kabakum

Komşu tatil cenneti Dikili ile Ayvalık arasında uzanan Kabakum beldesi, meyve bahçelerinin sardığı huzurlu güzelliği ve uzun sahil şeridiyle hem dinlenmek hem de denizin tadını çıkarmak için ziyaret edilmeye değer yerler arasında. Yazlıklar, villalar, butik oteller, apart oteller ve balık restoranlarıyla turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan Kabakum, Dikili ve Ayvalık'a göre en kalabalık yaz aylarında bile sakin kalan sessiz kumsalıyla gözlerden uzak bir tatil yapmak için de tercih ediliyor. Sahil kenarındaki çam ormanları arasındaki kamp alanları, spor parkları ve mesire alanlarıyla da ilgi gören Kabakum’da zeytin ağaçlarıyla çevrili tepelerde yürüyüşlere çıkarak temiz havada yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

16- Antandros Ören Yeri

Edremit Körfezi kıyısında yer aldığı için hem tekne turları hem de rehberli tarih ve doğa gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz Antandros Ören Yeri, bölgenin en büyük antik kentlerinden Antandros Antik Kenti’nin binlerce yıllık tarihi hazinelerini görme şansı veriyor.

M.Ö. 10. yüzyılda bir liman kenti olarak inşa edilen Antandros, yemyeşil dağ eteklerinde denize hakim bir konumda Pelasglar tarafından kurulmuş. Uzun tarihinde Yunan, Roma ve Pers gibi pek çok medeniyetin hakimiyetinde kalan antik kentte yapılan kazılarda paha biçilmez el yapımı tarihi eserler, mozaikler, Roma dönemine ait anıt mezar ve lahitler bulundu. Rengarenk mozaik zeminlerle süslü tapınakları, sütunlu caddeleri, günümüze az bir bölümü ayakta kalmış surları ve yerleşim yerleri arasında unutulmaz bir tarih gezisi yapabileceğiniz Antandros Ören Yeri’nden çıkarılan eserleri ise Balıkesir Arkeoloji Müzesi’nde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

17- Ortunç Koyu

Ayvalık'ın çok sevilen tatil cenneti Cunda Adası’nın batı ucunda, Midilli Adası’nın hemen karşısında yer alan Ortunç Koyu, Ege'nin en güzel yat ve tekne destinasyonlarından biri. Kristal berraklığındaki sularından dolayı tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için de sıkça ziyaret edilen Ortunç Koyu, arkasını saran çam ormanlarıyla Ayvalık’ın en popüler kamp ve karavan alanlarına ev sahipliği yapıyor. Cunda Adası merkezinde bulabileceğiniz minibüslerle veya bisiklet kiralayarak 10-15 dakika içinde ulaşabileceğiniz yeşil ve mavinin buluştuğu büyüleyici koyun masmavi sularında balık sürüleriyle birlikte tüm gün doyasıya yüzebilirsiniz.

Konum Linki

18- Cennet Tepesi

Ayvalık’ta büyüleyici deniz ve doğa manzaraları izlemek için gidebileceğiniz başka bir sevilen gezi alanı da ilçe merkezine sadece kısa bir yürüyüş mesafesindeki Cennet Tepesi. Ayvalık, Cunda Adası ve Ege Denizi’nin en güzel manzaralarını size sunacak olan tepe, el değmemiş büyüleyici güzelliğinden ismini alıyor. Hiçbir turistik tesis ve yapılaşmanın bulunmadığı Cennet Tepesi’ne meyve ağaçlarıyla süslü bir yürüyüş parkurundan kolayca ulaşabilir; yaz aylarında bile serin kalan tertemiz havanın tadını çıkarırken bir yanda da Midilli Adası'na kadar uzanan panoramik manzaraların harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

19- Güvercin Adası

Cunda Adası’nın hemen yanı başında yer alan küçük Güvercinlik Adası, antik dönemlerde adayı inşa edilen etkileyici Kızlar Manastırı ile ünlü. Hiçbir yerleşimin ve turistik tesisin bulunmadığı ada; balık sürülerini bile görebileceğiniz turkuaz renkli berrak denizi ile hem dalışlar yapmak hem de doyasıya yüzmek için mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.

Cunda Adası'na çok yakın olduğu için küçük kayık, bot ve kanolarla kolayca gidebileceğiniz Güvercin Adası’nı altın renkli kumsallarda güneşlenmek, akvaryumu andıran denizde dalışlar yapmak ve günümüze kadar bazı bölümleri sağlam kalmayı başarmış Kızlar Manastırı’nı görmek için ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

20- Badavut Plajı

Ayvalık’a sadece 10 kilometre uzaklıkta ülkemizin en güzel plajlarından biri olan Badavut Plajı yer alıyor. Yunanistan’ın tatil cennetlerinden Midilli Adası’nın hemen karşısında uzanan büyüleyici plaj; altın renkli kumlarla süslü sahili, kristal berraklığındaki denizi ve gelişmiş turizm olanaklarıyla Ayvalık gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri.

Tertemiz sularından dolayı mavi bayrak ödülü alan Badavut Plajı, soğuk deniziyle yaz aylarının sıcak havalarında serinlemek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden. Her iki tarafı çam ormanlarıyla çevrili plaj, sert rüzgâr ve dalgalardan korunduğu için her zaman sakin kalan deniziyle de çocuklu ailelerin ilk tercih ettiği yerler arasında. Ayvalık merkezinde her saat bulabileceğiniz minibüslerle Badavut Plajı’na 10-15 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabilir veya tekne gezileriyle bu ünlü plajda güzel bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

21- Nebiler (Aşıklar) Şelalesi

Ayvalık'ta bahar ve yaz aylarında düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleriyle yakından görebileceğiniz Nebiler (Aşıklar) Şelalesi, büyüleyici güzelliği ile her doğa tutkunun keşfetmesi gereken yerlerden biri. Çevresinde sıralanan irili ufaklı mağaralar, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, seyir terasları ve asırlık çınar ağaçlarıyla süslü güzelliğiyle bölgedeki en özel noktalardan biri olan şelale, efsanelere konu olan hüzünlü bir aşk hikayesinden dolayı Aşıklar Şelalesi olarak da biliniyor.

Ayvalık bölgesindeki en popüler yürüyüş parkurlarından biri olan Nebiler (Aşıklar) Şelalesi’nden sadece 10 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesindeki Ağlayan Mağara, çam ormanları arasında gizlenen Ece Çağlayanı ve Sümeyra Şelalesi’ni de keşfetmeyi unutmayın.

Konum Linki

22- Şahindere Kanyonu

Ayvalık tatilinizde rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz başka bir önemli tabiat harikamız da ilçeye yaklaşık 63 kilometre uzaklıkta, Kazdağı Milli Parkı’nın hemen yanında uzanan görkemli Şahindere Kanyonu. 26 kilometre boyunca benzersiz doğa manzaraları arasında uzanan kanyon, hem el değmemiş bakir doğası hem de Türkiye’nin en büyük kanyonlarından biri olmasından dolayı yılın her mevsimi ziyaret ediliyor.

Yüzlerce metre yükseklikteki sarp kanyon duvarları, irili ufaklı şelaleler ve endemik bitki türleri arasında ilerleyen her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarıyla keşfe çıkabileceğiniz Şahindere Kanyonu’nda doğa gezilerinin yanı sıra rafting, kampçılık, dağcılık, dağ bisiklet, kaya tırmanma ve yamaç paraşütü onlarca doğa sporunu da profesyonellerle birlikte yapabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında binlerce kişinin ziyaret ettiği kanyonun seyir teraslarında ise gezinizin en güzel panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz. 

Konum Linki

23- Patriça Koyu (Patriçya Burnu)

Ayvalık’ta cam berraklığındaki sakin sularında yüzmek için Türkiye’nin en büyük havuzu olarak tanımlanan Patriça Koyu’na uğrayabilirsiniz. Sert rüzgârlar ve dalgalardan korunan çok özel bir konumda bulunan koyda Edremit Körfez manzaraları eşliğinde unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

En kalabalık yaz aylarında bile sakin kalan sahili, balık sürüleriyle yüzebileceğiniz berrak ve dalgasız havuz benzeri deniziyle özellikle çocuklu ailelerin mutlaka uğramasını önerdiğimiz Patriça Koyu’nda şezlong, güneş şemsiyesi veya atıştırmalıklar bulabileceğiniz küçük bir işletme de hizmet veriyor. Metrelerce denizin içine uzanan ince kumlu sahiliyle acemi yüzücülerin Ayvalık’ta denizin tadını çıkarmak için ilk uğraması gereken yerlerden biri olan Patriça Koyu, zengin balık çeşitliliğiyle dalışlar yapmak için de en ideal noktalardan biri. 

Konum Linki

24- Ayvalık Bit Pazarı

Ayvalık merkezinde Barbaros Caddesi üzerinde bulabileceğiniz Ayvalık Bit Pazarı, 15 yıla yakın zamandır her hafta cumartesi günleri, saat 09:00 ile 19:00 arasında kurularak yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Çeşit çeşit antikalardan yöresel el sanat ürünlerine, giysilerden yüzlerce çeşit takıya kadar binlerce ürünü bir arada bulabileceğiniz ve ekonomik fiyatlarla keyifli tatil alışverişleri yapabileceğiniz Ayvalık Bit Pazarı, tarihi konakların sardığı küçük sokakta sıralanan rengarenk tezgahlarıyla güzel fotoğraflar çekmek isteyenlerin de en sevdiği yerler arasında.

Konum Linki

25- Madra Dağı

Ayvalık, Gömeç ve Burhaniye sınırlarını kapsayan 1341 metre yükseklikteki Madra Dağı; dağ eteklerinde gizlenen antik kentleri, bakir güzelliği, Roma döneminden kalan köprüler ve su kemerleriyle çok sevilen doğa yürüyüş alanlarından biri. Rehberli turlara katılarak binlerce yıllık mağaralar, buz gibi dereler ve akarsular arasında unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz Madra Dağı; kampçılık, dağcılık, kaya tırmanma, doğa gezileri ve dağ bisikleti turları gibi pek çok önemli etkinliğin de ana merkezlerinden biri konumunda. Ayvalık'a yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta yer alan Madra Dağı, dağ eteklerinde uzanan oksijen seviyesi yüksek yaylalarıyla da yaz aylarının sıcak günlerinde sevilen kaçış noktaları arasında.

Konum Linki

26- Hamidiye Camii

Ayvalık'ın başka bir görülmeye değer etkileyici camisi de Sakarya Mahallesi'nde Sultan II. Abdülhamid döneminde inşa ettirilen etkileyici Hamidiye Camii. Ayvalık’ın klasik konaklarına benzer bir şekilde kare planlı ve kırmızı kesme taşlarla tasarlanan, klasik Osmanlı camilerinden çok bir konağı andıran Hamidiye Camii, hem tarihi önemi hem de çarpıcı mimarisiyle görülmeye değer tarihi hazinelerimizden biri. Tarihi cami, bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici Cunda Adası manzaralarından dolayı fotoğraf çekmek isteyenler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

27- Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Cunda Adası’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri de tarihi Agios Yannis Kilisesi’nin 2007 yılında aslına uygun olarak restore edildikten sonra ziyarete açılan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı. Arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan ve Cunda’nın en güzel panoramik fotoğraflarını çekebileceğiniz Aşıklar Tepesi’nde bulunan kitaplık, kilisenin taş mimarili odaları ve süslemeleri arasında 1500'e yakın kitaba ev sahipliği yapıyor.

Emekli büyükelçi Necdet Kent ve eşi Sevim Kent’ten ismini alan kitaplığın zengin koleksiyonlarını büyüleyici atmosferde inceledikten sonra bahçesinde de Midilli Adası’na kadar uzanan inanılmaz manzaraları izleyebilirsiniz. Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, haftanın her günü 09:30 ile 17:30 saatleri arasında açık ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Konum Linki

28- Paragon AVM

Ayvalık tatilinize hem alışveriş yapmak hem de eğlenceli zaman geçirmek için ziyaret edebileceğiniz en büyük alışveriş merkezlerinden biri de ilçe merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Paragon AVM. İçerisinde ulusal ve uluslararası onlarca marka bulabileceğiniz mağazalar, sinema salonları, çocuk oyun parkları, restoranlar ve kafeler bulabileceğiniz Paragon AVM, 11.000 m2 gibi büyük bir alanı kapsıyor. Yıl boyu pek çok etkinliğin de düzenlendiği, yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için mutlaka uğradığı yerlerden biri olan alışveriş merkezi haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

29- Ayvalık Amfi Tiyatro

Ayvalık sahilinden kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan 4500 kişilik Ayvalık Amfi Tiyatro, klasik Roma tiyatrolarına benzer bir şekilde inşa edilmiş, ilçenin en önemli etkinlik alanlarından biri. Çam ağaçları arasında, deniz manzaraları eşliğinde yılın her dönemi düzenlenen klasik müzik konserleri gibi onlarca kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Ayvalık Amfi Tiyatro’nun etkinlik takvimini inceleyerek siz de bu güzel atmosferde keyifli bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

30- Lale Adası (Dolap Adası)

Cunda Adası ile Ayvalık arasında bir köprü görevi gören ve Dolap Adası olarak da bilinen küçük Lale Adası, hem ince kumlarla süslü uzun sahili hem de en güzel Cunda ve Ayvalık manzaralarıyla çok seviliyor. Her köşesinde oteller, pansiyonlar, taze deniz ürünleri ve yöresel Ayvalık lezzetleri tadabileceğiniz restoranların sıralandığı adanın başka bir önemli özelliği de ülkemizin ilk boğaz köprüsünün 1964 yılında burada yapılmış olması.

15 Eylül Caddesi olarak bilinen köprü ile Ayvalık’a bağlanan Lale Adası’na kısa bir yürüyüşle veya minibüslerle 10 dakikada ulaşabilir, bisiklet kiralayarak adanın güzelliğini keşfe çıkabilir ve gün batımlarında Ayvalık’ın en güzel fotoğraflarını buradan çekebilirsiniz.

Konum Linki

31- Kum Adası

Ayvalık, birbirinden güzel doğa harikaları ile ziyaretçilerini büyülüyor ve gezinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz Kum Adası, ilçede yerli ve yabancı turistler en çok ilgisini çeken yerler arasında. Ege Denizi’nin çevrelediği 2 kilometre uzunluğundaki küçük ada; küçük göletleri, kristal berraklığındaki denizi ve kendine özgü yumuşacık kumlarıyla çocuklu ailelerin de keyifli zaman geçirebileceği yerler arasında.

Altınova sahilinin hemen önünde bir dalgakıran görevi gören, berrak ve sakin deniziyle dalışlar yapmak için de ideal olan Kum Adası, özellikle gün doğumları ve gün batımlarında sunduğu inanılmaz manzarasıyla turizm dergilerini kapaklarını süslüyor.

Konum Linki

32- Çınarlı Camii

Ayvalık merkezinde Alibey Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüş ulaşabileceğimiz Çınarlı Camii, ilçeyi gezerken ziyaret edebileceğiniz en ilginç tarihi yapılardan biri. Rum ustalar tarafından bir Ortodoks kilisesi olarak tasarlanan ve Cumhuriyet Dönemi’nden sonra camiye çevrilen yapı; kesme taşlarla inşa edilmiş klasik kilise mimarisi, vitray pencereleri ve çarpıcı süslemeleriyle günümüzde hala cami olarak hizmet vermeye devam ediyor. Cami ile kilise birleşiminin ilginç bir örneği olan ve Ayvalık’ın simgesel yapılarından biri haline gelen Çınarlı Camii, yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken mimari şaheserlerden biri.

Konum Linki

33- Pınar Adası

22 tane irili ufaklı adaya ev sahipliği yapan Ayvalık’ta tekne gezileri ve doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz en popüler adalardan biri de Cunda Adası'nın ünlü Ortunç Koyu’nun hemen karşısında uzanan Pınar Adası. Mosko Adası olarak da bilinen küçük ada; el değmemiş doğal güzellikleri, yemyeşil çam ormanları ile sarılı büyüleyici sahili ve birbirinden güzel koylarıyla tekne turlarına da değişmez adreslerinden.

Dağ yamaçlarından Ege Denizi ve Cunda Adası’nın panoramik fotoğraflarını çekebileceğini Pınar Adası, su altı zenginlikleri ve balık çeşitliliği ile tüplü tüpsüz dalış turlarının da bölgedeki en önemli adresi konumunda. Ayvalık Yat Limanı’ndan her saat bulabileceğiniz saatlik veya günübirlik tekne gezileriyle ziyaret edebileceğini Pınar Adası’nda kalabalıklardan uzakta dinlendirici bir gün geçirebilir ve berrak sularda dalışlar yaparak harika su altı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

34- Ayvalık Saatli Camii

Klasik bir Rum Ortodoks kilisesi olan ve Cumhuriyet Dönemi’nden sonra cami olarak hizmet vermeye başlayan 1850 yılı yapımı Ayvalık Saatli Camii, kilise görünümlü bir cami olarak turistlerin çok ilgisini çekiyor. Ayvalık çarşısında İsmet Paşa Mahallesi'nde güzel bir konumda yer alan Saatli Camii, Rum ustalar tarafından özenle inşa edilen Ayos İanni Kilisesi’nin 1928 yılında camiye çevrilmesinden beri Ayvalık’ın simgesel yapılarından biri haline gelmiş durumda.

Devasa vitray pencere, Rumlara özgü el yapımı taş işçilikleri, çarpıcı duvar süslemeleri ile Ortodoks kilisesi özelliklerini koruyan ama cami olarak hizmet veren ilginç yapının çan kulesi de camiye çevrildikten sonra saat kulesi olarak kullanılıyor. Hem dış mimarisini hem de mistik iç bölümlerini gezebileceğiniz Ayvalık Saatli Camii, ilçenin mutlaka görmeniz gereken ilginç yapılarından biri.

Konum Linki

35- Akçay Sahili

Ayvalık’a komşu tatil cenneti Akçay’ın hareketli sahili, günübirlik geziler yapmak ve Edremit Körfezi’nin serin sularının tadını çıkarmak için ideal. Gelişmiş turizm olanaklarına rağmen huzurlu atmosferini korumayı başarmış Akçay; ince kumlu sahili boyunca uzanan yürüyüş yolları, kafeleri, çay bahçeleri ve parklarıyla keyifli bir yaz akşamı sunuyor.

Uzun yıllar balıkçılıkla geçinen ve günümüzde de kaliteli balık restoranlarıyla ünlü olan Akçay’da tüm gün Altınkum Plajı ve Akçay Plajı’nın masmavi sularının tadını çıkardıktan sonra akşamları da Akçay’ın yöresel ürünler satılan çarşısında alışveriş yapabilir veya sahil kenarındaki bir balıkçı restoranında mola vererek zengin deniz ürünü menüleri tadabilirsiniz. Ayvalık’tan her saat minibüs bulabileceğiniz 45 kilometre uzaklıktaki Akçay’a yaklaşık 35-40 dakika içinde kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

36- Atatürk Kayalıkları

Ayvalık merkezine sadece 15 kilometre uzaklıktaki Gömeç ilçesi sınırlarında yer alan ve hem doğa gezileri hem de minibüslerle 10-15 dakika içinde ulaşabileceğiniz Atatürk Kayalıkları, bölgenin en çok fotoğraflanan doğa harikalarından biri. Mustafa Kemal Atatürk'ün gökyüzüne bakan yüz profilini andıran ve doğal yollarla oluşan devasa kayalar, sundukları benzersiz manzara için her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Seyir teraslarından izleyebileceğiniz Atatürk Kayalıkları’nın özellikle gün doğumu ve gün batımlarında tablo güzelliğinde fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

37- Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Doğa severler için adeta bir cennet olan Ayvalık'ta ilçe merkezine sadece 9 kilometre uzaklıkta, Cunda Adası’nın güney bölümünde uzanan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, doğa severlerin en sık ziyaret ettiği yerler arasında. 20.000 hektara yakın çam, zeytin ve çınar ağaçlarıyla süslü yeşil alanın yanı sıra 22 tane Ayvalık adasını da kapsayan tabiat parkı, hem Ege'nin hem de Türkiye'nin en büyük tabiat parklarından biri konumunda.

Yüzlerce endemik bitki türüyle çevrili yürüyüş parkurları, Ege Denizi kıyısında gizlenmiş el değmemiş koyları ve hiçbir yapılaşmanın olmadığı küçük adalarıyla her mevsim benzersiz manzaralara şahit olabileceğiniz Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda dağ eteklerine yayılmış manastırlar, kiliseler ve antik kentleri de tarih turlarının en sevilen adresleri arasında. 30'dan fazla dalış noktasıyla çevrili tabiat parkında profesyonel dalgıçlarla dalışlar yaparak zengin su altı zenginliklerini yakından görebilir; tekne turları, bisiklet gezileri ve doğa yürüyüşleriyle Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nı keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

38- Panaya Kilisesi

Cunda Adası'nda ziyaret edebileceğiniz başka bir tarihi yapı da 1793 yılında yapıldığı tahmin edilen ve adanın en eski Rum Ortodoks kiliselerinden biri olan Panaya Kilisesi. Rumların bölgede yoğun olarak yaşadığı 1800 ve 1900'lü yılların başlarında aktif olarak kullanılan ve nüfus mübadelesinden sonra terk edilen tarihi kilise, 1900’lü yıllarda yaşanan depremlerle ağır hasar almış ve günümüze kadar çok az bir bölümü ayakta kalmayı başarmış.

Örme taş tekniği kullanılarak inşa edilen, bölgeye özgü sarımsak ve granit taşlarla tasarlanan üç tane sağlam duvarının yanı sıra iç mekanlarını süsleyen dini motifler için hala ziyaret edilen Panaya Kilisesi, Cunda Adası merkezinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda bulunuyor.

Konum Linki

39- Tavuk Adası

Cunda Adası’nın karşısında güzel bir manzara sunan Tavuk Adası, Ayvalık Körfezi’nin en küçük ve güzel adalarından biri. Sadece 17 dönüm büyüklüğündeki ada, hem el değmemiş doğal güzelliği hem de büyüleyici Cunda Adası manzaralarıyla keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Hiçbir yerleşimin ve yapılaşmanın bulunmadığı Tavuk Adası’nda sadece 1821 yılında bir saldırı sonucu havaya uçurulan antik bir kilisenin kalıntıları var.

Issız sahilinde yaz aylarının kalabalığından uzakta denize girebileceğiniz, yürüyüşlere çıkarak tepelere yayılan kilise kalıntılarını görebileceğiniz, berrak sularında tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabileceğiniz Tavuk Adası, huzurlu atmosferiyle tekne gezilerinin de sevilen mola noktalarından biri.

Konum Linki

40- Ece Çağlayanı

Ayvalık’a 30 kilometre uzaklıktaki gizli bir doğa harikası olan Ece Çağlayanı, doğa koruma alanı ilan edilen görülmeye değer yerlerden biri. Çiçeklerle süslü kayalar arasından 10 metre yükseklikten dökülen bembeyaz sularının yanı sıra devasa şelale göletiyle de harika bir manzara sunan Ece Çağlayanı’nda yaz aylarında buz gibi suların tadını çıkarabilir ve yılın her dönemi çarpıcı doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte yer aldığı için en sıcak günlerde bile serin kalan havasıyla yaz aylarının gizli doğaya kaçış noktalarından biri olan Ece Çağlayanı, az bilindiği için sessiz ve huzurlu atmosferini korumayı başarıyor. Nebiler (Aşıklar) Şelalesi ve Ağlayan Mağara’ya kısa bir yürüyüş mesafesindeki Ece Çağlayanı’nı doğa gezileriyle keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

41- Ayışığı Manastırı

Cunda Adası’nın en kuzey ucunda, deniz kenarındaki bir tepenin yamacında inşa edilen Ayışığı Manastırı, mistik manzarasıyla hem tekne gezileri hem de doğa yürüyüşü ve fotoğraf safarilerinin en önemli mola noktalarından biri. 17. yüzyılda bölgede yaşayan Aynaroz keşişleri tarafından özenle inşa edilen etkileyici manastır, ismini ise ay ışığı vurduğunda oluşturduğu büyüleyici manzarasından alıyor.

Ayvalık ile Cunda Adası’nın simgesel yapılarından biri haline gelen ve en güzel fotoğraflarını deniz üzerinde teknelerden çekebileceğiniz Ayışığı Manastırı’nın hemen önündeki küçük koy ise cam berraklığındaki deniziyle rengarenk balıklarla yüzmek veya dalışlar yaparak su altındaki antik hazineleri görmek için sıkça ziyaret ediliyor. Mehtap ve dolunay tekne turlarıyla ziyaret etmenizi önerdiğimiz Ayışığı Manastırı’nı görmeden Ayvalık’tan ayrılmamalısınız.

Konum Linki

42- Paşa Koyu

Ayvalık ile Sarımsaklı yolu üzerinde yer alan ve Ayvalık’ın en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Paşa Koyu, çam ormanlarının çevrelediği büyüleyici manzarası ve tertemiz deniziyle yaz aylarında tamamen doluyor. Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz, kaliteli restoranlardan turistik tesislere pek çok işletmenin hizmet verdiği koy, tekne gezileri ve dalış turlarıyla da sık sık ziyaret ediliyor. Koy manzarası eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiz sahil yolu, deniz manzaralı otelleri ve donanımlı kamp alanlarıyla da Ayvalık’ın en güzel noktalarından olan Paşa Koyu’na minibüslerle 10-15 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

43- Cunda Tarihi Pazar

Ayvalık’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri de Cunda Adası'nda yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için ilk uğradığı yerlerden olan Cunda Tarihi Pazar. Onlarca yıldır her pazar günü Cunda merkezinde kurulan pazarda Cunda Adası ve Ayvalık temalı hediyelik eşyalar, el yapımı takılar ve yöresel giysilerin yanı sıra bölgede üretile zeytin ve zeytinyağı ürünleri, şifalı Ege otları, ev yapımı börekler, peynir çeşitleri, organik sebze ve meyveler gibi yüzlerce ürünü bir arada bularak güzel bir alışveriş yapabileceğiniz. Otantik atmosferi ve rengarenk tezgahlarıyla harika fotoğraflar da çekebileceğiniz, panayırı andıran canlı atmosferiyle ünlü Cunda Tarihi Pazar, Ayvalık gezinizde ilk uğramanız gereken yerler arasında.

Konum Linki

44- Ayvalık Ayazma Kilisesi

Ayvalık’ın yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen simgesel yapılarından biri de kutsanmış su anlamına gelen ve çeşmelerinden akan suyun şifalı olduğuna inanılan Ayazma Kilisesi. 1890 yılında inşa edilen ihtişamlı kilisenin suları bir zamanlar başka ülkelere götürülerek satılıyordu.

200 m2 gibi küçük bir alanı kapsayan, Neo Klasik mimarisi, gösterişli tavan ve duvar süslemeleri, Rum ustaların tasarladığı el yapımı taş ve ahşap oymalarıyla görülmeye değer güzellikteki kilise, aslına uygun olarak restore edildikten sonra ilçenin en çok ziyaret edilen yapılarından biri haline geldi. Hem iç mekanlarını gezebileceğiniz hem de kutsal sularından içebileceğiniz Ayazma Kilisesi, Ayvalık merkezi Kemalpaşa Mahallesi'nde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

45- Ayvalık Perşembe Pazarı

Ayvalık'ta hem keyifli bir tatil alışverişi yapmak hem de otantik Ege atmosferinin tadını çıkarmak için mutlaka uğramanızı önerdiğimiz yerlerden biri de 95 yılı aşkın zamandır kurulan Ayvalık Perşembe Pazarı. Bit pazarının da kurulduğu Barbaros Caddesi üzerinde yer alan ve Ayvalık köylerinde yetiştirilen organik sebzelerden el sanatı ürünlerine, turistik hediyelik eşyalardan antikalara kadar pek çok ürün alabileceğiniz Ayvalık Perşembe Pazarı, hem Ayvalık halkı hem de turistlerin alışveriş yapmak için en çok tercih ettiği yerler arasında.

Konum Linki

46- Altınova Plajı

Ayvalık’a bağlı huzurlu tatil cenneti Altınova’nın büyüleyici plajı, hem Balıkesir hem de Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en özel noktalardan biri. Çevresi yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili plaj; altın kumlu sahili, sığ ve sakin deniziyle hem acemi yüzücüler hem de çocuklu ailelerin ilk uğraması gereken plajlardan.

İnce ve uzun bir kumsala sahip Altınova Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesisler, deniz manzaralı butik oteller, yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ve canlı müzik dinleyerek eğlenebileceğiniz kafeler bulabilirsiniz. Gün boyu cankurtaranların da hizmet verdiği plaj, Ayvalık’a sadece 16 kilometre uzaklıkta ve yaz aylarında her saat Altınova Plajı’na kolayca minibüsle gidebilirsiniz.

Konum Linki

47- Ayvalık Antikacılar Çarşısı

Ayvalık sahiline sadece 5 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve haftanın her günü sabah 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık olan Ayvalık Antikacılar Çarşısı; birbirinden özel antikalar, yöresel hediyelik eşyalar ve el yapımı sanat ürünleri almak için ilk uğramanız gereken popüler alışveriş noktalarından biri. Yüzlerce ilginç ürünle süslü rengarenk tezgahların yanı sıra onlarca dükkanıyla yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çeken Ayvalık Antikacılar Çarşısı’nda yağlı boya tablolardan antika telefonlar ve fotoğraf makinelerine kadar yüzlerce ürünü bir arada bulabilir, güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

48- Ayvalık İğdeli Plajı

Ayvalık merkezinden kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz 15 Eylül Caddesi'nin hemen yanında uzanan Ayvalık İğdeli Plajı, büyüleyici Cunda Adası manzaraları eşliğinde denizin tadını çıkarmak için ideal bir nokta. İlçe merkezine en yakın plajlardan biri olduğu için yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan plaj; ince kumlu sahili, sığ ve dalgasız deniziyle çocuk aileler tarafından da çok seviliyor.

Çevresi oteller, restoranlar ve kafeler ile oldukça hareketli olan İğdeli Plajı, aynı zamanda Ayvalık’ın Edremit Körfezi'ne bakan ender plajlarından biri olduğu için de ilgi görüyor. Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz plajda soyunma kabinleri, duşlar, kafeler, cankurtaran, otopark, şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler gibi olanaklar bulabilirsiniz.

Konum Linki

49- Ayvalık Sahili

Büyüleyici Ege Denizi ve Cunda Adası manzaraları eşliğinde Atatürk Bulvarı boyunca uzanan Ayvalık sahili; ince kumlu küçük plajı, su sporları ve dalış merkezlerinin yanı sıra sahil boyunca sıralanan balık restoranları, çay bahçeleri, yürüyüş yolları, seyir terasları ve dinlenme alanlarıyla akşam gezilerinin değişmez adreslerinden biri.

Ünlü Ayvalık tostlarını tadabileceğiniz Tostçular Çarşısı’nın da bulunduğu sahil yolunun çevresindeki muhallebiciler ve dondurmacılar da çok seviliyor. Setur Ayvalık Marina’dan Cunda Adası yoluna kadar ilerleyen Ayvalık sahilinde kızıl gün batımı eşliğinde romantik fotoğraflar çekmeyi de unutmayın.

Konum Linki

50- Kapri Plajı

Ayvalık ile Çamlık yolu üzerinde yer alan, Cunda Adası manzaralarına karşı yüzebileceğiniz başka bir güzel Ayvalık plajı da Kapri Plajı. İlçenin en eski plajlarından biri olarak nostaljik atmosferini günümüze hala korumayı başarmış olan küçük plaj; çiçeklerle süslü sahil bahçeleri, berrak denizi ve ince kumlu sahiliyle çok seviliyor.

Gün batımında sunduğu büyüleyici Cunda Adası manzaraları eşliğinde sahil kenarındaki balık restoranlarında romantik akşam yemekleri de tadabileceğiniz Kapri Plajı’nın çevresinde ise her bütçeye uygun oteller, kafeler ve hediyelik eşya dükkanları hizmet veriyor. Yelken, kano, rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü gibi onlarca su sporları yapmak için ideal olan plaja Ayvalık merkezinden yürüyerek, bisikletle veya minibüslerle 5-10 dakika içinde rahatça ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

51- Duba Plajı

Ayvalık ile Cunda Adası arasında bir köprü görevi gören Dolap Adası’nın güney ucunda yer alan ve Belediye Plajı olarak da bilinen Duba Plajı, Ayvalık merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşarak tertemiz suların tadını çıkarabileceğiniz sevilen plajlardan biri. Cam berraklığındaki deniziyle mavi bayrak ödülü kazanan küçük plaj, dalgasız ve sığ deniziyle çocuklu aileler arasında da çok seviliyor.

Engelli rampası, engelli şezlongu ve engelli tuvaleti gibi imkanlar sağlanan, güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz tesisler, restoranlar ve kafelerin hizmet verdiği Duba Plajı, aynı zamanda gün batımlarında sunduğu büyüleyici manzaradan dolayı da çok ziyaret ediliyor.

Konum Linki

52- Hacı Veli Camii

Ayvalık'tan 10 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Altınova beldesinin merkezinde yer alan Hacı Veli Camii, bölgenin en eski ve güzel Osmanlı camilerinden biri. Hem tarih hem de mimari meraklılarının görmesini önerdiğimiz 1491 yılında inşa edilen tarihi cami, kaba yontma taşlar ve tuğlalarla kare planlı olarak tasarlanmış.

Klasik Osmanlı mimari özelliklerinin yanı sıra çini, taş ve ahşap süslemeleri de görülmeye değer güzellikte Hacı Veli Camii, Ayvalık’ın en eski yapılarından biri olmasından dolayı da ilgi çekiyor. Yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam eden ve Kebir Sokak üzerinde yer alan Hacı Veli Camii’ne kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

53- Anelemmatik Güneş Saati

Türkiye'de çok az yerde görebileceğiniz güneş saatlerinden biri de Ayvalık merkezinde yer alıyor. Bir elips içinde 12 saat dilimini gösteren ve Mısır uygarlığında icat edildikten sonra antik çağlar boyunca kullanılan güneş saatlerinin bir benzeri olan Anelemmatik Güneş Saati, 2004 yılında Cunda Adası’nın çok sevilen simalarından biri olan Ahmet Erol Keskin adına tasarlanmış. Ayvalık çarşısında gezerken kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz alanda yüzlerce yıl boyunca kullanılan dünyanın ilk saat örneklerinden birini yakında inceleyebilir ve ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

54- Ayvalık Körfezi

22 tane irili ufaklı adası, çam ormanlarıyla sarılı yarımadaları, büyüleyici su altı zenginlikleri, batıklarla süslü dalış noktalarıyla ülkemizin en sevilen tekne ve yat destinasyonlarından biri olan Ayvalık Körfezi, hem muhteşem fotoğraflar çekmek hem de yeşil ile mavinin buluştuğu büyüleyici manzaralar arasında doyasıya yüzmek için keşfedilmeye değer.

Ayvalık Yat Limanı’nda her zaman bulabileceğiniz saatlik ve günübirlik tekne turlarıyla en güzel koylarını gezebileceğiniz Ayvalık Körfezi’nin hiçbir yapılaşma ve yerleşimin olmadığı adalarında molalar verip doğa yürüyüşlerine çıkabilir, huzurlu atmosferde yorgunluk atabilir ve tepelerden kızıl gün batımı manzaraları izleyerek romantik anlar yaşayabilirsiniz. Endemik bitki türleriyle süslü tabiat parklar, turistik adaları, yüzlerce yıllık kiliseleri ve antik kentleriyle size unutulmaz bir gezi deneyimi sunacak olan Ayvalık Körfezi, balık bolluğu ve çeşitliliğinden dolayı yılın her mevsimi düzenlenen balık avlama turlarının da ana merkezlerinden biri.

Konum Linki

55- Ayvalık Çarşısı

Ayvalık gezinize başlamak için en güzel noktalardan biri olan Ayvalık çarşısı, turistik tesislerinin yanı sıra ilçenin simgesel yapılarından Taksiyarhis Kilisesi, etkileyici Ayazma Kilisesi, yüzlerce yıllık Çınarlı Camii ve Fatih Camii gibi pek çok tarihi hazinesiyle de keyifli bir gezi sunuyor.

Ayvalık Yat Limanı ve sahili boyunca uzanarak Atatürk Bulvarı’nı kapsayan Ayvalık çarşısında yüzlerce yıllık konaklarda hizmet veren butik oteller, hediyelik eşya dükkanları, yol üstü kafeleri, muhallebiciler, dondurmacılar, deniz manzaralı restoranlar ve yöresel el sanatı ürünleri alabileceğiniz tezgahlar arasında hem akşam yürüyüşlerine çıkabilir hem de güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

56- Çataltepe Plajı

Ayvalık gezinizde tertemiz denizi ve küçük sahiliyle bölgenin en güzel plajlarından biri olmasına rağmen Cunda Adası’nın arka köşesinde kaldığı için az ziyaret edilen Çataltepe Plajı’na da uğramanızı öneririz. Sahili çakıl taşlı, denizi ise kumlu olan plaj, berrak suları ve sessiz atmosferinde şnorkelli dalışlar yapmak için de ideal.

Sığ deniziyle çocuklu aileler ve acemi yüzücülerin de keyifli zaman geçirebileceği Çataltepe Plajı’nda atıştırmalıklar alabileceğiniz küçük turistik tesisler de bulabilirsiniz. Hem Ayvalık hem de Cunda Adası’ndan bisiklet kiralayarak güzel bir geziyle ulaşabileceğiniz Çataltepe Plajı’na minibüslerle veya teknelerle de kısa sürede gitmeniz ve unutulmaz bir deniz günü yaşamanız mümkün.

Konum Linki

57- Altınova Pazarı

Ayvalık gezimizde birbirinden güzel hediyelik eşyalar ve organik yiyecekler almak için ziyaret edebileceğiniz hareketli yerlerden biri de bölgenin en büyük üretici pazarlarından olan Altınova pazarı. Ayvalık'a sadece 16 kilometre uzaklıktaki Altınova beldesi merkezinde, haftanın her günü saat 10:00 ile 19:00 arasında kurulan pazarda çevre köylerde üretilen zeytin ve zeytinyağlarından Ege'nin ünlü şifalı otları ve baharatlarına kadar yüzlerce ürün arasında güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Uskumru, lüfer, palamut ve torik gibi mevsim balıkları da bulabileceğiniz Altınova pazarına Ayvalık merkezinde her saat bulabileceğiniz minibüslerle 15-20 dakikalık bir yolculukla gidebilirsiniz.

Konum Linki

58- Sobe Plajı

Cunda Adası’nın kuzey bölümünde yer alan ve sunduğu büyüleyici ada manzaraları eşliğinde keyifli bir deniz günü yaşayabileceğiniz Sobe Plajı, Ayvalık’ın gizli cennetlerinden biri. Balayı tatilleri için ideal olan ve 12 yaşından çocukların kabul edilmediği plaj, sessiz ve sakin atmosferde masmavi sularda yorgunluk atmak veya zeytin ağaçlarıyla süslü doğal güzellikler içinde yürüyüşler yapmak için ideal bir yer.

Hem Ayvalık hem de Cunda Adası'ndan her saat minibüs bulabileceğiniz Sobe Plajı’nda tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra kısa bir yürüyüş mesafesinde tarihi Ayışığı Manastırı’na da uğrayabilir ve özellikle gün batımında bu anıtsal manastırın en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz

Konum Linki

59- Poyraz Adası

Cunda Adası ve Pınar Adası’nın yanı başında yer alan Ayvalık Körfezi’nin en büyük adalarından biri olan Poyraz Adası, hiçbir yapılaşma ve yerleşimin olmadığı, bakir güzelliğini korumayı başarmış görülmeye değer adalardan biri. Ormanlar arasında gizlenen tertemiz koyları, sessiz ve huzurlu atmosferiyle gözlerden uzakta denizin tadını çıkarmak için ideal bir yer olan Poyraz Adası, zengin balık çeşitliliğiyle de balık avlama turlarının sevilen adreslerinden biri. Ayvalık’ta düzenlenen yat ve tekne gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz Poyraz Adası’nda profesyonel dalgıçlarla birlikte şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak veya adada doğa yürüyüşleri yaparak yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

60- Sarımsaklı Yarımadası

Ayvalık’ın batısında, Cunda Adası’nın hemen altında uzanan Sarımsaklı Yarımadası; büyüleyici panoramik manzaralarından dolayı turistin mutlaka ziyaret ettiği Şeytan Sofrası, bölgedeki en önemli doğa cenneti Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, berrak sularıyla ünlü Badavut Plajı ve Sarımsaklı Plajı gibi pek çok turistik alanıyla keşfedilmeye değer yerler arasında.

Ayvalık'ta gün batımını izleyebileceğiniz en güzel noktalara ev sahipliği yapan yarımada; kıyılarını saran gizli koyları, el değmemiş çam ormanları, antik dönemlerden kalan tarihi hazineleri ve yüzlerce yıllık Rum kiliseleriyle hem doğa yürüyüşleri yapmak hem de denizin ve güneşin tadını çıkarmak için ideal. Ayvalık Yat Limanı’nda her gün bulabileceğiniz tekne turlarıyla gezebileceğiniz Sarımsaklı Yarımadası kıyılarında tertemiz sulara kendinizi bırakabilir veya dalışlar yaparak su altı zenginliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

61- Pordoselene Kulesi

Antik çağlarda bölgede hüküm sürmüş Pordoselene uygarlığından günümüze kalan az sayıdaki yapıdan biri olan Pordoselene Kulesi, Cunda Adası’nın hemen yanındaki Maden Adası’nda yükseliyor. Bu taş mimarili ilginç kulenin denizden gelecek saldırıları gözlemek amacıyla inşa edildiği düşünülüyor. Bulunduğu konumdan sunduğu panoramik Cunda Adası, Ayvalık, Midilli Adası ve Edremit Körfezi manzaralarından dolayı fotoğraf çekmek için sıkça ziyaret edilen Pordoselene Kulesi’ni tekne gezileri sırasında da görebilir ve özellikle gün batımlarında hiçbir yerleşimin olmadığı adada tek başına yükselen bu antik yapının en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

62- İlk Kurşun Tepesi

Ayvalık merkezinden sadece 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz, 1 Haziran 1919'da işgal güçlerine ilk kurşunun atıldığı ve direnişin başlatıldığı yer olmasıyla ünlü İlk Kurşun Tepesi, Ayvalık Körfezi’nin panoramik manzaralarını izlemek için de ziyaret ediliyor. Atılan ilk kurşunu simgeleyen etkileyici bir anıtın süslediği tepe, Cunda Adası’ndan Midilli Adası’na kadar uzanan kuş bakışı manzaraların fotoğraflarını çekmek ve özellikle gün batımlarında Ayvalık’ın büyüleyici manzarasını izlemek için uğramanızı önerdiğimiz en özel noktalardan.

Konum Linki

63- Tuka Tuz Gölü

Ayvalık'ta mutlaka keşfetmeniz gereken doğa cennetlerinden biri de pembe flamingolara ev sahipliği yapan Tuka Tuz Gölü. İlçeye sadece 8 kilometre uzaklıktaki Küçükköy sınırlarında bulunan büyüleyici koy, onlarca su kuşunun çarpıcı manzaraları ve bakir güzelliğinden dolayı sit alanı olarak korunuyor.

Zeytin ağaçlarının sardığı Tuka Tuz Gölü; yengeç, karides ve zengin balık çeşitliliğinden dolayı Ayvalık’ın en sevilen balık avlama alanlarından da biri. Minibüsle ve bisiklet kiralayarak kolayca ulaşabileceğiniz gölün çevresinde yürüyüşlere çıkabilir, seyir teraslarından sevimli flamingoların harika fotoğraflarını çekebilir ve ülkemizin gizli cennetlerinden birinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

64- Makaron Sokağı

Ayvalık sahiline paralel olarak uzanan Makaron Sokağı, ilçenin en güzel taş ve ahşap mimari konaklarının süslediği çok popüler bir gezi alanı. Tarih kokan dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında rengarenk cumbalı konaklar ve Rum döneminden kalan taş evler arasında keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz Makaron Sokağı, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Ayvalık’ta mutlaka uğramanız gereken yerler arasında.

Günümüzde bazıları kafe, restoran ve butik otel hizmet veren yüzlerce yıllık konakların iç bölümlerini gezebilir veya tüm gün denizin tadını çıkardıktan sonra Makaron Sokağı’nın şirin bir yol üstü kafesinde huzurlu atmosferde küçük bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

65- Sarımsaklı Tabiat Parkı

Ayvalık’ın güney ucunda, ünlü Badavut Plajı’nın hemen yanında yer alan Sarımsaklı Tabiat Parkı, Midilli Adası manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşlerine çıkmak veya ıssız koylarda ada manzaraları eşliğinde yüzmek için keşfetmeniz gereken çok özel bir yer. Çam ormanları içindeki otelleri ve donanımlı kamp alanlarıyla doğayla baş başa tatil yapmak için de gidebileceğiniz tabiat parkı, çınar ve zeytin ağaçlarıyla süslü 1,5 hektarlık bir yeşil alanı kapsıyor, ayrıca 1. derece doğal sit alanı olarak korunuyor.

Kızılçam, kavak ve okaliptüs ağaçları arasında uzanan yürüyüş parkurları, kır bahçeleri ve sessiz koylarında yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Sarımsaklı Tabiat Parkı, berrak denizinden dolayı Ayvalık dalış turlarının da ana merkezlerinden biri. Oksijen seviyesi yüksek temiz havada piknik yapabileceğiniz mesire alanlarıyla da çok ilgi gören tabiat parkı, Ege Denizi’ne sıfır konumda ormanların masmavi denizle birleştiği eşsiz konumuyla her doğa severlerin görmesi gereken cennetlerimizden biri.

Konum Linki

Ayvalık gezilecek yerler sona erdi. Dilerseniz Balıkesir gezilecek yerler içeriğimizi de okuyabilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
123 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar