Son yıllarda huzurlu bir atmosferde günübirlik gezi veya tatil yapmak için en çok tercih edilen yerlerden olan Akçay, her bütçeye uygun otelleri ve pansiyonlarıyla binlerce insanı misafir ediyor. Arkası Alplerden sonra dünyadaki en yüksek oksijen seviyesine sahip yer olan Kaz Dağları, önü ise masmavi Ege Denizi ile çevrili olan belde, deniz ve doğa tatilleri için ideal bir adres. Altınkum Plajı’nda cam berraklığındaki denizin tadını çıkarabileceğiniz Akçay’da kordon boyunca akşam yürüyüşleri veya bisiklet gezilerine çıkarak büyüleyici gün batımı manzaraları da izleyebilirsiniz.

Kaz Dağları Milli Parkı doğa yürüyüşlerinin ana merkezlerinden biri olan Akçay’da Sütüven Şelalesi, Mıhlı Şelalesi ve Gürleyik Şelalesi gibi tabiat harikalarını yakından görebilir; çam ormanları arasında gizlenen Tahtakuşlar Köyü ve Çamlıbel Köyü’nün sessiz atmosferinde keyifli bir mola verebilirsiniz. Devasa Şahindere Kanyonu ve Darıdere Tabiat Parkı’nda da muhteşem fotoğraflar çekerek el değmemiş güzellikler arasında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Akçay’da her gün düzenlenen tekne gezileriyle ise Edremit Körfezi’nin en güzel koylarını keşfe çıkabilirsiniz.

Akçay’da mutlaka görmeniz gereken 50 yeri belirlerken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Benzersiz güzelliğiyle antik çağlarda beri çok ilgi gören Akçay’ı yazımızı okuyarak hemen keşfe çıkabilirsiniz. İçeriğimize eklediğimiz konum linkleri sayesinde planınızı kolayca yapabilir, Akçay otobüs bileti seçeneklerini değerlendirerek ilçeye hem konforlu hem de hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

1- Edremit

Edremit

Akçay'ın bağlı olduğu turistik Edremit ilçesi, Balıkesir’in en çok ziyaret edilen tatil cennetlerinden biri. Akçay’da her saat bulabileceğiniz minibüslerle keyifli bir günübirlik gezi yapabileceğiniz Edremit, sırtını yemyeşil Kaz Dağları'nın dayamış, çevresi görülmeye değer pek çok doğal güzellikle çevrili bir ilçe. Turizm olanakları bakımından çok gelişen ve hem merkezinde hem de Akçay, Altınoluk gibi Ege Denizi kıyısındaki beldeleriyle her yıl binlerce insanı misafir eden Edremit, hafta sonları büyük şehirlerden kaçan insanlarla da olukça hareketleniyor.

Edremit'te her mevsim düzenlenen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerine katılarak bölgenin ünlü tabiat harikaları Sütüven Şelalesi ve Mıhlı Şelalesi’ni yakından görebilir, Kaz Dağları Milli Parkı’nın oksijen seviyesi yüksek havasında yürüyüşler yaparak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Huzurlu atmosferlerini günümüze kadar korumayı başarmış Tahtakuşlar Köyü, Zeytinli Köyü, Çamlıbel Köyü ve Yeşilyurt Köyü gibi otantik köylerini gezerek yöresel lezzetler tadabileceğiniz Edremit’te Şahindere Kanyonu, Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, Darıdere Tabiat Parkı'nın bitki ve vahşi yaşam zenginliği arasında modern dünyadan uzakta dinlendirici zaman geçirebilirsiniz. Edremit'e en kolay ulaşım alternatiflerinden biri hava yolu. Bunun için Edremit uçak bileti almanız yeterli.

Konum Linki

2- Altınoluk

Altınoluk

Edremit’in Akçay ile birlikte çok ilgi gören başka bir turistik cenneti olan Altınoluk, arkası yemyeşil Kaz Dağları, önü ise masmavi Ege Denizi ile çevrili ideal bir günübirlik gezi adresi. Akçay merkezine yaklaşık 16 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan belde, bölgenin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen mavi bayraklı Altınoluk Plajı’nın cam berraklığındaki deniziyle de çok ilgi görüyor.

Hem çocuklarınızla keyifli bir deniz günü yaşayabileceğiniz hem de doğal güzellikler ve tarihi hazineleri keşfe çıkabileceğiniz Altınoluk’ta 27 kilometre uzunluktaki devasa Şahindere Kanyonu’nda yüzlerce metrelik sarp kayalar arasında yürüyüşlere çıkabilir ve Antandros Antik Kenti'nden günümüze kalan binlerce yıllık hazineleri yakından görebilirsiniz. Her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarında keyifli bir yaz tatili de yapabileceğiniz Altınoluk’ta Kaz Dağları'nın yüksek oksijen seviyeli havasında yenilenebilir, akşamları ise sahilde sıralanan balık restoranlarında mevsimlik balıklar, Girit ve Ege mezeleri tadarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

3- Burhaniye

Burhaniye

Akçay merkezine sadece 13 kilometre uzaklıkta yer alan ve her saat bulabileceğiniz minibüslerle 30 dakikalık kısa bir yolculukla kolayca ulaşabileceğiniz Burhaniye, hem günübirlik geziler yapmak hem de dinlendirici bir tatil yapmak için tercih edebileceğiniz bir belde. Sessiz ve huzurlu atmosferde tatil yapmak isteyen binlerce insan tarafından ziyaret edilen ve her mevsim düzenlenen doğa gezilerinin vazgeçilmez rotalarından biri olan Burhaniye, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulabileceğiniz çok özel yerlerden biri.

Her köşesi antik dönemlerden kalan binlerce yıllık tarihi hazinelerle sarılı olan belde, Adramytteion Antik Kenti ve belde merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğinizi kaya sunaklarıyla tarih meraklılarını büyülüyor. Etkileyici bir tarihi konağının restore edilmesiyle hizmete açılan Kuvayi Milliye Kültür Müzesi’nde Kurtuluş Savaşı dönemine duygulandırıcı bir yolculuk yapabileceğiniz beldede Kaz Dağları ve Madra Dağları doğa yürüyüşlerine de katılarak dağ eteklerine yayılan antik yapıları keşfe çıkabilirsiniz. Asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kır bahçelerinde organik ürünlerle hazırlanan kahvaltıların tadını çıkarabileceğiniz ve küçük restoranlarında taze Ege otları ile hazırlanan yöresel yemekler tadabileceğiniz Burhaniye’de ev konforunda tatil yapabileceğiniz her bütçeye uygun butik oteller ve pansiyonlar da bulmanız mümkün.

Konum Linki

4- Kaz Dağları Milli Parkı

Kaz Dağları Milli Parkı

Akçay'ın arkasında uzanan ve Türkiye'nin dünya çapında ünlü doğa cennetlerimizden biri olan Kaz Dağları eteklerinde 21.000 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan Kaz Dağları Milli Parkı, yılın her mevsimi tüm dünyadan doğa tutkunlarını kendine çekiyor. Alplerden sonra dünyada en yüksek oksijen seviyesine sahip yer olan ve sağlık amaçlı da çok ziyaret edilen Kaz Dağları; 40 tanesi sadece burada yetişen 800’den fazla endemik bitki türü, yüzlerce ağaç çeşidi ve vaşaklardan karacalara kadar çarpıcı vahşi yaşam zenginliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Kızılçam, maki, köknar, kayın ve meşe ağaçları arasında uzanan iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında doğa yürüyüşlerine çıkarak ruhunuzu dinlendirebileceğiniz, seyir alanlarından yeşilin her tonunun kartpostal güzelliğinde fotoğraflarını çekebileceğiniz Kaz Dağları Milli Parkı’nda kar sularıyla beslenen buz gibi dereler kenarında piknik yapabilir, devasa şelalelerin göletlerinde sıcak yaz günlerinde doyasıya yüzerek serinleyebilirsiniz. Ülkemizin pek çok şehrinden trekking, fotoğrafçılık, kampçılık, kaya tırmanma ve dağcılık gibi etkinlikle yapmak için ziyaret edilen Kaz Dağları Milli Parkı’nda modern dünyanın karmaşasından uzakta unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

Konum Linki

5- Güre

Güre

Balıkesir'in sağlık turizmi cennetlerinden biri olan Güre, Akçay'ın hemen yanı başında keyifli bir günübirlik gezi sunuyor. Her köşesi binlerce yıllık antik hazineler ve doğa güzellikleriyle çevrili olan Güre, özellikle antik çağlardan beri şifa arayan insanlar tarafından kullanılan 80 derecelik mineraller bakımından çok zengin kaynak sularıyla günümüzde de her yıl binlerce kişiyi kendine çekiyor.

Altın renkli kumların süslediği geniş sahilde güneşlenebileceğiniz ve masmavi denizinde Edremit Körfezi’nin tadını çıkarabileceğiniz Güre’nin çam ormanları arasında gizlenen piknik alanlarında da çocuklarınızla dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Hem deniz ve doğanın hem de şifalı kaynak sularının tadını çıkarabileceğiniz çok özel yerlerden olan Güre’ye Akçay’dan her saat bulabileceğiniz minibüslerle 30 dakika içinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

6- Edremit Körfezi

Edremit Körfezi

Bahar ve yaz aylarında her gün bulabileceğiniz gezi tekneleriyle keşfe çıkabileceğiniz Edremit Körfezi, mavinin her tonunu görebileceğiniz berrak denizi ve çevresini saran el değmemiş doğal güzellikleriyle Türkiye'nin keşfedilmeye değer özel köşelerinden biri. Kaz Dağları ile Madra Dağları arasında uzanan ve yemyeşil gizli koylarıyla ülkemizin popüler yat destinasyonlarından biri haline gelen Edremit Körfezi’nin tertemiz sularının tadını Akçay ve Altınoluk gibi turistik beldelerin mavi bayraklı plajlarında çıkarabilirsiniz.

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce doğa ve fotoğrafçılık meraklısını misafir eden Edremit Körfezi’nde Kaz Dağları’nın oksijen seviyesi yüksek temiz havasında doğa yürüyüşlerine katılarak binlerce yıllık tarihi hazineleri keşfe çıkabilir; doğal seyir alanlarından yeşil ile mavinin birleştiği büyüleyici tabiat manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

7- Zeytinli

Edremit Zeytinli

Edremit’in başka bir huzurlu tatil beldesi olan Zeytinli, 1990’lı yıllarda Akçay’la birlikte turizm olanaklarının gelişmeye başladığı sevilen günübirlik gezi alanlarından. İsmini beldenin her yerini saran yemyeşil zeytin ağaçlarından alan ve zeytinciliğin günümüzde de yaygın olarak yapıldığı beldeyi gezerken organik zeytinyağlarıyla hazırlanmış onlarca ürünü satın alma şansı bulacaksınız.

Donanımlı kamp alanları ve Zeytinli Deresi kenarında sıralanan mesire alanları için de sıkça ziyaret edilen Zeytinli’de doğal güzellikler içinde gizlenen kaliteli butik oteller bulmanız, restore edilmiş ahşap mimarili köy evlerinde dinlendirici bir tatil yapmanız mümkün. Geleneksel Ege lezzetleri, mevsimlik balıklar ve mezeler tadabileceğiniz restoranları, kafeleri, eğlence mekanlarıyla da turistlerin çok ilgisini çeken Zeytinli’de hem her mevsim huzurlu bir tatil hem de geziler yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

8- Pelitköy

Pelitköy

Edremit Körfezi'nde uzanan başka bir sakin tatil cenneti olan Pelitköy, özellikle yüzlerce insanın satın almak için geldiği organik zeytin ve zeytinyağlarıyla ünlü. Hem huzurlu bir tatil yapmak hem de keyifli bir günübirlik gezi yapmak için tercih edebileceğiniz Pelitköy’e Akçay merkezinden sadece 30 dakikalık bir minibüs yolculuğu ile ulaşmanız mümkün.

Bağlarburnu sahili ve İçmeler Plajı’nda masmavi Ege Denizi sularının tadını çıkarabileceğiniz; şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak çarpıcı su altı manzaralarına şahit olabileceğiniz Pelitköy’de organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve geleneksel Ege yemekleri tadarak da yorgunluk atabilirsiniz. Ev konforunda tatil yapabileceğiniz küçük oteller, aile pansiyonları ve kiralık villaları gibi konaklama alternatifleri bulabileceğiniz Pelitköy’ün küçük çarşısında el yapımı hediyelik eşyalar ve onlarca çeşit zeytinyağı ürünü alarak keyifli bir tatil alışverişi yapmayı da unutmayın.

Konum Linki

9- Akçay Kordon

Akçay Kordon

Akçay gezinizde keyifli akşam yürüyüşlerine çıkmak ve büyüleyici gün batımı manzaraları izlemek için Akçay Kordon'a mutlaka uğramalısınız. Sahil boyunca uzanan yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, dinlenme alanları, kır bahçeleri, kafeleri, restoranlarıyla özellikle yaz geceleri yerli ve yabancı turistlerle dolan Akçay Kordon, beldenin en hareketli noktalarından biri.

Sarıkız Heykeli gibi simgesel yapıları yakından görebileceğiniz, limanda bağlanan rengarenk balıkçı sandallarının harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Akçay Kordon’da hizmet veren mağazalar ve hediyelik eşya dükkanlarında da tatil alışverişi yapabilirsiniz. Kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz kaliteli restoranlarında güzel bir akşam geçirebileceğiniz Akçay Kordon, beldeyi keşfetmeye başlamak için de en ideal yerlerden biri.

Konum Linki

10-Çamlıbel Köyü

Çamlıbel Köyü

Ege'nin doğal güzelliklerini ve huzurlu atmosferini koruyan en güzel köylerinden biri olan Çamlıbel Köyü, Akçay merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta Edremit Körfezi kıyısında uzanıyor. Taş ve ahşap mimarili köy evleri arasında harika fotoğraflar çekebileceğiniz, asırlık çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayabileceğiniz Çamlıbel’de keyifli bir günübirlik gezi yapabilirsiniz.

Turizm olanaklarının geliştiği köyde restore edilmiş tarihi evlerde hizmet veren butik otellerde konaklayabilir; sanat atölyelerinde ve köyün çarşısında birbirinden güzel el yapımı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Organik zeytinler ve zeytinyağı ürünleri almak için de ideal bir adres olan Çamlıbel Köyü’nde küçük restoranlarda ise en sevilen Ege yemeklerini tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

11- Zeus Altarı (Zeus Sunağı)

Zeus Altarı

Akçay'da yıl boyu düzenlenen doğa gezileri, tarih ve kültür turlarıyla yakından görebileceğiniz en önemli tarihi hazinelerden biri olan Zeus Altarı, ilçeye sadece 30 kilometre uzaklıktaki Adatepe Köyü sınırlarında yer alıyor. Bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici Edremit Körfezi manzaralarından dolayı fotoğrafçıların da sıkça ziyaret ettiği yerlerden biri olan Zeus Altarı, antik efsanelerde dünyanın en önemli savaşlarından biri olan Truva Savaşı'nı Tanrı Zeus'un izlediği tepede inşa edilmiş görülmeye değer bir şaheser. Binlerce yıllık antik sunağı yakından gördükten sonra temiz havada yürüyüşlere çıkarak muhteşem panoramik fotoğraflar çekmeyi de unutmayın.

Konum Linki

12- Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı

Edremit Körfezi'nin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Sarımsaklı Plajı’na Akçay'da her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 1 saat içinde ulaşarak unutulmaz bir deniz günü yaşayabilirsiniz. 7 kilometre uzunluğundaki altın kumlarla süslü sahili ile Türkiye'nin en uzun plajlarından biri olmasıyla ünlü olan Sarımsaklı Plajı, yaz aylarında hem aileler hem de yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Yelken, kano, deniz paraşütü, rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü gibi onlarca su sporu yapabileceğiniz tesislerden her bütçeye uygun deniz manzaralı oteller ve aile pansiyonlarına kadar çeşitli konaklama alternatifleri bulabileceğiniz Sarımsaklı Plajı'nın çevresinde ise canlı müzik eşliğinde doyasıya eğleneceğiniz kafeler ve barlar hizmet veriyor. Sığ ve berrak deniziyle acemi yüzücüler ile çocuklu aileler için de güvenli bir yüzme deneyimi sunan Sarımsaklı Plajı’nda tüm gün şnorkelli dalışlar yaparak balık sürüleriyle birlikte yüzebilir, ince kumlarda havlunuzu sererek güneşlenebilir veya akşamları çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde huzurlu akşam yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Konum Linki

13- Altınkum Plajı

Akçay gezinizde mutlaka uğrayarak masmavi suların ve altın kumlu sahilin tadını çıkarmanız gereken çok sevilen yerlerden biri de Altınkum Plajı. Belde merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem toplu taşıma araçları hem de yürüyerek veya bisiklet kiralayarak kolayca ulaşabileceğiniz plaj, kendine özgü ince kumlarından ismini alıyor ve turistler tarafından çok ilgi görüyor.

Sığ ve dalgasız deniziyle çocuklu ailelerin de keyifli bir deniz günü yaşayabileceği Altınkum Plajı’nda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerden yelken, kano, uçurtma sörfü gibi onlarca eğlenceli aktivite yapabileceğiniz su sporu merkezlerine, sahil kafelerinden balık restoranları ve eğlence merkezlerine kadar pek çok olanak bulmanız mümkün. Çevresinde hizmet veren Ege Denizi manzaralı butik oteller ve apart otelleriyle yılın her mevsimi güzel bir tatil yapmak için ziyaret edebileceğiniz Altınkum Plajı’nın uzun sahilinde akşamları bisiklet kiralayarak gezilere çıkabilir veya akşam yürüyüşleri yaparak harika gün batımı manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

14- Darıdere Tabiat Parkı

Darıdere Tabiat Parkı

Doğa tutkunları için adeta bir cennet olan Akçay'da hem kendi başınıza hem de rehberli trekking turları ve fotoğrafçılık gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz Darıdere Tabiat Parkı, Kaz Dağları’nın tertemiz havasında serinlemek için gidebileceğiniz en özel yerlerden biri. Akçay merkezine yaklaşık 37 kilometre uzaklıkta Kaz Dağları eteklerinde 100 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan tabiat parkı, zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğine ev sahipliği yaptığı için de çok ilgi görüyor.

Akçaağaç, kızılçam, fıstık çamı ve meşe ağaçları arasında uzanan yürüyüş parkurlarıyla yılın her mevsimi Türkiye'nin her yerinden doğa yürüyüşçülerini kendini çeken Darıdere Tabiat Parkı'nın irili ufaklı dereleri ve şelaleleri arasında unutulmaz bir doğa günü yaşayarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Sıcak yaz aylarında buz gibi dereler ve kaya göletlerinde serinleyebileceğiniz, huzurlu atmosferde olta balıkçılığı yaparak yorgunluk atabileceğiniz tabiat parkında kalabalık ve gürültüden uzakta çam ağaçları altında çocuklarınızla piknik yaparak da dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Darıdere Tabiat Parkı, yemyeşil doğal güzellikler arasında gizlenen donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla da her yıl dünyanın her yerinden gelen kampçıları misafir ediyor.

Konum Linki

15- Mıhlı Şelalesi

Mıhlı Şelalesi

Kaz Dağları trekking turlarının en sevilen mola noktalarından biri olan Mıhlı Şelalesi'nde bakir doğal güzellikler içinde huzur bulabilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Rehberli doğa gezilerinin yanı sıra kendi başınıza da kolayca ulaşarak yakından görebileceğiniz Mıhlı Şelalesi, Akçay merkezine sadece 27 kilometre uzaklıkta. Kaz Dağları'nın gür çam ormanları arasında gizlenen büyüleyici şelale, çevresindeki dereler üzerine Roma döneminde inşa edilmiş etkileyici köprüleriyle de görülmeye değer bir manzara sunuyor.

En sıcak yaz günlerinde bile soğuk kalan kaya göleti sularına kendinizi bırakarak gezinizin yorgunluğunu atabileceğiniz şelalenin çevresindeki mesire alanlarında da piknik yaparak dinlenebilirsiniz. Seyir teraslarından onlarca metre yükseklikten dökülen bembeyaz şelale sularının panoramik fotoğraflarını çekebileceğiniz Mıhlı Şelalesi, organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar sunan kır bahçeleri için de özellikle hafta sonları aileleri tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

16- Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi

Sadece Balıkesir'in değil Türkiye'nin de en etkileyici doğa harikalarından biri olan Sütüven Şelalesi, Akçay'a sadece 7 kilometre uzaklıkta. Hem yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileri hem de kendi başınıza yakından görme şansı bulabileceğiniz şelale, Kaz Dağları Milli Parkı trekking turlarının da en sevilen mola noktalarından biri.

Dağ zirvelerinden eriyen kar ve kaynak sularıyla beslenen, yaklaşık 17 metre yükseklikten sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz sularıyla kartpostal güzelliğinde manzaralar sunan Sütüven Şelalesi, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Akçay’da kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında. Çevresindeki ahşap yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabileceğiniz ve seyir alanlarından muhteşem manzarayı izleyebileceğiniz Sütüven Şelalesi’nin buz gibi kaya göletinde de doyasıya yüzerek serinleyebilirsiniz.

Konum Linki

17- Gürleyik Şelalesi

Akçay'ı gezerken pek çok büyüleyici şelaleyi yakından görme fırsatı bulacaksınız. Bu şelalelerin en güzellerinden biri de belde merkezine sadece 45 kilometre uzaklıkta, Kaz Dağları’nın yemyeşil doğal güzellikleri arasında saklanan küçük Gürleyik Şelalesi. Halk arasında Kelebek Şelalesi olarak da bilinen ve Akçay’da her mevsim düzenlenen rehberli doğa yürüyüşlerinin değişmez parçalarından biri haline gelen Gürleyik Şelalesi, etkileyici kaya oluşumları ve bakir doğal güzelliklerin çevrelediği göletiyle de unutulmaz bir yüzme deneyimi sunuyor.

Büyük şehirlerin kalabalığından uzakta huzurlu bir atmosferde piknik yapabileceğiniz ve tablo güzelliğinde muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Gürleyik Şelalesi, Kaz Dağları Milli Parkı içerisinde özenle korunan gizli köşelerden biri olarak keşfedilmeye değer.

Konum Linki

18- Tahtakuşlar Köyü

Tahtakuşlar Köyü

Akçay gezinizde mutlaka uğramanızı önerdiğimiz en ilginç yerlerden biri de Kaz Dağları’nın şaman köyü olarak ünlenen Tahtakuşlar Köyü. Gür çam ormanları arasında gizlenen ve Fatih Sultan Mehmet döneminde Moğol baskısından kaçarak bölgeye yerleşen Türkmen aşiretleri tarafından kurulan köy, tarihi ve otantik atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış.

Türkiye'nin ilk özel müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi'ne de ev sahipliği yapan ve her yıl dünyanın pek çok yerinden gelen kültür meraklısını misafir eden tarihi Tahtakuşlar Köyü’nde ahşap ve taş mimarili Türkmen evleri arasında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Etnografya müzesinin zengin koleksiyonlarında Şamanizm ayinlerinde kullanılan objelerden el yapımı takılara, süs eşyalarından ev aletlerine kadar Orta Asya Türkmen kültürünü yansıtan pek çok objeyi bir arada görebilirsiniz. Sanat atölyelerinde ustaları iş başında izleyebileceğiniz, çam ağaçları altında hizmet veren restoranlarda geleneksel Türkmen yemekleri tadabileceğiniz Tahtakuşlar Köyü’nde üretilen organik zeytin ve zeytinyağı ürünlerini de satın almayı unutmayın.

Konum Linki

19- Ören Plajı

Ören Plajı

Akçay'dan Burhaniye boyunca uzanan sahilde sıralanan en güzel plajlarından biri olan Ören Plajı’na minibüslerle yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla giderek güzel bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Soğuk su kaynaklarından dolayı bölgenin en serin denizine sahip olan ve sıcak yaz günlerinde soğuk sularda yüzmeyi sevenler için ideal olan Ören Plajı, berrak denizinden dolayı şnorkelli dalışlar yapmak için de sıkça ziyaret ediliyor.

3 kilometre uzunluğundaki altın kumlu uzun sahilinde güneş şemsiyesi, şezlong, tuvalet, giyinme kabini ve duş gibi olanaklar sağlanan Ören Plajı’nda gün boyu rüzgâr sörfü, kano, yelken ve uçurtma sörfü gibi su sporları yaparak da eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş olan plajın çevresinde büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz restoranlar ve canlı müzik dinleyerek eğlenebileceğiniz barlar da hizmet veriyor. Ören Plajı, hem günübirlik geziler yapmak hem de uygun fiyatlı butik ve apart otellerde dinlendirici bir yaz tatili yapmak için güzel bir adres.

Konum Linki

20- Madra Dağları

Madra Dağları

Balıkesir ve Edremit Körfezi'nin başka bir doğa sporları merkezi olan Madra Dağları, Akçay'dan hem rehberli doğa gezileri hem de 1,5 saatlik bir minibüs yolculuğuyla ulaşarak keşfe çıkabileceğiniz bir tabiat cenneti. Yıl boyu pek çok şehirden düzenlenen trekking turları, fotoğrafçılık gezileri, kampçılık, dağcılık ve kaya tırmanma gibi aktivitelerin ana merkezi olan Madra Dağları’nda oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada yenileneceksiniz.

Dağ eteklerinde sıralanan huzurlu köyleri, yemyeşil yaylaları, irili ufaklı şelale ve dereleri ile fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsunuz size muhteşem manzaralar sunacak olan Madra Dağları’nın deniz seviyesinden 1340 metre yüksekliği bulan seyir tepelerinden de sarıdan yeşile doğanın her tonunu görerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında rengarenk çiçeklerle canlanan doğal güzellikler, kış aylarında ise beyaza bürünen çam ormanlarının kartpostal güzelliğinde manzaraları eşliğinde unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz Madra Dağları’nın mesire alanlarında da yaz aylarının turist kalabalığından uzakta piknik yapabilirsiniz.

Konum Linki

21- Martı Koyu

Karaağaç sahilinin hemen yanı başındaki küçük yarımadada çam ormanları arasında gizlenen Martı Koyu, Akçay'da yaz aylarında her gün düzenlenen tekne gezilerinin sevilen mola noktalarından biri konumunda. Masmavi Ege Denizi manzaraları eşliğinde, çam ormanları arasında çadır kurup kamp yapabileceğiniz donanımlı kamp alanları ve piknik alanlarıyla da çok ilgi gören Martı Koyu’nun kristal berraklığındaki berrak sularında uzmanlarla birlikte tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak büyüleyici su altı manzaralarının fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Hem denizin hem de doğanın tadını çıkarmak için Akçay’da gidebileceğiniz en güzel yerlerden olan Martı Koyu’nun uzun sahilinde gün batımı manzaraları eşliğinde romantik yürüyüşlere çıkabilir, sahil restoranlarında geleneksel Ege lezzetlerinin yanı sıra mevsimlik taze balıklar ve mezeler tadarak güzel bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

22- Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu

Ülkemizin sevilen doğa sporları cennetlerinden biri olan Şahindere Kanyonu, aynı zamanda Kaz Dağları Milli Parkı doğa yürüyüşlerinin de ana merkezlerinden biri. Her doğa ve fotoğrafçılık tutkununun görmesi gereken tabiat cennetlerimizden olan 27 kilometre uzunluğuyla Avrupa’nın en büyük kanyonları arasında yer alan Şahindere Kanyonu; yılın her mevsimi trekking, kaya tırmanma, dağcılık ve kampçılık gibi aktiviteler yapmak isteyen binlerce kişiyi kendine çekiyor.

Yüzlerce metrelik devasa uçurumlarında büyüleyici manzaralara şahit olacağınız, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Şahindere Kanyonu’nu keşfederken yüzlerce bitki ve vahşi hayvanı da yakından görme şansı bulacaksınız. Huzurlu atmosferinde ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Şahindere Kanyonu’nun kamp alanlarında ise çadırınızı kurarak bakir güzellikler arasında dinlendirici günler de geçirebilirsiniz.

Konum Linki

23- Mehmetalan Köyü

Akçay'ın her köşesi tarihi huzurlu ve otantik atmosferini günümüzde de koruyan birbirinden güzel köylerle çevrili. Hem köy gezileri hem de doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz çok bir sevilen köy olan Mehmetalan Köyü, Akçay'a sadece yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta beldeye en yakın turistik köylerden biri. Kaz Dağları’nın el değmemiş doğa güzellikleri ile çevrili olan köy, çok sevilen Hasan Boğuldu Göleti gibi mesire alanları için de sıkça ziyaret ediliyor.

Zeytin ve çam ağaçları arasında gizlenmiş yüzlerce yıllık tarihi köy evleri arasında yürüyüşlere çıkarak fotoğraflar çekebileceğiniz Mehmetalan Köyü; Zeytinli Deresi kenarındaki piknik alanları, kır bahçeleri ve alabalık çiftlikleriyle de büyük şehirlerden hafta sonu yorgunluk atmak için gelen yüzlerce tatilciyi misafir ediyor. Taze balıklar ve geleneksel Ege lezzetleriyle gastronomi meraklılarının da ilgisini çeken köyün huzurlu atmosferinde güzel bir mola verebilir, otantik dekorasyonlu köy evleri ve pansiyonlarda birkaç gün konaklayabilir veya Kaz Dağları’nın çam ormanları içinde çadırımızı kurarak kamp yapabilirsiniz.

Konum Linki

24- Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Kaz Dağları'nın en özel köşelerinden biri olan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, 1986 yılında mesire alanı, 2012 yılında ise milli park ilan edilerek bakir doğal güzellikleri koruma altına alınmış tabiat cennetlerimiz arasında. 60'dan fazla nadir görülen endemik bitki türü ve yüzlere vahşi hayvan çeşidine ev sahipliği yapan Ayazma Pınarı, şifalı suların fışkırdığı kaynaklarıyla da antik çağlardan beri şifa arayan insanları kendine çekiyor.

Kar sularıyla beslenen derelerinde balık tutabileceğiniz, ahşap köprülerden harika fotoğraflar çekebileceğiniz ve mesire alanlarında dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz tabiat parkında unutulmaz bir doğa günü yaşayabilirsiniz. Hem kendi başınıza hem de yıl boyu bulabileceğiniz doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nın şifalı sularından tadarak yenilenmeyi de unutmayın.

Konum Linki

25- Kazdağı Müzesi (Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi)

Antik çağlardan beri ilgi gören ve pek çok efsaneye konu olan Kaz Dağları’nın zengin kültürel yapısını görmek için Kazdağı Müzesi'ne kesinlikle uğramalısınız. Sarıkız Etnografya Galerisi olarak da bilinen müze, 2015 yılında hizmete açıldığından beri her yıl binlerce tarih ve kültür meraklısını kendine çekiyor. Zengin koleksiyonlarında M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanan el yapımı sanat eserleri, günlük eşyalar, yöresel giysiler, dini objeler, cam ve seramik eserleri inceleyebileceğiniz Kazdağı Müzesi’nde bölgenin antik dünyadan günümüze uzanan tarihi ile ilgili etkileyici bilgiler de alabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk gibi Türk tarihinin önemli isimlerinin etkileyici balmumu heykellerini de yakından görme şansı bulabileceğiniz Kazdağı Müzesi, aslına uygun olarak restore edilmiş taş ve ahşap mimari binasıyla da dikkat çekiyor. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 18:00 arasında açık olan müzeye Güre minibüsleri ile Akçay merkezinden sadece 10-15 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

26- Hasan Boğuldu Göleti

Hasan Boğuldu Göleti

Akçay'da doğayla baş başa zaman geçirmek için gidebileceğiniz en popüler yerlerden biri de Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde, el değmemiş doğal güzellikler arasında gizlenen büyüleyici Hasan Boğuldu Göleti. Karların erimesi ile dolan buz gibi göletin tertemiz sularında sıcak yaz aylarında doyasıya yüzerek serinleyebilirsiniz. Gölet çevresindeki gür am ormanları içinde çadırınızı kurabilir veya sessiz atmosferde piknik yaparak da dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz. Hüzünlü bir hikayesi olan ve ismini de buradan alan Hasan Boğuldu Göleti, Kaz Dağları yürüyüşlerinin de en sevilen mola noktalarından biri konumunda. Bölgede konaklama alternatifi arıyorsanız Kazdağı otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

 Konum Linki

27- Antandros Ören Yeri

Antandros Ören Yeri

Her köşesinde binlerce yıllık antik hazinelerle karşılaşabileceğiniz Akçay'da hem trekking turları hem tarih ve kültür gezileriyle en çok ziyaret edilen yerlerden biri de Antandros Ören Yeri. Edremit Körfezi'nde Altınoluk ile Akçay arasında yer alan ören yeri, beldeye sadece 15 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda olduğu için de yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Uzun tarihi M.Ö. 1200 yıllara kadar dayanan ve Edremit Körfezi çevresinde kurulmuş en büyük antik kentlerden biri olarak gösterilen Antandros Antik Kenti’nde binlerce yıllık mozaikler, Roma döneminden inşa edilmiş villalar ve yaşam alanları arasında modern dünyadan antik çağlara uzanan unutulmaz bir yolculuğa çıkacaksınız. Antik dünyanın önemli ticaret ve liman kentlerinden biri olan Antandros Antik Kenti'nin bulunduğu bölgeden panoramik körfez manzaralarına şahit olarak panoramik fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Konum Linki

28- Nevada AVM

Akçay gezinizde hem alışveriş yapmak hem de çocuklarınızla keyifli bir gün geçirmek için bölgenin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Nevada AVM’ye uğrayabilirsiniz. Belde merkezine sadece 13 kilometre uzaklıkta yer alan ve her saat bulabileceğiniz toplu taşıma araçlarıyla yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz alışveriş merkezi, Ören Plajı ve plaj çevresindeki otellere oldukça yakın bir konumda yer aldığı için de yerli ve yabancı turistlerle çok hareketli. Ulusal ve uluslararası markalardan yüzlerce ürün bulabileceğiniz mağazaları, yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranları, sinema salonları, kafeleri ve sinema salonlarıyla çok ilgi gören Nevada AVM’ye haftanın her günü 10:00 ile 22:00 arasında uğrayarak güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

29- Tahtakuşlar Etnografya Galerisi

Kaz Dağları’nın şaman köyü olarak çok ziyaret edilen Tahtakuşlar Köyü’nün en sevilen kültürel merkezi olan Tahtakuşlar Etnografya Galerisi, her tarih ve kültür meraklısının ilgisini çekecek pek çok hazineye ev sahipliği yapıyor. Fatih Sultan Mehmet döneminde 13. yüzyıl Moğol baskılarından kaçan Türkmenler tarafından kurulan köyde yüzlerce yıldır yaşatılan şaman geleneklerine adanan müzede geleneksel Türkmen giysilerinden Şamanizm ayinlerinde kullanılan objelere, el yapımı sanat eserlerinden günlük eşyalara kadar pek çok benzersiz objeyi yakıdan görme fırsatı bulacaksınız.

İslamiyet öncesi Türk şaman kültürünü hakkında detaylı bilgiler de alabileceğiniz Tahtakuşlar Etnografya Galerisi’nin zengin koleksiyonlarını gördükten sonra Tahtakuşlar Köyü’nün sanat galerilerine uğrayabilir, restoranlarda sevilen Orta Asya lezzetleri tadarak gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

 Konum Linki

30- Altınoluk Cam Teras

Kaz Dağları'nın büyülü doğa güzelliklerinin en güzel panoramik fotoğraflarını çekmek için Akçay merkezine sadece 24 kilometre uzaklıktaki Altınoluk Cam Teras’a kesinlikle uğramalısınız. Deniz seviyesinden yaklaşık 1200 metre yükseklikte, Kaz Dağları eteklerinde 90 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen devasa cam teras, gür çam ormanlarından Edremit Körfezi’nin masmavi sularına kadar kilometrelerce uzanan büyüleyici manzaraları gözlerinizin önüne serecek. Çayınızı kahvenizi yudumlayarak oksijen seviyesi yüksek havanın tadını da çıkarabileceğiniz Altınoluk Cam Teras’ta özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde kartpostal güzelliğinde manzaralar izleyerek Akçay gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Akçay merkezine 24 km uzaklıkta yer alan Altınoluk Cam Teras'a en kolay ulaşım alternatiflerinden biri için araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir, gezinize çevre seyahat noktalarını dahil edebilirsiniz.

 Konum Linki

31- Güre Sahili

Güre Sahili

Akçay Kordon ile birlikte akşam yürüyüşlerine çıkmak için en çok tercih edilen yerlerden biri de beldeye sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alan Güre’nin hareketli sahili. Serin deniz esintileri eşliğinde bisiklet kiralayarak gezebileceğimiz veya akşam yürüyüşlerine çıkarak büyüleyici gün batımı manzaralarının fotoğraflarını çekebileceğiniz Güre sahili, yaz akşamları yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Ege Denizi manzaralarının tadını çıkarabileceğiniz kafeler, çay bahçeleri, yöresel el yapımı süs eşyaları alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları, taze deniz ürünleri tadabileceğiniz restoranlar ve eğlence merkezlerinin de hizmet verdiği sahilin çevresindeki her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve pansiyonlarda da güzel bir yaz tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

32- Aqua Olive Park

Çocuklu ailelerin ve eğlence sevenlerin Akçay gezilerinde mutlaka uğradığı yerlerden biri de Altınoluk sahilinin hemen yanı başında, Akçay merkezine sadece 18 kilometre uzaklıkta yer alan Aqua Olive Park. Ege Denizi kıyısında uzanan su parkı, sıcak yaz günlerinde hem Akçay hem de Altınoluk’ta tatil yapan yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Her yaş grubuna uygun farklı büyüklüklerde su kaydırakları, eğlence havuzları, güvenlikli çocuk havuzları, kafeleri,  restoranlar ve güneşlenme terasları gibi olanaklar bulabileceğiniz Aqua Olive Park, yaz ayları boyunca düzenlenen konserler, animasyonlar ve eğlenceli etkinliklerle de insanları kendine çekiyor. Özel plajında masmavi Ege Denizi sularının da tadını çıkarabileceğiniz su parkına Akçay’da her saat bulabileceğiniz Altınoluk minibüsleriyle 30 dakika içinde kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

33- Sarıkız Heykeli

Akçay sahilde akşam yürüyüşü yaparken dikkatinizi çekecek olan etkileyici Sarıkız Heykeli, beldenin simgelerinden biri haline gelmiş durumda. İftiralar yüzünden babası tarafından Kaz Dağları’na bırakılan ve yanındaki kazlarla birlikte dağ eteklerinde yolunu kaybeden insanlara yol gösteren bir kızın efsanesine dayanarak tasarlanan heykelde sarı kız ve kazlar yolculara yol gösterirken tasvir ediliyor. Bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici Ege Denizi ve gün batımı manzaralarından dolayı turistlerin fotoğraf çekmek için mutlaka uğradığı Sarıkız Heykeli’nin çevresindeki kafeler, restoranlar ve dinlenme alanlarında küçük bir mola vererek de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

34- Beyoba Köyü

Akçay'dan sadece 15-20 dakikalık kısa bir yolculukla veya doğa gezileri sırasında uğrayabileceğiniz beldeye 8 kilometre uzaklıktaki Beyoba Köyü, Kaz Dağları'nın en huzurlu köşelerinden biri. Zeytinciliğin yaygın olarak yapıldığı ve organik zeytinyağı ürünleri satın almak isteyenler tarafından da sıkça ziyaret edilen köy, Kaz Dağları’nın oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasında tatil yapmak isteyenler için ev konforunda pansiyonlar ve küçük oteller de sunuyor. Ahşap ve taş mimarili köy evleri arasında keyifli yürüyüşle yaparak fotoğraflar çekebileceğiniz Beyoba Köyü’nün küçük restoranlarında da en sevilen Ege yemeklerini tadabilirsiniz.

Konum Linki

35- Akın AVM

Akçay merkezine en yakın büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Akın AVM'ye 20 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşarak güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Onlarca ünlü markanın ürünlerini bulabileceğiniz alışveriş merkezi; 2 kata yayılan 60 mağazası, 1200 araçlık otoparkı, kafeleri, restoranları ve çocuk oyun parklarıyla çok ilgi görüyor. Özel günlerde yetişkinler ve çocuklar için eğlenceli etkinliklerin düzenlendiği, 51.000 metrekare gibi geniş bir alan üzerine kurulan Akın AVM, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum Linki

36- Sarıkız Zirvesi

Sarıkız Zirvesi

Panoramik Kaz Dağları manzaralarını izlemek ve tablo güzelliğinde muhteşem fotoğraflar çekmek için Sarıkız Zirvesi’ne rehberli trekking turları ve fotoğraf safarileriyle mutlaka uğramalısınız. Kaz Dağları eteklerinde deniz seviyesinden yaklaşık 1700 metre yükseklikte uzanan Sarıkız Zirvesi, sadece fotoğraf çekmek için değil kaya tırmanma, dağcılık ve kampçılık gibi aktiviteler için de her yıl yüzlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Oksijen seviyesi yüksek tertemiz dağ havasında yılın bütün yorgunluğunu atmak ve el değmemiş doğal güzellikler arasında unutulmaz bir gün yaşamak için çok özel bir nokta olan Sarıkız Zirvesi’nde Akçay gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

37- Pınarbaşı Piknik Alanı

Kaz Dağları'nın tertemiz havasının tadını çıkarabileceğiniz başka bir popüler rekreasyon alanı da Akçay merkezine sadece 8 kilometre uzaklıktaki Pınarbaşı Piknik Alanı. Akçay, Güre ve Altınoluk'ta tatil yapan doğa meraklıları tarafından sıkça ziyaret edilen ve deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte serin havasıyla çok ilgi gören piknik alanı, şifalı suların fışkırdığı kaynakları ve eriyen kar sularından beslenen buz gibi dereler çevresinde sıralanan piknik alanlarıyla da dinlendirici bir gün sunuyor.

Yöresel mezeler eşliğinde taze alabalıklar tadabileceğiniz restoranlar, sessiz ortamda dinlenebileceğiniz kır bahçeleri, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları gibi imkanlar da sağlanan Pınarbaşı Piknik Alanı’nda yaz aylarında balık bolluğuna sahip derelerde olta balıkçılığı yaparak veya çarpıcı fotoğraflar çekerek de yılın bütün yorgunluğunu atmanız mümkün.

 Konum Linki

38- Akçay Lunapark

Akçay gezinizde çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebileceğiniz başka bir popüler yer olan Akçay Lunapark’a belde merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz. Akçay limanının hemen yanında deniz kenarında hizmet veren lunaparkta panoramik Ege Denizi manzaraları izleyebileceğiniz dönme dolaplar, gondollar, çarpışan arabalar, kamikaze ve balerin gibi onlarca bölüm arasında eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Güzel konumundan dolayı her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Akçay Lunapark’ın kafeleri veya restoranlarında da keyifli bir mola verebilir, akşamları özel olarak ışıklandırılan lunaparkta ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz.

 Konum Linki

39- Güre Kaplıcaları

Akçay gezinizde tertemiz denizin ve doğanın tadını çıkardıktan sonra şifalı kaynak sularında yorgunluk atmak için beldeye sadece 4 kilometre uzaklıktaki Güre kaplıcalarına uğrayabilirsiniz. Antik çağlardan beri şifa arayan insanlar tarafından ziyaret edilen kaplıcaların 80 derece sıcaklığı bulan kaynak sularının eklem sorunlarınızdan dolaşım ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar onlarca hastalığa iyi geldiği biliniyor. Ortopedik masaj hizmetleri, aile banyoları, açık ve kapalı termal havuzlar gibi çeşitli olanaklar da bulabileceğiniz; her bütçeye uygun termal otellerde konaklayabileceğiniz Güre kaplıcalarında tüm gün sıcak suların tadını çıkardıktan sonra akşamları da Güre sahilinde büyüleyici gün batımı manzaralarını izleyerek yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

40- Blue Zest Aqua Park

Akçay merkezinden toplu taşıma araçlarıyla 20 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz başka bir popüler su parkı olan Blue Zest Aqua Park, Edremit Körfezi’nin hemen kıyısında güzel bir konumda hizmet veriyor. Altınoluk ilçe merkezinden de kısa bir yürüyüşle ulaşılabilen ve haftanın her günü saat 10:30 ile 18:30 saatleri arasında hizmet veren su parkında güvenlikli bebek ve çocuk havuzlarından yetişkin havuzlarına, farklı büyüklüklerde ve şekillerde su kaydıraklarından güneşlenme alanlarına kadar pek çok farklı bölümde güzel bir gün geçirebilirsiniz. Gün boyu özel animasyonlarla da eğlenebileceğiniz Blue Zest Aqua Park, sıcak yaz günlerinde çocuklarınızla zaman geçirmek için gidebileceğiniz en popüler yerler arasında.

Konum Linki

41- Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi

Hem Kurtuluş Savaşı dönemi hem de antik çağlardan günümüze uzanan tarihi eserlerin sergilendiği zengin koleksiyonlarıyla dikkat çeken Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi'ne de Akçay gezinizde uğramanızı öneririz. Edremit merkezinde Akçay'a sadece 9 kilometre uzaklıkta yer alan ve her saat bulabileceğiniz toplu taşıma araçları ile kısa sürede gidebileceğiniz etnografya müzesinde Kurtuluş Savaşı dönemindeki mücadeleyi yansıtan etkileyici fotoğraflar, resmi belgeler ve antika silahları yakından inceleyebilirsiniz.

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kalan yüzlerce yıllık el sanatı ürünleri, sikkeler, heykellerin yanı sıra geleneksel Türk evlerinin küçük minyatür örneklerini de inceleyebileceğiniz Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi'nin restore edilmiş tarihi konağı da görülmeye değer güzellikte.

 Konum Linki

42- Saka Çim Plajı

Akçay gezinizde tertemiz denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en yakın plajlardan biri olan ve 10 dakikalık kısa bir yürüyüşle kolaylıkla ulaşabileceğiniz Saka Çim Plajı; çevresini saran butik oteller, pansiyonlar ve apart otellerle yaz aylarında çok hareketli. Halk plajı olduğu için ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz plajda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik işletmeler, su spor olanakları, kafeler, tuvalet, duş, soyunma kabini, cankurtaran gibi olanaklar sunuluyor.

Çevresindeki eğlence merkezleri ve romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz kaliteli restoranlarıyla da akşam gezilerinin sevilen adreslerinden biri haline gelen Saka Çim Plajı’nda tüm gün çocuklarınızla doyasıya yüzdükten sonra akşamları da büyüleyici Edremit Körfezi manzaraları ve serin deniz havası eşliğinde keyifli yürüyüşler yaparak dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

43- Havran Çayı

Balık bolluğuna sahip tertemiz sularda olta balıkçılığı yapmak veya yaz aylarının turist kalabalığından uzakta doğanın içinde zaman geçirmek için ideal bir adres olan Havran Çayı, huzurlu bir gün geçirmek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Akçay'a sadece 35 kilometre uzaklıkta yer alan ve bölgede düzenlenen doğa gezilerinin sevilen mola noktalarından biri olan Havran Çayı’nda kampçılık, bisiklet gezileri, yürüyüşler ve olta balıkçılığı gibi pek çok etkinlikle güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Çevresindeki mesire alanları ve alabalık çiftlikleriyle de her yaz binlerce tatilciyi kendine çeken Havran Çayı’nın buz gibi sularına kendinizi bırakarak sıcak yaz günlerinde serinleyebilir, doğa gezilerine çıkarak yeşil ile mavinin birleştiği büyüleyici manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

 Konum Linki

44- Altınoluk Plajı

Altınoluk Plajı

Akçay'a komşu tatil cenneti Altınoluk’un büyüleyici plajı, çocuklarınıza eğlenceli bir deniz keyfi yaşamak için ideal bir adres. 6 tane küçük plajın birleşiminden oluşan ve tertemiz deniziyle mavi bayrak ödüllü de kazanan Altınoluk Plajı, balık sürülerini bile görebileceğiniz şeffaf denizi ve incecik kumlu sahiliyle her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Uzmanlarla tüplü tüpsüz dalışlar yapabileceğiniz dalış okullarından uçurtma sörfünden deniz paraşütüne onlarca aktivite yapabileceğiniz su sporu tesislerine kadar pek çok imkan sağlanan Altınoluk Plajı’nda her zevke uygun kafe ve taze deniz ürünleri tadabileceğiniz restoranlar da bulabilirsiniz. Cam berraklığındaki sularında şnorkelli dalışlar yaparak muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz plajda dinlendirici akşam yürüyüşleri ve bisiklet gezilerine de çıkabilirsiniz.

Konum Linki

45- Turban Plajı

Bölgenin en güzel plajlarından olan Altınkum Plajı ve Zeytinli Plajı arasında uzanan küçük Turban Plajı, Akçay’a sadece 15 dakika uzaklıkta keyifli bir deniz günü sunuyor. Deniz manzaralı butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarıyla yaz aylarında çok hareketlenen plaj, sığ deniziyle çocuklu aileler tarafından da çok tercih ediliyor. Akşam bisiklet kiralayarak plajlar arasında uzanan sahil yolunda serin deniz esintileri eşliğinde keyifli geziler yapabileceğiniz Turban Plajı’nda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz tesislerden kafelere ve sevilen Ege yemekleri tadabileceğiniz restoranlar ve eğlence merkezlerine kadar zengin olanaklar bulabilirsiniz.

Konum Linki

46- Derman Kaplıcaları

Güre Kaplıcaları ile birlikte bölgenin başka bir sevilen sağlık turizmi merkezi olan Derman kaplıcaları, Akçay merkezine sadece 12 kilometre uzaklıktaki Çamdibi Köyü’nde hizmet veriyor. Çevresi yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili termal otelleri ve sağlık merkezleriyle yılın her mevsimi ilgi gören kaplıcaların huzurlu atmosferinde dinlenebilir, mineraller bakımından çok zengin olan şifalı kaynak sularıyla hem onlarca rahatsızlıklarınız için ek tedaviler olabilir hem de Akçay gezinizin bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Gezinizde Çamdibi Köyü'nün küçük restoranlarına uğrayarak köyde yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan geleneksel Ege lezzetlerin tatmayı da unutmayın.

Konum Linki

47- Astyra Antik Kenti

Edremit Körfezi'nin her köşesi antik çağların önemli yerleşim yerleriyle çevrili ve bölgedeki en büyük tarihi yerleşim yerlerinden biri olan Antandros Antik Kenti'nin dini merkezi olarak kabul edilen Astyra Antik Kenti’nin günümüze kadar ulaşan bölümlerine Akçay’dan kısa yürüyüşlerle ulaşarak keşfe çıkabilirsiniz. Onlarca yıldır yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında pek çok tanrıça heykeli ve dini ayinlerde kullanılan paha biçilmez objelerin bulunduğu antik kentte etkileyici taş mimarileriyle dikkat çeken tapınaklar ve mabetleri de inceleme şansı bulacaksınız. Çevresini saran el değmemiş doğa güzellikleriyle sevilen bir yürüyüş rotası da olan Astyra Antik Kenti’ni gezdikten sonra Güre kaplıcaların şifalı sularında gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

48- Zeytinli Plajı

Akçay sahili boyunca uzanan en güzel plajlardan biri de her yaz düzenlenen müzik festivalleriyle binlerce genci misafir eden Zeytinli Plajı. Belde merkezine sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem yürüyerek hem de bisiklet kiralayarak kolayca ulaşabileceğiniz plaj; ince kumlu uzun sahili, kristal berraklığındaki denizi ve gelişmiş turizm olanaklarıyla çok ilgi görüyor. Güneş şemsiyesi, şezlong, giyinme kabini, duş, kafeterya gibi olanaklar sunulan plajda tüm gün uçurtma sörfünden kano ve deniz paraşütüne kadar çeşitli su sporları yaparak da heyecan dolu bir gün geçirebilirsiniz. Akşam yürüyüşleri için en çok tercih edilen plajlardan biri olan ve yaz geceleri düzenlenen etkinliklerle güzel bir gece yaşamak için ideal bir adres olan Zeytinli Plajı’na Akçay gezinizde uğramayı unutmayın.

Konum Linki

49- Özdemir Plajı

Akçay gezinizde sakin bir ortamda masmavi denizde doyasıya yüzmek ve ince kumlu sahilde güneşlenmek istiyorsanız gidebileceğiniz en güzel plajlarından biri de Altınoluk Plajı’nı oluşturan 6 plajdan biri olan küçük Özdemir Plajı. Çevresinde hizmet veren yazlıklar, aile pansiyonları, butik ve apart otellerle huzurlu bir yaz tatili yapmak için de tercih edilen plaj, yazlıkçılar tarafından da çok kullanılıyor.

Duş, giyinme kabini, şezlong, güneş şemsiyesi, kafeterya ve restoran gibi turistik tesisler bulabileceğiniz Özdemir Plajı, bölgedeki çabuk derinleşen plajlardan biri olduğu için çocuklu ailelerin ve acemi yüzücülerin burada dikkatli olmasını öneriyoruz. Akçay merkezinden her saat hareket eden Altınoluk minibüsleriyle 15 dakika içinde kolayca ulaşabileceğiniz Özdemir Plajı’nda keyifli bir deniz günü yaşayacaksınız.

Konum Linki

50- Akçay Anıt Ağaç

Kızılkeçili Köyü Anıt Ağacı olarak da bilinen ve Akçay merkezine yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıkta yer alan 850 yaşındaki çınar ağacına belde merkezinden bisiklet kiralayarak veya minibüslerle kolayca ulaşabilir, bu etkileyici doğa anıtını yakından görme şansı bulabilirsiniz.

Asırlardır olduğu gibi günümüzde de yaşamına devam eden, 30 metre boyu ve 860 santimetre genişliği ile görülmeye değer büyüleyici bir manzara sunan Akçay Anıt Ağaç’ın çevresinde hizmet veren çay bahçelerinde küçük bir mola vererek çayınızı yudumlayabilir ve Osmanlı dönemlerinden günümüze uzanan devasa ağacın harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Gezinizde Kızılkeçili Köyü'nün tarihi evlerle süslü huzurlu sokaklarında yürüyüşlere çıkabilir veya küçük restoranlarda taze Ege otlarıyla hazırlanan geleneksel zeytinyağlı yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

Akçay'da gezilecek yerler listemiz sona erdi. Akçay gezinizden sonra Edremit'te gezilecek yerler yazımızı okuyup yeni seyahat planınızı yapabilirsiniz.


bengisarihan
Bengi Sarihan
96 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar