Liseyi bitirip üniversite sınavını kazanamayan 1 milyon 154 bin gence Genel Sağlık Sigortası prim borcu gönderildi.

1 Ocak 2012’de başlayan Zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında liseyi bitirip üniversiteyi kazanamayan çocuklara ailesinin gelirine bakılarak 35 lira, 102 lira ve 212 liralık borç gönderildi.

İçindekiler

18 yaşını doldurup öğrenci olmayan erkekler prim ödeyecek

18 yaşını doldurup üniversiteye gitmiyorsanız prim ödeyeceksiniz 5510 sayılı Kanuna göre çalışan veya emekli ana-babalar çocuklarına kendileri üzerinden 18 yaşına kadar baktırabilirler. Çocuk 20 yaşına kadar lisede okuyorsa, 25 yaşına kadar da üniversitede okuyorsa ailesinin kapsamına alınıyor. Ancak okumuyorsa 18 yaşından sonra mutlaka zorunlu Genel Sağlık Sigortası GSS primi ödemek zorunda.

Gelir yok diyemiyorsunuz

Ödediğiniz ya da ödeyemediğiniz kira da gelirinizdir diyerek sizden bu prim istenecek. Devlet bu kategoriye giren herkesi gelir testine tabi tutmak istiyor. Bu test sonucu kişi veya ailenin geliri brüt asgari ücretin üç biri ile asgari ücret arasında tepsit edilirse aylık 35 lira prim ödemesi gerekiyor. Eğer geliriniz asgari ücret ve asgari ücretin iki katıyla 102 lira, geliriniz asgari ücretin iki katından fazla ise aylık 212 lira prim ödemeniz gerekiyor. Hiç gelirim deme lüksünüz yok. Annenizin, babanızın, kardeşiniz hatta evinizde yaşayan nine ve dedenizin de geliri baz alınıyor. Konuyla ilgili ayrıntıları daha önce yazdığımız Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapıda yazısından da öğrenebilirsiniz.

Mutlaka gelir testi yaptırın

Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitip gelir testi yaptırmamanız durumunda bu borç geriye doğru 112 liradan 224 liraya çıkarılıyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN