Araç kiralama, hem şehir içinde hem de şehirler arası yolculuklar için çok daha konforlu bir ulaşım seçeneği haline geldi. Eğer ilk defa araç kiralayacaksan kiralama işlemleri bir miktar karışık gelebilir. Özellikle nasıl bir araba kiralayacağın, araba kiralama sigortasında dikkat edilmesi gerekenler gibi konular hakkında merak ettiklerin olabilir. Eğer seyahatlerin için araç kiralamayı düşünüyor veya günlük araç kiralama seçeneklerini araştırıyorsan göz önünde bulundurmak isteyebileceğin birkaç önemli faktörü ve ipuçlarını senin için derledim. Keyifli okumalar.

Araç kiralama şirketleri alternatiflerini karşılaştır

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli

Eğer ucuz araç kiralama ilk hedefinse mutlaka alternatifleri karşılaştırmalısın. Çünkü aynı şehirde kiralanacak olan aynı model için iki farklı şirket farklı fiyat verebilir ve bu durum daha pahalı bir şekilde araç kiralamana sebep olabilir. Hatta şöyle bir örnek verelim: İstanbul Havalimanı'ndan araç kiralama yapmak istiyorsan bu lokasyonda hizmet veren tüm kiralık araç şirketlerini tek tek arayarak ya da web sitelerindeki bilgileri ayrı ayrı doldurup online fiyat alarak karşılaştırma yapabilirsin. Ne yazık ki bu işlemler bir hayli zaman alır. Böyle zahmetli bir arayış yerine Enuygun araç kiralama sayfasından istediğin tarih ve lokasyon bilgisine göre fiyat karşılaştırması yapabilir, ekonomik araç kiralama fırsatlarından faydalanabilirsin.

Araç Kiralama

İhtiyacına göre seçimini belirle

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli

Araç kiralarken dikkat edilecek bir diğer önemli nokta ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılıyor olması ve de bütçene uygun olması. Birçok araç kiralama şirketinde düz vitesli otomobillerden otomatik vitesli otomobillere, küçük sınıf otomobillerden SUV modellere kadar farklı segmentlere sahip araçlar bulunur. Eğer kalabalık olacaksan koltuk sayısı fazla, iç ve bagaj hacmi geniş bir araç seçmen, rahat bir yolculuk geçirmeni sağlayacaktır.

  • Aracını uzun yolda mı yoksa günübirlik mi kullanacağın da oldukça önemli. Özellikle uzun yollarda klima ve iç mekan konforunun araba donanımlarında ne denli önemli olduğu da ortaya çıkar.
  • Konfordan sonra en önemli konu tabii ki yakıt! Her ne kadar kiralık otomobil de olsa dolu depo teslim alıp dolu depo teslim edeceğin için dizel kiralık araba seçeneklerine de göz atabilirsin.
  • Eğer yolculuğunu daha konforlu hale getirmek istersen daha performanslı ve konforlu bir araca ihtiyacın varsa kiralık araba seçenekleri olarak spor otomobiller, SUV modeller arasından tercih yapabilirsin.

Aracı teslim alma ve teslim etme alternatiflerini göz önünde bulundur

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli

Her ne kadar günlük araba kiralamalarında dikkat ediliyor olsa da özellikle uzun seyahatlerde aracı teslim alma ve teslim etme noktaları önemli. Örneğin İstanbul’dan Antalya’ya kiralık aracınla gidecek ve bir haftalık tatil yapacaksın. İstanbul’dan kiraladığın aracı, seyahatin sonrasında Antalya’da teslim edip dönüşte de yeniden araç kiralamanı sağlayabilecek firmayı tercih etmen senin için çok daha pratik bir seçenek olacaktır.

Özellikle bu kısım günlük araç kiralama hizmetinden faydalanmak isteyenler için de oldukça önemli. Genellikle günlük araç kiralamalarında zamanın kısıtlı olur ve kiralık aracına hemen ulaşmak istersin. İyi haber şu ki bazı firmalar kiraladığın aracı adresine de teslim edebiliyor. Günlük araç kiralayacaksan bu hizmeti veren firmalardan kiralama yaparak zamandan tasarruf edebilirsin.

Ehliyet prosedürü hakkında firmadan bilgi al

Araç kiralarken dikkat edilecek listemizin bir diğer önemli maddesi şüphesiz ehliyet prosedürü. Çünkü bazı tedarikçi firmaların araç kiralama kuralları değişiklik gösterebiliyor. Örneğin ehliyetini yeni almış bir stajyer sürücüysen kiralama şirketleri 2 yıllık bir ehliyete sahip olmanı bekliyor, aksi takdirde araç kiralama şansın ne yazık ki kalmıyor.

Kiralık arabanın durumunu detaylı bir şekilde incele

Ehliyet şartından sonra sıra kiralık arabanın durumunu analiz etmeye geldi. İlk olarak araçla yola çıkmadan önce hasarsız ve çalışıyor olduğundan emin olmalısın. Çünkü kiraladığın otomobilin bazı yerlerinde ufak tefek hasarlar olabilir ve bu durumda da aracı teslim ederken senden hasarlar hakkında ek ücret talep edilebilir. Eğer araçla ilgili herhangi bir sorun gözlemlersen, kiralama şirketinden bu sorunların giderilmesini isteyebilir veya herhangi bir sorunu olmayan başka bir kiralık araba talep edebilirsin. Özetle aracını teslim almadan önce aracın içini ve dışını da mutlaka kontrol etmelisin.

Sigorta ve sözleşme detaylarına her zaman dikkat et

Kiralık araç

Araç kiralarken sigorta ve sözleşme detaylarını dikkatli bir şekilde okuduğundan emin olmalısınÖzellikle sigortası yatırılmamış veya yenilenmemiş araçlar olası bir kaza durumunda yüksek ücretler ödemene neden olabilir. Kabul etmek gerek, kiralama sözleşmeleri tamamının okunması gereken ama bir hayli uzun olduğu için pek de okunmayan uzun maddelerden oluşur. Araç kiralama sözleşmelerinde firmanın senden beklentileri ve araç teslimatına ilişkin maddeler bulunur. Mağduriyet yaşadıktan sonra okumak yerine, sözleşmeyi imzalamadan önce okumak yararına olur. Aracı ne zaman teslim etmen gerektiği, olası bir gecikme durumunda ödeyeceğin ek ücretler hakkında da bilgi sahibi olman çok önemli. Bu yüzden sözleşmeyi dikkatli bir şekilde gözden geçirmende fayda var.

Araba kiralarken yanında getirmen gereken evraklar neler?

Bütçene uygun aracını bulduktan sonra süreç oldukça kolay bir şekilde ilerliyor. Araç kiralama esnasında kimliğinin ve ehliyetinin yanında olması yeterli. Eğer T.C. vatandaşı değilsen pasaport ibraz etmeni de isteyebilir.

Arabayla gidilecek tatil yerleri içeriğimizi okuyarak Türkiye'de bulunan birbirinden muhteşem lokasyonları keşfedebilirsin. 


elifcokan
Elif Çokan Palaz
14 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN