Taif Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2021 Google
Taif Havalimanı Hakkında

Suudi Arabistan’da Müslümanların kutsal kenti Mekke’ye yakın bir yazlık belde olan Taif’te 1976 yılında hizmete açılan Taif Havalimanı’ndan hem askerî hem de sivil uçuşlar gerçekleştirilebiliyor. Dubai, Kuveyt, Kahire, Doha ve İstanbul’a uluslararası uçuşların gerçekleştirildiği Taif Havalimanı, yıllık 550 bin yolcuya uçuş imkânı sunuyor.

Taif Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Zengin bir etnik kökene sahip, dünyanın önde gelen sanayi ve ticaret merkezlerine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’ın Mekke eyaletinde yer alan Taif, Sarawat Dağları’nın yamaçlarında yer alır. Bir diğer adı Yeşil Cennet olan Taif şehrinde yaklaşık 3 bin civarında bahçe bulunur. İnanç turizmi açısından turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeri olan Mekke bölgesinin, gelişmiş ulaşım imkanları ve uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle tercih edilen şehirlerinden biri olan Taif, Mekke şehrine 150 km uzaklıktadır.

Mekke Eyaleti’nin Cidde ve Mekke’den sonra üçüncü büyük şehri olan Taif’i Mekke ve Medine şehirlerinden ayıran en önemli özelliği Müslüman olmayan yabancıların da şehre girmelerine izin verilmesidir. Suudi Arabistan’ın batısında ve Cidde’nin güneydoğusunda Mekke Yönetim Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Taif şehri içinde ulaşım yönünden zorluk çekmezsiniz.

Taif’teki ulaşım ağları Mekke eyaleti geneline hatta Suudi Arabista’nın diğer bölgelerine kadar genişletilmiştir. Suudi Arabistan’ın Riyad, Cidde, Mekke, Medine, Taif, Dammam, Abha, Naseem, Tebük ve Hael gibi büyük şehirlerini birbirine bağlayan şehirlerarası otobüs servisleri bulunmaktadır.

Taif şehir merkezinde konaklamanızı sağlayarak Suudi Arabistan’ın diğer şehirlerine bu servislerle günübirlik olarak gidebilirsiniz. Şehirlerarası otobüsler gibi şehir içinde de yerel otobüsler bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım son derece kolaydır. Şehir içi yollar, ray sistemleri ve otoban bağlantıları şehir içinde bir noktadan başka bir noktaya gitmeyi en kısa zamanda gerçekleştirmeyi sağlar. Ayrıca Taif içinde ulaşımınız için, araç kiralama şirketlerinden sabit bir süre için otomobil kiralayabilirsiniz.

Esasında Taif dışında Suudi Arabistan’ın diğer yerlerini de gezmenin en karlı, zaman kazandıran ve en kolay yolu araç kiralamadır. Şehir içi ulaşım, otobüsler sayesinde oldukça kolay erişilebilirdir. Taif şehir merkezi içerisindeki yerel otobüsler son derece konforludur ve şehrin hemen hemen her noktasına ulaşırr. Bu otobüslerde yalnız bir kadın olarak seyahat ederseniz, görevlilere pasaportunuzu göstermeniz gerekir. Çünkü Suudi Arabistan genelinde kadınların araba kullanması, tek başlarına seyahat etmesi ve konaklaması yasaktır. Ama turistseniz ve bunu kanıtlarsanız tek başınıza seyahat edebilirsiniz.

Taif şehir içi ulaşımında teleferik, araba, otobüs ve taksi gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Taif, Suudi Arabistan’ın diğer şehirlerine göre biraz daha küçük olduğundan dolayı araç kiralama ve taksi seçeneklerinden ziyade yerel otobüsler tercih edilmektedir. Şehirlerarası seferleri olan trenlerde yerli veya yabancı turistlerin seyahat etmesi için bayan ve ailelere ayrılmış özel koltuklardan satın almaları gerekir.

Dünyanın birçok yerinden direkt uçuşların olduğu Taif Havalimanı, Suudi Arabistan’ın işlek havalimanlarından biridir. Şehir merkezinin yaklaşık 30 km doğusunda yer alan Taif Havalimanı’ndan Suudi Arabistan’ın hemen hemen her şehrine iç hat uçuşları mevcuttur.

Otobüs

Havalimanından Taif şehir merkezine direkt olarak ulaşabileceğiniz otobüsler bulunur. Taksilere göre daha ucuz olan otobüslerle rahatlıkla şehir merkezine gidebilirsiniz. Otobüs biletlerinizi internetten satın alabilir ya da terminal içerisinde bulunan bilet satış noktalarından temin edebilirsiniz. Taif Havalimanı geliş terminalinin çıkışında görebileceğiniz duraklardan şehrin herhangi bir noktasına seyahat edebilirsiniz.

Otobüsle şehre inmek yaklaşık olarak 1 saatinizi alır. Taif’in birçok noktasında durağı olan yerel otobüsler, şehri ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği ulaşım aracıdır. Suudi Arabistan’ın genelinde olduğu gibi Taif şehir merkezi içerisindeki otobüslerde de genellikle birkaç koltuk bayanlar ve aileler için önceden rezerve edilir.

Otobüslerde yalnız bir kadın olarak seyahat etmek, Suudi Arabistan vatandaşları için çok zor alınabilecek özel izin gerektirir. Yalnız bir kadın ve turist olarak bu otobüslerde de seyahat etmek istediğiniz takdirde; sizden pasaportunuzu göstererek turist olduğunuzu kanıtlamanızı isterler.

Taksi

Taif Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım yollarından en pahalı seçenek taksilerdir. 29.5 kilometrelik bu mesafeyi taksilerle yaklaşık 30-35 dakikada alabilirsiniz. Havalimanından Taif şehir merkezine taksiye binerseniz 160-190 Suudi Riyali (130-150 TL) gibi bir ücret ödersiniz. Tabii ki TL olarak belirttiğimiz fiyat, Suudi Riyali ile Türk Lirası arasındaki iniş çıkışlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Taif Havalimanı geliş terminalinin hemen dışarısında rastlayabileceğiniz taksilere binmek yerine araç kiralamak ya da otobüse binmek daha karlıdır.

Araç Kiralama

Suudi Arabistan’ın hemen hemen her bölgesinde kadınların araba kullanması yasaktır. Dolayısıyla araç kiralama şirketlerinden yalnızca erkek turistler faydalanabilmektedir. Navigasyon cihazını da aracınızla birlikte kiralarsanız, Taif ve çevresindeki diğer büyük şehirlere kolaylıkla gidebilirsiniz.

Taif Havalimanı’ndan kiralayacağınız araç ile şehir merkezine ulaşmak, yaklaşık 20-25 dakikanızı sürer. Suudi Arabistan’da petrol, Türkiye’ye oranla oldukça ucuzdur. Dolayısıyla ulaşımınız için en iyi seçeneklerden biri araç kiralamadır. Ortalama olarak, Taif Havalimanı’ndan şehir merkezine kiraladığınız araçla gitmek için yaklaşık 1-2 TL’lik gaz ücreti ödersiniz.

14/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Taif Havalimanı'na Ulaşım

Taif şehir merkezinden havalimanına ulaşımınızda tercih edebileceğiniz en karlı seçenek otobüslerdir. Ayrıca kent merkezinden taksi ile veya araç kiralayarak da havalimanına ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Taif Al Faisaliah’ta bulunan Al Taif İstasyonu’nda havalimanına doğrudan giden otobüsler kalkar. SAPTCO firması tarafından hizmet verilen yerel otobüslerin seferleri uzun aralıklarla değildir. SAPTCO firmasının web sitesinde bulunan güncel bilgilere göre; yaklaşık 30 kilometrelik bu yolculuk için ödeyeceğiniz ücret 15 Suudi Riyali’dir ve yaklaşık 1 saati bulur. Ön rezervasyonunuzu SAPTCO’nun resmi web sitesinden yapabilir ya da biletinizi satış noktalarından alabilirsiniz. Hemen hemen her duraktan bilet almak da mümkün. 

Taksi

Taksimetresi bulunmayan taksilere bindiğiniz takdirde, yolculuğunuza başlamadan önce mutlaka şoförle fiyatta anlaşmanız gerekir. Aksi takdirde, çok yüksek ücretler ödeyebilirsiniz. Şehir içi ulaşım araçları açısından fazla çeşit bulunmayan Taif ziyaretçileri tarafından en az taksiler tercih edilmektedir.

Taksi ücretleri diğer ulaşım araçlarına göre daha pahalıdır. Bu yüzden taksi seçeneğinden önce otobüs veya araç kiralama hizmetlerinden faydalanmanızı öneririz. Şehir içinde herhangi bir noktadayken taksi ile Taif Havalimanı’na ulaşımınızda bineceğiniz araca dikkat etmeniz gerekir. Örneğin Taif’te limuzin taksiler de bulunur ve bunların fiyatı normal taksilere göre çok daha pahalıdır.

Araç Kiralama

Taif Havilamanı’nda bulunabileceği gibi şehir içinde de araç kiralama şirketleri vardır. Araç kiralama şirketleri de en az yerel otobüsler kadar ilgi görmektedir. Çünkü kiraladığınız araç için alacağınız gaz ücretleri düşüktür. Bununla birlikte Taif’te son derece modern ve bütün yakın şehirlerle bağlantılı olan otobanlar bulunur. Taif şehir içinden kiraladığınız aracınızla havalimanına giderek, terminaldeki aynı araç kiralama şirketine teslim edebilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Mekke’ye 70 km, Taif şehir merkezine ise 30 km uzaklıkta yer alan Taif Havalimanı, uluslararası ve domestik uçuşlar için uygun bir havalimanıdır. Alışveriş dükkânları ve benzer eğlence alanlarına çok rastlayamayacağınız Taif Havalimanı, yüzölçümü ve kapasite olarak da Suudi Arabistan’ın diğer havalimanlarına kıyasla daha küçüktür.

Taif Havalimanı, Suudi havacılık tarihi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu havalimanına ilk iniş krallığın kurucusu, İbn Saud tarafından gerçekleştirilmiştir. Hem askeri hem de kamu için kullanılan bir havaalanıdır.

Terminalde araçlar için küçük çapta bir park alanı ve Suudi Arabistan’ın genelinde en çok tercih edilen araç kiralama şirketlerine rastlayabilirsiniz. Bunun dışında yine terminal çıkışının az mesafe uzağında Taif şehir merkezine giden otobüslerin kalktığı durakları ve taksileri görebilirsiniz.

Havalimanı içerisinde yapılacak çok bir şey olmamasıyla birlikte havalimanı iç dizayn olarak da çok karmaşık değildir. Türk Havayolları da dâhil birçok önemli havayolu şirketinin Taif Havaalanı’na seferleri bulunmaktadır.

14/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Taif Seyahat Rehberi
Taif Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Cum
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Cum
Cmt
Paz
Pzt
Sal
20ºC
19ºC
19ºC
20ºC
19ºC
34ºC
33ºC
35ºC
38ºC
38ºC
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
2 saat 10 dk
Ankara
2 saat 30 dk
Antalya
2 saat 30 dk
Bodrum
2 saat 50 dk
Gaziantep
2 saat
İstanbul
3 saat
İzmir
2 saat 50 dk
Trabzon
2 saat 20 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Taif Havalimanı varışlı uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Taif Havalimanı varışlı uçuşlar için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Taif Havalimanı varışlı uçuşları bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Haritada Görüntüle
Para birimi