Sivastopol Uçak Bileti Ara

Sivastopol Hakkında

Ukrayna’nın özerk bölgesi Kırım Cumhuriyeti’nde yer alan ve ayrıcalıklı idari statüye sahip olan kenti Sivastopol, 21 Mart 2014 tarihinde, bağlı bulunduğu Krım Cumhuriyeti ile birlikte Rusya egemenliğine girmiştir. Bölgede yaşanan siyasi kriz sonrasında yapılan referandum sonucunda Kırım ve Sivastopol resmen Rusya topraklarına katılmıştır. Karadeniz kıyılarındaki Kırım Yarımadası’nda yer alan şehir, bölgenin en önemli liman kentidir. Sivastapol Limanı; gemi inşası, askeri ve ticari hareketliliğin bir arada yaşandığı ender limanlardan birisidir.

Metalurji, besin ve kereste sanayi kentin diğer endüstri kollarıdır. Osmanlı döneminde Akyar adıyla anılan şehir, 1853-1856 yılları arasındaki Kırım Savaşı’nın en ateşli çatışmalarına sahne olmuştur. Savaşta ölelerin anısına kentte bir Türk Şehitliği yer almaktadır. Balaklava Körfezi; kıyı restoranları, gezi ve eğlence alanlarıyla önemli bir gezi noktasıdır. Körfezin karşı kıyısındaki denizaltı mağaraları ise soğuk savaş döneminin gizli merkezlerinden birisidir. Silah deposu ve dev denizaltıların sığınağı olarak kullanılmıştır. Mağaralar bugün Soğuk Savaş Müzesi olarak varlığını sürdürmektedir. Uzun yıllar Rusya ve Ukrayna donanmalarına ev sahipliği yapan Sivastopol, 1997 yılına kadar askeri üs kabul edilmiş, o dönemde kente yabancıların girmesi yasaklanmıştır.

Turizm sektörünün son yıllarda gelişmeye başladığı şehir, deniz turizmi açısından oldukça kullanışlı sahillere sahiptir. Kent, askeri üs karakteristiğini, özellikle turizm yatırımlarıyla değiştirmeye çalışmaktadır. Çok sayıda müze ve açıkhava anıtına sahne olan Sivastopol’da; Kırım Savaşı Panaroma Müzesi, III. Aleksander Camii, Hersones Antik Kenti, Çembalo Kalesi ve Georgievsky Manastırı kentin ilgi çekici gezi duraklarıdır. Sıcak ve ılıman bir iklime sahip olan Sivastopol, yıl boyunca büyük oranda yağış almaktadır. Sivastopol Belbek Uluslararası Havaalanı, kent merkezinin 9 km. doğusundadır.

Havalimanından Sivastopol Şehir Merkezine Ulaşım

Sivastopol Karadeniz kıyısında bulunan önemli bir liman şehri olduğundan deniz ulaşımı oldukça gelişmiş bir kent. Deniz ulaşımında yolcu taşımacılığı vapurlar ve teknelerle sağlanıyor ancak bu ulaşımın önemli bir ayağı da askeri ulaşım. Sivastopol şehrinde ulaşımın temelini troleybüs hatları, otobüsler ve minibüsler oluşturuyor. Genel olarak bu toplu taşıma alternatiflerinin hemen hepsi eski model araçlardan oluşuyor. Minibüsler daha çok kısa mesafeleri birbirine bağlarken, otobüslerle kırsal kesimlere de ulaşmak mümkün.

Otobüs bilet fiyatları oldukça makul ve ödeme şoföre yapılıyor. Marşrutka da denilen minibüsler ise daha da ucuz ancak ücret otobüslerde olduğu gibi sabit değil ve mesafeye göre değişiyor.

Troleybüs ise şehre renk katan bir başka toplu taşıma aracı. Hem yaygın bir ulaşım ağına sahip hem de uygun fiyatlı. Troleybüse binerek Sivastopol şehrinin hemen her köşesini gezebilirsiniz. Amacınız sadece turistik bir geziyse, görülmesi önerilen tüm yapılar birbirine çok yakın olduğundan dilerseniz kenti yürüyerek de gezebilirsiniz. Şehir merkezinde ayrıca bisiklet kiralayabileceğiniz yerler de bulunuyor.Güzel havalarda kent merkezine bisikletle çok rahat keşfedebilirsiniz.

Taksiler hemen her şehirde olduğu gibi Sivastopol’de de oldukça yaygın bir ulaşım aracı. Tüm taksilerde taksimetre cihazı bulunmayabiliyor ya da kullanılmıyor. Bu sebeple ücretler pazarlığa tabi. Özellikle yabancılara biraz daha yüksek rakamlar söylenebiliyor. Fiyat konusunda en baştan anlaşmak ve ödemeyi yolculuk sonuna saklamak en doğrusu. Fiyatlar ise çok yüksek değil. Karadeniz belli bir noktada Sivastopol kentini adeta ikiye bölerek şehrin içine uzanıyor. Bu noktada oluşan koy boyunca etrafını dolaşmanın yaratacağı zaman kaybını önlemek amacıyla iki kıyıya kurulan iskeleler arasında vapur seferleri düzenleniyor.

Trenler de Sivastopol için önemli araçlar. Hatta büyük tren garı Sivastopol’ün en görkemli binalarından biri. Demiryolu ağı şehiriçi ulaşımdan çok şehirlerarası ulaşımı sağlıyor. Trenle Sivastopol’den Kiev, Kerch, Feodosya ya da Odessa’ya gidebilirsiniz. Yolculuk 10 saatten fazla sürüyor olsa da sunduğu harika manzara ile unutulmaz bir deneyim hâline geliyor. Üstelik bilet fiyatları Avrupa standartlarıyla karşılaştırıldığında oldukça uygun. Sivastopol ile Yalta birbirine oldukça yakın olduğundan şehrin birçok ziyaretçisi Yalta kentini de görülecekler listesine ekliyor. Eğer seyahatiniz süresince yeterince vaktiniz varsa ve Yalta’ya gitmek isterseniz troleybüse ya da otobüse binebilirsiniz. Troleybüs ücreti 2 dolar ve bu hat 56 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun troleybüs hattı kabul ediliyor.

Otobüs bilet fiyatı ise 4 dolar. Vaktiniz sınırlıysa ve hızlı bir araç istiyorsanız taksiler de size yardımcı olabilir. Sivastopol ile Yalta arası taksi ile ortalama 45 dolar tutuyor. Dilerseniz kiralayacağınız bir otomobille de çok daha konforlu bir şekilde bu yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz.

Araç kiralama Sivastopol’de pek yaygın ve gerekli olmasa da şehir merkezinde çok sayıda araç kiralama şirketinin tabelasını görebilirsiniz. Özellikle yakınlardaki diğer yerleşim birimlerine kısa seyahatler yapmayı planlıyorsanız araç kiralama kolay ve konforlu bir alternatif olabilir. Sivastopol’de trafik sağ şeritten akıyor ve araç kullanabilmeniz için mutlaka uluslararası sürücü ehliyetine sahip olmanız gerekiyor. Sivastopol şehrinin kendine ait uluslararası uçuş sertifikasına sahip bir havalimanı olmasına karşın ülkede süregelen siyasi sorunlar nedeniyle seferlerine bir süredir ara vermiş durumda. Yakın zamanda tekrar sivil uçuşlara açılacak olan havalimanına alternatif olarak şimdilerde Kiev, Odessa ve Simferopol Uluslararası Havalimanı kullanılıyor. Kiev ve Odessa şehirlerinden Sivastopol’e ulaşım tren ve otobüslerle sağlanıyor. Yolculuk 10 saat civarında sürüyor. Simferopol’den Sivastopol’e de otobüs veya tren ile ulaşabilirsiniz. Simferopol, şehre ortalama 2,5 saat mesafede bulunuyor. Ancak otomobille seyahat edildiğinde bu süre 1,5 saate kadar iniyor. Bu nedenle Simferopol Uluslararası Havalimanını tercih edenler için araç kiralama oldukça cazip bir ulaşım alternatifi.

Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı havalimanında kiralayacağınız araçlarla sağlayabilirsiniz. Taksiler de rahat bir ulaşım için diğer alternatif. Toplu taşıma araçlarını tercih ediyorsanız otobüse binebilirsiniz.

Troleybüs

Havalimanının çıkışında troleybüs istasyonunu görebilirsiniz. 9 numaralı hat yolcularını Sivastopol şehir merkezinde bulunan tren garına götürüyor.

Taksi

Havalimanı dış hatlar geliş terminalinin önünde taksileri görebilirsiniz. Taksi ücretleri makul düzeyde. Yine de yabancılar için daha yüksek fiyatlar telaffuz edilebiliyor. Bu sebeple pazarlık etmenizde fayda var. Şoförlerin büyük kısmı İngilizce konuşabiliyor.

Minibüs ve Otobüs

Minibüsler ve otobüsler geliş terminalinin hemen önünde yolcularını bekliyor. 49, 50, 98, 113 ve 115 numaralı minibüslerin hepsi şehir merkezinden geçiyor. Eğer şehrin toplu taşıma sistemini yakından tanımak ve kendinizi yerel halktan birisi gibi hissetmek isterseniz farklı bir ulaşım yolu seçebilirsiniz. Havalimanı çıkışında 52 numaralı otobüse binerek Nahimova Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Buradan bineceğiniz vapurlar sizi karşı kıyıda bulunan Pivnichna semtine götürüyor. Pivnichna’dan kalkan 36 veya 42 numaralı otobüse binerek Sivastopol şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu güzergâh size şehrin birçok noktasını görme fırsatı da veriyor. Ancak yolculuğun ortalama 1 saat kadar sürdüğünü unutmamalısınız.

Araç Kiralama 

Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı’nda bütçenize uygun bir otomobil kiralayarak konforlu bir ulaşım aracına sahip olabilirsiniz. Araç kiralama işlemlerinizi uçuşunuzdan önce internet üzerinden yapabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için H06 otoyolunu kullanmalısınız. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor ve 30 km. kadar mesafe bulunuyor.

18/04/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Sivastopol Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
-2ºC
5ºC
Pzt
Sal
2ºC
3ºC
Sal
Çar
3ºC
8ºC
Çar
Per
1ºC
4ºC
Per
Cum
5ºC
5ºC
Cum
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Para birimi
x