Sheffield Uçak Bileti Ara

Sheffield Hakkında

İngiltere’nin Yorkshire ve Humber bölgesinin en büyük kentlerinden biri olan Sheffield, aynı zamanda Güney Yorkshire Metropolitan Kontluğu’na bağlı bir yerleşim yeri. Kraliçe Victoria tarafından verilen bir berat sayesinde onursal olarak ‘’şehir’’ statüsü taşıyan Sheffield, Don Nehri ve kollarının bulunduğu bölgede kurulmuş bir kent.

İngiltere’nin bol yağış alan coğrafyasında kurulan kentin çevresinde sayıları 250’den fazla park yer alıyor. Bu arazilerde yer alan ağaçların sayısı ise yaklaşık 30 milyon. Bu da Sheffield’in sadece İngiltere’nin değil, tüm Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri olmasını sağlıyor.

Kentin nüfusu yapılan son sayımlara göre 650 bine yaklaşıyor. Şehirde yaşayanlar genellikle Britanya kökenli. Bununla birlikte Sheffield ve çevresinde farklı Avrupa ülkelerinden bölgeye gelen göçmenlerle de karşılaşmak mümkün. Sheffield, tarihte ülkenin en önemli demir-çelik üretim merkezlerinden biri olarak tanınıyor. Özellikle çatal ve bıçak üretiminde şehrin ünü neredeyse tüm kıtaya yayılmış durumda. Son yıllarda ise şehirde bu alanlar yerini daha çok hizmet sektörüne bırakmış durumda.

Ukrayna’nın Donetsk ve Almanya’nın Bochum kentleri ile kardeş şehir olan Sheffield’i ziyaret etmek için yaz aylarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. İlkbaharın son dönemleri ile sonbaharın ilk günleri de kent ve çevresini keşfetmek için oldukça ideal dönemler. Kış aylarında ise hava sıcaklığı gitgide azalıyor ve şehri dolaşmak bu dönemde biraz daha zorlayıcı olabiliyor.

Sheffield’de görülmeye değer yerlerden en ünlüleri ise kent ve çevresinde yer alan doğal güzelliklerin adeta bir özeti olan Sheffield Botanik Bahçesi ile tarihi çok eskilere dayanan Sheffield Üniversitesi. Kentte ayrıca lezzetli İngiliz tatlarını deneyebileceğiniz kafe ve restoranları da bulabilirsiniz.

Havalimanından Sheffield Şehir Merkezine Ulaşım

Sheffield şehir merkezinin 40 kilometre doğusunda yer alan Robin Hood Havalimanı’na gelen yolcuların ulaşımlarını kolaylaştırmak için otobüs, tren ve taksiler düzenli şekilde çalışıyor. Araç kiralama firmalarının sunduğu ekonomik araçlar ve uygun fiyatlar sayesinde özel araç kiralayarak seyahat edenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Taksi

Robin Hood Havalimanı’ndan şehir merkezine gidişte otobüs ve trenlerin aktarmalı olması nedeniyle taksiler daha çok tercih ediliyor. Havalimanının anlaşmalı firması olan Little Arrows’un modern taksileri ile yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine gitmek mümkün. Yedi kişiye kadar yolcu alabilen geniş kapasiteli taksiler, modern filosu ile yolculara günün her saati hizmet veriyor.

Doncaster Metropol İlçe Konseyi’nde hazırlanan fiks tarife ücretleri sayesinde taksilere binmeden evvel ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini bilmeniz sizlere büyük kolaylık sağlayabilir. Taksiler hakkında daha fazla bilgi almak için havalimanı terminal binasındaki taksi danışma masasına başvurabilirsiniz.

Otobüs

Şehir merkezine giderken otobüsleri tercih edecekseniz, tek vesait ile gidemeyeceğinizi ve aktarma yapmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Yapılan aktarmalar nedeniyle otobüsle şehir merkezine yolculuk toplamda bir buçuk saati bulabiliyor. Havalimanının 1 numaralı terminalinden hafta içi kalkan X19 numaralı otobüsler ile önce Barnsley’e giderek, buradan tekrar şehir merkezine giden otobüslere binmeniz gerekiyor. X19 numaralı bu otobüsler sabah 06:24’ten akşam 21:40’a kadar her saatte bir sefer yapıyor.

Hafta sonları ise havalimanının 2 numaralı terminalinden kalkan 57A numaralı otobüse binerek Doncaster Terminali’ne gitmeniz mümkün. Bu terminalden şehir merkezine gitmek için tekrar otobüse binmeniz gerekiyor. 57A numaralı bu otobüsler, 09:56 ile 20:57 saatleri arasında ve 1 saat aralıklar ile hizmet veriyor.

Tren

Tren ile şehir merkezine gitmek istiyorsanız, havalimanına en yakın durak olan Doncaster Tren İstasyonu 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu istasyona gidebilmek için havalimanından kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. İstasyondan Sheffield şehir merkezine giden trenlerin kalkış aralıkları ve sefer saatleri hafta içi ve hafta sonu olmak üzere değişiklik gösteriyor. Hafta içi 05:40 ile 23:25 saatleri arasında yarım saatte bir kalkan trenler, hafta sonu ise 07:02 ile 21:49 saatleri arasında saatte bir kalkıyor. Otobüs yolculuğu hariç, tren yolculuğu 40 dakika sürüyor. 

Araç Kiralama

Havalimanında indikten sonra yolculuğunuza devam edebilmek için araç kiralama seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında yapılan aktarmaları düşündüğünüzde, araç kiralamak ve yoğun olmayan trafikte yolculuk yapmak size daha cazip gelebilir. Araç kiralayabilmeniz için Robin Hood Havalimanı’nda ofisleri bulunan araç kiralama firmalarına danışabilirsiniz. Avis, Hertz ve Europcar firmalarının havalimanında ofisleri bulunuyor. Bu firmalardan bütçenize ve isteklerinize uygun farklı marka ve modeldeki aracı kiralayabilirsiniz.

07/02/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Sheffield uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Sheffield varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Sheffield uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Sheffield uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Sheffield uçuşları Sheffield Havalimanı'na düzenleniyor.

Haritada Görüntüle
Sheffield Hakkında Daha Fazla
Sheffield Alternatif Ulaşım
Para birimi
x