Santorini Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Santorini Hakkında

Yunanistan'ın 200 km güney doğusunda yer alan Santorini, volkanik patlamalar sonucunda oluşmuştur. Çeşitli tarihi alanları ve plajları sınırlarında barındıran şehir, Akdeniz'in en çok rağbet gören turistik bölgelerinden birisidir. Santorini, cografi konumu nedeniyle kuru bir havanın ve sıcak rüzgârların etkisi altındadır. Geceleri ise bir o kadar serin yaşanmaktadır. Santorini Arkeoloji Müzesi, Santorini Şarap Müzesi, Megaro Gizi Müzesi, Kültürel Kasaba ve Tarih Öncesi Müzesi şehrin önemli tarihi yerleri arasında bulunur. Ayrıca Kızıl Kumsal, Santorini Volkanı, Thira ve Oia Köyü, Profitis Manastırı, Aakrotiri Harebeleri ve Megaro Gyzi Müzesi şehrin en çok ziyaret edilen turistik mekânları olarak bilinmektedir.

Özellikle çiftlerin balayı için tercih ettiği adalardan birisi olan Santorini, düzenlenen birçok turla daha keyifli hale getirilmektedir. Santorini Caz Festivali, şehirde her yıl temmuz ayında düzenli olarak gerçekleştirilen en önemli festivaldir. Birbirinden farklı deniz ürünleri, zeytinyağlılar, mezeler ve şaraplar Yunan Mutfağının içerisinde yer almaktadır. Ayrıca şehirde Dünya mutfağından seçenekler sunan birçok restoran bulunmaktadır Santorini, eğlence hayatı olarak Yunan Adaları içerisinde tercih edilen ikinci adadır. Yunan Adalarının vazgeçilmezi tavernalar burada da sıkça yer alır. Oldukça hareketli geçen gece yaşantısına, Yunan ezgileri de eşlik etmektedir. Adadan en çok satın alınan ürün meşhur Santorini şaraplarıdır. Yunanistan’a özel birçok hediyelik eşya Santorini’de rahatlıkla bulunabilmektedir. Şehrin merkezinde yer alan Santorini Havaalanı ise bölgenin önemli ulaşım ağlarından birisidir.

Havalimanından Santorini Şehir Merkezine Ulaşım

Yunan Adaları arasında yer alan Santorini, volkanik özelliği, egzotik mimari yapısı, büyüleyici plajları ve muhteşem deniz manzarası ile turistlerin ilgisini çeken bir yer. Santorini’ye deniz yoluyla ulaşabileceğiniz gibi, adanın içinde bulunan Santorini Havalimanı’na düzenlenen uçuşlarla da seyahat edebilirsiniz.

Santorini’de toplam on dört kasaba yer alıyor. Santorini’nin merkezi bölgesini oluşturan kasabaya Fira adı veriliyor. Bunun dışında Imerovigli ve Oia (veya Ia) kasabaları da turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alıyor. Adanın içinde toplu taşımayı sağlayan otobüsler bulunuyor, ancak bu otobüsler, çok seyrek aralıklarla hareket ediyorlar.

Santorini, oldukça küçük bir ada ve ada içinde dolaşmanın kolay olduğu söylenebilir; dolayısıyla birçok yere yürüyerek veya bisiklet kiralayarak gitmeniz mümkün. Bunun haricinde, ada içinde alternatif olarak, taksi tutabilir, araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Havalimanından şehir içine hizmet sağlamasa da, büyük kasabalar arasında ulaşım seçeneği sunan bazı bot hatları da bulunuyor. Şehrin yüksek bölgelerine çıkmanın kestirme yollarından biri ise teleferiği kullanmak.

Havalimanından şehir içine ulaşımda toplu taşıma açısından otobüs haricinde çok fazla seçenek bulunmuyor. Otobüslerin dışında, bazı otellerin kendi bünyelerinde düzenledikleri özel servislerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca araç kiralayabilir veya taksiye binebilirsiniz.

Otobüs

Havalimanından kalkan otobüsler, yolcuları Fira’ya götürüyorlar. Genel otobüs istasyonu, Fira’daki şehir meydanının yakınında bulunuyor. Fira’ya varan yolcular, gidecekleri kasabaya göre bu istasyondan, başka otobüslere aktarma yapabiliyorlar. Şehir genelinde hizmet veren otobüslerin fiyatları, gidilecek yöne göre farklılık gösterebiliyor. Otobüsler, yarım saat ila bir saatlik aralıklar arasında sefer yapıyor. Ancak bu seferlerde bazen aksamalar olabiliyor ve otobüs şoförleri bazen kaba tavırlar sergileyebiliyorlar. Santorini içinde sınır bölgeler arasında tek seferde ulaşım sağlamak mümkün olamayabiliyor.

Otobüsler kısa mesafeler arasında sefer yapıyor; bu yüzden, çoğunlukla gideceğiniz yere aktarma yapmanız gerekiyor. Santorini’de, turistlerin sık kullandığı yedi adet otobüs hattı bulunuyor. Geceleri seyahat etmeyi düşünen yolcular için, sezon açık iken, belli başlı kasabalar arası sefer yapan otobüsler yer alıyor.

Sezon harici zamanlarda, otobüs hatlarının hafta içleri, gece yarısından sonra hizmet vermediğini hatırlatmakta fayda var. Sezon zamanında Perissa ve Perivolos bölgelerine seyahat eden ekspres otobüs hatlarına denk gelmeniz de mümkün.

Servis

Otobüslerdeki hizmet kalitesinin iyi olmaması sebebiyle, aynı zamanda tatil sezonunun açıldığı dönemlerdeki aşırı kalabalık dolayısıyla, çeşitli firmaların düzenlediği özel servis ve otobüsleri de alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Bu servisler arasından bazıları ile, havalimanından şehir içine ulaşım sağlamanız da mümkün.

Araç Kiralama

Havalimanında yer alan çeşitli Rent A Car firmalarından aracınızı kiralayabilir veya uçuşunuzdan önce internetten rezervasyon yaptırarak aracınızı önceden hazırlatabilirsiniz. Santorini’de ulaşım için çeşitli araç kiralama seçenekleri mevcut. Arabaların haricinde ATV (üstü açık, küçük arazi aracı) kiralamak da oldukça popüler bir yöntem.

Santorini gibi küçük bir adanın büyük bir kısmını bu araçlar ile katetmeniz çok kolay, ayrıca bu araçları kiralamak, standart bir arabaya göre bütçenize çok daha uygun.

Şehir içerisinde birkaç adet bisiklet kiralama ofisi de bulunuyor. Santorini’yi bisiklet ile dolaşmak da mümkün. Ancak birçok yol bisiklete kapalı olduğundan bisiklet, şehir içinde çok tercih edilen bir yöntem değil. 

Taksi

Havalimanına indiğinizde, hazırda bekleyen birçok taksiye denk gelebiliyorsunuz. Bazı durumlarda taksi, birçok otelin özel servisine kıyasla daha uygun bir fiyata gelebiliyor. Ancak şoför ile ücret konusunda önceden anlaşmanızda fayda var.

29 Tem 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Santorini uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Santorini varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Santorini uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Santorini uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Santorini uçuşları Santorini Havalimanı'na düzenleniyor.

Santorini yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Santorini 1 saat 40 dakika, Ankara-Santorini 1 saat 30 dakika, Antalya-Santorini 1 saat 30 dakika, Bodrum-Santorini 50 dakika, Gaziantep-Santorini 1 saat 20 dakika, İstanbul-Santorini 1 saat 10 dakika, İzmir-Santorini 50 dakika, Trabzon-Santorini 1 saat 40 dakika sürüyor.

Santorini Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
23ºC
27ºC
Çar
Per
24ºC
26ºC
Per
Cum
24ºC
27ºC
Cum
Cmt
24ºC
27ºC
Cmt
Paz
23ºC
27ºC
Paz
Uçuş Süreleri
1s 40dk
1s 30dk
1s 30dk
1s 20dk
1s 10dk
1s 40dk
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Santorini Alternatif Ulaşım
Para birimi