Novosibirsk Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Novosibirsk Hakkında

Rusya’daki Sibirya Bölgesi’nin başkenti ve en kalabalık şehri olan Novosibirsk, ülkenin Moskova ve St. Petersburg’dan sonra üçüncü büyük kentidir. Sibirya’nın güneybatısında yer alır ve aynı zamanda Novosibirsk Oblastı’nın da idari merkezidir. Ob Nehri kıyılarındaki kent, Kazakistan ve Çin sınırına yakın bir konumdadır. Novosibirsk, Sibirya’da kurulan ilk şehirdir. Kuruluşu 1893 yılında Ob Nehri yakınlarındaki Trans-Sibirya Demiryolu Hattı’nın inşaatına dayanmaktadır. İlk adı St. Nikolas ve Çar II. Nikolay onuruna ‘Novonikolayevsky’ olan kent, 1925 yılında günümüzdeki ismini almıştır. ‘Novosibirsk’, Rusça’da ‘Yeni Sibirya’ anlamını taşımaktadır.

Novosibirsk, konumu itibarıyla bölgenin aktif bir ulaşım ve ticaret merkezidir. Madencilik ve otomotiv endüstrisi bakımından ülkenin en önemli şehirlerinden birisidir. Rusya’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük opera binası Novosibirsk’tedir. Yine ülkenin en büyük hayvanat bahçesine de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca barındırdığı ‘Akademi Şehri -Akademgorodok’ nedeniyle Rusya’nın ‘bilim kenti’ olarak adlandırılmaktadır. Akademi Şehri’ndeki Güneş Müzesi, oldukça ilgi çekici bir mekandır; çünkü burada, dünyanın heryerinden güneş geleneğini yansıtan eserler sergilenmektedir. Devlet Akademi Tiyatro ve Balesi (Opera Binası), Akademgorodok, Novosibirsk Hayvanat Bahçesi, Lenin Meydanı, Novosibirsk Garı, Krasny Bulvarı, Alexander Nevsky Katedrali ve St. Nikolas (Noel Baba) Kilisesi kentin başlıca tursitik gezi noktalarıdır.

Sibirya soğuk ikliminin hüküm sürdüğü Novosibirsk’te, kış ayları ortalama sıcaklığı -20 C; yaz ayları ortalama sıcaklığı ise 20 C’dir. Kentte bulunan Tolmachevo Havaalanı şehir merkezine 16 km. uzaklıktadır.

Havalimanından Novosibirsk Şehir Merkezine Ulaşım

Sibirya bölgesinin yüzölçümü açısından en geniş şehri olan Novosibirsk, yaklaşık bir buçuk milyonluk nüfusu ile Rusya’nın en kalabalık 3. şehri. Çok soğuk bir iklime sahip olan Novasibirsk, kış aylarında –40 dereceye kadar inen hava sıcaklığı ile dikkat çekiyor.

Aynı zamanda otomotiv ve madencilik endüstrisi açısından son derece gelişmiş olan şehir, bu konuda dünyanın önde gelen merkezlerinden. Kentte şehir içi ulaşım metro, troleybüs, minibüs, otobüs ve taksiler aracılığı ile sağlanıyor. Ancak en rahat ulaşım imkanını veren seçenek metro. Şehirdeki soğuk havayı ve özellikle de kış mevsiminde yerlerin karla kaplı olduğunu düşünürsek, 12 istasyondan oluşan metro ile şehir içi ulaşımı diğer alternatiflere göre en iyi seçenek. Tek geçişlik tren biletleri yaklaşık 25 ruble iken, 5’ten 60 kullanımlığa kadar biletler bulmak da mümkün.

Kent içi ulaşımda metrodan sonra en iyi ulaşım imkanı tanıyan araç otobüs. Otobüsler, halk otobüsü ve ticari otobüsler olmak üzere iki farklı şekilde hizmet veriyor. Ticari otobüsler, ulaşımda halk otobüslerine göre daha hızlı bir hizmet sağlıyor ve halk otobüsleri gibi belli duraklardan kalkma zorunluluğu da bulunmuyor. Halk otobüs fiyatları 10 rubleyken, ticari otobüs bilet fiyatları 15-35 ruble arası değişiyor.

Rusya genelinde şehir içi ulaşım aracı olarak hizmet veren “Marshrutka” olarak adlandırılan minibüsleri Novosibirsk şehrinde de görmek mümkün. Bu minibüsleri, ülkemizde hizmet veren dolmuş/minibüslere benzetebiliriz. Bilet fiyatları ise şehirde gitmek istediğiniz yere göre 0.3 ve 1 dolar arası değişiyor. Şehir içinde kullanılan diğer araçlar olarak tramvay ve troleybüs dikkat çekiyor. Troleybüs bilet fiyatları otobüs bilet fiyatlarına göre 8 ruble daha düşük. Tramvay bilet fiyatları ise tek yön için yaklaşık 10 ruble değerinde.

Toplu taşımalar için biletleri araç içindeki görevlilerden alabilirsiniz. Novosibirsk’te taksi ve araç kiralama en kolay ancak en pahalı ulaşım araçları. Taksileri, yol kenarlarında bulunan taksi istasyonlarında bulabilir veya çağrı merkezleri aracılığı ile olduğunuz yere çağırabilirsiniz.

Taksicilerin genelde taksimetrelerini açmadığını düşünürsek, önceden pazarlık yapmanız daha düşük bir fiyat konusunda faydalı olacaktır. Uluslararası anlamda sürekli gelişme kaydeden Novasibersk Havaalanı (Tolmachevo), şehrin yaklaşık 17 km. batısında yer alıyor. Havaalanından şehir merkezine araçlar ile 20 ve 30 dakika arasında ulaşabilirsiniz. Bilet satışları havaalanı çevresindeki ilgili araç istasyonlarında gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda, araç içinden de bilet satın alabilirsiniz. 

Otobüs

Havaalanından şehir merkezine en kolay ulaşım imkanı tanıyan araçlardan biri otobüs. Çünkü otobüsleri havaalanına iner inmez bulmak mümkün. Havaalanına ayak bastıktan sonra, otobüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havaalanından şehir merkezine giden iki farklı otobüs bulunuyor. Bunlar 111E (Express) ve 112E. İlkinin bilet ücreti 38 rubleyken, diğeri 30 ruble. 111E’nin hizmet saatleri 04.00 – 22.30 arası. 112E ise 05.00 – 21.00 arası hizmet veriyor. Eğer otobüs ile şehir merkezine seyahat edeceksiniz, havaalanına iniş saatlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Tren

Tren, Novosibirsk şehir merkezine rahat ulaşım imkanını sunan bir diğer araç. Tren şehir merkezine yerin üzerinden giderek en kısa sürede ulaşım fırsatı veriyor. Tren istasyonlarını otobüs durakları çevresinde görmek mümkün olduğu gibi havaalanına 2 km. uzaklıkta yer alan tren istasyonları da var.

Trenler günlük olarak hafta sonu dahil 6.30 ve 23.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Minibüs Taksi

Minibüs taksiler, şehir merkezine ulaşımda, en rahat seçenek olsa da fiyatları hayli yüksek. Minibüs taksileri bireysel olarak kullanabileceğiniz gibi birden fazla yolcu olarak da kullanabilirsiniz. Havaalanının hemen çevresinde minibüs taksileri görebilirsiniz. Bu araçlar ile tahmini 25 dakika içinde şehir merkezine varabilirsiniz. Bazı minibüs taksi şoförleri gerektiğinden daha fazla ücret talep edebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için önceden pazarlık yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezine ulaşım için tercih edeceğiniz son seçenek araç kiralama. Novasibersk Havaalanına inmeden uçuş tarifinize göre bu hizmeti önceden planlayabilir ya da havaalanındayken bu konuda hizmet veren çeşitli firmalardan (Herts, Europcar, Hertz) bu hizmete ulaşabilirsiniz.

02 Oca 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Novosibirsk uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Novosibirsk varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Novosibirsk uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Novosibirsk uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Novosibirsk uçuşları Tolmachevo Havalimanı'na düzenleniyor.

Novosibirsk yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Novosibirsk 5 saat, Ankara-Novosibirsk 5 saat, Antalya-Novosibirsk 5 saat 20 dakika, Bodrum-Novosibirsk 5 saat 40 dakika, Gaziantep-Novosibirsk 4 saat 50 dakika, İstanbul-Novosibirsk 5 saat 10 dakika, İzmir-Novosibirsk 5 saat 30 dakika, Trabzon-Novosibirsk 4 saat 20 dakika sürüyor.

Novosibirsk Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Paz
14ºC
25ºC
Paz
Pzt
15ºC
30ºC
Pzt
Sal
15ºC
26ºC
Sal
Çar
13ºC
26ºC
Çar
Per
12ºC
22ºC
Per
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Novosibirsk Hakkında Daha Fazla
Novosibirsk Alternatif Ulaşım
Para birimi