Muscat International Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2021 Google
Muscat International Havalimanı Hakkında

Arap Yarımadası’nın ticaret merkezleri arasında yer alan Umman’ın başkenti Maskat’ta 1970 senesinde inşasına başlanan Seeb Havalimanı, 1973’te yolcu kabul etmeye başladı. Körfez Savaşı yıllarında İngiltere Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların bir süre kullandığı havalimanının uluslararası ve kargo terminal binaları 1991 yılında yenilendi. Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında gerçekleşen uluslararası uçuşlarda bir merkeze dönüşen havalimanı, 2004 yılından itibaren özel yönetime devredildi. Özel yönetimin girişimleri ile gelişme gösteren havalimanının ismi 2008 yılında Muscat Uluslararası Havalimanı olarak değiştirildi. Günümüzde sivil ve askerî uçuşlara açık olan ve iki katlı tek terminal binası bulunan Muscat Uluslararası Havalimanı, yıllık ortalama 12 milyon yolcuya hava ulaşımı imkânı sağlıyor.

Muscat International Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Umman'ın başkenti ve en büyük şehri olan Muscat, muhteşem kumsallarıyla, ucu bucağı görünmeyen çölleriyle ve eşsiz tarihi dokusuyla göz kamaştıran bir şehir. Türkiye’den Muscat’a yaklaşık 4,5 saat süren direkt uçuşlar mevcut. Türk vatandaşları, Umman sınırında vize alarak ülkeye giriş yapabiliyorlar. En güncel haliyle Umman sınırında vize almanın ücreti sadece 6 riyal.

Genel olarak Muscat’ta ulaşım geçmiş yıllara kıyasla bir hayli gelişim göstermiş durumda. Ancak şehre ulaşım oldukça kolay olmasına rağmen şehir içi ulaşımda pek fazla seçenek bulunmuyor. Dünyanın önde gelen turizm ve ticaretin merkezi olan Dubai şehri ile Muscat arasında otobüs seferleri mevcut. Dubai-Muscat otobüsleri sabah 7’de ve akşamüstü 16:00’da olmak üzere günde iki kez sefer yapıyor.

Geçen yılki fiyatlara göre; bir bilet fiyatı 55 dirhem olan bu yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Bunun dışında Arap ülkelerinin birçoğundan Muscat’a direkt ulaşabilirsiniz. Muscat genelinde yollar oldukça bakımlı ve çevre yeşillendirme çalışmaları yapılıyor.

Umman’ın bütün şehirlerine Muscat’tan direkt ulaşım imkanları var. Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahip olan Umman’ın başkenti Muscat’tan Umman’ın Matrah, Mirbat, Suveyh ve El-Halva gibi diğer önemli şehirlerine kısa sürede gidilmesi mümkün. 

Şehir içi toplu taşıma, Umman Ulusal Taşımacılık Şirketi tarafından yürütülmektedir. Umman Ulusal Taşımacılık Şirketi (ONTC) ile Muscat Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla birlikte şehir içi toplu taşıma araçları modernleştirilmiş ve sayıları artırılmıştır. Genel olarak ismi Mwasalat olan toplu taşıma araçlarının merkez noktası, Muscat’ın merkez noktası, Rumi Otogarı’dır. Bundan kalkan toplu taşıma araçları ile Muscat’ın ana ulaşım noktalarıyla bağlantılı olan Wadi Adei, Wadi Kabir, Mabelah Muttrah ve Al Almrat’a rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Muscat bölgesi, bakımlı, iyi asfaltlanmış, çift yönlü, geniş yollar ve otobanları ile önemli şehir ve kasabaları birbirine bağlar ve bu yolların hepsi de Muscat’tan geçer. Muscat’ın diğer ilçeleri olan Madinat Al Sultan, Quaboos, Shati Al-Qurm ve Al Aurm, Muscat şehir merkezinden 15 ila 20 km. uzaklıkta. Muscat şehrinin ticaret merkezi haline gelmiş Ruwi ilçesi ise Muscat Uluslararası Havalimanı’ndan 25 km. uzaklıktadır. Ruwi’ ye ulaştığınız takdirde Muscat’ın bütün ilçelerine ayrı ayrı otobüsler kalkan büyük otogar görürsünüz. Bu otogarda hem Muscat şehir içi hem de Umman şehirlerarası yolculuklarınızı yapabilirsiniz.

Muscat şehir içinde, hatta Umman genelinde demiryolu hatları yoktur. Dolayısıyla tren ve metrolar toplu taşıma araçları içerisinde yer almaz. Demiryolu ve metro ağının Umman genelinde bulunmaması, birçok trafik sorununa neden oluyor. Hem yerli halkın hem de ülkeyi ziyaret edenlerin otomobil kullanması, trafiği bir hayli zorluyor.

Umman’da ve başkenti Muscat’ta popülerleşmiş toplu taşıma araçları vardır. Taksi dolmuş tarzındaki Baiza otobüsleri, yeşil ve kırmızı renkte olan halk otobüsleri, bunlardan bazılarıdır.

Umman’ın en işlek havalimanı olan Muscat Uluslararası Havalimanı, Muscat şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta. Muscat şehir merkezinin batısında yer alan ve birçok şehir ve ilçeyle bağlantılı olan Sultan Qaboos otobanı, havalimanı güzergâhından geçer.

Havalimanından Muscat şehir merkezine giden toplu taşıma araçlarının çoğu bu otobanı kullanır. Muscat Havalimanı’nın batısındaki Burj Al Sahwa kavşağı ise, Umman’ın diğer şehirleriyle bağlantılıdır. Havalimanından Muscat şehir merkezine ulaşımlarınızda dolmuş taksi, halk otobüsleri, Baiza otobüsleri ve araç kiralama hizmetlerinden faydalanabileceğiniz gibi; havalimanının yolcularına sağladığı biraz daha pahalı olan, 7/24 mevcut havalimanı transferini de tercih edebilirsiniz. 

Havalimanı transfer, 7 yetişkin için tasarlanan özel araçlarla hizmet verir ve biletler bir kişi için fiyatlandırılır. Güncel haliyle bir kişilik bilet 21 euro. Konaklayacağınız otelin bilgilerini iyice öğrendikten sonra bu transfer hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Otobüs

Muscat’ta toplu taşıma araçlarından en çok kullanılanı olan otobüsleri iki alt başlıkta inceleyebiliriz. Bunlardan biri adını Umman riyalinin alt mezhebinden alan baiza (Hint alt mezhebi paisa kelime kökünden gelir) otobüsleri, diğeri de normal halk otobüsleridir. Baiza otobüsleri, diğerlerine kıyasla daha pahalı değil ve Muscat’ın tüm ana yollarında hizmet verir. Baiza otobüslerinin halk otobüslerinden bir farkı bilet gösterecek yer yoktur, peşin ödersiniz. Tıpkı taksilerde olduğu gibi şoförle pazarlık yapabilirsiniz.

Muscat Havalimanı’ndan şehir merkezine giden baiza otobüsleri, bir diğer adıyla dolmuş taksilerle yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Yolcu kapasitesi olarak daha geniş, daha az popüler ve biraz daha pahalı olan halk otobüsleri de Muscat’ın birçok noktasında hizmet verir. Kırmızı ve yeşil renkte olan halk otobüsleriyle Muscat şehir merkezine gitmek için havalimanından kısa bir mesafe yürümeniz gerekir. Bu otobüsler, Muscat’ın en önemli ulaşım ağı olan Sultan Qaboos otobanından geçerek şehir merkezine gider.

Otobüs biletini duraklarda veya otobüs içinde alabilirsiniz. Fiyatları baiza otobüslerine nazaran sabittir ve halk otobüsleri için uygulanan belli tarifeler ve kurallar mevcuttur. Halk otobüslerinin merkezi Mwasalat’tır. Şehirler ve ülkeler arası otobüsler buradan kalkar. Meşhur Salalah’a da Mwasalat’tan kalkan otobüslerle gidebilirsiniz.

Salalah otobüsleri genelde sabah 7; bir de akşam 10’da kalkar ve yolculuk 12 saat sürer. Muscat’ın bir diğer önemli şehri olan Ruwi’de de büyük bir otogar vardır. Ruwi’den kalkan ve Ruwi’ye giden otobüsler için internet üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Muscat Havalimanı’nın bulunduğu Muscat’ın Seeb ilçesinden Ruwi’ye olan otobüs güzergahında 6 durak bulunur. 

Bunların en önemlisi, ünlü saat kulesinin de olduğu yer Rusayl’dir. Şehrin önemli kavşaklarından biri olan Roundabout durağı da bu güzergah içerisindedir. Halk otobüslerinin bir diğer adı da Mwasalat toplu taşıma araçlarıdır. Wadi Adei, Wadi Kabir, Mabelah, Muttrah ve Al Almerat’a Ruwi otogarından kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Bu noktalar, Muscart’ın uluslararası havalimanı, Port Sultan Quaboos, Burj Shawa, Al Khawir, Gubrah, Al Azaiba, Mawalih ve Seeb gibi ana ulaşım noktalarıyla bağlantılıdır. Mwasalat toplu taşıma araçları, pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 15 dakikada bir kalkar. Muscat Havalimanı yakınındaki duraklardan şehir merkezine giden bütün otobüsler için bu geçerlidir.

Sabah 7’den akşam 22:10’a kadar mesaileri sürer. Cuma, cumartesi ve Pazar günleri Umman genelinde tatil olarak kabul edilir. Bu günlerde toplu taşıma araçlarının mesaisi sabah 8’de başlar ve akşam 22:05’e kadar sürer. Şehirlerarası otobüsler, şehir içi otobüslere göre daha az sayıdadır.

Taksi

Muscat Uluslararası Havalimanı’na iniş yapan ve şehir merkezi ya da konaklayacakları otele gitmek isteyen birçok turist, makul fiyatlarıyla hizmet veren ve hiçbir kuruluşa bağlı olmayan taksileri tercih etmektedir.

Yerli halkın birçoğunun şahsi aracının olmasına karşın; bir kısmı da toplu taşıma araçlarını kullanır. Muscat taksilerinin diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, hiçbirinde taksimetre olmamasıdır. Bu taksilerden birine binmeden önce konaklayacağınız otel görevlilerine ya da havalimanındaki yerli halka ortalama ücretin ne kadar olduğunu sormanızda fayda var. Çünkü fiyat araştırması yapmadan bineceğiniz taksi şoförü size ortalamanın üstünde, çok yüksek fiyatlar söyleyebilir.

Taksi şoförleri, araçlarında taksimetre bulundurmadığından dolayı pazarlığa açıktır. Genelleme yapacak olursak, havalimanından Muscat şehir merkezine bir araçla yaklaşık 25-30 dakikada varabilirsiniz. Bu da ortalama 13-15 riyale (95-110 TL) tekabül eder. Taksicilerin Muscat şehir içinde sadece kendi aralarında belirledikleri yazılı olmayan kurallar vardır. İşte bu yüzden fiyatta pazarlık yaparken ortalama ücretin çok da aşağısını istememenizi tavsiye ederiz.

Bunun dışında Muscat taksi şoförleri, müşterilerinin istekleri doğrultusunda şehrin dışına da ulaşımlarını sağlar. Suhar, Buraimi ve Dubai gibi ünlü şehirlere taksilerle gitmek biraz tuzlu olsa da tercihler arasında olabilir.

Muscat Havalimanı’ndan şehirlerarası veya ülke dışı yolculuklarınızda taksiyle gidebileceğiniz yerler ve yaklaşık fiyatları:

Muscat Havalimanı-Quram, Madinat, Al Khawir/Yemen: 20 km. için 8 riyal

Muscat Havalimanı-Barka/Umman: 52 km. için 15 riyal

Muscat Havalimanı-Nizwa/Umman: 140 km. için: 30 riyal

Muscat Havalimanı-Sohar/Umman: 195 km. için 40 riyal

Muscat Havalimanı-Quarayyat/Suudi Arabistan: 120 km. için 24 riyal

Muscat Havalimanı ile şehir merkezi arasında çalışan beyaz taksiler, şehir içindeki turuncu taksilere göre biraz daha lüks ve pahalı. Eğer havalimanı çıkışında bindiğiniz taksi, şehre inmek için sizden fazla ücret isterse; havalimanı çıkışına doğru biraz yürüyerek turuncu taksilere binebilirsiniz.

Muscat taksilerinin müşterileri için sağladığı bir diğer kolaylık da havalimanına daha varmadan internet üzerinden kendiniz için taksi rezerve edebilmenizdir. Bu sayede havalimanına geldiğinizde taksiniz sizi hemen çıkışta bekleyebilir. Muscat Havalimanı’na vardığınızda taksi çağırmak için +96824341297 numarasını arayabilirsiniz. Ruwi otogarı, Muscat’ın toplu taşıma araçları ve anayol bağlantıları açısından önemli bir noktadır. Muscat Havalimanı’ndan Ruwi Otogarı’na ortalama taksi ücreti güncel olarak 10 riyaldir. Muscat Havalimanı’ndan şehir içinde bulunan Barr Al Jissah’a 15 riyal ve Al Bustan’a ise 12 riyal gibi bir ücret ödersiniz. Muscat’ın en ünlü yerlerinden biri olan Al Qurm Plajı’na havalimanından taksiyle gitmek ortalama 7 riyaldir.

Araç Kiralama

Umman ülke genelinde ve Muscat yerlilerinin birçoğu benzin ucuzluğundan dolayı kendi araçlarıyla ulaşımlarını sağlarlar. Ülkeye gelen ziyaretçiler de araç kiralama şirketlerinden araçlarını kiralayarak seyahatlerini daha ucuza çıkartabilirler. Umman’a giriş yapmanızdan itibaren kendi ülkenizde kullandığınız ehliyeti 1 ay boyunca kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden aracınızı daha Muscat Havalimanı’na varmadan rezerve edebilirsiniz. 2015 fiyatlarına göre, aracın büyüklüğü ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilir ama ortalama 1 günlük araç kiralama 200 km bedava olmak üzere 40 riyaldir.

Muscat Havalimanı’nda araç kiralayabileceğiniz şirketlerden bazıları; Avis, Hert, Eurocar, Budget, Thrifty, Shuram LLC, Value Plus, Sixt Rent a Car, Mark Rent a Car şirketleridir. Bunların hepsi havalimanının geliş terminalinde yer alır.

Havalimanından kiraladığınız araç ile Sultan Quaboos otoban yoluna çıkarak 20-25 dakikada Muscat şehir merkzeine varabilirsiniz.

17/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Muscat International Havalimanı'na Ulaşım

Yaklaşık 1.5 milyon nüfusuyla Umman’ın başkenti Muscat, Arap Denizi’ne boylu boyunca uzanan, Umman Körfezi’nde yer alan büyük bir liman kentidir. İşlek bir havalimanı olan Muscat Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki yol bağlantıları oldukça geniştir. Hem Umman’ın diğer şehirleriyle, hem de ülke dışındaki komşu şehirlerle bağlantılı olan bu yollar Muscat Havalimanı’na yakın mesafededir.

Muscat şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz taksiler veya kiraladığınız araçla yanınızda mutlaka bir rehber harita bulundurmanızda fayda vardır.

Şehrin bir sürü ilçesi bulunmasından dolayı Muscat Havalimanı’na direk giden yolları veya toplu taşıma araçlarını internet üzerinden tespit ederek yola çıkmalısınız.

Otobüs

Muscat’ta daimi olarak hizmet veren 60 otobüs durağı bulunur. Şehrin hızla büyüyen nüfusu ve turizm açısından ünlenmesi, şehir içi toplu taşıma araçlarının genişletilme ihtiyacını doğurmuştur. Umman Ulusal Ulaşım şirketinin (ONTC) öncülüğünde üretilen 40 yeni otobüsün 16’sı Ruwi-Wadi Kabir rotasındaki eski otobüslerle değiştirilmiştir.

Modernleştirilen yeni otobüsler sayesinde yeni Ruwi-Wadi Adai hattı açılmıştır. Durak sayılarının da artırılması sonucunda şehir içi toplu taşıma kullanımında da artış gözlenmiştir. Ruwi ile Muscat Havalimanı arası ulaşım ağına bağlanan yeni otobüsler 2015’in sonunda hizmete başlamıştır.

Sabah 6 ve akşam 10 mesai saatleri arasında hizmet veren otobüsler tıpkı diğer ulaşım araçları gibi havalimanına Sultan Qaboos otobanı üzerinden gider.

Taksi

Muscat’ın bazı yerlerinde az; bazı yerlerinde ise fazla sayıda taksi bulunur. Taksilerin bol olduğu yerlerde rekabetten dolayı fiyatlar daha düşüktür.

Muscat şehri, Umman’ın hem başkenti hem de en büyük şehri olmasından dolayı taksilere çok sık rastlayabilirsiniz. En azından şu bilgilere aşina olursanız, taksi şoförleriyle pazarlık yapmanız kolaylaşır: Gideceğiniz yer 2 kilometrenin altında bir mesafedeyse ortalama 0,5 riyal; 5 km civarındaysa 2,5 riyaldir. Muscat’ın en önemli yerleşim merkezilerinden biri olan Ruwi’den Muscat Havalimanı’na taksiyle gitmek ortalama 8 riyal civarında tutar.

Şehirdeki taksiler iki çeşttir; biri beyaz, diğeri ise turuncu taksilerdir. Taksi şoförlerinin büyük bir çoğunluğu Ummanlıdır. Turuncu taksiler yerel; beyaz taksiler ise biraz daha lüks, havalimanı taksileridir. Şehir içinde sıklıkla turuncu taksilere rastlarsınız. Şehir merkezinden havalimanına gidecek olursanız, daha ucuz olması açısından turuncu taksileri tercih etmenizi öneririz.

Araç Kiralama

Yabancı ziyaretçi olarak ehliyetinizi Umman sınırları içerisinde 1 ay boyunca kullanabilirsiniz. Araç kiralama şirketlerine havalimanı içerisinde rastlayabileceğiniz gibi; Muscat şehir merkezinden de arabanızı kiralayabilirsiniz. Günlük araç kiralama ücreti yaklaşık 40 riyal olmasına karşın, bu fiyat aracın özelliklerine ve biraz da pazarlık yapmanıza bağlı olarak değişebilir.

Şehrin herhangi bir noktasından havalimanına ulaşmak için Sultan Qaboos otobanına girmeniz gerekir. Şehir merkezinden geliyorsanız eğer; şehrin batısında yer alan bu otoban yoluna girip, sağ şeritten devam ederek havalimanı tabelalarını takip edebilirsiniz. Muscat şehir içi ve dışında kullanacağınız aracınızı kiralarken navigasyon cihazını da birlikte kiralamayı unutmayınız. Taksilere göre çok daha ucuz fırsatlar sunan araç kiralama seçeneği, aynı zamanda benzinin de ülke içinde ucuz olmasından dolayı turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım şeklidir.

Havalimanı Bilgileri

1973’te açılan Muscat Uluslararası Havalimanı’nın esas adı 2008 senesine kadar Seeb bölgesinde yer almasından dolayı Seeb Havalimanı olarak bilinirdi. Muscat şehir merkezinin 30 km batısında yer alan havalimanının yıllık yolcu kapasitesi yaklaşık 6 milyondur. Umman’ın en büyük havalimanı olan Muscat Havalimanı, Umman Havayollarının da birincil havalimanıdır.

Havalimanının kendi bünyesinde çalışan ve toplu taşıma araçlarına kıyasla daha pahalı olan 7 kişi kapasiteli havalimanı transfer araçları bulunmaktadır. Bununla ilgili Umman Havayolları seyahat acentasının resmi web sitesini ziyaret edebilir ve şirketle irtibata geçebilirsiniz. Umman otomobil kullanımı açısından üst seviyelerde bir ülkedir. Dolayısıyla her havalimanında olduğu gibi Muscat Havalimanı’nda da 396 araç kapasiteli bir park alanı vardır.

Havalimanının birinci katında Turizm Danışma Bürosu yer alır. Havalimanı terminaline çok yakın bir bölgede cami mevcuttur. Havalimanı içerisinde ücretsiz wifi, 7/24 hizmet veren döviz bürosu, ATM’ler, her saat açık bulabileceğiniz, sağlık hizmetleri veren bir klinik vardır. Duş alma alanları, sigara içme alanı, seyahat acentaları, araç kiralama şirketleri, perakende satış mağazaları, çocuklar için oyun alanı, Muscat Havalimanı’nda yer alan platformlardan diğerleridir.

Havalimanının gidiş terminalinde parfüm, mücevherat ve benzeri şeylerin daha ucuz fiyata bulunduğu duty-free’den alışverişinizi yapabilirsiniz. Havalimanında Coffe&More, Costa Coffee, Subway, DQ Grill&Chill, The Irish House (Bar), Automatic Restaurant (Gulf bölgesi yöresel yemekleri), Curry Kitchen (Hint mutfağı), idli.com (Güney Hindistan yemekleri) gibi dünyaca ünlü yeme içme alanları bulunur.

17/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Maskat Seyahat Rehberi
Maskat Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Cum
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Cum
Cmt
Paz
Pzt
Sal
26ºC
26ºC
26ºC
27ºC
27ºC
32ºC
32ºC
32ºC
33ºC
34ºC
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
3 saat 20 dk
Ankara
3 saat 40 dk
Antalya
3 saat 40 dk
Bodrum
4 saat 10 dk
Gaziantep
3 saat
İstanbul
4 saat 10 dk
İzmir
4 saat 10 dk
Trabzon
3 saat 10 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Muscat International Havalimanı varışlı uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Muscat International Havalimanı varışlı uçuşlar için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Muscat International Havalimanı varışlı uçuşları bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Hangi hava yolları Muscat International Havalimanı’na uçuş düzenliyor?

Oman Air, Muscat International Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Hangi hava yolları Muscat International Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor?

Oman Air İstanbul şehirlerinden Muscat International Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Haritada Görüntüle
Para birimi