Adana - Maskat Uçak Bileti Ara

Adana - Maskat Uçak Bileti Tahmini Fiyatlar
30
Cum
01
Cmt
02
Paz
03
Pzt
04
Sal
05
Çar
06
Per
07
Cum
08
Cmt
09
Paz
10
Pzt
11
Sal
12
Çar
13
Per
14
Cum
15
Cmt
16
Paz
17
Pzt
18
Sal
19
Çar
20
Per
21
Cum
22
Cmt
23
Paz
24
Pzt
25
Sal
26
Çar
27
Per
28
Cum
29
Cmt
02971.5TL5943TL
Yaklaşık Seyahat Mesafesi
2.673 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
3 saat 20 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Maskat) 33°C / 27°C

Adana Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşmak son derece kolay.

Belediye Otobüsleri

Her gün 06.00 ile 19.00 arası her saat başı havalimanı ve Çukurova Üniversitesi noktalarından karşılıklı olarak hareket eden 135 numaralı otobüs ile şehir merkezinden havalimanına ulaşabilirsiniz. Otobüse merkezden geçen Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinden bineceğiniz gibi şehrin tek metrosu Akıncılar – Hastane metrosu ile aktarma yaparak da binebilirsiniz.

Minibüs – Dolmuş

Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda daha sık kullanılan araç olan minibüsü havalimanı ulaşımında da kullanabilirsiniz. Şehir merkezi üzerinde bulunan Girne ve Turhan Cemil Beriker bulvarlarından geçen Şehir Merkezi minibüs hattını kullanarak merkezden Şakirpaşa Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Özel Araç

Turhan Cemil Beriker Bulvarını takip ettiğiniz takdirde yaklaşık 3 kilometre sonra Barış Bulvarı’na ulaşacaksınız. Barış bulvarı sizi doğrudan havalimanına ulaştırır. Şehir merkezinden özel araçlarla havalimanına ulaşım on dakika civarında sürüyor.

Taksi 

Şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı ve ekonomik yöntemlerden biri de taksi. Otobüs kadar olmasa da Adana'nın birçok semtinden taksi ile uygun fiyata havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Havalimanı Bilgileri

Uluslararası uçuşlara da açık olan Şakirpaşa Havalimanı’nın 6 milyon yolcu kapasiteli Dış Hatlar Terminali 1997’de İç Hatlar Terminali ise 1984’de hizmete girdi. Yolcu potansiyeline rağmen havalimanında zaman geçirecek alanlar son derece kısıtlı.

Dış hatları kullanan yolcular için 2 adet restoran, biri arındırılmış bölgede olmak üzere iki de büfe bulunan terminalde ayrıca vergisiz alışveriş yapılan bir de duty free yer alıyor. İç Hatlar Terminali’nde ise bir adet büfe, arındırılmış bölgede ise bir adet kafe yer alıyor. Ancak şehre 4,5 kilometre uzakta olan havalimanından dışarı çıkarak Adana’nın meşhur lezzetlerini tadabilir, havalimanına erken gitmeyip zamanınızı şehir içinde geçirebilirsiniz.

21 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Maskat Şehir Merkezine Ulaşım

Umman'ın başkenti ve en büyük şehri olan Muscat, muhteşem kumsallarıyla, ucu bucağı görünmeyen çölleriyle ve eşsiz tarihi dokusuyla göz kamaştıran bir şehir. Türkiye’den Muscat’a yaklaşık 4,5 saat süren direkt uçuşlar mevcut. Türk vatandaşları, Umman sınırında vize alarak ülkeye giriş yapabiliyorlar. En güncel haliyle Umman sınırında vize almanın ücreti sadece 6 riyal.

Genel olarak Muscat’ta ulaşım geçmiş yıllara kıyasla bir hayli gelişim göstermiş durumda. Ancak şehre ulaşım oldukça kolay olmasına rağmen şehir içi ulaşımda pek fazla seçenek bulunmuyor. Dünyanın önde gelen turizm ve ticaretin merkezi olan Dubai şehri ile Muscat arasında otobüs seferleri mevcut. Dubai-Muscat otobüsleri sabah 7’de ve akşamüstü 16:00’da olmak üzere günde iki kez sefer yapıyor.

Geçen yılki fiyatlara göre; bir bilet fiyatı 55 dirhem olan bu yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Bunun dışında Arap ülkelerinin birçoğundan Muscat’a direkt ulaşabilirsiniz. Muscat genelinde yollar oldukça bakımlı ve çevre yeşillendirme çalışmaları yapılıyor.

Umman’ın bütün şehirlerine Muscat’tan direkt ulaşım imkanları var. Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahip olan Umman’ın başkenti Muscat’tan Umman’ın Matrah, Mirbat, Suveyh ve El-Halva gibi diğer önemli şehirlerine kısa sürede gidilmesi mümkün. 

Şehir içi toplu taşıma, Umman Ulusal Taşımacılık Şirketi tarafından yürütülmektedir. Umman Ulusal Taşımacılık Şirketi (ONTC) ile Muscat Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla birlikte şehir içi toplu taşıma araçları modernleştirilmiş ve sayıları artırılmıştır. Genel olarak ismi Mwasalat olan toplu taşıma araçlarının merkez noktası, Muscat’ın merkez noktası, Rumi Otogarı’dır. Bundan kalkan toplu taşıma araçları ile Muscat’ın ana ulaşım noktalarıyla bağlantılı olan Wadi Adei, Wadi Kabir, Mabelah Muttrah ve Al Almrat’a rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Muscat bölgesi, bakımlı, iyi asfaltlanmış, çift yönlü, geniş yollar ve otobanları ile önemli şehir ve kasabaları birbirine bağlar ve bu yolların hepsi de Muscat’tan geçer. Muscat’ın diğer ilçeleri olan Madinat Al Sultan, Quaboos, Shati Al-Qurm ve Al Aurm, Muscat şehir merkezinden 15 ila 20 km. uzaklıkta. Muscat şehrinin ticaret merkezi haline gelmiş Ruwi ilçesi ise Muscat Uluslararası Havalimanı’ndan 25 km. uzaklıktadır. Ruwi’ ye ulaştığınız takdirde Muscat’ın bütün ilçelerine ayrı ayrı otobüsler kalkan büyük otogar görürsünüz. Bu otogarda hem Muscat şehir içi hem de Umman şehirlerarası yolculuklarınızı yapabilirsiniz.

Muscat şehir içinde, hatta Umman genelinde demiryolu hatları yoktur. Dolayısıyla tren ve metrolar toplu taşıma araçları içerisinde yer almaz. Demiryolu ve metro ağının Umman genelinde bulunmaması, birçok trafik sorununa neden oluyor. Hem yerli halkın hem de ülkeyi ziyaret edenlerin otomobil kullanması, trafiği bir hayli zorluyor.

Umman’da ve başkenti Muscat’ta popülerleşmiş toplu taşıma araçları vardır. Taksi dolmuş tarzındaki Baiza otobüsleri, yeşil ve kırmızı renkte olan halk otobüsleri, bunlardan bazılarıdır.

Umman’ın en işlek havalimanı olan Muscat Uluslararası Havalimanı, Muscat şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta. Muscat şehir merkezinin batısında yer alan ve birçok şehir ve ilçeyle bağlantılı olan Sultan Qaboos otobanı, havalimanı güzergâhından geçer.

Havalimanından Muscat şehir merkezine giden toplu taşıma araçlarının çoğu bu otobanı kullanır. Muscat Havalimanı’nın batısındaki Burj Al Sahwa kavşağı ise, Umman’ın diğer şehirleriyle bağlantılıdır. Havalimanından Muscat şehir merkezine ulaşımlarınızda dolmuş taksi, halk otobüsleri, Baiza otobüsleri ve araç kiralama hizmetlerinden faydalanabileceğiniz gibi; havalimanının yolcularına sağladığı biraz daha pahalı olan, 7/24 mevcut havalimanı transferini de tercih edebilirsiniz. 

Havalimanı transfer, 7 yetişkin için tasarlanan özel araçlarla hizmet verir ve biletler bir kişi için fiyatlandırılır. Güncel haliyle bir kişilik bilet 21 euro. Konaklayacağınız otelin bilgilerini iyice öğrendikten sonra bu transfer hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Otobüs

Muscat’ta toplu taşıma araçlarından en çok kullanılanı olan otobüsleri iki alt başlıkta inceleyebiliriz. Bunlardan biri adını Umman riyalinin alt mezhebinden alan baiza (Hint alt mezhebi paisa kelime kökünden gelir) otobüsleri, diğeri de normal halk otobüsleridir. Baiza otobüsleri, diğerlerine kıyasla daha pahalı değil ve Muscat’ın tüm ana yollarında hizmet verir. Baiza otobüslerinin halk otobüslerinden bir farkı bilet gösterecek yer yoktur, peşin ödersiniz. Tıpkı taksilerde olduğu gibi şoförle pazarlık yapabilirsiniz.

Muscat Havalimanı’ndan şehir merkezine giden baiza otobüsleri, bir diğer adıyla dolmuş taksilerle yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer. Yolcu kapasitesi olarak daha geniş, daha az popüler ve biraz daha pahalı olan halk otobüsleri de Muscat’ın birçok noktasında hizmet verir. Kırmızı ve yeşil renkte olan halk otobüsleriyle Muscat şehir merkezine gitmek için havalimanından kısa bir mesafe yürümeniz gerekir. Bu otobüsler, Muscat’ın en önemli ulaşım ağı olan Sultan Qaboos otobanından geçerek şehir merkezine gider.

Otobüs biletini duraklarda veya otobüs içinde alabilirsiniz. Fiyatları baiza otobüslerine nazaran sabittir ve halk otobüsleri için uygulanan belli tarifeler ve kurallar mevcuttur. Halk otobüslerinin merkezi Mwasalat’tır. Şehirler ve ülkeler arası otobüsler buradan kalkar. Meşhur Salalah’a da Mwasalat’tan kalkan otobüslerle gidebilirsiniz.

Salalah otobüsleri genelde sabah 7; bir de akşam 10’da kalkar ve yolculuk 12 saat sürer. Muscat’ın bir diğer önemli şehri olan Ruwi’de de büyük bir otogar vardır. Ruwi’den kalkan ve Ruwi’ye giden otobüsler için internet üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Muscat Havalimanı’nın bulunduğu Muscat’ın Seeb ilçesinden Ruwi’ye olan otobüs güzergahında 6 durak bulunur. 

Bunların en önemlisi, ünlü saat kulesinin de olduğu yer Rusayl’dir. Şehrin önemli kavşaklarından biri olan Roundabout durağı da bu güzergah içerisindedir. Halk otobüslerinin bir diğer adı da Mwasalat toplu taşıma araçlarıdır. Wadi Adei, Wadi Kabir, Mabelah, Muttrah ve Al Almerat’a Ruwi otogarından kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Bu noktalar, Muscart’ın uluslararası havalimanı, Port Sultan Quaboos, Burj Shawa, Al Khawir, Gubrah, Al Azaiba, Mawalih ve Seeb gibi ana ulaşım noktalarıyla bağlantılıdır. Mwasalat toplu taşıma araçları, pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 15 dakikada bir kalkar. Muscat Havalimanı yakınındaki duraklardan şehir merkezine giden bütün otobüsler için bu geçerlidir.

Sabah 7’den akşam 22:10’a kadar mesaileri sürer. Cuma, cumartesi ve Pazar günleri Umman genelinde tatil olarak kabul edilir. Bu günlerde toplu taşıma araçlarının mesaisi sabah 8’de başlar ve akşam 22:05’e kadar sürer. Şehirlerarası otobüsler, şehir içi otobüslere göre daha az sayıdadır.

Taksi

Muscat Uluslararası Havalimanı’na iniş yapan ve şehir merkezi ya da konaklayacakları otele gitmek isteyen birçok turist, makul fiyatlarıyla hizmet veren ve hiçbir kuruluşa bağlı olmayan taksileri tercih etmektedir.

Yerli halkın birçoğunun şahsi aracının olmasına karşın; bir kısmı da toplu taşıma araçlarını kullanır. Muscat taksilerinin diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, hiçbirinde taksimetre olmamasıdır. Bu taksilerden birine binmeden önce konaklayacağınız otel görevlilerine ya da havalimanındaki yerli halka ortalama ücretin ne kadar olduğunu sormanızda fayda var. Çünkü fiyat araştırması yapmadan bineceğiniz taksi şoförü size ortalamanın üstünde, çok yüksek fiyatlar söyleyebilir.

Taksi şoförleri, araçlarında taksimetre bulundurmadığından dolayı pazarlığa açıktır. Genelleme yapacak olursak, havalimanından Muscat şehir merkezine bir araçla yaklaşık 25-30 dakikada varabilirsiniz. Bu da ortalama 13-15 riyale (95-110 TL) tekabül eder. Taksicilerin Muscat şehir içinde sadece kendi aralarında belirledikleri yazılı olmayan kurallar vardır. İşte bu yüzden fiyatta pazarlık yaparken ortalama ücretin çok da aşağısını istememenizi tavsiye ederiz.

Bunun dışında Muscat taksi şoförleri, müşterilerinin istekleri doğrultusunda şehrin dışına da ulaşımlarını sağlar. Suhar, Buraimi ve Dubai gibi ünlü şehirlere taksilerle gitmek biraz tuzlu olsa da tercihler arasında olabilir.

Muscat Havalimanı’ndan şehirlerarası veya ülke dışı yolculuklarınızda taksiyle gidebileceğiniz yerler ve yaklaşık fiyatları:

Muscat Havalimanı-Quram, Madinat, Al Khawir/Yemen: 20 km. için 8 riyal

Muscat Havalimanı-Barka/Umman: 52 km. için 15 riyal

Muscat Havalimanı-Nizwa/Umman: 140 km. için: 30 riyal

Muscat Havalimanı-Sohar/Umman: 195 km. için 40 riyal

Muscat Havalimanı-Quarayyat/Suudi Arabistan: 120 km. için 24 riyal

Muscat Havalimanı ile şehir merkezi arasında çalışan beyaz taksiler, şehir içindeki turuncu taksilere göre biraz daha lüks ve pahalı. Eğer havalimanı çıkışında bindiğiniz taksi, şehre inmek için sizden fazla ücret isterse; havalimanı çıkışına doğru biraz yürüyerek turuncu taksilere binebilirsiniz.

Muscat taksilerinin müşterileri için sağladığı bir diğer kolaylık da havalimanına daha varmadan internet üzerinden kendiniz için taksi rezerve edebilmenizdir. Bu sayede havalimanına geldiğinizde taksiniz sizi hemen çıkışta bekleyebilir. Muscat Havalimanı’na vardığınızda taksi çağırmak için +96824341297 numarasını arayabilirsiniz. Ruwi otogarı, Muscat’ın toplu taşıma araçları ve anayol bağlantıları açısından önemli bir noktadır. Muscat Havalimanı’ndan Ruwi Otogarı’na ortalama taksi ücreti güncel olarak 10 riyaldir. Muscat Havalimanı’ndan şehir içinde bulunan Barr Al Jissah’a 15 riyal ve Al Bustan’a ise 12 riyal gibi bir ücret ödersiniz. Muscat’ın en ünlü yerlerinden biri olan Al Qurm Plajı’na havalimanından taksiyle gitmek ortalama 7 riyaldir.

Araç Kiralama

Umman ülke genelinde ve Muscat yerlilerinin birçoğu benzin ucuzluğundan dolayı kendi araçlarıyla ulaşımlarını sağlarlar. Ülkeye gelen ziyaretçiler de araç kiralama şirketlerinden araçlarını kiralayarak seyahatlerini daha ucuza çıkartabilirler. Umman’a giriş yapmanızdan itibaren kendi ülkenizde kullandığınız ehliyeti 1 ay boyunca kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden aracınızı daha Muscat Havalimanı’na varmadan rezerve edebilirsiniz. 2015 fiyatlarına göre, aracın büyüklüğü ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilir ama ortalama 1 günlük araç kiralama 200 km bedava olmak üzere 40 riyaldir.

Muscat Havalimanı’nda araç kiralayabileceğiniz şirketlerden bazıları; Avis, Hert, Eurocar, Budget, Thrifty, Shuram LLC, Value Plus, Sixt Rent a Car, Mark Rent a Car şirketleridir. Bunların hepsi havalimanının geliş terminalinde yer alır.

Havalimanından kiraladığınız araç ile Sultan Quaboos otoban yoluna çıkarak 20-25 dakikada Muscat şehir merkzeine varabilirsiniz.

17 Haz 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Adana-Maskat uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Adana-Maskat uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adana-Maskat uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Adana-Maskat uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Adana-Maskat uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Şakirpaşa Havalimanı, varış için Muscat International Havalimanı kullanabilirsiniz.

Adana-Maskat arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Adana-Maskat arası uçuş mesafesi toplam 2672 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 3 saat 20 dakika sürüyor.

Adana-Maskat uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Adana-Maskat uçuşları için en uygun gün: Cumartesi.

Maskat Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
27ºC
33ºC
Per
Cum
27ºC
33ºC
Cum
Cmt
26ºC
33ºC
Cmt
Paz
26ºC
33ºC
Paz
Pzt
26ºC
33ºC
Pzt
Haritada Görüntüle
Adana - Maskat Alternatif Ulaşım
Para birimi