Devasa yolcu gemileriyle yapılan cruise turları dünyanın farklı bölgelerindeki güzellikleri denizden keşfetmek isteyenler için benzersiz maceralar sunuyor. Deniz, doğa ve tarihle dolu bir yolculuğa çıkmak isterseniz, önce bu rotalara göz atın ve planlara başlayın.

İçindekiler

1- Fiyortların izinde: Kuzey Avrupa

Kıyıdan açılırken amacınız muhteşem doğal güzelliklerle dolu bir maceraya atılmaksa, Kuzey Avrupa bunun için en doğru rotalardan biri. Başlangıç noktası genellikle Kopenhag olan turlarda Flaam, Bergen ve Kiel gibi şehirler de görülüyor. Kış aylarında fazlasıyla soğuk olan bu bölgede keşfe çıkmak için bahar ve yaz ayları ideal. Tura Kopenhag’dan başlamak isterseniz, en uygun Kopenhag uçuşlarını karşılaştırın!

North Europe

2- Geç olmadan Küba

Bize göre dünyanın diğer bir ucu denebilecek kadar uzak olan Küba, aynı zamanda geç olmadan görülmesi gereken rotalardan. Nedeni ise bu efsanevi ada ülkesine uygulanan ambargoların hafiflemesi ve yabancı etkisinin gitgide artması. Küba turlarında ayrıca Karayipler ve çevresindeki adaların olağanüstü güzelliklerini de görmek mümkün. Tıpkı Küba gibi geç olmadan görülmesi gereken yerler yazımızda. Ülkenin başkenti Havana’ya en uygun uçuşlara göz atmak isterseniz de hemen tıklayın! 

küba

3- Burnumuzun dibindeki güzellik: Yunan Adaları

Ege ve Akdeniz’deki pek çok tatil beldemizden rahatlıkla görülebilen Yunan Adaları fazla uzaklaşmadan mavi koylara açılmak isteyenler için ideal. Romantik atmosferiyle ünlü Santorini ve çılgın partilerin adası olarak bilinen Mikonos Yunan Adaları turlarında görülebilir. Tura sıcak yaz aylarında katılırsanız, Ege’nin serin sularında kulaç atmanın keyfini de yaşayabilirsiniz. Adaları görmek için sadece bir hafta sonunuz mu var? O zaman kapıda vize uygulamasıyla seyahat edebileceğiniz bu yerler tam size göre!

yunanistan

4- Çöle giden yolda Birleşik Arap Emirlikleri

Özellikle son yıllarda adı birbiri ardına yükselen gökdelenler ve yapay adalarla anılan Birleşik Arap Emirlikleri cruise turlarıyla ünlü olmasa da bölgeye bu konuda talep giderek artıyor. Dünyanın en yüksek binasına da ev sahipliği yapan Dubai’nin değişen siluetini görmek ve çölün ortasında unutulmaz bir deneyim yaşamak için Dubai’ye güncel uçuş fırsatlarını karşılaştırın. Şehre gelenleri cezbeden harika yerler ise Dubai’de gezilecek yerler galerimizde!

dubai

5- Buzulların arasında Alaska

Amerika’nın Kuzey kıyıları boyunca uzanan Alaska da gezginlere son derece farklı bir macera fırsatı sunuyor. Kış döneminde buzulların arasında gezebilir, yaz aylarında ise yemyeşil tepeleri görerek harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Alaska bize biraz uzak. Bu nedenle tur için sadece birkaç gününüz varsa, Yunan Adaları gibi daha yakın bir rotayı seçebilirsiniz. Yeterli zamanı olanlar için ise bölge kesinlikle keşfedilmeye değer!

alaska

6- Avrupa’nın kalbine yolculuk

Orta Avrupa’nın tarih ve doğal güzellikleri bir araya getiren şehirlerine doğru düzenlenen Tuna Nehri turları ise gemiyle yola çıkacaklara bambaşka bir dünyanın kapısını aralıyor. Nehir boyunca düzenlenen turlara neredeyse tüm yıl boyunca katılabilir ve Avrupa’nın tarihi şehirlerinde gezerken leziz yemekleri tatma şansı bulabilirsiniz.

tuna nehri

7- Uzakdoğu’nun efsanevi rotası

Tayland, Vietnam, Kamboçya… Avrupa’dan uzakta, bambaşka bir coğrafyaya ve kültüre tanıklık etmeye ne dersiniz? Uzakdoğu’nun hayranlık uyandıran doğasında, yemyeşil koylara açılan gemi yolculuğu hayat boyu unutamayacağınız bir deneyim olabilir. Eğer daha az zamanınız varsa, tek bir ülke veya bölgeyi kapsayan turları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın en fazla ziyaret edilen şeri olan Bangkok’ta görülmesi gereken yerler, yapılacak aktiviteler, yeme içme önerileri ve diğer ipuçları için Bangkok şehir rehberimize göz atabilirsiniz. Tapınakları, göz alıcı koyları ve Uzakdoğu lezzetleriyle bilinen Tayland’a uçuracak en uygun uçak biletleri ise burada!

tayland


muratekinay
Murat Ekinay
467 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar