Budapeşte Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın

Budapest Hakkında

Tuna Nehri'nin kıyıları boyunca kurulan Budapeşte hiç kuşkusuz Avrupa kıtasının en göz kamaştırıcı şehirleri arasında yer alıyor. Geçmiş dönemlerde Roma İmparatorluğu, Macar Krallığı ve Avusturya Macaristan İmparatorluğu gibi devletlerin egemenliği altına giren şehir tüm bu tarihi zenginliğini bugün de görkemli bir biçimde yansıtıyor. Buda ve Peşte’nin birleşmesi ile kurulan Budapeşte günümüzde daha çok eğlenmek isteyen gençleri buluşturan festivalleri ve şifa kaynağı kaplıcalarıyla ün kazanıyor. Tuna Nehri'nin kıyısında inşa edilen tarihi Parlamento Binası ise geçmişte olduğu gibi bugün de Budapeşte'de tüm görkemiyle yükseliyor.

Macar Askeri Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapan Buda Kalesi’ne çıkmak Budapeşte ziyaretiniz sırasında mutlaka yapacaklarınız arasında yerini almalı. Tarihi sokaklardan geçerek ulaşacağınız kaleden Tuna Nehri'nin manzarasını izlemek, Orta Avrupa’nın bu nefes kesici şehrinde yaşayabileceğiniz en unutulmaz deneyimlerden biri olacak. Özellikle Osmanlı döneminden itibaren popüler hale gelen termal havuzlar ise Budapeşte seyahatinizin çok daha keyifli geçmesini sağlayabilir. Gündüz saatlerinde sıcak suya girerek rahatlamak için ziyaret edilen havuzlardan bazıları gece olduğunda şehirde yaşayan gençleri ve turistleri buluşturan çılgın partilere ev sahipliği yapıyor. Üstelik buralarda dilerseniz saunaya girebilir, masaj yaptırabilir ve hayli enteresan terapi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

2. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Yahudileri anmak için yaptırılan ve nehrin hemen kıyısında yer alan metal ayakkabılar, aynı zamanda günümüzde Budapeşte’de en fazla ziyaret edilen noktalardan. Şehirde akşam saatlerinde Tuna Nehri'nin kıyısında yürüyerek geçen gemilerin ışıklarını seyretmek ise inanılmaz bir keyif kaynağı. Üstelik dilerseniz nehrin üzerinde gezen teknelere binerek Budapeşte’nin büyüsüne kapılabilirsiniz. Budapeşte caddelerinde yürürken yorulursanız şehrin birbirinden şık kafe ve restoranlarında oturarak yemek molası verebilirsiniz. Osmanlı mutfağından da izler taşıyan Macar yemeklerinin başlıca malzemeleri genellikle dana eti ve patatesten meydana geliyor. Budapeşte'de ayrıca balık çorbası ile kek ve pasta gibi lezzetler de denemeye değer. Budapeşte Havalimanı’ndan şehrin merkezine otobüsleri kullanarak gelebilir, kent merkezinde ise pek çok noktaya metro hattı sayesinde hızlıca ulaşma şansı bulabilirsiniz.

Seyahat Yazılarında Budapeşte
arrow_back
arrow_forward
Tüm Yazılar
expand_less