Ulukışla Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Ulukışla Hakkında

İdari olarak Niğde iline bağlı Ulukışla, özellikle çevresinde bulunan zengin mineralli kaplıcalarıyla anılan bir ilçe. Özellikle Roma ve Hitit dönemlerinden itibaren gelişimi giderek hızlanan Ulukışla’da tarihi kayıtlar 10 bin yıldan öncesinde dahi burada yerleşimin olduğunu gösteriyor. 1800’lü yıllara dek yakınlarında bulunan Bor’a bağlı bir yerleşim olan ilçeye Kleopatra’nın dahi sağlık ve güzellik bulma amacıyla pek çok kez geldiği de söylenenler arasında. İlçe merkezine hayli yakın Çiftehan Kaplıcaları, tıpkı o dönemlerde olduğu gibi günümüzde de pek çok ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor. Çevresi geniş ağaçlık arazilerle kaplı ilçede bal üretimi, hayvancılık ve tarım başlıca gelir kaynaklarından. Ayrıca bölgenin meşhur termal kaynakları da Ulukışla’nın turistik açıdan cazibesini artırıyor. 

Şekerpınarı Köprüsü ismi ile anılan meşhur Ak Köprü, Osmanlı döneminde inşa edilen Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve yaklaşık 3 bin metre yükseklikte yer alan Buzlu Göl, bölgede ziyaret edilebilecek başlıca turistik noktalardan. Ayrıca Ulukışla ziyaretinizi açık hava gezilerine elverişli aylarda planlıyorsanız, Fenk Vadisi’ne doğru huzur veren yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Baharla birlikte iyice canlanan vadi, ziyaretçilerine seyrine doyum olmaz güzellikler vaat ediyor. Ereğli, Tarsus, Pozantı ve Bor gibi bölgedeki diğer yerleşimlere sınırı bulunan ilçeye hem kara hem de demiryolu ile ulaşmak mümkün. Özellikle bahar ve yaz aylarında Adana ve Niğde’den gelenlerin sayısında artış yaşanıyor. Bolkar Dağlarının eteklerinde kurulan Ulukışla’da ayrıca tırmanış ve dağcılık da hayli gelişmiş aktiviteler arasında. Eğer bu tür macera dolu sporlara merakınız varsa, yanınıza tırmanış ekipmanları ile uyku tulumu ve çadırınızı alarak ilçenin tepelerine doğru tırmanabilirsiniz. 

İç Anadolu ile Akdeniz’in birbiriyle kesiştiği noktada kurulan Ulukışla’da iki bölgenin farklı iklim özelliklerine rastlamak mümkün. Bölgede kar yağışı genellikle kış aylarına denk gelirken bahar ve yaz dönemi çok daha ılıman geçiyor. Eğer civardaki kaplıcalardan yararlanmak ve biraz dinlenmek isterseniz, Ulukışla’ya yıl içinde dilediğiniz zaman seyahat edebilirsiniz. Buna karşılık çevre gezileri ve dağlara tırmanış için kuşkusuz bahar ayları çok daha elverişli. Ulukışla mutfağı genellikle et ile hazırlanan fırın yemeklerinden meydana geliyor. Ayrıca bölgenin yüksek tepelerinde yetişen otlar da yöresel yemeklerde sıklıkla tercih edilen malzemelerden.

Ulukışla Otogarı Hakkında

Niğde merkezine 57 kilometre uzaklıktaki Ulukışla'nın otogarı, Kemalpaşa Mahallesi'nde İsmet İnönü Caddesi ve Adana-Aksaray Yolu arasında yolculara hizmet veriyor. İlçe merkezinin biraz dışında kaldığı için otogardan özel halk otobüsleri, minibüsler veya taksiyle Ulukışla merkezine geçebilirsiniz.

Özel Halk Otobüsleri

Ulukışla merkezinde hemen her cadde ve mahalleden geçtiği için yolcular tarafından tercih edilen özel halk otobüsleri ile Ulukışla Tren Garı, Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, Ulukışla Kaymakamlığı, Ulukışla Belediyesi, Dikmen Caddesi, Ulukışla İlçe Devlet Hastanesi, Cemal Gürsel Caddesi gibi önemli noktalara, resmi dairelere ve ana caddelere yarım saatte bir otogardan kolaylıkla gidebilirsiniz. Özel halk otobüsleriyle Ulukışla merkezindeki termal otellerin yanı sıra Umut Mahallesi, Doğu Mahallesi, Çövek Mahallesi ve Kadılar Mahallesi gibi Ulukışla’nın 6 mahallesine de otogardan kolayca ulaşabilirsiniz.

Minibüsler

Ulukışla Otogarı’ndan hareket eden minibüslerle ise Niğde merkezine ve Çiftlik, Bor, Çamardı, Altunhisar ilçelerine ve Çanakçı Köyü, Çifte Köy, Elmalı Köyü, Koçan Köyü gibi Ulukışla köylerine otogardan her saat gitmeniz mümkün.

Taksi

Ulukışla Otogarı çıkış kapısı yanında bulabileceğiniz taksilerin yanı sıra Ulukışla Tren Garı yakınındaki İstasyon Caddesi üzerinde durağı olan Çiftehan Taksi’ye de 0543 294 94 42 numaralı telefonla ulaşarak taksi hizmeti alabilirsiniz.

Ulukışla Otogarı Hakkında

Niğde'nin güneyinde yer alan, 20.000 nüfuslu küçük bir ilçe olan Ulukışla'nın otogarı, ilçe merkezinin çıkışında Adana-Aksaray yolu kenarında yolculara hizmet veriyor. Ulukışla merkezinden, çevre ilçe ve köylerden Ulukışla Otogarı’na ulaşmak için özel halk otobüsleri, minibüs ve taksiler yolculara hizmet veriyor.

Özel Halk Otobüsleri

Ulukışla merkezindeki termal oteller, Ulukışla Tren Garı, Çakıtsuyu Çayı kenarındaki balık çiftlikleri, Erdoğan Özegen Caddesi gibi turistik yerlerde, büyük caddelerde ve Ulukışla Kaymakamlığı gibi resmi dairelerin önünde duraklarını bulabileceğiniz özel halk otobüsleri ile her yarım saate bir Ulukışla Otogarı’na gidebilirsiniz.

Minibüsler

Ulukışla’da minibüsler çoğunlukla Niğde merkezi, ilçeleri ve köylerinden Ulukışla Otogarı’na ulaşmak isteyen yolculara hizmet veriyor. Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik ilçeleri ve onlarca köyden otogara her saat minibüs bulmanız mümkün.

Taksi

Ulukışla termal otellerinin önünde ve Ulukışla Tren Garı’nda kolaylıkla taksi bulabilir ve kısa bir yolculukla Ulukışla Otogarı’na geçebilirsiniz. İstasyon Caddesi üzerinde 7/24 hizmet veren Çiftehan Taksi’ye de 0543 294 94 42 numaralı telefonla ulaşabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Ulukışla Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Ulukışla otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Ulukışla otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Ulukışla otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Ulukışla yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
Adana - Ulukışla 2 saat 30 dakika , Antalya - Ulukışla 9 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Ulukışla seferleri bulunuyor?
expand_more
Mersin Nur Turizm, Cizre İtimat, Lüks Ereğli Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Ulukışla seferleri düzenliyor.
expand_less