Tebriz Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Tebriz Hakkında

Sahip olduğu 2 milyona yakın nüfusu ile Kuzeybatı İran’ın en kalabalık şehri olan Tebriz, Quru Nehri Vadisi’nin eteklerinde oldukça stratejik bir konuma sahip. Doğu Azerbaycan eyaletinin bugünkü başkenti olan Tebriz, aynı zamanda ülkede yaz turizminin nabzını tutan başlıca yerlerden de biri. Kuzeybatı İran'ın en büyük ekonomik merkezi ve büyükşehir bölgesi olan Tebriz, el dokuması halılar ve mücevherat başta olmak üzere sayısız alışveriş imkanı ve çeşitliliği ile de turistlerin ilgisini çekiyor. Otobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Tebriz’e İstanbul’dan direkt gitmek için yaklaşık 9,5 saatlik bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor. İstanbul’un Anadolu yakasından hareket edecek olursanız da bu süre 7-7,5 saate kadar inecektir. Ankara kalkışlı; Tebriz varışlı otobüs seferleri ise ortalama 8 saatte tamamlanıyor.

İran’ın derin tarihine ışık tutan çok sayıda tarihi mekan ve eser, müze ve antik yerleşim yerine ev sahipliği yapan Tebriz’de modern çağdaş mimari ve eserlere de denk gelmeniz yüksek ihtimal. Tamamını gezmek için en az 2-3 gününüzü ayırmanız gerektiği için seyahatinizi konaklamalı olarak planlamanızda fayda var. İran’ın her anlamda en hızlı büyüyen şehirlerinden olan Tebriz’in yanı sıra İran’ın başkenti Tahran gibi diğer şehirlere de giderek seyahat rotanızı genişletebilirsiniz. 2018 senesinde “İslam Ülkelerinin Turizm Başkenti” olarak seçilen Kuzey İran’daki Tebriz’in kültürel zenginlikleri ve tarihi dokusunu keşfetmek üzere başlangıcı müze ve antik yerler ile yapabilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Tebriz Çarşısı’nın her yerini gezip görmek için en az yarım gününüzü ayırmanızı öneriyoruz. İçi sayısız dükkanla dolu bu çarşı, tam tamına 7 kilometrekarelik bir alana yayılmış durumda. Tebriz Çarşısı’ndaki gösterişli tuğla kubbeli tavanların inşa tarihi 15. yüzyıla kadar uzanmakla birlikte çarşı geçmişte İpek Yolu için de en önemli yerlerden biriydi. 1465 yılında inşa edilen Tebriz Sultanahmet Camii (Blue Mosque), ise göz alıcı mozaikleri ile dünya çapında bir üne sahip. Caminin restorasyonu hala devam etse de bazı kısımlarını görmeniz mümkün. Mevlana ve Şems-i Tebriz-i’nin de yaşamış olduğu İran, edebiyat dünyasına kazandırdığı şair ve yazarları ile de dikkat çeken bir ülke. Bu anlamda İran edebiyatını keşfetmek için en doğru yerlerden birinin de Tebriz olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki şehrin birçok noktasında efsaneleşmiş edebiyatçılar adına yapılmış anıt ve türbelere denk gelmeniz olası.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Tebriz otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Tebriz otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Tebriz otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Tebriz Ortalama Sıcaklık
 • Cumartesi
  12 /Hava Durumu
 • Pazar
  12 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  12 /Hava Durumu
 • Salı
  12 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  13 /Hava Durumu
map placeholder
expand_less