Tarsus Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Tarsus Hakkında

Tarsus Hakkında

Mersin iline bağlı bir ilçe olan Tarsus, Çukurova’nın en batısında yer alan ilçe olmasıyla ünlü. Tarsus aynı zamanda ülkemizin en eski yerleşimlerine de ev sahipliği yapıyor ve pek çok döneme ait büyüleyici tarihi yapılarla hem yerli hem de yabancı turistler büyülüyor. 6000 yıllık bir tarihin izlerini taşıyan Tarsus’ta zaman içinde bir yolculuk yapacak ve benzersiz mimariler göreceksiniz. İpek Yolu üzerinde yer alan Tarsus’ta ilk görmeniz gereken yerler arasında tarihi Tarsus evleri yer alıyor. Taş, ahşap ve kerpiçten yapılan bu etkileyici iki katlı evlerin çoğu yüzlerce yıl yaşında. Çiçekler ve yaşlı ağaçlarla süslü avlularıyla Tarsus evleri hem geleneksel Türk mimarisini inceleyebileceğiniz hem de harika fotoğraflar çekeceğiniz yapılar.

Tarsus gezinizde size harika manzaralar sunacak bir diğer yer ise görkemli Tarsus Şelalesi. Özellikle bahar aylarında rengarenk çiçeklerle çok güzel görünen Tarsus Şelalesi, Bizans İmparatorluğu döneminde M.S. 565 yılında dere yataklarının yerinin değiştirilmesiyle oluşmuş. 15 metre yükseklikten dökülen sular özellikle bahar aylarında karlar erirken muhteşem manzaralar oluşturuyor. Dünyaca ünlü Yedi Uyurlar Mağarası da Tarsus Şelalesi gezinizden sonra uğrayabileceğiniz diğer bir etkileyici yer. Tarsus merkezine sadece 15 dakika uzaklıkta yer alan Yedi Uyurlar Mağarası’na kayalara özenle oyulmuş basamaklardan inebilir ve unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Yedi Uyurlar Mağarası hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için kutsal kabul ediliyor ve inananlar tarafından çok sık ziyaret ediliyor.

Tarsus doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzellikleriyle de sizi etkileyecek bir ilçe. Tarsus merkezinde yer alan ve antik çağlardan kalma Sahmeran Heykeli, bölgede hüküm sürmüş pek çok medeniyetin izlerini taşıyan eşsiz bir eser. Yine Hristiyanlar için kutsal kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Aziz Paul Kuyusu da Tarsus’un hazinelerinden biri. İncil’de müjdeleyici olarak kabul edilen Aziz Paul’ün evinin avlusunda bulunan kuyu, Hristiyanlar tarafından kutsal bir alan olarak görülüyor ve ziyaret ediliyor. 12. yüzyıldan kalma Aziz Paul Kilisesi de Hz. İsa’nın havarilerinden biri de olan Aziz Paul’a adanmış önemli bir dini yapı olarak görülmeye değer. Aziz Paul Kilisesi, kesme taşlarla yapılmış çok etkileyici bir yapı ve inanç turizmi konusunda ülkemizin önemli noktalarından biri.

Tarsus’un önemli Osmanlı dönemi eserleri arasında ise 1579 yılında inşa edilen Tarsus Ulu Camii yer alıyor. Tarsus merkezinde yer alan camiye 1800’lü yıllarda eklenen saat kulesi ve külliye de görülmeye değer güzellikte. Kırk Kaşık Bedesteni de İpek Yolu üstünde yer alan Tarsus’un ticaret tarihini görmek açısından önemli. 1579 yılında Tarsus Ulu Camii ile aynı zamanda yaptırılan Kırk Kaşık Bedesteni, dış cephesindeki kaşık süslemeleri, 20’den fazla odası ve 7 kubbesiyle hala aktif. Bedesten gezinizde Tarsus yöresine özgü pek çok hediyelik eşya bulabilir, ayrıca yöreye özgü yemekleri ve içecekleri tadacağınız restoranlarda bir mola verebilirsiniz. Tarsus’ta mutlaka görülmesi gereken diğer yerler arasında ise antik Roma yolu, etkileyici Kilikya Zafer Takı, Kleopatra Kapısı ve mitolojik bir simge olan efsanevi Şahmeran‘a adanmış ilginç Şahmeran Hamamı yer alıyor. Roma döneminde yapılan bu çarpıcı hamam, Osmanlı döneminde ve günümüzde tadilattan geçirildi ve hala hizmet veriyor. Tarsus gezinizden sonra rahatlamak için Şahmeran Hamamı’na uğrayabilir ve antik hamamda dinlendirici zamanlar geçirebilirsiniz.

Tarsus Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Mersin’in 342.373 nüfusuyla en büyük ilçesi olan Tarsus’un otobüs terminali (TAŞTİ), ilçe merkezinin biraz dışında Adana yolu üzerinde bulunuyor. Gelişmiş ulaşım olanaklarına sahip olan terminalde hem Tarsus merkeze hem de Adana ve Mersin’e rahatça gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

141, 217, 260 numaralı terminal otobüsleriyle Tarsus Şelalesi, Atatürk Caddesi ve Tarsu Alışveriş Merkezi gibi merkezi noktalara, ayrıca Kırklarsırtı Mahallesi, Altaylılar Mahallesi ve Gazipaşa Mahallesi gibi binlerce nüfuslu büyük mahallelere gece saat 20:30’a kadar gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Tarsus Terminali’nden Yavuz Donat Bulvarı, Kasım Ekenler Bulvarı ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı gibi merkezi noktalarına gitmek için firmaların sağladığı ücretsiz yolcu servislerinden faydalanabilirsiniz. Yolcu servisleri her mahalleye uğramasa da ana caddelere gitmek istiyorsanız ideal.

Minibüsler

Tarsus ilçe içi minibüslerinin de terminal çevresinde durakları var ve minibüsler hemen her mahalleye uğruyor. Terminal içinde peronları olan ilçeler arası minibüslerle ise her saat Mersin, Adana ve pek çok komşu ilçeye gitme şansınız var.

Taksi

Tarsus Terminali’nde toplu taşıma araçlarının çalışma saatlerinden sonra taksiler yoğun olarak kullanılıyor. 0537 579 25 30 numaralı telefonla ulaşabileceğiniz Otogar Taksi, 24 saat açık.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Tarsus Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Tarsus otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Tarsus otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Tarsus otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Tarsus yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Tarsus 13 saat 30 dakika , İzmir - Tarsus 15 saat 30 dakika , Ankara - Tarsus 6 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Tarsus seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Niğde Vip Turizm, Mersin Nur Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Tarsus seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  13 saat schedule
 • İzmir
  15 saat schedule
 • Ankara
  6 saat schedule
 • Adana
  0 saat schedule
 • Bursa
  13 saat schedule
 • Antalya
  10 saat schedule
 • Trabzon
  17 saat schedule
map placeholder
expand_less