Tarsus Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Tarsus Hakkında

Tarsus Hakkında

Mersin iline bağlı bir ilçe olan Tarsus, Çukurova’nın en batısında yer alan ilçe olmasıyla ünlü. Tarsus aynı zamanda ülkemizin en eski yerleşimlerine de ev sahipliği yapıyor ve pek çok döneme ait büyüleyici tarihi yapılarla hem yerli hem de yabancı turistler büyülüyor. 6000 yıllık bir tarihin izlerini taşıyan Tarsus’ta zaman içinde bir yolculuk yapacak ve benzersiz mimariler göreceksiniz. İpek Yolu üzerinde yer alan Tarsus’ta ilk görmeniz gereken yerler arasında tarihi Tarsus evleri yer alıyor. Taş, ahşap ve kerpiçten yapılan bu etkileyici iki katlı evlerin çoğu yüzlerce yıl yaşında. Çiçekler ve yaşlı ağaçlarla süslü avlularıyla Tarsus evleri hem geleneksel Türk mimarisini inceleyebileceğiniz hem de harika fotoğraflar çekeceğiniz yapılar.

Tarsus gezinizde size harika manzaralar sunacak bir diğer yer ise görkemli Tarsus Şelalesi. Özellikle bahar aylarında rengarenk çiçeklerle çok güzel görünen Tarsus Şelalesi, Bizans İmparatorluğu döneminde M.S. 565 yılında dere yataklarının yerinin değiştirilmesiyle oluşmuş. 15 metre yükseklikten dökülen sular özellikle bahar aylarında karlar erirken muhteşem manzaralar oluşturuyor. Dünyaca ünlü Yedi Uyurlar Mağarası da Tarsus Şelalesi gezinizden sonra uğrayabileceğiniz diğer bir etkileyici yer. Tarsus merkezine sadece 15 dakika uzaklıkta yer alan Yedi Uyurlar Mağarası’na kayalara özenle oyulmuş basamaklardan inebilir ve unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Yedi Uyurlar Mağarası hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için kutsal kabul ediliyor ve inananlar tarafından çok sık ziyaret ediliyor.

Tarsus doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzellikleriyle de sizi etkileyecek bir ilçe. Tarsus merkezinde yer alan ve antik çağlardan kalma Sahmeran Heykeli, bölgede hüküm sürmüş pek çok medeniyetin izlerini taşıyan eşsiz bir eser. Yine Hristiyanlar için kutsal kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Aziz Paul Kuyusu da Tarsus’un hazinelerinden biri. İncil’de müjdeleyici olarak kabul edilen Aziz Paul’ün evinin avlusunda bulunan kuyu, Hristiyanlar tarafından kutsal bir alan olarak görülüyor ve ziyaret ediliyor. 12. yüzyıldan kalma Aziz Paul Kilisesi de Hz. İsa’nın havarilerinden biri de olan Aziz Paul’a adanmış önemli bir dini yapı olarak görülmeye değer. Aziz Paul Kilisesi, kesme taşlarla yapılmış çok etkileyici bir yapı ve inanç turizmi konusunda ülkemizin önemli noktalarından biri.

Tarsus’un önemli Osmanlı dönemi eserleri arasında ise 1579 yılında inşa edilen Tarsus Ulu Camii yer alıyor. Tarsus merkezinde yer alan camiye 1800’lü yıllarda eklenen saat kulesi ve külliye de görülmeye değer güzellikte. Kırk Kaşık Bedesteni de İpek Yolu üstünde yer alan Tarsus’un ticaret tarihini görmek açısından önemli. 1579 yılında Tarsus Ulu Camii ile aynı zamanda yaptırılan Kırk Kaşık Bedesteni, dış cephesindeki kaşık süslemeleri, 20’den fazla odası ve 7 kubbesiyle hala aktif. Bedesten gezinizde Tarsus yöresine özgü pek çok hediyelik eşya bulabilir, ayrıca yöreye özgü yemekleri ve içecekleri tadacağınız restoranlarda bir mola verebilirsiniz. Tarsus’ta mutlaka görülmesi gereken diğer yerler arasında ise antik Roma yolu, etkileyici Kilikya Zafer Takı, Kleopatra Kapısı ve mitolojik bir simge olan efsanevi Şahmeran‘a adanmış ilginç Şahmeran Hamamı yer alıyor. Roma döneminde yapılan bu çarpıcı hamam, Osmanlı döneminde ve günümüzde tadilattan geçirildi ve hala hizmet veriyor. Tarsus gezinizden sonra rahatlamak için Şahmeran Hamamı’na uğrayabilir ve antik hamamda dinlendirici zamanlar geçirebilirsiniz.

Tarsus Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Mersin’in 342.373 nüfusuyla en büyük ilçesi olan Tarsus’un otobüs terminali (TAŞTİ), ilçe merkezinin biraz dışında Adana yolu üzerinde bulunuyor. Gelişmiş ulaşım olanaklarına sahip olan terminalde hem Tarsus merkeze hem de Adana ve Mersin’e rahatça gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

141, 217, 260 numaralı terminal otobüsleriyle Tarsus Şelalesi, Atatürk Caddesi ve Tarsu Alışveriş Merkezi gibi merkezi noktalara, ayrıca Kırklarsırtı Mahallesi, Altaylılar Mahallesi ve Gazipaşa Mahallesi gibi binlerce nüfuslu büyük mahallelere gece saat 20:30’a kadar gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Tarsus Terminali’nden Yavuz Donat Bulvarı, Kasım Ekenler Bulvarı ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı gibi merkezi noktalarına gitmek için firmaların sağladığı ücretsiz yolcu servislerinden faydalanabilirsiniz. Yolcu servisleri her mahalleye uğramasa da ana caddelere gitmek istiyorsanız ideal.

Minibüsler

Tarsus ilçe içi minibüslerinin de terminal çevresinde durakları var ve minibüsler hemen her mahalleye uğruyor. Terminal içinde peronları olan ilçeler arası minibüslerle ise her saat Mersin, Adana ve pek çok komşu ilçeye gitme şansınız var.

Taksi

Tarsus Terminali’nde toplu taşıma araçlarının çalışma saatlerinden sonra taksiler yoğun olarak kullanılıyor. 0537 579 25 30 numaralı telefonla ulaşabileceğiniz Otogar Taksi, 24 saat açık.

Şehir Merkezinden Tarsus Terminali’ne Ulaşım

Adana-Mersin Yolu’na yakın, ilçenin biraz dışında Ankara Caddesi üzerinde hizmet veren Tarsus Terminali (TAŞTİ), yolcular için pek çok ulaşım olanağına sahip olan bir otobüs terminali. 24 saat boyunca hem terminalden ilçe merkezine hem de çevre il ve ilçelere rahatça gidilebilir.              

Belediye Otobüsleri

İlçe içinde yolcuların terminale ulaşımını saat 20:30’a kadar sağlayan terminal belediye otobüsleri bulunuyor. 141, 217 ve 260 hat numaralarına sahip otobüslerinin Tarsus Üniversitesi, Kasım Gülek Bulvarı, Mimar Sinan Bulvarı gibi birçok merkezi noktada ve caddede durakları var. Geniş güzergahlara sahip olmalarından ve kolay bulunabilmelerinden dolayı belediye otobüsleri yolcular tarafından sıkça tercih ediliyor.

Yolcu Servisleri

Tarsus merkezinden ekonomik ve hızlı bir şekilde otobüs terminaline gitmek için ücretsiz yolcu servislerinden de faydalanabilirsiniz. Bu servisleri otobüs firmaları kendi yolcuları için sağlıyor. Firmaların ilçe merkezindeki bilet satış ofisleri önünde bulabileceğiniz yolcu servisleri, her yarım saatte bir ve gece yarısına kadar hizmet veriyor.

Minibüsler

Minibüsler de Tarsus Şelalesi, Tarsus Üniversitesi ve Tarsus Hayvan Parkı gibi pek çok yerden ve hemen her mahalleden terminale gitmenizi sağlayacak bir diğer ulaşım aracı. Belediye otobüsleri gibi gece saat 20:30’a kadar hizmet veren ilçe içi minibüslerin çalışma saatlerinden sonra taksileri kullanabilirsiniz.

Tarsus’ta ilçeler arası minibüsler de bulunuyor ve bu minibüslerle başta Mersin olmak üzere pek çok komşu ilçe ve köyden de her saat otobüs terminaline gidebilirsiniz.

Taksi

0532 205 56 05 numaralı telefonla ulaşarak 24 saat taksi çağırabileceğiniz Kleopatra Taksi, Şehit İsmet Akın Caddesi’nde durağı bulunan 0536 480 84 20 Medical Park Taksi ve yine 24 saat hizmet veren 0507 455 50 50 numaralı Tarsus İstasyon Taksi ile de rahat ve uygun fiyatlarla Tarsus Terminali’ne gidebilirsiniz

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Tarsus Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Tarsus
300 TL2713 sa 44 dk
roomİzmir - Tarsus
350 TL111 sa 45 dk
roomAnkara - Tarsus
150 TL346 sa 19 dk
roomAdana - Tarsus
50 TL20 36 dk
roomBursa - Tarsus
280 TL112 sa 30 dk
roomAntalya - Tarsus
140 TL289 sa 31 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Tarsus otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Tarsus otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Tarsus otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Tarsus yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Tarsus 14 saat , İzmir - Tarsus 14 saat , Ankara - Tarsus 6 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Tarsus seferleri bulunuyor?
expand_more
Mersin Nur Turizm, Villa Seyahat, Lüks Mersin Türkiye’nin birçok şehrinden Tarsus seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  13 saat schedule
 • İzmir
  13 saat schedule
 • Ankara
  6 saat schedule
 • Adana
  0 saat schedule
 • Bursa
  14 saat schedule
 • Antalya
  9 saat schedule
 • Trabzon
  16 saat schedule
map placeholder
expand_less