Sofya Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Sofya Hakkında

Balkan coğrafyasının en ünlü şehirlerinden Sofya aynı zamanda Bulgaristan'ın başkenti. Yüzlerce yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan şehir bugün halen bu dönemin izlerini büyük ölçüde koruyor. 1900'lü yılların başlarından itibaren bağımsızlığını kazanan ülkenin başkentinde günümüzde 1 milyonun üzerinde nüfus yaşıyor. Kentin merkezi çok fazla büyük sayılmaz ve görülebilecek önemli turistik yerler birbirine hayli yakın. Bu sayede Sofya’yı sadece yürüyerek dahi rahatlıkla gezebilirsiniz. İsmini eski bir Rus prensinden alan Aleksandr Nevski Katedrali Sofya’da ilk duraklarınızdan biri olabilir. Neredeyse 3000 metrekarelik bir arazi üzerine yayılan katedral aynı zamanda Bulgaristan'ın bağımsızlığını da temsil ediyor. İnşası 8 yılda tamamlanan katedralde Almanya, İtalya ve Brezilya gibi ülkelerden getirilen çeşitli malzemelerin kullanıldığı biliniyor.

Şehirde gezerken ayrıca Güneydoğu Avrupa'nın bu anlamda en gelişmiş müzelerinden biri olan Sofya Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Bronz heykeller ve mezar kalıntılarını barındıran müzenin koleksiyonu son derece etkileyici. Eski bir Türk hamamından dönüştürülerek ziyarete açılan Sofya Tarih Müzesi ise sürekli ve dönemsel sergileri ile sanatseverlerin gözdesi. Tarihi önemi sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Boyana Kilisesi Sofya'nın yaklaşık 10 kilometre dışında yer alıyor. Göz kamaştıran duvar resimleri ve freskleri ile ünlenen kilise günümüzde şehre gelen pek çok turist tarafından ziyaret ediliyor. Avrupa'nın en büyük sinagoglarından biri olan Sofya Sinagogu savaş yıllarında kısmen hasar görse de günümüzde halen şehrin görkemli mimari yapıları arasında gösteriliyor. Avusturya'nın başkenti Viyana'dan özel olarak getirilen devasa büyüklükteki avize ise sinagogun en fazla dikkate değer parçalarından.

Tarih boyunca pek çok uygarlığın etkisi altında kalan Bulgaristan'ın başkentinde yemek kültürü de son derece çeşitli ve zengin. Beyaz peynir kullanılarak yapılan salata ve yoğurt çorbası Sofya’da hayli popüler olan tatlardan sadece bazıları. Banitsa adıyla bilinen nefis Bulgar böreği peynir, ıspanak ve kabak gibi malzemelerden yapılıyor. Pirinç ve kıyma ile hazırlanan dolma ise neredeyse Türkiye’dekilerin birebir aynısı. Eğer Sofya’da alışverişe çıkmak ve hediyelik eşya satın almak isterseniz, renkli tabakların bu anlamda hayli popüler olduğunu anımsatalım. Ayrıca Bulgaristan’ın meşhur şarapları ve peynirleri de Sofya’da hediye arayanlar için cazip seçeneklerden.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Sofya Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Sofya otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Sofya otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Sofya otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Sofya yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Sofya 8 saat 30 dakika , İzmir - Sofya 15 saat 30 dakika , Bursa - Sofya 13 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Sofya seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Vip Arda Tur, Huntur Türkiye’nin birçok şehrinden Sofya seferleri düzenliyor.
Sofya Ortalama Sıcaklık
 • Cumartesi
  15 /Hava Durumu
 • Pazar
  10 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  4 /Hava Durumu
 • Salı
  6 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  7 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  8 saat schedule
 • İzmir
  15 saat schedule
 • Bursa
  12 saat schedule
map placeholder
expand_less