Hilvan Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Hilvan Hakkında

1800’lü yılların başlarında bölgeye yerleşen eski topluluklar tarafından kurulan Hilvan, Şanlıurfa’nın kuzeyinde yer alan tarihi bir ilçe. Şehrin 13 ayrı ilçesinden biri olan Hilvan ile yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Şanlıurfa kent merkezi arasında minibüslerle ulaşım mümkün. 1926 yılından bu yana ilçe statüsünü koruyan Hilvan’ın kelime karşılığı ise ‘’hediye’’ ve ‘’bağış’ gibi anlamlara geliyor. Geniş düzlükler üzerinde konumlanan Hilvan’ın yakın çevresinde pek çok eski höyük yer alıyor. Bu höyüklerin yapılış amacı kesin olarak bilinmese de savunma gibi nedenlerle kazılmış olabileceği tahmin ediliyor. İlçe merkezinden birkaç kilometre uzaklıktaki Kantara Köyü sınırlarında yer alan Nevala Çori Höyüğü, Hilvan ve çevresinde görülebilecek muazzam tarihi kalıntılardan. Bölgede keşfedilen höyükler, ilçe geçmişinin tarih öncesi zamana dek uzandığını belgeliyor. Buna karşılık yine Hilvan yakınlarında bulunan barajın sularının yükselmesi nedeniyle araştırmalar yarıda kalmış durumda. Gelecekte ilçenin çevresinde arkeolojik kazıların sürmesi halinde yeni keşiflerin yapılabileceği öngörülüyor.  

Garoz Köyü civarında yer alan İnik Mağarası ise Hilvan’ın pek fazla bilinmeyen bir başka tarihi mirası. Hilvan ilçe merkezinden yapacağınız kısa süreli araç yolculuğunun ardından eski zamanların tanığı mağarayı görme şansı bulabilirsiniz. Hilvan’da gezilebilecek yerlerin ve görülmeye değer alanların sayısı çok fazla değil. Ancak buradan dilerseniz ‘’Peygamberler Şehri’’ olarak da bilinen Şanlıurfa’nın merkezine doğru gelerek daha fazla tarihi mirası keşfedebilirsiniz. 4 bin yıldan önceye götürülen geçmişiyle gezginleri büyüleyen Urfa Kalesi, aynı zamanda pek çok efsanenin esin kaynağı olmuş muazzam bir yapı. Kutsal kabul edilen balıklarıyla son derece mistik bir atmosfere sahip Balıklı Göl ise kentin adeta sembolü sayılıyor. Ayrıca Şanlıurfa’nın geleneksel kültürünü yansıtan aksesuarlardan satın almak için geçmiş yüzyıllarda kentte inşa edilen Urfa Kapalı Çarşı son derece ideal bir adres. Şanlıurfa ve civarında bulunan olağanüstü eserlere ev sahipliği yapan Şanlıurfa Müzesi ise kentin arkeolojik tarihini gözler önüne seriyor. Ayrıca külah biçiminde kubbeleriyle Güneydoğu Anadolu ve Mezopotamya kültürünün izdüşümü sayılan Harran evlerini ziyaret edebilir ve burada bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Üstelik insanlık tarihinin en eski kalıntılarından bazılarını görmek isterseniz, Hilvan geziniz sırasında yine Şanlıurfa sınırlarında yer alan Göbeklitepe’nin yolunu tutabilirsiniz.

Hilvan Otogarı Hakkında

Şanlıurfa merkezine 55 kilometre uzaklıktaki Hilvan Otogarı, ilçe merkezine yakın bir konumda Şanlıurfa-Diyarbakır Yolu üzerinde ilçe merkezinin çıkışında yer alıyor. Yolculara ulaşım hizmeti veren minibüsler ve taksiyle hem Hilvan merkezine   hem de Şanlıurfa merkezi ve ilçelerini otogardan ulaşmak mümkün.

Minibüsler

Hilvan Otogarı önünde duraklarını bulabileceğiniz Hilvan minibüsleriyle 5-10 dakikalık bir yolculukla Harran Üniversitesi Hilvan Meslek Yüksek Okulu, İzollu Bozanbey Caddesi, Hilvan Belediyesi, Hilvan Devlet Hastanesi, Müftüoğlu Caddesi, Celal Paydaş Caddesi, TOKİ konutları gibi pek çok önemli noktaya rahatlıkla otogardan ulaşabilirsiniz.

Otogar içerisinde her saat hareket eden S. S. Şanlıurfa 2 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi minibüsleri ile ise Şanlıurfa merkezinin yanı sıra Akçakale, Harran, Siverek gibi Şanlıurfa'nın 13 ilçesi ve köyüne gitmeniz mümkün.

Taksi

Az sayıda taksi durağının olduğu Hilvan ilçesinde belirli saatlerde otogar içinde taksi bulabilir veya Hilvan Taksi’ye 0542 616 01 05 numaralı telefonla 7 gün 24 saat ulaşarak taksi çağırabilir ve ilçede istediğiniz her mahalle ve ana caddeye rahatlıkla otogardan geçebilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Hilvan Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Hilvan otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Hilvan otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Hilvan otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Hilvan yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Hilvan 19 saat , İzmir - Hilvan 19 saat , Ankara - Hilvan 13 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Hilvan seferleri bulunuyor?
expand_more
Özlem Diyarbakır, Can Diyarbakır Turizm, Star Diyarbakır Türkiye’nin birçok şehrinden Hilvan seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  19 saat schedule
 • İzmir
  19 saat schedule
 • Ankara
  12 saat schedule
 • Adana
  5 saat schedule
 • Bursa
  18 saat schedule
 • Antalya
  15 saat schedule
map placeholder
expand_less