Boyabat Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Boyabat Hakkında

Geçmişi günümüzden en az 2500 yıl öncesine uzanan Boyabat, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Sinop’a bağlı bir ilçe. Yörede yetişen geleneksel pirinci ile ünlü ilçeyi ziyaret ettiğinizde içerisine yine pirinç eklenen nefis Boyabat yemeklerinden tadabilirsiniz. Üstelik Boyabat, şaşırtıcı derece zengin bir tarihsel mirası da barındırıyor. Ziyaretçilere muazzam bir panoramik manzara vaat eden Boyabat Kalesi, bu alanda dikkate değer duraklardan ilki. Yüksek kayalıkların üstünde inşa edilen kale, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde stratejik anlamda son derece önemli bir nokta olarak anılıyordu. İlk bakıldığında sadece dış duvarlardan ve kayalıkların üstünde yükselen görkemli yapıdan ibaret gibi görünen kale, aslında bundan çok daha fazlasını barındırıyor. Tarihi kalenin hemen altında uzanan tüneller, ilçenin neredeyse tamamına yayıldığı tahmin edilen geniş bir yer altı şehrine açılıyor. Kalenin bulunduğu alan ile çevresinde Bizans ve Roma dönemlerinden kalan çeşitli eserlere rastlanması, kuşkusuz eski yapıyı çok daha gizemli hale getiriyor.  

Boyabat Kalesi’nin yakınlarında yer alan Kırkkızlar Kayası ise pek çok söylenti ve efsaneye konu olan noktalardan. Özellikle savaş zamanında savunma amacıyla kullanıldığı bilinen kaya ile ilgili anlatılanların ne kadarının gerçek olduğu belirsiz. Ancak kesin olarak bilinen bir şey varsa o da kayanın geçmiş yıllarda pek çok çarpışmaya ev sahipliği yapması. İlçe merkezinin yakınlarında bulunan Salar Köyü’ne geldiğinizde ise ilçenin turistik cazibesini arttıran meşhur kaya mezarlarını görebilirsiniz. Zeminden metrelerce yüksekte inşa edilen mezarların özellikle kabartma ve süslemeleri son derece ilgiye değer. Bölgede halen süren arkeolojik kazılar sayesinde mezarlara dair enteresan bilgilere ulaşıldığı biliniyor. Ayrıca kaya mezarlarının yakınında, ovaya hakim noktada bulunan dilek ağacını ziyaret edebilir, isterseniz çaput bağlayarak bölgede halen devam eden geleneğin izinden gidebilirsiniz. Üstelik ağacın olduğu alandan enfes bir manzaranın tadını çıkarmak mümkün.  

Boyabat ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Bazalt Vadisi, Türkiye’de ve dünyada görülebilecek nadir oluşumlar arasında. Kurusaray Köyü’nün yakınlarında yer alan vadinin günümüzden milyonlarca yıl önce meydana geldiği düşünülüyor. Metrelerce yüksekliğe ulaşan bazalt sütunlar aynı zamanda Boyabat’ın turistik olarak en fazla merak edilen alanlarından birini oluşturuyor. Boyabat ziyaretçilerinin dikkatini çekecek diğer bir detay ise Osmanlı döneminden kalan muhteşem konaklar. Ahşap malzemeden inşa edilen tarihi yapılar, aradan geçen yüzyıllara rağmen halen son derece göz kamaştırıcı ve görkemli. Çok sayıda pencereden meydana gelen Boyabat evleri fotoğraflar için de enfes bir atmosfer sunuyor. İlçede ayrıca lezzetli bir mola vermek istediğinizde meşhur Boyabat pidesi, sırık kebabı ve meşhur tereyağlı pilav gibi seçeneklerin bulunduğunu hatırlatalım.

Boyabat Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

İlçenin merkezine uzak bir konumda bulunan Boyabat Terminali’nden çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak hem ilçenin her mahallesine hem de Sinop, çevre ilçe ve köylere 24 saat gidebilirsiniz.

Dolmuşlar

Dolmuşlar, ilçe içinde ulaşımı sağlamak için hizmet veriyor. Terminal içinde duraklarını bulabileceğiniz terminal dolmuşları ile 10 dakika içinde ilçe merkezinde istediğiniz mahalleye kolayca gidebilirsiniz. 

Özel Halk Otobüsleri

Terminal önündeki Boyabat Havza Yolu üzerinde hizmet veren belediye otobüsleri ile hem ilçe merkezindeki her semte hem de çevre ilçelere ve Sinop’a kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Taksi

Rahat bir yolculukla terminalden ilçe merkezine ulaşmak için taksi de kullanabilirsiniz. Terminal içerisinde 24 saat boyunca taksi hizmeti bulabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Boyabat Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Boyabat otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Boyabat otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Boyabat otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Boyabat yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Boyabat 9 saat , İzmir - Boyabat 16 saat , Ankara - Boyabat 6 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Boyabat seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Ali Osman Ulusoy, Sinop Birlik Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Boyabat seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  8 saat schedule
 • İzmir
  16 saat schedule
 • Ankara
  6 saat schedule
 • Bursa
  11 saat schedule
 • Trabzon
  9 saat schedule
map placeholder
expand_less