Boyabat Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Boyabat Hakkında

Geçmişi günümüzden en az 2500 yıl öncesine uzanan Boyabat, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Sinop’a bağlı bir ilçe. Yörede yetişen geleneksel pirinci ile ünlü ilçeyi ziyaret ettiğinizde içerisine yine pirinç eklenen nefis Boyabat yemeklerinden tadabilirsiniz. Üstelik Boyabat, şaşırtıcı derece zengin bir tarihsel mirası da barındırıyor. Ziyaretçilere muazzam bir panoramik manzara vaat eden Boyabat Kalesi, bu alanda dikkate değer duraklardan ilki. Yüksek kayalıkların üstünde inşa edilen kale, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde stratejik anlamda son derece önemli bir nokta olarak anılıyordu. İlk bakıldığında sadece dış duvarlardan ve kayalıkların üstünde yükselen görkemli yapıdan ibaret gibi görünen kale, aslında bundan çok daha fazlasını barındırıyor. Tarihi kalenin hemen altında uzanan tüneller, ilçenin neredeyse tamamına yayıldığı tahmin edilen geniş bir yer altı şehrine açılıyor. Kalenin bulunduğu alan ile çevresinde Bizans ve Roma dönemlerinden kalan çeşitli eserlere rastlanması, kuşkusuz eski yapıyı çok daha gizemli hale getiriyor.  

Boyabat Kalesi’nin yakınlarında yer alan Kırkkızlar Kayası ise pek çok söylenti ve efsaneye konu olan noktalardan. Özellikle savaş zamanında savunma amacıyla kullanıldığı bilinen kaya ile ilgili anlatılanların ne kadarının gerçek olduğu belirsiz. Ancak kesin olarak bilinen bir şey varsa o da kayanın geçmiş yıllarda pek çok çarpışmaya ev sahipliği yapması. İlçe merkezinin yakınlarında bulunan Salar Köyü’ne geldiğinizde ise ilçenin turistik cazibesini arttıran meşhur kaya mezarlarını görebilirsiniz. Zeminden metrelerce yüksekte inşa edilen mezarların özellikle kabartma ve süslemeleri son derece ilgiye değer. Bölgede halen süren arkeolojik kazılar sayesinde mezarlara dair enteresan bilgilere ulaşıldığı biliniyor. Ayrıca kaya mezarlarının yakınında, ovaya hakim noktada bulunan dilek ağacını ziyaret edebilir, isterseniz çaput bağlayarak bölgede halen devam eden geleneğin izinden gidebilirsiniz. Üstelik ağacın olduğu alandan enfes bir manzaranın tadını çıkarmak mümkün.  

Boyabat ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Bazalt Vadisi, Türkiye’de ve dünyada görülebilecek nadir oluşumlar arasında. Kurusaray Köyü’nün yakınlarında yer alan vadinin günümüzden milyonlarca yıl önce meydana geldiği düşünülüyor. Metrelerce yüksekliğe ulaşan bazalt sütunlar aynı zamanda Boyabat’ın turistik olarak en fazla merak edilen alanlarından birini oluşturuyor. Boyabat ziyaretçilerinin dikkatini çekecek diğer bir detay ise Osmanlı döneminden kalan muhteşem konaklar. Ahşap malzemeden inşa edilen tarihi yapılar, aradan geçen yüzyıllara rağmen halen son derece göz kamaştırıcı ve görkemli. Çok sayıda pencereden meydana gelen Boyabat evleri fotoğraflar için de enfes bir atmosfer sunuyor. İlçede ayrıca lezzetli bir mola vermek istediğinizde meşhur Boyabat pidesi, sırık kebabı ve meşhur tereyağlı pilav gibi seçeneklerin bulunduğunu hatırlatalım.

Şehir Merkezinden Boyabat Terminali’ne Ulaşım

Yolcularını ilçe merkezinde karşılayan Boyabat Otobüs Terminali’ne yürüyerek dakikalar içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Buna karşın yürüyemeyecek durumda olanlar ve ileri yaştaki yolcular için ilçe sınırlarında minibüs seferleri gerçekleşiyor. Sinop’un merkezinden ilçeye hizmet veren toplu ulaşım seçenekleri ve taksiler ise Boyabat Terminali’ne yolculuğu daha kolay hale getiren alternatifler arasında dikkati çekiyor. 

Taksi 

Tarihi kalesi ile meşhur Boyabat'ın merkezinden terminal yönüne taksiyle 5-10 dakika gibi bir sürede erişim sağlayabilirsiniz. Yolcuları hiç bekletmeden terminale ulaştıran taksilerle seyahat özellikle pratiklik ve hız arayanlar için son derece ideal. Yolcuları kapılarından alan araçlar minibüslerin aksine bavullarla beraber yürümeyi de gerektirmiyor. 

Minibüs   

Taksiyi pahalı bulanlar Boyabat ilçe merkezinden terminale gelirken minibüse binmeyi tercih edebilirler. Üstelik minibüsler ilçede yaşı ilerlemiş veya yürüme güçlüğü çeken yolcular için de doğru bir seçim. Boyabat Terminali’nin önünden geçen minibüslere ödemenizi nakit olarak yapabilirsiniz. 

Servis Aracı  

Boyabat’ta düzenli olarak otobüs firması servis araçları hizmet vermiyor. Buna rağmen yine de servisle terminale gelmek isteyenler özel firmalarla görüşerek bulundukları noktaya araç çağırabilirler. Diğer seçeneklerden kısmen daha konforlu sayılan servislerin ücreti ise araç tipi veya gidilen kilometre gibi kriterler üzerinden değişebiliyor. 

Otobüs

Sinop kent merkezinden veya şehre bağlı diğer ilçelerden Boyabat’a doğru seyahat etmeniz gerektiğinde doğrudan Boyabat Terminali’ne gelen otobüsleri kullanabilirsiniz. Sinop içerisinde çalışan otobüslerin tarifeleri ve ücretleri bazı dönemlerde değişiklik gösterebiliyor. Güncel bilgileri direkt olarak seyahat firmalarıyla iletişime geçerek edinebilirsiniz. 

Boyabat Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

İlçenin merkezine uzak bir konumda bulunan Boyabat Terminali’nden çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak hem ilçenin her mahallesine hem de Sinop, çevre ilçe ve köylere 24 saat gidebilirsiniz.

Dolmuşlar

Dolmuşlar, ilçe içinde ulaşımı sağlamak için hizmet veriyor. Terminal içinde duraklarını bulabileceğiniz terminal dolmuşları ile 10 dakika içinde ilçe merkezinde istediğiniz mahalleye kolayca gidebilirsiniz. 

Özel Halk Otobüsleri

Terminal önündeki Boyabat Havza Yolu üzerinde hizmet veren belediye otobüsleri ile hem ilçe merkezindeki her semte hem de çevre ilçelere ve Sinop’a kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Taksi

Rahat bir yolculukla terminalden ilçe merkezine ulaşmak için taksi de kullanabilirsiniz. Terminal içerisinde 24 saat boyunca taksi hizmeti bulabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Boyabat Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Boyabat
250 TL159 sa 17 dk
roomİzmir - Boyabat
640 TL115 sa 15 dk
roomAnkara - Boyabat
180 TL35 sa 15 dk
roomBursa - Boyabat
510 TL110 sa 45 dk
roomTrabzon - Boyabat
290 TL29 sa 30 dk
roomSamsun - Boyabat
180 TL24 sa

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Boyabat otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Boyabat otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Boyabat otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Boyabat yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Boyabat 8 saat 30 dakika , İzmir - Boyabat 17 saat , Ankara - Boyabat 6 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Boyabat seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Ali Osman Ulusoy, Sinop Birlik Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Boyabat seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  8 saat schedule
 • İzmir
  17 saat schedule
 • Ankara
  5 saat schedule
 • Bursa
  11 saat schedule
 • Trabzon
  9 saat schedule
map placeholder
expand_less