Bismil Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Bismil Hakkında

Diyarbakır şehir merkezinden 52 kilometre uzaklıkta yer alan Bismil, Dicle Nehri’nin kıyısında kurulan tarihi bir ilçe. Göksu Çayı, Kuru Çay ve Pamuk Çayı gibi bölgeye yaşam veren pek çok su kaynağını sınırlarında barındıran ilçede gezerken birbirinden muazzam doğa harikaları ile karşılaşacaksınız. Günümüzden 4 bin yıl öncesinde dahi eski yerleşimcilere ev sahipliği yapan Bismil’de ayrıca Asurlar, Romalılar ve Osmanlılardan geriye kalan eserlere rastlamak mümkün. Bismil’in merkezinden 12 kilometre mesafede ziyaretçileri selamlayan Üçtepe Höyük, Helenistik dönemden günümüze ulaşan kalıntılarıyla ilçede turistleri çekiyor. Üstelik tarihi höyükte Asur medeniyetine ait bazı ilginç parçalar da görülebiliyor. Üçtepe Höyük ve civarından çıkarılanların bir kısmı şimdilerde Avrupa’nın önde gelen müzelerinde arkeoloji meraklılarıyla buluşuyor. 

Bismil ilçe merkezine yine fazla uzak sayılmayan Şahintepe Höyüğü ise Tunç Çağı’nı günümüze taşıyan yerlerden. Bölgede gerçekleşen kazılarda çeşitli hayvan ve doğa figürlerine rastlanması, aynı zamanda Bismil’in eski zamanlarına dair pek çok ipucu veriyor. Bismil Çayı ile Dicle Nehri’nin bir araya geldiği noktada yer alan Kortiktepe Höyüğü ise ilçenin bu alanda ziyaretçilere vaat ettiği bir başka tarihi zenginlik. Günümüzde höyüğün etrafında bulunan parçalardan bazıları, kent merkezinde dolaşırken ziyaret edebileceğiniz Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.  

Silvan, Sur ve Çınar gibi ilçelerle komşu olan Bismil’e hem Diyarbakır şehir merkezinden hem de Batman, Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa ve Siirt gibi illerden ulaşım hayli kolay. İlçeye tüm bu merkezlerden otobüs seferleriyle yolculuk mümkün. Üstelik bulunduğunuz ilçe veya ilden direkt Bismil’e gelme olanağınız yoksa, otobüs veya uçakla Diyarbakır’a ulaştıktan sonra şehrin otogarından tarihi ilçeye doğrudan seyahat etmenin kolaylığından yararlanabilirsiniz. Aradan geçen binlerce yıl boyunca çok çeşitli uygarlıkların etkisi ile bugünkü halini alan Bismil mutfağı ise ilçeyi ziyaret etmek için adeta başlı başına geçerli bir sebep sayılabilir. Kuzu eti ve ayva ile hazırlanan ayvalı kavurma, üzerine eklenen baharatlar sayesinde damaklarda enfes tatlar bırakıyor. Yöreye has mumbar dolması, patlıcan dizme, ciğerden yapılan cartlak kebabı ve duvaklı pilav ise Bismil’de yemek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken diğer seçeneklerden. Ayrıca geleneksel tatlılardan hoşlanıyorsanız, ilçede üzerine bolca fıstık serpilerek sunulan nefis burma kadayıfı kesinlikle atlamayın deriz. 

Bismil Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

İlçe merkezinin dışında olan otobüs terminalinden şehir merkezinde istediğiniz noktaya veya Diyarbakır ve çevre ilçelere yolculara sağlanan ulaşım araçlarını kullanarak kolayca gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Terminal önündeki Sanayi Caddesi üzerinde durakları bulunan belediye otobüsleriyle sabah saatlerinden gece saat 22:00’a kadar terminalden ilçe merkezine gidebilirsiniz. Diyarbakır, çevre ilçe ve köylere gidebileceğiniz minibüsleri ise terminal içerisinde sabah saat 07:00 ve 19:00 arasında her saat başı bulabilirsiniz.

Kooperatif Minibüsleri

Kooperatif minibüsleri hem terminalden ilçe merkezindeki her mahalleye hem de Dicle, Başaklı ve Aralık gibi komşu ilçelere yolcuların ulaşmasını sağlıyor.

Dolmuşlar

Terminal çıkış kapısı önünde her yarım saatte bir bulabileceğiniz dolmuşlarla da gece yarısına kadar terminalden ilçe merkezine gidebilirsiniz.

Taksi

Bismil Terminal Taksi, yolculara 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Taksi ile istediğiniz saatte rahat bir yolculukla ilçe merkezine gidebilirsiniz.

Şehir Merkezinden Bismil Terminali’ne Ulaşım

Çevre yolu üzerinde, ilçe merkezinin biraz dışında bulunan Bismil Terminali’ne hem ilçe merkezinden hem de Diyarbakır ve çevre ilçelerden yolcuların rahat ve kısa sürede ulaşabilmeleri için ücretli ve ücretsiz ulaşım araçları sağlanıyor.

Kooperatif Minibüsleri

İlçenin her semtinde durakları bulunan kooperatif minibüsler, gece 22:00’a kadar yolcuların terminale ulaşımını sağlıyor. Minibüsler aynı zamanda Diyarbakır, Dicle, Başaklı, Çına ve Aralık gibi il ve ilçelerden de her saat başı terminale hareket ediyor.

Belediye Otobüsleri

Kardeşlik Bulvarı ve Nazım Hikmet Bulvarı gibi merkezi noktalarda duraklarını bulabileceğiniz belediye otobüsleriyle de kısa sürede terminale ulaşabilirsiniz. Diyarbakır-Bismil arasında çalışan belediye otobüsleri ise sabah saat 07:00 ile 19:00 arasında hizmet veriyor.

Dolmuşlar

İlçe merkezinden, çevre ilçe ve köylerden ulaşım sağlayan dolmuşlarla da kısa sürede terminale ulaşmanız mümkün.

Taksi

Barış Caddesi gibi merkezi caddelerde durakları bulunan taksilerle de 24 saat terminale ulaşabilirsiniz. Terminal taksi durağı da 7 gün 24 saat yolculara hizmet veriyor.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Bismil Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Bismil
400 TL1421 sa 4 dk
roomİzmir - Bismil
430 TL421 sa 37 dk
roomAnkara - Bismil
350 TL614 sa 42 dk
roomAdana - Bismil
160 TL488 sa 32 dk
roomBursa - Bismil
400 TL421 sa
roomAntalya - Bismil
350 TL718 sa 12 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Bismil otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Bismil otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Bismil otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Bismil yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Bismil 21 saat , İzmir - Bismil 22 saat 30 dakika , Ankara - Bismil 15 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Bismil seferleri bulunuyor?
expand_more
Siirt Has, Metro Turizm, Can Diyarbakır Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Bismil seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  21 saat schedule
 • İzmir
  22 saat schedule
 • Ankara
  15 saat schedule
 • Adana
  8 saat schedule
 • Bursa
  21 saat schedule
 • Antalya
  18 saat schedule
 • Trabzon
  10 saat schedule
map placeholder
expand_less