Var mısın gökyüzünü yeniden keşfetmeye, bulutlara daha da yaklaşarak değişik bir deneyim yaşamaya? Dünyada en fazla sıcak hava balonu taşımacılığının yapıldığı ülkelerden biri olan Türkiye’de seçenekler çok. Sadece Kapadokya değil artık birçok başka ilimizde de açık hava balonu turizmi yapılıyor.

İçindekiler

Kapadokya

Balon turlarının en popüler adresi Kapadokya. Gökyüzünde havalar elverişli olduğu sürece her gün yüzlerce balon havalanıyor. Bu görsel şölen sadece balonla uçanlar için değil, aşağıdakiler için de şahane enstantaneler oluşturuyor. Kapadokya’da balon turları sabahın çok erken saatlerinde yapılıyor. İlk tur genelde sabah saat 05:00 ya da 05:30 gibi oluyor. Balona genelde 10 ile 20 kişi binebiliyor. Bu keyifli yolculuk için yüklü bir tutar ödemeyi gözden çıkarmak lazım. Ortalama balon turu fiyatları 250 Euro. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor ve Peribacaları’nın büyülü atmosferine tanıklık ediyorsunuz. Bu arada bölgeden bahsetmişken Kapadokya balayı oteli seçeneklerinin çok başarılı olduğunu da eklemek isterim. Balayında balon turu deneyimi de yaşamak istersen rotan en kaliteli hizmete ulaşabileceğin Kapadokya olmalı. 

balonturu3

Pamukkale

Balon turu yaparken muhteşem manzara izleyebileceğin bir başka adres de Pamukkale. Gökyüzünden travertenlerin şahane görüntüsünü izlemek çok da pahalı değil. Yaklaşık 300 ya da 400 TL’ye bu unutulmaz anları yaşayabilirsin. Karahayıt, Pamakkale ve Hiarapolis Antik Kenti’ni gökyüzünden izleyebilirsin.

pamukkalebalon11

 

Burdur Karamanlı

Yerli yabancı turistlerin bir başka ilgi gösterdiği balon turu da Burdur Karamanlı ilçesinde yapılıyor. Kibyra, Sagalassos Antik kentleri ve Göller yöresinin doğal güzelliklerini havadan gözlemleyebileceğiniz bu balon turları da sabahın çok erken saatlerinde yapılıyor.

balonturu2

Eskişehir Frig Vadisi

Frigya ya da Frig Vadisi olarak adlandırılan bu bölgede de balon uçuşlarına izin verildi. Doğal oluşumuyla Kapadokya’ya benzetilen Frigya’yı görmek için balon uçuşları Seyitgazi ilçesinden yapılıyor.

Balon

Ahlat (Bitlis)

Balon turlarının yapıldığı bir başka yöremiz de Bitlis’in Ahlat ilçesi. Van gölü kıyısında Anadolu’ya Türklerin ilk yerleştiği bölgelerin başında gelen Ahlat semalarına havalanınca UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Selçuklu Meydan Mezarlığı ve birçok tarihi yer görülebiliyor.

Sivil Havacılık Kurumu, ayrıca Afyonkarahisar-İhsaniye, Samsun-Bafra, Aksaray-Ihlara ve Ankara-Polatlı için de balon turu izinlerini verdi. Bu bölgelerde henüz düzenli turlar yapılamadığı için ayrıntılı bilgi veremedik. Bir küçük hatırlatma daha. Balon turları mevsime, hava koşulları ya da Sivil Havacılık Kurumu’nun izinlerine bağlı olarak yapıldığı için bazı bölgelerde ara verilebiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar