Yurdumuzdan görülmesi gereken 6 muhteşem yer

muratekinay

Tarihi ve doğal güzellikler konusunda hayli zengin olan yurdumuzun neredeyse her yerinde keşfedilmeye değer hazineler var. Her mevsimde benzersiz manzaralara kavuşan harikalara doğru yola çıkmaya hazır olun.

İçindekiler

1- Valla Kanyonu – Kastamonu

Baharın ve yazın gelmesiyle iyice canlanan kanyon ülkemizin pek fazla bilinmeyen saklı güzellikleri arasında. Kastamonu sınırları içinde bulunan kanyon 800 metreye ulaşan derinliği sayesinde dünyanın en derin iki kanyonundan biri olarak biliniyor. Kanyonun yeşil atmosferinde gezebileceğiniz gibi zeminden 150 metre yükseklikte yapılan seyir terasına çıkarak da manzarayı seyredebilirsiniz. Şehre uçmak ve bu doğal güzelliği kendiniz görmek isterseniz, hemen Kastamonu uçuşlarını karşılaştırın!

Valla Canyon Kastamonu

Uçak Bileti

2- Afrodisias Antik Kenti – Aydın

Batı Anadolu topraklarının antik kalıntılar konusunda ne denli zengin olduğunu bilmeyen az. Keşfedilme tarihi çok eski olmayan Afrodisias Antik Kenti’nde bulunan Hadrian Hamamı ve Afrodit Tapınağı gibi bölümleri gezerken kendinizi bir anda yüzlerce yıl öncesinde bulabilirsiniz. Antik kentleri dolaşmayı sevenler, ülkemizin diğer önemli antik şehirleri burada!

Afrodisias Antik Kenti

3- Gümüşler Manastırı – Niğde

Kapadokya denince akla sadece Nevşehir ve çevresinde bulunan Ürgüp, Göreme ve Uçhisar gibi bellibaşlı noktalar gelse de bölge aslında çok daha geniş bir alana yayılıyor. Niğde şehir merkezinden yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta bulunan Gümüşler kasabasında yer alan Gümüşler Manastırı da Kapadokya ve çevresinde görülebilecek önemli tarihi eserlerden. Kayaların içi oyularak yapılan manastır önceki dönemlerde burada yaşayan Hıristiyan topluluklardan pek çok iz taşıyor. Manastıra gelmek için Kayseri’ye uçabilir ve buradan yaklaşık 2 saat süren bir araç yolculuğunun sonunda Niğde’ye ulaşabilirsiniz. Kayseri’ye güncel uçak bileti fırsatları ise burada!

Gümüşler Manastırı

4- On Gözlü Köprü – Diyarbakır

Mervaniler tarafından yaptırıldığı bilinen tarihi köprü bugün Diyarbakır’ın önemli sembolleri arasında. Silvan, Dicle ve Mervani gibi farklı isimlerle de bilinen köprüyü Diyarbakır ve çevresine yapacağınız gezilerde görebilirsiniz. Köprünün hem gündüz hem de gece aydınlatmalarıyla manzarası görülmeye değer. Yakınlarda Diyarbakır’a uçmayı planlıyorsanız, şehre uçak biletlerini karşılaştırın!

Diyarbakır On Gözlü Köprü

5- Harput Kalesi – Elazığ

Doğu’nun çok fazla öne çıkmayan tarihi zenginliklerinden bir diğeri ise Harput. Elazığ’a bağlı ilçede kalenin dışında Buzluk Mağarası, Ulu Camii, Meryem Ana Kilisesi gibi yerleri burayı ziyaret ettiğinizde gezip dolaşabilirsiniz. Harput’a ilkbaharda geldiğinizde bölgenin tarihiyle olduğu gibi doğasıyla da baş başa kalacağınız bir tatil yapabilirsiniz.

Harput Kalesi

6- Salda Gölü – Burdur

Beyaz kumları ve turkuaz rengi suyuyla ‘’Türkiye’nin Maldivleri’’ olarak ünlenen Salda Gölü son yılların alternatif tatil rotaları arasına girdi bile. Mars yüzeyi ile benzerlik gösteren toprak yapısı ve pek çok hastalığa iyi geldiği söylenen çamur banyosu buraya gelmek için yeterli sayılabilecek nedenler arasında. Sit alanı olması nedeniyle gölün çevresinde yapılaşma yasak. Bu sayede Salda Gölü huzuru arayanlar için de ülkemizin en doğru adresleri arasında. Üstelik yazın sıcak havalarda gölde yüzmek de mümkün ancak bataklık olduğu için belirli alanlar dışına çıkmamalı ve kıyıdan fazla açılmamalısınız. Salda Gölü’ne ulaşmak için Denizli Çardak Havalimanı’na uçabilir ve buradan 1 saat süren araç yolculuğu ile göle gelebilirsiniz. Denizli’ye uçak biletlerine göz atmak isterseniz tıklayın!

Salda Gölü


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar