• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yazın tadılacak 5 ağız sulandıran lezzet ve 5 rota

Yazın tadılacak 5 ağız sulandıran lezzet ve 5 rota

muratekinay

Sıcak yaz günlerinde biraz serinlemek istediğimizde kendimizi sahillere veya havuz kenarına atmak için sabırsızlanıyoruz. Peki, bu arada yediklerimize ve içtiklerimize ne kadar dikkat ediyoruz? Sıcak havanın etkisini azaltmak ve bu yazı daha serin geçirmek isterseniz tüketmeniz gereken 5 harika lezzete ve bu tatları bulabileceğiniz en iyi rotalara göz atmadan plan yapmayın.

İçindekiler

1- Karpuz – Adana ve Diyarbakır

Yazın kırmızı ve sulu meyvesi karpuz aynı zamanda yaz mevsimi denince ilk akla gelen yiyeceklerden biri. Güneşten gelen UV ışınlarının etkisini azaltan karpuz günlük vitamin ihtiyacımızın önemli bir bölümünü de karşılıyor. Yanında biraz peynirle buz gibi karpuzların tadını çıkarmak için rotanızı ülkemizin karpuz cenneti olarak bilinen Diyarbakır'a çevirebilir veya Adana'da şehrin lezzetli kebaplarının tadına vardıktan sonra karpuzla kapanış yapmak isterseniz Adana'ya uçabilirsiniz. Diyarbakır'ın sulu karpuzlarını tatmak için sabırsızlananlar, hemen tıklayın ve Diyarbakır uçuşlarını karşılaştırın. Yazın serinlemek isteyenlere karpuzun yanında şalgam suyu gibi farklı seçenekler de sunan Adana'ya en uygun uçuşlar ise burada!

karpuz

Uçak Bileti

2- Domates – Antalya

Yazın bir diğer vazgeçilmez lezzeti domates aslında hemen her mevsim kolayca bulunabilen bir besin. Ancak yazın yetişen kıpkırmızı ve sulu domateslerin yerini hiçbir şey tutmuyor. Üstelik domateste bulunan likopen maddesi çok güçlü bir antioksidan ve domatesler pişirildiğinde etkisi artıyor. Sağlık ve lezzetle dolu domateslerin tadına varmak istediğinizde ülkemizin tatil cenneti Antalya'ya gelebilirsiniz. Taze domateslerin veya çorbasının ve salçasının keyfini sürmek için Antalya uçuşlarına göz atmayı unutmayın. Şehirde görülmesi gereken başlıca yerler ve yapılacak şeyler de Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey yazımızda.

domates

3- Dondurma – Kahramanmaraş

Yazın serinlemek için bir şeyler yemek istediğimizde dondurmadan daha iyisini bulmak zordur. Bugün ülkemizin ve dünyanın hemen her yerinde dondurma var ancak bu konuda en iyilerden birini tatmak isterseniz ünü şehrin hatta ülkemizin sınırlarını çoktan aşan Yaşar Pastanesi'nin dondurmasını denemek için Kahramanmaraş'ı ziyaret etmeniz gerekiyor. Çatal bıçakla yenebilecek kıvamda servis edilen dondurmanın tadı uzun süre akıldan çıkmayacak türden. Uzun zamandır devam eden bir geleneği sürdüren pastanede dondurmayla birlikte karışık tatlı tabağını denemek için bile Kahramanmaraş'a gelmeye değer. 

dondurma

4- Ay çekirdeği – Edirne

Mevsimi gelince açan ayçiçekleri neredeyse tüm Trakya'yı sonsuz bir sarı denize çeviriyor. Bölgeye yaz aylarında gelirseniz yol kenarlarında mola vererek adeta bir kartpostalı andıran manzaraların önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayçiçeğinden elde edilen çekirdekler ise akşamları sahilde veya yazlık yerlerde atıştırmak için en iyi seçeneklerden biri. Şehirde kalabileceğiniz en uygun otel seçeneklerini karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz de tıklayın yeter.

ay çekirdeği

5- Üzüm – İzmir

Ege'nin gözde tatil rotası İzmir başta zeytin ve kiraz olmak üzere yörede yetişen pek çok lezzeti ile meşhur. Yazın İzmir'e gelenleri leziz taneleriyle karşılayan üzüm genellikle Alaşehir ve çevresinde yetiştiriliyor. Daha sonra İzmir'de ve ülkemizin diğer şehirlerinde satılmak üzere yola çıkıyor. Şarap yapımında da kullanılan üzümler yazın vazgeçilmez tatlarından biri. İlk fırsatta şehre uçarak İzmir üzümüyle daha yakından tanışmak için tıklayın ve en uygun İzmir uçak bileti fırsatlarını yakalayın. Boyoz, midye ve kumru gibi İzmir denince mutlaka adı geçen diğer tatlar da yazımızda.

üzüm


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar