Ülkemizden gezmeniz gereken 5 benzersiz müze

muratekinay

Dünyanın en zengin tarihi kalıntılarından bazılarına ev sahipliği yapan ülkemizde geçmişin izlerini taşıyan eserleri görerek eski çağların gizemli dünyasında yolculuğa çıkabileceğiniz muhteşem müzeler var. Anadolu'da yaşayan eski uygarlıklarla tanışırken dün ve bugün arasında köprü kurabileceğiniz bu müzelere mutlaka yolunuzu düşürün.

İçindekiler

1- Anadolu Medeniyetleri Müzesi – Ankara

Paleolitik Çağ'dan günümüze Anadolu'da yaşayan uygarlıklara ait tarihi eserleri barındıran Anadolu Medeniyetleri Müzesi sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın en zengin koleksiyonlarından birine sahip. Hitit, Frig, Urartu ve Lidyalılar gibi Anadolu coğrafyasında hüküm süren eski medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği müzeyi haftanın altı günü ziyaret edebilirsiniz. Eğer Müzekart kullanıyorsanız, kartınızla müzeyi gezebilirsiniz. İlk fırsatta Ankara'ya uçarak Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Anıtkabir gibi şehrin önemli yerlerini kapsayan bir tura çıkmak için Ankara uçak biletlerini karşılaştırın.

Anadolu medeniyetleri müzesi

Uçak Bileti

2- Efes Müzesi – İzmir

Müze gezmekten ve özellikle antik şehirleri dolaşmaktan hoşlananların görmesi gereken yerlerden biri de Efes. İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarında yer alan bu devasa antik şehirde Batı Anadolu'nun en zengin tarihi miraslarından birine tanık olabilirsiniz. Tarihi gümünüzden 8.000 yıl öncesine kadar giden Efes esasında dönemin önemli bir liman şehriydi. Ancak yakınlarında bulunan Menderes Nehri'nin taşıdğı alüvyonlar nedeniyle şehrin denizle bağlantısı kesildi ve gitgide kıyıdan uzaklaştı. Celsius Kütüphanesi, Artemis Tapınağı ve Yamaç Evler gibi alanlardan meydana gelen Efes'le ilgili daha fazla bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz. Efes'i ve şehirde yer alan diğer tarihi yerleri görmek isteyenler ise İzmir'e en uygun uçuşları karşılaştırabilirler.

Efes müzesi

3- Ayasofya Müzesi – İstanbul

Bizans İmparatoru Justinianos tarafından yaptırılan Ayasofya çok uzun bir dönem kilise ve sonrasında cami olarak kullanılan bir eser. Günümüzde ise dünyanın en fazla ziyaret edilen müzelerinden olan Ayasofya, Sultanahmet ve çevresinde görülebilecek çok sayıda tarihi eserden sadece biri. Yapımı yaklaşık olarak 6 yıl süren Ayasofya'nın taşları Baalbek, Aspendos ve Efes gibi farklı bölgelerden çıkarılarak İstanbul'a kadar getirilmiş. Sultanahmet ve çevresinde Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve Gülhane Parkı'nı kapsayan bir tura çıktığınızda burayı da mutlaka görün. İstanbul'da görülecekler ve yapılacaklar saymakla bitmez! Ancak yine de şehre kısa bir tatil için gelirseniz veya yıllardır yaşadığınız bu kente bir de turistlerin gözüyle bakmak isterseniz İstanbul şehir rehberimizden yardım alabilirsiniz. Asya ve Avrupa kıtalarını buluşturan şehre uçmak isteyenler için en uygun seferler ise İstanbul uçak bileti sayfamızda.

Ayasofya müzesi

4- Zeugma Mozaik Müzesi – Gaziantep

1700 metrekareye ulaşan alanıyla aynı zamanda dünyanın en büyük iki mozaik müzesi arasında gösterilen Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep'e gelen ziyaretçileri büyüleyen yerlerden biri. Romalılar başta olmak üzere farklı medeniyetlerden eserleri görebileceğiniz müzede yine bu dönemden kalan çeşmeler, heykeller ve diğer parçalar ziyaretçilere zamanda yolculuğa çıkma fırsatı sunuyor. Kommagene Krallığı’na ait en büyük şehirlerden biri olan Zeugma'dan çıkarılan eserleri gördükten sonra Bakırcılar Çarşısı'nda tura çıkabilir ve daha sonra Gaziantep'in efsane lezzetlerini tadarak şehri keşfetmeye devam edebilirsiniz. Zeugma Mozaik Müzesi'ni görmek için Gaziantep'e doğru bir hafta sonu tatiline çıkmak isterseniz şehirde yapılacak diğer alternatifleri 48 saatte Gaziantep yazımızda bulabilirsiniz.

Zeugma mozaik

5- Hierapolis Arkeoloji Müzesi – Denizli

Batı Anadolu'nun zengin tarihi mirasını gözler önüne seren müzelerden biri de Denizli sınırları içinde yer alan Hierapolis Arkeoloji Müzesi. Hemen yakınlarında bulunan Pamukkale ile birlikte her yıl yerli ve yabancı sayısız ziyaretçiyi çeken Hierapolis'te antik hamamlar, kütüphane ve eski lahitler buraya geldiğinizde göreceklerinizden sadece bazıları. Müzeyi dolaştıktan sonra travertenlerin beyaz dünyasını keşfedebilir ve fotoğraf makinenizle unutulmaz kareler yakalayabilirsiniz. Tüm bunların dışında bölgede soğuk kış günlerinde ısınmak isteyenler için sıcak su havuzlarının bulunduğunu da hatırlatalım. Denizli'ye uçarak tüm bu güzelliklere yerinde tanık olmak isteyenler, hemen tıklayın de en güncel Denizli uçuş fırsatlarını yakalayın.

Hierapolis


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN