Ülkemizden ağzınızı sulandıracak 5 festival

muratekinay

Karpuz, havuç, kiraz, çilek... Her yıl çok sayıda kutlamaya sahne olan ülkemizin farklı bölgelerinde düzenlenen bu festivallerde birbirinden lezzetli yerel lezzetleri tadarken eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

İçindekiler

1- Beypazarı Havuç Festivali

Bölgeye özgü geleneksel evleriyle bilinen Beypazarı aynı zamanda Beypazarı Havuç Festivali'ne de ev sahipliği yapıyor. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında düzenlenen festivalde 3 gün boyunca konserler ve etkinlikler düzenleniyor. Merkezde bulunan havuç heykeli de ziyaretçilere festivalle ilgili ipucu veriyor. Beypazarı'nda festival süresince eğlenirken geleneksel evlerin arasında gezinebilir ve yöresel lezzetleirn tadına bakabilirsiniz.Beypazarı'na ulaşmak için Ankara'ya uçarak havalimanından bir araç kiralayabilirsiniz. Başkente en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak isterseniz tıklayın.

Havuç

Uçak Bileti

2- Bartın Çilek Festivali

Ülkemizde yetişen en lezzetli meyvelerden biri de çilek. Durum böyle olunca çilek üzerine bir festivalin olmaması da düşünülemez. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen festival kapsamında neredeyse tüm şehir kırmızıya boyanıyor. Eğer yakınlarda o tarafları keşfe çıkmak gibi bir planınız varsa Mayıs ayına denk getirerek festivalde eğlenmenin keyfini sürebilirsiniz.

çilek

3- Diyarbakır Karpuz Festivali

Diyarbakı'ın tadı dillere destan karpuzu ülkemizde düzenlenen en meşhur yerel festivallerden birinin de kutlama nedeni. Eylül ayında düzenlenen Diyarbakır Karpuz Festivali'nde karpuz yeme yarışmalarından karpuzla yapılan değişik tatlara pek çok şey katılımcıları bekliyor. Bir sonraki festivale katılmak ve bu arada şehrin tarihi yerlerini dolaşmak isterseniz hemen Diyarbakır uçak biletlerini karşılaştırın.

karpuz festivali

4- Tekirdağ Kiraz Festivali

Batı Anadolu'nun en eğlenceli yaz festivallerinden biri de Tekirdağ'da düzenleniyor. Şehrin göz alabildiğine uzanan bahçelerinden toplanan kirazlar meydanlarda yerel halkla ve ziyaretçilerle buluşuyor. Sabah erken saatlerde başlayan kutlamalar akşam olunca konserler ve gösterilerle devam ediyor. Tekirdağ'a festival için geldiğinizde görebileceğini çok sayıda tarihi ve turistik yer de var. Bu yerlerden bazılarını Tekirdağ'da gezilecek yerler galerimizde keşfedebilirsiniz. Kiraz dışında tadabileceğiniz diğer lezzetler ise Tekirdağ'da ne yenir ne içilir galerimizde.

cherry | hockie72

5- Bozcaada Bağbozumu Festivali

Ege'nin serin suları ile çevrili Bozcaada aynı zamanda göz alabildiğine uzanan üzüm bağlarıyla biliniyor. İşte bu bağlar her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Bozcaada Bağbozumu Festivali'ne de sahne oluyor. Festivale döneminde buraya gelen ziyaretçiler traktör veya eşekler üzerinde bağların yolunu tutarak ada halkıyla birlikte bağbozumuna katılıyor, akşamları ise konserlerde ve kutlamalarda eğleniyor. Bozcaada aynı zamanda Ayazma gibi dünyaca ünlü plajlarıyla da ünlü. Buraya yaz aylarında veya sonbaharın ilk günlerinde gelirseniz adada rahatlıkla denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Adaya yolu düşenlerin mutlaka yapması gerekenler yazımızda. Adaya festival döneminde gelmeyi planlıyorsanız otel rezervasyonunuzu mutlaka birkaç hafta önceden tamamlayın. Çünkü bu dönemde tesisler hızla doluyor. Bozcaada'da kalabileceğiniz otellere göz atmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz de tıklayın yeter.

bağbozumu festivali


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN