Ülkemiz upuzun bir sahil şeridine sahip. Yaz gelir gelmez hepimiz, bu yıl kendimizi nerede denizin sularına bıraksak diye düşünüp planlar yapmaya başlıyoruz. Neresi olursa olsun Mavi Bayrak ödüllü tertemiz bir plaj ve berrak sular bulmak kolay ama adını dünyaya duyuracak kadar temiz ve güzel olan plajlarımız da var. Hadi gel Türkiye’nin en temiz 30 plajını beraber inceleyelim.

İçindekiler

1- Kaputaş Plajı, Antalya

kaputaş

Kaputaş Plajı Türkiye'nin en güzel plajı olarak dünya basınında da tanınıyor. Ulaşım zorlu olsa da plajın güzelliğinin sebebi bu. Ulaşımı zor olduğu için tertemiz ve berrak kalabiliyor. Turkuazın en güzel tonunu sunan Kaputaş Plajı ülkemizin en temiz plajlarından. “Bu yaz Kaputaş sularında serinlemeliyim” diyorsan Antalya uçak bileti için tıkla.

Konum Linki

Uçak Bileti

2- İztuzu Plajı, Ortaca

iztuzu

İztuzu Plajı tatlı ve tuzlu suyun bir arada bulunduğu nadir plajlardan. Caretta Caretta Kaplumbağalarının yumurtalarına ev sahipliği yapan plajda kaplumbağaların rahatının koruması için çalışılıyor. 20.00 ile 08.00 saatleri arasında plaja girmek yasak. İztuzu Plajı temizliği ve güzelliğiyle dünya çapında da ilgi görüyor.

Konum Linki

3- Patara Plajı, Antalya

patara plajı

2020 yılının turizm teması Patara olarak belirlenmişti. Patara Antik Kenti’nin yanında 12 kilometre boyunca uzanan plaj İngiliz seyahat yazarları tarafından Avrupa’nın en temiz plajı seçildi. Turkuaz rengi deniz sığ ve temiz. 2020 senesine adını veren Patara Plajı’nda bu yaz yüzmek için sayısız sebep var.

Konum Linki

4- Çıralı Plajı, Antalya

Çıralı plajı

Antalya’nın en güzel plajlarından biri olan Çıralı Plajı The Guardian tarafından Antalya’nın en temiz ikinci plajı olarak gösteriliyor. Doğal ve tarihi güzelliklerin korunması adına sit alanı ilan edildiği için denizin temizliği muhafaza ediliyor. Ormanlık bir alanın içinde konumlanan bu plajı tatil listene eklemeni öneririm.

Konum Linki

Çıralı dendiğinde bu eşsiz plajın yanı sıra akla gelen bir diğer şey de glamping. Glamping hakkında merak ettiklerini Gittikçe popülerleşen seyahat trendi glamping yazımızı okuyarak öğrenebilirsin. 

5- Kelebekler Vadisi, Fethiye

kelebekler vadisi

Yabancı basında da büyük ilgi gören Fethiye yeşille mavinin buluştuğu bir tatil beldesi. Fethiye’de bulunan Kelebekler Vadisi de 350 metrelik kayalıklarla çevrili bir cennet adeta. Vadiye ulaşım yalnızca deniz yoluyla mümkün. Kelebekler Vadisi’ne adım atar atmaz masmavi ve berrak denize hayran kalacaksın.

Konum Linki

6- Kleopatra Plajı, Sedir Adası

sedir adası

Sedir Adası Gökova Körfezi’nde bulunan efsanevi bir plaj. Kleopatra’nın en sevdiği denizlerden olduğu söyleniyor. Plajın altın sarısı kumları Türkiye’de emsali görülmemiş bir renkte olduğu için plaja terlikle girmek, kumların üstünde güneşlenmek ve sahilden kum almak yasak. Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler listesi tutuyorsan ilk sıralara yazmalısın.

Konum Linki

7- Ölüdeniz, Fethiye

ölüdeniz

Dünya çapında en meşhur plajlardan Ölüdeniz Plajı 2006 yılında bir Alman gazetesi tarafından dünyanın en güzel plajı olarak seçilmiş. Bir gölü andıran Ölüdeniz’in suyu sakin ve sığ olsa da su seviyesi sürekli yükselip alçaldığı için deniz berrak ve tertemiz kalıyor. Mavi Bayrak ödüllü Ölüdeniz bu yıl tatil planlarında üst sıralarda yer almalı. Hatta hemen şu an Fethiye uçak bileti ve Ölüdeniz otelleri sayfasına bakmalısın bence.

Konum Linki

Otel

8- İncekum Plajı, Marmaris

incekum

İncekum Plajı tropik bir havaya sahip. Sit alanı ilan edildiği için doğal dokusu korunmuş. Plaja araçla gidilmiyor, servis görevi gören traktörlerle gidebilirsin. Kumlar ince ve yumuşacık, deniziyse sığ ve berrak. Ulaşımı zor olsa da buna değecek türden bir denizi var.

Konum Linki

9- Phaselis Plajı, Antalya

phaselis

Antalya sıcağında Phaselis Antik Kenti ziyaretinden sonra denize girip 3 farklı koydan oluşan doğal bir plaja girerek yorgunluğunu atabileceğini söylesem? Antalya otelleri aktiviteleri kapsamındaki turlarla gidebileceğin antik kentin hemen yanı başındaki Phaselis Plajı bünyesindeki koylar oldukça meşhur. Kuzey Liman, Merkez Liman ve Güney Liman adındaki koyların denizi berrak ve tertemiz. Bir havuzu andıran Merkez Liman’ın suyu sıcak ve çocuklar için güvenli. Güney Liman ise antik kentten uzakta. Genelde tekneyle gelenler tercih ediyor.

Konum Linki

10- Altınkum Plajı, Çeşme

altınkum çeşme

Altınkum Plajı meşhur Beach clubları ile Çeşme’nin en temiz denizlerinden. Altın sarısı kumlarla kaplı plaj merkeze 10 km uzaklıkta. Deniz sığ olduğu için birden derinleşmiyor, özellikle yüzme konusunda kendisini çok tecrübeli hissetmeyenler ya da yakındaki İzmir Çeşme otellerinde tatil yapan çocuklu aileler için uygun olsa da soğuk suyu sebebiyle serin deniz suyu sevenler için tercih sebebi. 

Konum Linki

Eğer soğuk deniz bana göre değil dersen Çeşme'ye yakın ilçelerden Sığacık plajlarına da bir şans verebilirsin. Sığacık plajları içeriğimizi okuyarak gideceğin plajı seçebilirsin. 

11- Hisarönü Koyu, Marmaris

hisarönü

Marmaris ile Datça arasında konumlanan Hisarönü Koyu her iki kasabanın da güzelliklerini yansıtıyor. Son yıllarda turistler tarafından tercih edilen koy, çam ormanları ve begonvillerle çevrili. Kiremit rengi kumları, temiz havası ve berrak deniziyle ailece güvenle denize girebilirsiniz. Hisarönü Koyu’nun havasının astım ve kalp hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Sen de Hisarönü Koyu’nun cam gibi denizinde şifa bulabilirsin.

Konum Linki

12- Kabak Koyu, Fethiye

Kabak koyu

Fethiye’nin temiz denizlerinden Kabak Koyu merkeze yakın olsa da yamaç üzerinde olduğu için ulaşımı zor. Faralya Köyü’nden dolmuş ve tekneyle plaja gidilebiliyor. Ama ulaşımın sıkıntılı olması plajın sakin ve tenha olmasını sağlıyor. Sit alanı ilan edildiği için plajda tesis yok. İhtiyacın olan şeyleri yanına almanda fayda var. Deniz aniden derinleşebiliyor ama sıcaklığı ideal. Kalabalık ve tekne sayısı arttıkça su bulanıklaşabilir o yüzden erkenden gitmeni öneriyorum.

Konum Linki

13- Palamutbükü Plajı, Datça

palamutbükü

Türkiye’nin en güzel plajlarından Palamutbükü Plajı’nın denizi Datça Yarımadası’nın en temiz suyuna sahip. Fakat plaja ulaşım sıkıntılı ama buna değecek bir turkuaz rengine sahip. Cam gibi berrak denize girdikten sonra çıkmak istemeyeceksin, fakat plajda ve denizin dibinde taşlar bulunuyor. Deniz ayakkabısıyla gitmende fayda var. Çocuklarınla gideceksen ya da yüzme konusunda kendine güvenmiyorsan tedbirli olmanı öneririm.

Konum Linki

14- Sarımsaklı Plajı, Ayvalık

Sarımsaklı plajı

Ayvalık’ta bulunan ve uzunluğu yaklaşık 7 km olan kumlu bir plaj. Plajın kumu radyasyon etkileşimleri sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumu kabul ediliyor. Sağlığa olumlu etkileriyle bilinen Sarımsaklı Plajı’nda gün doğumundan batımına kadar zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın.

Konum Linki

15- Kadırga Koyu Plajı, Assos

kadırga koyu

Kadırga Koyu, Assos bölgesinde yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile görülebilecek en güzel koylar arasında. Şahsi araçla ya da otobüsle ulaşım kolay. Plajı uzun ve taşlı, deniziyse Mavi Bayrak ödüllü ve temiz. Suyun soğuk olma ihtimali yüksek o yüzden yaz sonunda veya sonbaharın ilk günlerinde gitmek daha uygun olabilir.

Konum Linki

16- Ortakent Kargı Plajı, Bodrum

kargı plajı

Ortakent sahil şeridinde birçok Mavi Bayrak ödüllü plaj bulunuyor ve bu plajlardan biri de Kargı Plajı. Aynı zamanda Camel Beach olarak da biliniyor çünkü plajda develere rastlamak mümkün. Kumlu plajın görüntüsü büyüleyici çünkü kumların arasında yer yer nadir bulunan zambaklara rastlanabiliyor. Bodrum'daki kalabalık beach clublarına kıyasla burası gerçekten bir cennet gibi. Plaja Ortakent merkezinden tekne ile veya arabayla ulaşılabiliyor.

Konum Linki

17- Akvaryum Koyu, Bozcaada

Akvaryum koyu

Akvaryum Koyu’nda yüzerken denizin dibini net bir şekilde görebilir ve bir akvaryum kadar temiz bir denizde yüzüyormuş gibi hissedebilirsin. Deniz burunlarla çevrili olduğu için açık deniz hissine kapılmazsın. Koyun çevresi bakir ve doğal güzellikleri korunmuş. Civarda ihtiyaçlarını karşılayabileceğin bir tesis bulunmuyor. Gitmeden önce ihtiyaçlarını karşılamanda fayda var.

Konum Linki

18- Akbük Koyu, Gökova

Akbük

Akbük Koyu, Gökova Körfezi'nde sessiz, sakin ve tertemiz bir plaj. Akbük Koyu’nun serin ve dingin sularına kendini bırakmak istersen bunu hayalden bir adım öteye taşıyıp planlamaya başlamalısın. Mesela ben hemen Akyaka otelleri araştırdım. Hayallerimi plana dönüştürdüm. Sen de bu temiz plajda yüzme hayallerini gerçeğe dönüştürmek istersen hemen plan yapmaya başla derim

Konum Linki

19- Ovabükü Koyu, Datça

Ovabükü | ebeydat

Datça mavi denizi ve tertemiz koylarıyla öne çıkan yerlerden. En popüler koylarından biri de Ovabükü Koyu. Ulaşması zor olabilir ama zorlu yollardan sonra alınan mükafata değer çünkü Ovabükü Koyu diğer koylardan daha geniş ve denizi berrak. Deniz yer yer taşlı olabilir ama çok rahatsız etmeyecektir. Yine de deniz ayakkabısı bulundurabilirsin.

Konum Linki

20- Kleopatra Plajı, Alanya

Kleopatra plajı alanya

Kleopatra Plajı Alanya Kalesi'nin eteklerinde bulunan, kayalarla çevrili ve mavi bayrak ödüllü bir plaj. Plajın adı Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın sık sık ziyaret ettiği söylentisine dayanıyor. Suyu berrak ve denizin altı net görülebilir. Giriş ücretsizdir, ancak şezlong ve şemsiye gibi hizmetler için ödeme yapılması gerekiyor.

21- Kalkan Halk Plajı, Antalya

kalkan

Kalkan Halk Plajı, Kalkan merkezde bulunuyor. Muhteşem manzarası, küçük çakıl taşlı kumlu sahili, berrak ve temiz suyuyla öne çıkıyor. Mavi Bayrak ödüllü bu plaja girişler ücretsiz ama şezlong ve şemsiye gibi hizmetler ücretli. Belediye, plajın temizliğini koruma çalışmaları yürütüyor. Su biraz soğuk olsa da berrak ve cam gibi denizin tadına doyamayacaksın.

Konum Linki

22- Kız Kalesi Halk Plajı, Mersin

Kız kalesi

Mersin deyince muhteşem görüntüsüyle akla gelen Kız Kalesi’nin karşısına konumlanmış bir plajda denize girmek istemez misin? Cevabın evetse bu yıl Kız Kalesi Halk Plajı’na gitmek için Mersin uçak biletini hemen al derim. Oldukça sığ olan deniz o kadar mavi ve berrak ki insanın yüzdükçe yüzesi geliyor. Ayrıca bu plajda bulunan işletmelerden deniz bisikleti kiralayarak Kız Kalesi’ni görmeye de gidebilirsin.

Konum Linki

23- Ayazma Plajı, Bozcaada

Ayazma plajı | teether

Ayazma Plajı, Bozcaada’nın en sevilen noktalarından biri ama suyu biraz soğuk oluyor baştan söyleyeyim. Tertemiz deniz soğuk da olsa yüzmek oldukça keyifli. İncecik altın rengi kumlarla kaplı ve bir hayli geniş. Adanın merkezinden sık sık minibüs seferleri düzenleniyor ama adanın tamamını dolaşıp Ayazma Plajı’nda mola veren tekne turlarına çıkabilirsin.

Konum Linki

24- Kum Denizi Halk Plajı, Urla

Deniz deyince akla gelen tüm plajları sıraladım. Biraz da nispeten daha az bilinen plajlardan bahsedelim. Kum Denizi Halk Plajı, Urla’nın Mavi Bayrak ödülü almış tek plajı. Bu sebeple de Urla’da yaşayanların ve çevre ilçelerden Urla’ya gelen günübirlikçilerin gözdesi. Belediye tarafından işletilen plajda su oyunları parkı, yürüyüş ve bisiklet alanları gibi imkanlar mevcut.

Konum Linki

25- İnkumu Plajı, Bartın

Şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan İnkumu Plajı incecik kumlarla kaplı. Karadeniz olmasına rağmen dalgasız ve sakin bir denizi var. En önemlisi de tertemiz oluşu. Bu yaz Karadeniz bölgesini mutlaka görmeli ve denize girmeliyim diyorsan İnkumu Plajı aklında olsun.

Konum Linki

26- Ilıca Halk Plajı, Çeşme

Ilıca Plajı

Çeşme’deki en popüler halk plajlarından Ilıca Halk Plajı hem tertemiz hem de termal sularla besleniyor. Plajın adı da buradan geliyor. Mavi bayraklı plajlar kategorisinde yer alan Ilıca Halk Plajı’nın denizi sığ ve kumluk. Engelliler için özel girişin de bulunduğu plajda cankurtaranlar hizmet veriyor. Ücretsiz tuvalet ve duş imkanı mevcut. Ayrıca Ilıca Halk Plajı’nda seyyar satıcıların hazırladığı yemeklerden tercih edebileceğin gibi plaj içindeki kafelerden de yiyecek içecek temin edebilirsin.

Plaj hakkında bilinmesi gereken en önemli bilgilerden biri de burada otoparkın olmadığı. Plaj yakınlarında bulabildiğin yerlere aracını park edebilirsin. Denize karşı kamp yapmak istersen de plajın diğer ucunda yer alan tabiat parkını tercih edebilirsin.

Konum Linki

27- Boyabağı Koyu, Karaburun

Boyabağı Koyu

Boyabağı Koyu, İzmir'in Karaburun ilçesinde bulunan ve yollarının virajlı olması nedeniyle pek tercih edilmeyen bir koy. Dolayısıyla sakin bir tatil için ideal. Ancak kıyı şeridi dar ve civarda hizmet veren bir tesis bulunmuyor. Suyun özelliklerine gelince denizin ilk 3 metrelik kısmı taşlık ve derinliği maksimum 1 metre, sonrasında deniz kumlu bir hal alıyor. Çocuklarla temiz bir deniz keyfi isteyenler için uygun. Enfes deneyimlerle dolu bu tertemiz koy sana bir İzmir uçak bileti uzaklıkta!

Konum Linki

28- Cennet Koyu, Bodrum

Cennet Koyu

Cennet Koyu, Bodrum'un Göltürkbükü ilçesine 3 km uzaklıkta yer alıyor. Masmavi denizi, yemyeşil ormanı ve gökyüzüyle adından da anlaşılabileceği üzere bir cennet görünümünde. Toplu taşımayla erişim zor olduğu için insan kalabalığından uzakta ve temiz. Denize girmek ve kamp yapmak istersen çadırını da yanına alabilirsin çünkü koydaki alanlar çadır kurmak için elverişli. Yemyeşil bir doğanın içinde turkuaz sularda yüzmek istersen rotanı kesinlikle Cennet Koyu’na çevirmelisin.

Konum Linki

29- Gideros Koyu, Cide

Gideros Koyu

Gideros Koyu, Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunuyor. Mavinin yeşille buluştuğu güzel manzarası ve tertemiz deniziyle öne çıkıyor. Hırçın Karadeniz dalgalarına rağmen Gideros çok sakin bir denize sahip. Plaja koydaki yolu takip ederek ulaşabilirsin. Yüzmek yerine etrafı gezmek istersen tekne kiralayarak koyu turlayabilirsin.

Konum Linki

30- Sarsala Koyu, Dalaman

Sarsala Koyu

Sarsala Koyu, Muğla'nın Kapukargın Köyü’nde bulunuyor. Sarsala virajlı ve dik yolların ardına gizlenmiş bir cennet adeta. Türkiye'nin en temiz koylarından olmasının yanı sıra teknelerin ve yatların durak noktalarından. Denize girmenin en keyifli olduğu plajlardan olan Sarsala Plajı’nın denizi dalgasız ama taşlı. Deniz ayakkabılarını yanına alırsan rahat bir şekilde çocuğunla denizin tadını çıkarabilirsin.

Sarsala Koyu’nun en güzel özelliklerden biri de burada su sıcak olduğu için denize bahar aylarından itibaren girmenin mümkün olması. Denize girdikten sonra mavi sulara bakan patikalarda yürüyüş yaparak manzaraya bir de tepeden bakabilirsin.

Konum Linki

Bu içeriğimiz sona erdi. Dilersen Türkiye'nin en güzel 15 plajı içeriğimizi de okuyabilirsin. 


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
143 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar