Türkiye’nin EN temiz 25 plajı

nihanbayram
İçindekiler

Ülkemiz upuzun bir sahil şeridine sahip. Yaz gelir gelmez hepimiz, bu yıl kendimizi nerede denizin sularına bıraksak diye düşünüp planlar yapmaya başlıyoruz. Neresi olursa olsun Mavi Bayrak ödüllü tertemiz bir plaj ve berrak sular bulmak kolay ama adını dünyaya duyuracak kadar temiz ve güzel olan plajlarımız var. Hadi gel Türkiye’nin en temiz 25 plajını beraber inceleyelim.

1- Kaputaş Plajı, Antalya

Türkiye’nin en güzel plajı olarak dünya basınında adını duyurmuş plajımız Kaputaş ile başlıyorum. Kaputaş Plajı’na ulaşmak biraz zorlayıcı ama aslında plajı bu kadar güzel yapan da zor ulaşılıyor olması diyebiliriz. Kalabalıklardan uzak oluşu plajın tertemiz kalmasını sağlıyor. Turkuaz rengin en güzel halini sunan Kaputaş Plajı, görüp görebileceğin en temiz plajlardan biri. “Bu yaz Kaputaş sularında serinlemeliyim” diyorsan Antalya uçak bileti için tıkla.

2- İztuzu Plajı, Ortaca

Tatlı ve tuzlu suyun iki tarafını çevrelediği İztuzu Plajı, bu özelliğiyle dünyada en nadir bulunan plajlar arasında. 4.5 kilometre uzunluğundaki plajın bir diğer önemli özelliği de Caretta Caretta’ların yumurtalarına ev sahipliği yapması. 20.00 ile 08.00 saatleri arasında halkın kullanıma kapalı olan plajda kaplumbağaların rahatının bozulmaması için tüm önlemler alınıyor. Bu nedenle İztuzu Plajı, ülkemizin en temiz plajlarından biri. Hatta temizliği ve güzelliğiyle dünya çapında da ilgi görüyor.

3- Patara Plajı, Antalya

2020 yılının turizm teması, Patara olarak belirlendi. Bu da biz Patara Plajı hayranlarını çok mutlu eden bir haber oldu. Patara Antik Kenti’nin yanında 12 kilometre boyunca uzanan Patara Plajı, dünyanın da ilgisini bir hayli çekti. Öyle ki, İngiliz seyahat yazarları Patara Plajı’nı Avrupa’nın en temiz plajı seçildi. Göz alabildiğine turkuaz bir manzara sunan deniz oldukça sığ ve en önemlisi de plaj tertemiz. Bu yıl Patara yılı da seçilmişken ve bir de dünya çapında temizliğiyle ünlüyken bence bu yaz Patara Plajı’nda yüzmek için çok sebebimiz var.

4- Çıralı Plajı, Antalya

Antalya, en çok Mavi Bayrak ödüllü plajlara ev sahipliği yapmayı sonuna kadar hak ediyor. Bütün plajları birbirinden güzel ama Çıralı Plajı, ormanın içine kurulmuş bir cennet gibi. Çıralı, doğal ve tarihi güzelliklerinin korunması için sit alanı ilan edilen bir yer. Bu sayede de doğallığını kaybetmiyor ve Çıralı Plajı da hep temiz kalıyor. The Guardian tarafından Antalya’nın Patara Plajı’ndan sonra en temiz plajı olarak gösteriliyor. Antalya’ya tatil planların varsa Çıralı Plajı’nı listene almalısın bence.

5- Kelebekler Vadisi, Fethiye

Fethiye, ülkemizin güzelliğiyle büyüleyen ve yabancı basında da kendine bu güzellikle sıklıkla yer bulan bir tatil beldemiz. Fethiye’de nereye gidersen git, yeşille mavinin eşsiz buluşmasına şahit oluyorsun. Kelebekler Vadisi de 350 metrelik kayalıklarla çevrili doğanın ortasına kurulmuş bir cennet. Vadiye kara yoluyla ulaşamıyorsun, Fethiye’den kalkan teknelerle ulaşım sağlanıyor. Kelebekler Vadisi’ne adımını atar atmaz için masmavi ve berrak denizin görüntüsüne hayran kalacaksın.

6- Kleopatra Plajı, Sedir Adası

Gökova Körfezi’nde bulunan Sedir Adası, adından da anlaşılacağı üzere efsanelere konu olan bir plaja sahip. Söylenenlere göre; Mısır Kraliçesi Kleopatra, Sedir Adası’nda bulunan küçük plajı çok sever ve sık sık buraya yüzmeye gelirmiş. Bu sayede de bu küçük kumsala Kleopatra Plajı denmiş. Plaj gerçekten de efsanelere konu olmayı hak edecek güzellikte bir denize ve kumsala sahip. Plajın altın sarısı kumları Türkiye’de başka hiçbir yerde yok. Bu kadar özel olduğu için de plaja terlikle girmek, kumların olduğu noktalarda güneşlenmek ve yanında götürmek için kum almak yasak. Türkiye’de ölmeden önce gitmem gereken yerler gibi bir listen varsa bu plajı mutlaka eklemelisin.

7- Ölüdeniz, Fethiye

Ülkemizin plajları arasında dünya çapında en meşhur olanı Ölüdeniz Plajı. 2006 yılında bir Alman gazetesi tarafından yapılan oylama yüksek bir oy oranıyla dünyanın en güzel plajı olarak seçilmiş. Çevresi kapalı bir göle benzeyen Ölüdeniz’in suyu çok sakin ve sığ olsa da su seviyesi sürekli olarak yükselip alçalıyor. Bu nedenle de deniz berrak ve tertemiz kalıyor. Mavi Bayrak ödüllerini de hakkıyla alıyor. Ölüdeniz’e henüz hiç gitmediysen en yakın zamanda bir Ölüdeniz planı yapmalısın. Hatta hemen şu an Fethiye uçak bileti ve Ölüdeniz otelleri sayfasına bakmalısın bence.

8- İncekum Plajı, Marmaris

Kleopatra Plajı’nın tam karşısında bulunan İncekum Plajı, tropik bir adaya gitmişsin gibi bir hisse kapılmana yol açıyor. Bölge sit alanı olarak ilan edildiği için doğallığı da hiç bozulmamış. Bu da insanı mutlu ediyor. Plaja kendi aracınla gitmen mümkün değil. Aracını otoparka bırakıp plaja ulaşım sağlayan traktörlere binmen gerekiyor. Yine zor ulaşılan ama ulaştığına değecek bir plaj yani anlayacağın. İncecik ve yumuşacık kumlarda yürüyüp sığ ve berrak denizin keyfini çıkarmak paha biçilemez bir his.

9- Phaselis Plajı, Antalya

Antalya sıcağında Phaselis Antik Kenti’nde tarihi bir gezi yaptıktan sonra denize girip tüm o yorgunluğunu atmaya ne dersin? Antalya otelleri aktiviteleri kapsamındaki turlarla gidebileceğin antik kentin hemen yanı başındaki Phaselis Plajı, 3 ayrı koydan oluşan doğa harikası bir plaj. 3 ayrı koyun her biri, geçmişte liman olarak kullanılan kıyı şeritlerinde yer aldığı için Kuzey Liman, Merkez Liman ve Güney Liman adlarını almışlar.

Antik kente girişte berrak ve tertemiz deniziyle Kuzey Liman seni karşılıyor. Kuzey Liman’dan ilerleyince Merkez Liman Plajı’na ulaşıyorsun. Burası bölgenin merkezinde kaldığı için havuz görünümünde ve suyu sıcacık. Coğrafi özellikleri nedeniyle sığ olduğu için çocuklarının güvenliğinden şüphe duymadan yüzebilirsin. Buradan ilerleyince de Güney Liman Plajı’na geliyorsun. Burası antik kentin girişine biraz uzak. Bu nedenle tekneyle gelenler daha çok tercih ediyor ve kalabalıklaşıyor ama merak etme kalabalık olması denizin kirlenmesine yol açmıyor. Phaselis Antik Kenti’nde bulunan plajlardan hangisine gidersen git hepsinin tertemiz olduğundan emin olabilirsin.

10- Altınkum Plajı, Çeşme

Beach clubları ile ünlü olan Çeşme’nin en temiz denizlerinden biri Altınkum Plajı. Beldenin merkezine 10 dakika uzaklıkta olan plaj biraz küçük olsa da tertemiz. Altın rengi kumlarından adını alan plajın denizi tertemiz ve yavaş derinleşiyor. Özellikle yüzme konusunda kendisini çok tecrübeli hissetmeyenler ya da çocuklu aileler bu plajı tercih ediyor. Ancak denizin suyu, Çeşme’nin diğer plajlarına göre soğuk. Havanın en sıcak olduğu günlerde bile soğuk olan suyun seveni çok tabii çünkü yaz sıcağında buz gibi denize girip serinlemenin tadı bir başka oluyor.

11- Hisarönü Koyu, Marmaris

Marmaris ile Datça arasında konumlanan Hisarönü Koyu, her iki beldenin güzelliklerini harmanlamış bir destinasyon. Özellikle son yıllarda dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerin tercihi olan koy, çam ormanlarıyla çevrili ve begonvillerle süslenmiş. Kiremit renginde kumları ve tertemiz havasının yanında denizi tertemiz ve sığ. Bu nedenle ailece denize girmek gayet güvenli. Ayrıca Hisarönü Koyu’nun havası nemsiz ve tertemiz olduğu için astım ve kalp hastalıklarına iyi geldiği de düşünülüyor. Yani temiz plaj arayışında Hisarönü Koyu’nu tercih edersen hem tertemiz bir plajda denize girip hem de şifa bulabilirsin.

12- Kabak Koyu, Fethiye

Fethiye’nin bir diğer tertemiz denizi ise Kabak Koyu. Fethiye merkezine çok yakın olan koya ulaşım biraz zor çünkü bir yamaç üzerinde bulunuyor. Faralya Köyü’nden dolmuşlar kalkıyor ama en çok tercih edilen ulaşım yolu teknelerle oluyor. İşte ulaşım böyle zor olunca da daha az kalabalık oluyor ve tertemiz kalıyor. Sit alanı olduğu için plajda tesis bulunmadığını da belirteyim. Şemsiye ve şezlong gibi ihtiyaçların konusunda tedbirli olmalısın. Koyun bazı noktalarında deniz biraz hızlı derinleşebiliyor ama sıcaklığı tam ayarında. Koya ulaşım teknelerle olduğu için tekne sayısı çoğaldıkça su bulanıklaşabiliyor. Bu yüzden erken saatte gitmeyi tercih etmeni öneririm.

13- Palamutbükü Plajı, Datça

Türkiye’nin en temiz plajlarından biri olan Palamutbükü Plajı, görebileceğin en berrak deniz. Datça Yarımadası’nda bulunan en temiz denize sahip olan plaja ulaşmak biraz zor olsa da emin ol tüm zorluklara değiyor. Turkuaz denizi görüp bu denizde yüzünce asla geri dönmek istemeyeceksin. Su ve deniz tertemiz ama plaj ve denizin dibi biraz taşlı olabiliyor. Taşlar keskin olmasa da daha rahat etmek için deniz ayakkabılarını yanına alabilirsin. Denizin hızlı bir şekilde derinleştiğini de bilmen de fayda var. Çocuklarınla tatil yapacaksan ya da yüzme konusunda kendine güvenmiyorsan tedbirli davranmanı öneririm.

14- Sarımsaklı Plajı, Ayvalık

Ayvalık’a gidip de Ayvalık’ta yaşamanın hayalini kurmayan olduğunu sanmıyorum. Ben emeklilik hayallerimi tamamen Ayvalık üzerine kurmuş durumdayım diyeyim sen anla. Tabii bu durumda Sarımsaklı Plajı’nın da çok büyük bir etkisi var. 7 kilometrelik kumluk plajda gün doğumundan gün batımına kadar vakit geçirsen yine yeterli gelmediğini hissedebilirsin. Sarımsaklı Plajı’nın insan sağlığına olumlu etkileri de var. Kumundaki radyasyon etkileşimleriyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumları arasına alınmış. Yani Sarımsaklı Plajı’nda bir taşla iki kuş vurmak oldukça kolay.

15- Kadırga Koyu Plajı, Assos

Kadırga Koyu için Assos’un en güzel koyu desem sen de bana katılırsın biliyorum. Kadırga Koyu’na arabayla ya da otobüsle ulaşım oldukça kolay. Yemyeşil doğanın içerisinde masmavi bir deniz karşılıyor seni yolun sonunda. Kadırga Koyu’nun uzun ve taşlık bir plajı var. Denizi ise Mavi Bayrak ödüllü ve tertemiz ama su biraz soğuk olabiliyor. Yaz sonuna doğru, hatta sonbaharın ilk günlerinde gitmekte fayda var.

16- Ortakent Kargı Plajı, Bodrum

Ortakent’in 5 kilometrelik sahil şeridi boyunca birçok Mavi Bayrak ödüllü plaj var ama en güzellerinden biri Kargı Plajı. Bu plaja Camel Beach de deniyor çünkü bu plajda bir sürü deve görebiliyorsun. Kargı Plajı’nın kumsalı o kadar büyüleyici bir görüntüye sahip ki adeta sonsuzluğa uzanan bir manzara. Plajın kumları arasında dünyada eşi benzeri az olan zambaklar beliriveriyor. Bodrum’un kalabalık beach clublarını düşününce burası bir cennet adeta. Bodrum’a gittiğinde aracınla Kargı’ya ulaşabilir ya da ilçe merkezinden kalkan tekneleri kullanabilirsin.

17- Akvaryum Koyu, Bozcaada

Akvaryum Koyu’nda yüzerken denizin dibini net bir şekilde görebilirsin ve bir akvaryumda yüzüyormuş gibi hissedebilirsin çünkü bu koyun denizi işte o kadar temiz. Kristal berraklığında denizin iki yanı burunlarla çevrili. Bu yüzden açık denizde yüzüyor olduğunu tam olarak hissetmiyorsun. Yani böyle bir korkuya kapılıp da bu güzel denizin keyfini çıkaramamış olmanı istemem. Akvaryum Koyu’nun çevresi oldukça bakir. Bu sayede doğal güzellikleri korunmuş ama ihtiyaç duyabileceğin şeyleri bulabileceğin tesisler yok. Bu yüzden gitmeden önce ihtiyaçlarını yanına aldığından emin olmanı öneririm.

18- Akbük Koyu, Gökova

Sessiz, sakin ve tertemiz bir plajda denize girmeyi bu sene fazlasıyla hak ettik. Kendini Gökova Körfezi’nin en eşsiz yerlerinden biri olan Akbük Koyu’nda suların kollarına bıraktığını hayal edebiliyor musun? Ben bir süre hayallerimde kayboldum ve dedim ki neden hayallerde kalsın. Hemen Akyaka otelleri araştırdım. Hayallerimi plana dönüştürdüm. Sen de bu temiz plajda yüzme hayallerini gerçeğe dönüştürmek istersen hemen plan yapmaya başla.

19- Ovabükü Koyu, Datça

Datça’nın her bir koyu, masmavi denizlere açılıyor ve tertemiz sahilleri var ama bu koyların arasında en çok ön plana çıkan Ovabükü Koyu oluyor. Datça’nın yolları zorlu ve engebeli olduğu için buraya ulaşmak biraz zor ama her yerde olduğu gibi burada da zorlu yolları aşmanın mükafatını alıyorsun. Çevresindeki diğer koylara göre daha geniş olan Ovabükü, bu genişliği nedeniyle çok daha temiz ve berrak. Denizi yer yer biraz taşlı ama seni rahatsız etmeyeceğine eminim.

20- Kleopatra Plajı, Alanya

Alanya’nın simge yapısı olan Alanya Kalesi’nin eteklerinde bulunan Kleopatra Plajı, etrafı kayalarla kapatılmış bir havuza benzer. Söylentilere göre, Romalı bir general Alanya ve çevresini Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya hediye etmiş. Kleopatra da sık sık banyo yapmak için bu plajda denize girermiş. Bu nedenle de adı Kleopatra Plajı olarak anılır olmuş. Mavi Bayrak ödülüne sahip olan bu plajın suyu o kadar berraktır ki yüzerken suyun altını net bir şekilde görebilirsin. Plaja girerken giriş ücreti ödemiyorsun ama şezlong ve şemsiye gibi hizmetler için ödeme yapman gerekiyor.

21- Kalkan Halk Plajı, Antalya

Kalkan’da görebileceğin her manzara inanılmaz derecede güzel ve büyüleyici. Kalkan’ın merkezinde bulunan Kalkan Halk Plajı’nın kumsalı küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Ayrıca suyun altı da çakıllarla kaplı olduğu için dalgalardan sonra deniz bulanmıyor. Temiz ve berrak görüntüsünü korumaya devam ediyor. Dağlardan gelen kaynak suları nedeniyle deniz biraz soğuk olsa da kristal berraklığında bir görüntüsü var. Mavi Bayrak ödüllü bu plaja giriş ücretsiz ama şezlong ve şemsiye kiralama hizmetleri ücretli. Belediye ise plajın temiz kalması için özenli bir çalışma yapıyor.

22- Kız Kalesi Halk Plajı, Mersin

Mersin deyince muhteşem görüntüsüyle akla gelen Kız Kalesi’nin karşısına konumlanmış bir plajda denize girmek istemez misin? Cevabın evetse bu yıl Kız Kalesi Halk Plajı’na gitmek için Mersin uçak biletini hemen al derim. Oldukça sığ olan deniz o kadar mavi ve o kadar berrak ki insanın yüzdükçe yüzesi geliyor. Ayrıca bu plajda bulunan işletmelerden deniz bisikleti kiralayarak Kız Kalesi’ni görmeye de gidebilirsin.

23- Ayazma Plajı, Bozcaada

Ayazma Plajı, Bozcaada’nın en sevilen noktalarından biri ama suyu biraz soğuk oluyor baştan söyleyeyim. Tertemiz deniz soğuk da olsa yüzmek oldukça keyifli. İncecik altın rengi kumlarla kaplı oldukça geniş bir plaj ve bir hayli geniş. Adanın merkezinden sık sık minibüs seferleri düzenleniyor ama adanın tamamını dolaşıp Ayazma Plajı’nda da mola veren tekne turlarına çıkabilirsin.

24- Kum Denizi Halk Plajı, Urla

Deniz deyince akla gelen tüm plajları sıraladım. Biraz da nispeten daha az insan tarafından bilinen plajlardan bahsedelim. Kum Denizi Halk Plajı, Urla’nın Mavi Bayrak ödülü almış tek plajı. Bu sebeple de Urla’da yaşayanlar ve çevre ilçelerden Urla’ya gelen günübirlikçiler tarafından çok seviliyor. Belediye tarafından işletilen plajda su oyunları parkı, yürüyüş ve bisiklet alanları gibi aktivite alanları da bulunuyor.

25- İnkumu Plajı, Bartın

Batı Karadeniz’in en temiz plajlarından biriyle bitirelim bu yazıyı. Şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre kadar uzakta olan İnkumu Plajı, incecik kumlarla kaplı. Karadeniz olmasına rağmen dalgasız ve sakin bir denizi var. En önemlisi de tertemiz oluşu. Bu yaz Karadeniz bölgesini mutlaka görmeyelim ama denize de girmeyelim gibi bir düşüncen varsa İnkumu Plajı aklında olsun.

nihanbayram
Nihan Bayram
488 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar