Ülkemizin her bölgesinin kendine göre eşsiz lezzette yöresel yemekleri var. Yılın belli dönemlerinde farklı şehirlerimizde enfes yiyecekler tadabileceğin ve katılımcılarla tanışarak sosyalleşebileceğin çok keyifli lezzet festivalleri yapılıyor. Bugün hazırladığım içerikte gastronomi tutkunuysan mutlaka katılman gereken lezzet festivallerini derledim. Eğer ki yöresel yemekleri yerinde tatmak hobilerinden biriyse yazımdaki eğlenceli etkinliklerden en az birine gitmeni öneririm. Hadi keşfetmeye başlayalım.

İçindekiler

Adana Lezzet Festivali

Adana kebab

2021 yılında 5.si düzenlenecek Adana Lezzet Festivali uluslararası çapta çok keyifli festivallerimizden biri. Zaten Adana’da yapılan bir lezzet festivali nasıl keyifsiz olabilir diye düşünüyorsan emin ol ben de sana katılıyorum. 3 gün süren festival gastronomi şovları, söyleşiler ve tabii ki de Adana lezzetleriyle dolup taşıyor. Özellikle aşçılıkla yakından ilgili biriysen festivalde yer alan atölyelerde yeteneklerini sergileyebilirsin. Ünlü şeflerin yemek şovlarını izleyebileceğin Adana Lezzet Festivali’nde şehrin meşhur Adana kebabını, şalgam suyunu, şırdanını, ciğerini, içli köftesini ve muzlu sütünü de dilediğince tadabilirsin.  Bu yılki festivalde Umut Karakuş, Elif Edes ve Sinem Özler gibi ünlü şefler Adana’da seni bekliyor. Eşsiz tatlar sana yalnızca bir Adana uçak bileti uzaklıkta. 

Tarih: 8-9-10 Ekim

Giriş: Ücretsiz

Yer: Merkez Park

Uçak Bileti

İstanbul Kahve Festivali

Kahve festivali

Geçmişte Türkiye’den çay severlerle dolu bir ülke diye bahsetmek çok kolayken bugünlerde kahve severlerin artışını gözlemliyoruz ve ülkemiz artık hem çay severlerle hem de kahve severlerle dolu bir ülke olmasıyla öne çıkıyor. Kahve, büyük çoğunluğumuzun sabahları keyifle içtiği, öğlen molalarımızı keyiflendiren, dostlarımızla buluştuğumuzda sohbetlerimize eşlik eden değerli bir içecek. İstanbul Coffee Festival ise özellikle gençlerin sosyalleşmek için gittiği, bol bol kahve içtiği ve verilen konserlerle doyasıya eğlenerek hayata mola verdiği keyifli bir festival. Sen de kahve içmeyi çok sevenlerdensen ya da sadece sosyalleşmek ve eğlenmek istiyorsan İstanbul Kahve Festivali’ne gitmelisin. Burada zincir kahvecilerden ya da 3. dalga kahvecilerden farklı ülkelerin değişik aromalardaki kahvelerini en taze şekliyle tadabilirsin. Hatta festivalde baristalar tarafından yorumlanmış buzlu kahveleri de içebilirsin.  2021 yılı özelinde İstanbul Kahve Festivali’nde konser verecek kişiler arasında Feridun Düzağaç, Burak Kut, Can Bonomo ve Bedük gibi ünlü isimler var. Keyifli bir gün için rota belli. Kahve içmeye Küçükçiftlik Park’a. Bol bol kahve içeceğin kısa bir tatil için İstanbul otelleri arasından birini seçebilirsin.

Tarih: 7-8-9-10 Ekim

Giriş (Tek Seans): 40-100 TL arasında değişiyor.

Tam gün: 160 TL

Yer: Küçükçiftlik Park

Gastro Afyon

Keşkek

Türkiye’nin lezzetleriyle öne çıkan şehirleri sayılırken akla hep Gaziantep, Adana, Urfa, Hatay ve Mersin geliyor. Oysaki Afyon da gastronomi açısından bu listede yer almayı hak edecek kadar güçlü şehirlerimizden biri. Bunu şehrin yöresel lezzetlerine bakarsak daha iyi anlayabiliriz. Sucuk ekmek, ağzı açık, Afyon keşkeği, haşhaşlı pide ve bükme tadan herkesin sürekli yemek istediği Afyon lezzetlerinden. Hal böyle olunca Afyon sınırları içerisinde yapılan Gastro Afyon ziyaretçilerini lezzet anlamında çok tatmin ediyor. Bu yıl 3.sü düzenlenecek Gastro Afyon tadılan yemeklerle, mutfak yarışmalarıyla ve gastro showlarıyla çok ünlü. Festivalde her kategoriden kişilere özgü yarışmalar yapılıyor. Yani lise öğrencileri için, kadınlar için ya da modern mutfakla ilgilenenler için farklı yarışmalar bulunuyor. Konserle sonlanan festival Afyon mutfağını keşfetmen için ideal bir seçenek bence.

Tarih: 14-15-16-17 Ekim

Yer: Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi

Geyve Ayva Festivali

ayvatatlisii

Sakarya’ya bağlı Geyve, eşsiz lezzet ve görünümdeki ayvalarıyla popüler bir ilçe. 2014 yılında ilçenin tanınırlığını artırarak ona değer katmak için düzenlenmeye başlanan Ayva Festivali, Geyve’deki en keyifli etkinliklerden. Havai fişek gösterileri, konserler ve tabii ki de ayva tadımıyla dolu festival bu yıl da gerçekleştirilecek. İlçenin sıcak yüzünü katılımcılara göstermeyi hedefleyen Geyve Ayva Festivali’nde yöresel lezzet yarışmaları, tarım konferansı ve halk oyunları gösterileri katılımcılara eğlenceli anlar vadediyor. En iyi ayva tatlısı yapana ödül verilecek festivalde aynı zamanda en iyi ayva da seçilecek. Lezzetli bir meyve etrafında şekillenen keyifli bir festivale katılmak istersen Geyve seni bekliyor. İstanbul’dan bu festivale gideceksen keyifli bir etkinlik sana bir Sakarya otobüs bileti uzaklıkta.

Tarih: 9-10 Ekim

Yer: Cumhuriyet Meydanı

İzmir Gastrofest

Balık ızgara

Gaziantep ve Adana gibi gastronomiyle ünlenen ve bu konuda marka kent haline gelen şehirlerimiz var. İzmir’in de gastronomi anlamında marka kent olmak için lezzetlerini tanıtmak adına düzenlediği İzmir Gastrofest, her yıl belli temalarla düzenlenen bir etkinlik. Bu yıl “Geleceğe Miras: Yaşayan Toprak” konseptiyle gerçekleşecek festival toprağın zarar gördükten sonra dahi kendini nasıl yenileyebildiğini ele alacak. Diğer tüm lezzet festivalleri gibi ünlü şeflerin workshoplarıyla dolu etkinlikte aynı zamanda ünlü restoranların tadım menüleri de denenecek. Tabii İzmirli yerel üreticilerin satış yapmasına da zemin açacak festival sokak lezzetlerinin tadılması için de ideal bir etkinlik. İzmir sevdiğin bir şehirse ve kentin gastronomi alanındaki iddiasını artırmasına yardımcı olmak istersen bu festivale gitmeni, İzmir’in en ünlü sokak lezzetlerini doyasıya tatmanı, lezzetli reçellerden satın almanı ve festivalin sonunda yapılan kutlama partisiyle dilediğince eğlenmeni tavsiye ederim.

Tarih: 24 Ekim

Yer: Tarihi Havagazı Fabrikası

Edirne Bando ve Ciğer Festivali

Arnavut Ciğeri

Edirne’de bir festival yapılacaksa bu kesinlikle ciğer festivalidir diye düşünenler, çok haklısınız. (gülücük) Pandemiden önceki döneme kadar 9 kez düzenlenen ve genellikle Nisan ayında yapılan Edirne Bando ve Ciğer Festivali, gerçekleştirilen bando gösterileriyle oldukça eğlenceli görüntülere sahne olan bir etkinlik. Edirnelilerin büyük istekle katıldığı festival, farklı destinasyonlardan ciğer seven kişilerin de kaçırmadığı bir organizasyon. Bugüne dek 9 kere düzenlenmiş etkinliğin devamlılığı için pandemi yoğunluğunun azalması gerek. Virüsün etkileri dindiğinde ve yeniden daha özgür hissettiğimizde ciğer yemeyi seven biriysen kesinlikle Edirne Bando ve Ciğer Festivali’ne gitmelisin.

Tarih: Henüz belli değil.

Tekirdağ Kiraz Festivali

Kiraz Fest

Adana ve Gaziantep gibi bazı şehirlerimizde çeşit çeşit yöresel lezzetlerle dolu festivaller düzenlenirken Tekirdağ gibi bazı şehirlerimizdeyse tek bir ürünü odağına alan festivaller düzenleniyor. Pandemi dönemine dek 55 kez düzenlenen ve genelde Haziran ayında gerçekleşen Tekirdağ Kiraz Festivali, 2020 ve 2021 yıllarında düzenlenmemiş olsa da ülkemizdeki en keyifli etkinliklerden biri. Geçmişi 1961 yılına dayanan ve geçmişte Kiraz Cümbüşü olarak adlandırılan festival 1964 yılı itibariyle Kiraz Bayramı olarak isimlendirilmiş ve son olarak da bugünkü ismini almış. Tekirdağlıların bayıldığı bu festival pandemi sürecinin etkileri sona erince yeniden başlayacak. O güzel zamanlar geldiğinde taze kirazlar yemek, Tekirdağ kültürünü keşfetmek ve festival çıkışında Tekirdağ’ın gezilecek yerlerini görmek için bu festivale gitmeni tavsiye ederim. 

Tarih: Henüz belli değil.

Manisa Mesir Macunu Festivali

Bu sefer sana anlatacağım festival Manisa’ya baharı getiren bir yiyecekle ilgili yani mesir macunuyla. Böyle dememin bir sebebi var. Çünkü şehrin yerleşikleri kendi aralarında “Her Manisalı şunu bilir;Her yıl Manisa'ya bahar Mesir'le gelir” sloganını sıklıkla kullanıyor. Yaklaşık 400 yıldır kutlanan Mesir Macunu Festivali, dualar eşliğinde macunun pişirilmesiyle başlıyor. Yaklaşık 3 ton macunun hazırlandığı festivalde hazırlanan karışım 14 tane kadın tarafından renkli paketlere konuyor. Festivalde tabii sadece macun pişirilmiyor. Geleneksel mesir korteji yürüyüşü, yemek yarışması, halk konserleri, çocuklara yönelik eğlenceler, tiyatro ve folklor gösterileri de bu keyifli festivalin diğer bileşenleri. Eğer ki şifalı mesir macunundan tatmak ve Manisalılarla eğlenmek istersen bu festivale gitmeni tavsiye ederim.

Tarih: 21-26 Haziran 2022

Alaçatı Ot Festivali

alaçatı ot festivali

Türkiye’nin en popüler festivallerinden Alaçatı Ot Festivali, ülkemizin dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan ve keyifli deneyimlerle dolu bir etkinlik. 2010 yılından beri Nisan ayında gerçekleştirilen etkinlik pandemi nedeniyle 2020 yılında iptal edilmiş, 2021’de ise online olarak gerçekleştirilmiş. Covid’in etkilerinin azalmasıyla yeniden kapılarını fiziksel olarak açacak Alaçatı Ot Festivali, Ege’de yetişen eşsiz otlarla yapılan ilginç yemekleri katılımcılarla buluşturmayı hedefliyor. Festival, yemek atölyeleriyle Ege otlarıyla yapılan yemek tariflerini daha çok kişiye ulaştırmayı, bahçe ziyaretleriyle bitkilerin yetiştiği ortamları tanıtmayı, konserlerle ise katılımcıları keyiflendirmeyi başarıyor. Sen de Ege otlarına özel bir ilgi duyuyorsan ya da sadece Alaçatı’ya her gittiğinde mutluluğu buluyorsan bu festivale bir şans vermelisin. Festivalde deneyimlemen gereken yemekler arasında karışık ot kavurması, yumurtalı arapsaçı kavurması ve meşhur Çeşme enginarı var.

Tarih: Henüz belli değil.

Gümüşhane Kuşburnu Pestili Festivali

Pestil Kavurması

Bugüne dek 24 kez gerçekleştirilen ve Eylül ayının sonunda yapılan Gümüşhane Kuşburnu Pestili Festivali, pandemi dönemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen festivallerden. Bu etkinliği eğlenceli kılansa sadece kuşburnu pestili yenen bir festivalden ziyade yemek yarışmalarının yapıldığı şenlik tadında geçen bir organizasyon olması. Açılış konuşmaları, konserler, yöresel sanatçıların gösterileriyle dolu dolu birkaç gün vadeden festivale pestil yemeyi sevmesen dahi gitmeni öneririm. Çünkü program her yıl farklılık gösterse de festival genel olarak hep çok eğlenceli geçiyor ve gidenler Gümüşhane’nin güzelliklerini keşfettikleri farklı bir deneyim yaşıyor.

Tarih: Henüz belli değil.

101 İstanbul Lezzeti Festivali

balık ekmek

101 İstanbul Lezzeti Festivali de Covid’den etkilenen festivallerden bir diğeri. İçeriği adından da anlaşılan etkinlik İstanbul’un doyumsuz lezzetlerinin sınırsız bir tadım deneyimine dönüştüğü bir etkinlik aslında.  Nisan ayında, şehrin kalbinde örneğin Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’nda birbirinden lezzetli restoranların tadım menülerini ya da sokak lezzetlerini buluşturup ziyaretçilerine sunan festivale pandemi bittikten sonra kesinlikle katılman gerekiyor. Gün boyu yemek yenen festivalde akşam ise keyifli bir after-party yapılıyor. Pandeminin ardından bu festivale katılırsan özellikle atıştırmalıkları deneyimlemeni ve ünlü şeflerle sohbet etmeni öneririm.

Tarih: Henüz belli değil.

GastroAntep Festivali

Küşleme

2021 Eylül ayında 4.sü düzenlenen ve uluslararası çapta bir festival olmasıyla öne çıkan GastroAntep, eşsiz Gaziantep yemeklerini tadabileceğin ve gitmişken şehrin tüm güzelliklerini keşfedebileceğin bir etkinlik. Küşleme, simit kebabı ve baklava başta olmak üzere yöresel lezzetleri tadabileceğin etkinlikte aynı zamanda başarılı şeflerin panellerine katılabilirsin. Tabii bana sorarsan gastronomi başkenti Gaziantep’e giderken festivalle sınırlı kalma, şehrin herkes tarafından sık sık ziyaret edilen hatta günübirlik gezginlerin uğrak noktası restoranlarını da ziyaret ederek lezzetli yemekleri tat. Gaziantep’in gastronomi açısından ne kadar önemli olduğunu detayla okumak istersen seni Türkiye’nin gastronomi şehirleri içeriğimizi okumaya davet ediyorum.

Tarih: Henüz belli değil.

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali

Mantar

Fethiye’yi çok seven kişilerin yaz mevsimi henüz gelmemişken Nisan ayında ilçeyi ziyaret etme nedeni olarak öne çıkan Kuzugöbeği Mantar Festivali, Yeşilüzümlü Köyü’nde gerçekleşiyor. Mantar sevenlerin bayılacağı bu festivalde en önemli konular mantar çeşitlerinin tanıtımı, mantar pişirme ve saklama teknikleri, bölgedeki mantar zenginliği ve yöre mantarları hakkında az bilinen bilgiler olarak dikkat çekiyor. Festival kapsamında yürüyüş, koşu yarışması, klasik müzik dinletisi ve köyün özel bezi dastarıyla yapılan kıyafetlerin sergilendiği bir defile yapılıyor. Yerel bir panayırdan ziyade bölgenin ekonomik değerinin vurgulandığı önemli bir etkinlik olarak yorumlanacak Kuzugöbeği Mantar Festivali bugüne dek 12 kez gerçekleştirilmiş. Sen de mantar yemeyi sevenlerdensen ve mantarın nasıl stoklanacağını ya da nasıl daha lezzetli pişirileceğini keşfetmek istersen Nisan ayında gerçekleştirilen bu festivale gitmeni tavsiye ediyorum

Tarih: Henüz belli değil.

Tasting Alaçatı

Meze

Hazır Fethiye’den bahsetmişken deniz tatili dendiğinde akla gelen bir diğer destinasyona Alaçatı’ya gidelim hemen. Alaçatı’da da bugüne dek 3 kez gerçekleşen ve genellikle Haziran ayında yapılan eşsiz bir lezzet festivali var. Tasting Alaçatı olarak adlandırılan ve rezervasyon ile girilen bu lezzet festivali, hem Alaçatı’yı sonbahar mevsiminde keşfetmek isteyenler için hem de eşsiz lezzetlerle gastronomik bir şölen yaşamak isteyenler için ideal. Alaçatılı işletmelerin ev sahipliğinde gerçekleşen bu festival, gurme lezzetlerle, workshoplarla, müzikle ve yeni deneyimlerle dolu. Festivalin amacından da bahsetmek gerekirse Tasting Alaçatı, keşfetmeyi seven gusto sahibi kişileri, gastronomi çevresinden tanıdık kişileri, yerli üreticileri, gazetecileri, halkı ve işletmecileri buluşturarak global bir yaşam deneyimi sunmayı hedefliyor.

Tarih: Henüz belli değil.

Bağbozumu Festivali

bağbozumu festivali

İçeriğimize ülkemizin en güzel adalarından biriyle Bozcaada ile son vermek istedim. Eylül ayında Bozcaada’da da giden herkesin keyif alacağı Bağbozumu Festivali yapılıyor. Adadaki şarap üreticilerinin bağlarında yapılan sembolik bağbozumuyla başlayan festivalde katılımcılar traktörlere bindirilerek üzüm toplamaya götürülüyor. Toplanan üzümler sonrasında Bozcaada meydana getiriliyor. Adanın yerlilerinin ürettikleri şarapları, reçelleri ve el emeği takıları sattıkları bu festival konserler ve yarışmalarla son derece keyifli geçiyor. Festivalin içeriğindeki en ilginç aktiviteler ise adanın kızları arasından Üzüm Güzeli’nin seçilmesi ve en lezzetli çavuş üzümünün seçilmesi olarak öne çıkıyor.

Tarih: Henüz belli değil.


busraguzeller
Büşra Güzeller
173 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar