Tek başına tatil için en iyi 6 yer

muratekinay
İçindekiler

Yakın arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte tatile çıkmak ve yeni yerleri birlikte keşfetmek her zaman güzeldir. Bununla birlikte tek başına tatil de dünyada gitgide yükselen bir trend haline geliyor. Sadece kendisi ile seyahat etmek isteyen gezginler için ülkemizden ve yurt dışından benzersiz rotalar nereer dersiniz?

1- Tayland

Uzak Doğu'nun tarihi tapınakları, masmavi denizi ile nefes kesen koyları ve eğlenceli yaşamıyla ünlü rotası Tayland yalnız gezginler için de en iyi yerlerden biri. Bu renkli ülkeye tek başınıza yapacağınız yolculukta yüzen pazarları keşfedebilir, muhteşem kumsallardan denize girebilir veya tapınakları dolaşıp huzur bulabilirsiniz. Vize almadan seyahat edilebileceğiniz Tayland tatilden önce evrak toplamakla uğraşmak istemeyenler için de son derece uygun bir seçenek. Ülkenin başkenti Bangkok'a uçuşlara göz atmak isterseniz hemen tıklayın.

2- Napoli

İtalya'nın güneyinde bulunan bu sahil şehrinin adını duyanların aklına ilk gelen şeylerden biri pizza. Burası gerçekten dünyada pizzanın anavatanı olarak kabul edilen bir yer. Aynı zamanda başkent Roma ve Milano ile birlikte İtalya'nın en büyük üç şehrinden biri olan Napoli'nin tarihi neredeyse 3000 yıl öncesine kadar gidiyor. Tarihte ünlü Napoli Krallığı'na başkentlik yapan şehirde görülebilecek yerler arasında bu dönemden kalan Ceserta Krallık Sarayı, aynı zamanda şehrin en yüksek noktası olan Castel Sant'Elmo, Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla tarihe karışan Pompei Antik Kenti ve dünyanın en popüler tatil rotalarından biri olan Capri Adası geliyor. Özellikle yaz aylarında çok sayıda turisti çeken Capri'ye gelmek isterseniz iskeleden feribotlara binerek adaya ulaşabilirsiniz. Napoli'ye uçmak için sabırsızlananlar, şehre en uygun uçuşları karşılaştırın. Pizzanın başkentinde tadına bakabileceğiniz diğer lezetler de galerimizde.

3- Kıbrıs

Akdeniz'in sıcak adası Kıbrıs, tek başına gezen tatilciler için de en iyi rotaardan biri. Türk vatandaşlarından pasaport ve vize istemeyen Kıbrıs'a yazın giderseniz adanın sahil kesimi boyunca uzanan geniş plajlarında ve koylarında deniz keyfi yapabilirsiniz. Yılın diğer dönemlerinde ise ada daha çok sakin ve huzurlu bir kafa dinleme köşesi olarak değerlendirilebilir. Üstelik Kıbrıs'ın adı genellikle lüks otellerle birlikte anılsa da Girne ve Lefki şehirlerde uygun fiyatlı konaklama tesisleri de bulabilirsiniz. Kıbrıs'a uçak biletlerini karşılaştırmak için acele oşa gibedin. Eğer Kıbrıs'a sadece tatil için gelip sonradan buraya yerleşmeyi düşünürseniz de bunun için geçerli nedenleri galerimizde bulabilirsiniz.

4- San Francisco

Silikon Vadisi'nin kalbi San Francisco bize oldukça uzak bir yer olsa da şehre İstanbul'dan gerçekleşen düzenli uçuşlarla ulaşmak aslında son derece kolay. Teknoloji ve internetle ilgili çalışanlar için benzersiz bir çekim noktası olan şehirde Apple ve Google gibi teknoloji devlerinin genel merkezlerini dolaşabilir, dünyada bu alanda yaşanan gelişmeleri yerinde görme fırsatı yakalayabilirsiinz. Burada aynı zamanda dünyaca ünlü Kaliforniya şaraplarının da tadına bakabilirsiniz. San Francisco'ya uçmak için uçak bileti fırsatlarını karşılaştırmak isterseniz tıklayın. Dünyanın farklı noktalarından lezzetleri de bulabileceğiniz şehre gelmeden önce yeme içme alternatiflerine de göz atmayı unutmayın.

5- Floransa

Bazı şehirlerde dolaşırken tarihi yapları ve müzeleri gezip görürsünüz ancak Floransa'da tüm şehir büyük bir müze gibidir. İşte bu edenle eğer tarihe ve sanata meraklıysanız gelmeniz gereken yer Floransa'dan başkası değil. Rönesans'ın doğum yeri olarak bilinen Floransa Arno Nehri kıyısında kurulan bir açık hava müzesini andırıyor. Şehrin ünlü meydanı Piazza del Duomo'dan başlayıp Floransa Katedrali, Aziz Giovanni Vazftizhanesi, Eski Köprü olarak da bilinen Ponte Vecchio ve Santa Croce Bazilikası'nı gördükten sonra Vecchio Sarayı, San Lorenzo Bazilikası ile şehrin manzarasını en iyi izleyebileceğiniz yerleden biri olan Piazzale Michelangelo gibi yerleri turlayabilirsiniz. Floransa'ya doğru tarih ve sanatla dolu bir yolculuk için hemen uçak biletlerine bakmaya başlayın. Şehirde yapılması gereken diğer şeyler ve Floransa'da turlarken işinize yarayacak ipuçları ise Floransa şehir rehbermizde.

6- Bodrum

Ülkemizin en güzel tatil rotalarından biri olan Bodrum, yalnız gezginlere hem yakın hem de eğelenceli bir alternatif sunuyor. Bodrum'un meşhur plajları yazın denize girmek istenlerin buluşma noktası. Kış gelince burası daha sakin bir yer haline gelse de Bodrum'da sene boyunca hayat devam ediyor. İstanbul gibi büyük şehirlerden kaçıp gelenlerin yıl boyunca yaşamaya başladığı Bodrum'da kış aylarında oteller de daha ucuz. Yani yoğun geçen yaz aylarında yüksek fiyatlar nedeniyle kalamadığınız otllerde bu dönemde rahaltıkla tatil yapabilirsiniz. Uçak biletleri de kış aylarında daha ucuz olduğundan Bodrum tatiliniz tahmin ettiğinizden çok daha ucuza gelecek. Bodrum'a yalnız geliyorsanız sabah otelde kahvaltıyla güne başlayabilir, daha sonra merkezde biraz turladıktan sonra sahilde bulunan kafelerden birine oturup manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Tarihi Bodrum Kalesi gibi görülmeye değer yerleri turlamak isterseniz Bodrum'da gezilecek yerler galerimizden yardım alabilirsiniz. Her mevsim ayrı güzel Bodrum'a uçmak isteyenler, tıklayın ve en uygun uçuşları saniyeler içinde karşılaştırın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar