Sıcaklarda yeşili ve oksijeni bol, isterseniz denize de girebileceğiniz alternatif bir tatil arıyorsanız Karadeniz Turu’na hoş geldiniz. Ağustos ayı Karadeniz turu için en ideal aydır, bu seneki iklim değişikliğinden dolayı Eylül ayının ortalarına kadar da bu süre sarkabilir. Turlardan bağımsız kendi başınıza ya da arkadaşlarınızla Karadeniz Turuna çıkmak istiyorsanız bu önerilerimize göz atın…

İçindekiler

Safranbolu, Amasra

Turumuza Karabük’ün şirin ilçesi Safranbolu’dan başlıyoruz. Safranbolu evleri, Saat Kulesi ve Kent Tarihi Müzesini gezip meşhur lokumlarından yiyip Amasra’ya doğru yol alabilirsiniz. Akşam yemeğini Amasra’nın balıkçılarında yemek iyi bir tercih olacaktır. Amasra’nın ünlü salatasını da mutlaka deneyin. Çarşısında biraz dolaşın. Çok güzel hediyelik eşyalar ve el yapımı ürünler var. Kale kısmına gidin manzaraya karşı bir şeyler içebilirsiniz. Amasrada bir gece konaklayıp ertesi gün Sinop’a doğru hareket planlarına başlayın.

Amasra

Uçak Bileti

Sinop-Samsun

Sinop Tarihi cezaevini, Sinop Limanını, gemi atölyelerini içine alan mini bir Sinop yolculuğundan sonra Samsun’a hareket ediyoruz. Ya da araba ile gezmek zor geliyorsa uçakla direk Samsun’a uçun. Samsun Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Karadeniz’in en büyük kenti. Samsun’da Bandırma Vapurunun maketini, Samsun müzesini gezebilirsiniz. Baruthane Tümülüslerine teleferikle çıkabilirsiniz. Tek memeli, savaşçı, çok iyi ok atan Amazon kadınlarının yaşadığı yer olarak bilinen Samsun’da Amazon Köyü de kurulmuş. Bu mini köyde Amazon kadınlarına ait canlandırmalar var. Artık Samsun’dan Ordu’ya doğru yola çıkma vakti geldi.

Sinop

Giresun-Yaylalar

Ordu'da şimdi müzeye dönüştürülen Paşaoğlu Konağı, Türkiye’deki sütunları en yüksek şadırvan olan Osmanpaşa Şadırvanı ve şehrin manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yer olan Boztepe’yi gezebilirsiniz. Trabzon’a doğru yol almadan önce Giresun’a da uğrayalım. Karadeniz’deki tek ada olan Giresun adası, Giresun Kalesi ve eski Rum evlerinin yer aldığı şirin bir mahalle olan Zeytinlik Mahallesi ve Meryem Ana Manastırı gezilebilir. İsterseniz bir gününüzü Giresun’un yaylalarında geçirebilirsiniz. En meşhurları, Kümbet, Bektaş ve Karagöl Yaylaları. Sonra da ver elini Trabzon…

Giresun

Trabzon

Karadeniz’in en meşhur kentlerinden Trabzon’da gezilecek çok yer var. Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, şehrin en iyi manzarasını seyredebileceğiniz Boztepe, Atatürk Evi, Ortahisar Camisi, Maçka İlçesi gibi yerler gezilebilir. İsterseniz Trabzon’da ya da Maçka’da konaklayıp gezilecek yerleri gezin ya da konaklamanızı Trabzon’un dünyaca ünlü turizm beldesi Uzungöl’de yapın. Gölün etrafında konaklama yapabileceğiniz çok sayıda pansiyon küçük otel var. Hem temiz hava hem de uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Lapazan, Haçkaobası Yaylası gibi yaylalar da gezilebilir.

Trabzon Uzungöl

Rize-Artvin

Doğu Karadeniz’e görülecek doğal güzelliklerin sayısı da artıyor. Fırtına Vadisi boyunca ilerlerken Cenevizlilerden kalma tek kemerli köprü Çinçiva Köprüsü’nü geçip Zilkale’ye varabilirsiniz. Palovit Şelalesi’nden sonra Ayder Yaylasına doğru yol alabilirsiniz. Konaklamayı da Ayder Yaylası’nda yapabilirsiniz. Ayder Yaylası otellerine göz atabilirsiniz. Turun sonunda isterseniz komşu ülke Gürcistan’a da mini bir yolculuk yapabilirsiniz. Gürcistan Türk vatandaşlarından vize istemiyor, üstelik nüfus cüzdanınızla da geçiş yapabiliyorsunuz. Turun sonunda Gürcistan’ın en turistik şehri olan Batum’a da gidip dönüşünüzü Trabzon üzerinden uçakla yapabilirsiniz.

Artvin


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar