Bazı seyahat severler mayıs ayının denize girmek için çok erken olduğunu düşünürken bazı seyahat severler ise bu ayın sessiz ve sakin bir deniz tatili için en ideal zaman olduğunu keşfetmiş durumda. Sen de deniz tatili yapmayı çok seven biriysen fakat popüler tatil beldelerinin haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki yoğunluğu tatilinden aldığın keyfi azaltıyorsa denize girmek için mayıs ayına bir şans verebilirsin.

Hazırladığım içerikte mayıs ayında su sıcaklığının ideal olduğu en keyifli destinasyonlara yer verdim.

İçindekiler

1-Bodrum

muğla bodrum

Deniz tatiliyle ilgili bir liste yapılıyorsa Bodrum’un bu listede ilk sırada yer alması şaşırtıcı olmasa gerek. :) Ülkemizin en önemli tatil destinasyonlarından Bodrum, mayıs ayında denize girmek isteyen kişilerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği yerlerden.  İlkbahar mevsiminin bu güzel ayında deniz yeni yeni ısınmaya başladığı için ilçe geneli çok kalabalık olmuyor. Bu sayede de ilçeyi tercih edenlere sessiz ve sakin bir tatilin keyfini sürmek kalıyor.

Sen de mayıs ayında Bodrum’a bir şans vereceksen deniz suyunun en sıcak olduğu plajlar Bitez, Ortakent Yahşi ve Camel Beach.  

Bodrum’a kadar gitmişken denize girmenin yanı sıra ilçenin güzelliklerini de keşfetmeni öneririm. Yalıkavak Marina, Bodrum Kalesi, Bodrum Çarşısı, Bodrum Antik Tiyatrosu, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Halikarnas Mozolesi görmen gereken yerlerden yalnızca birkaçı.

Uçak Bileti

2-Kaş

kaş

Türkiye’nin dünya çapında ünlü plajlarını bünyesinde bulunduran Kaş, mayıs ayında yaz mevsiminin aksine son derece sakin oluyor ve bu ayda ilçede denize de giriliyor. Yani ünü sınırlarımızı aşan Kaputaş Plajı’nı ya da Patara Plajı’nı ilçe henüz kalabalıklaşmamışken keşfetmek için sana gereken tek şey mayıs ayında bir Kaş seyahati planlamaktan ibaret. Sonrasında bir Antalya uçak bileti alarak ülkemizin eşsiz sularının tadını çıkarabilirsin.

Kaş’ta mutlaka denize girmeni önerdiğim ve sıcaklığın ideal olduğu plajların başında değindiğim gibi Kaputaş ve Patara plajları geliyor. Hidayet Koyu, Küçük Çakıl Plajı ve Büyük Çakıl Plajı da deniziyle seni büyüleyecek yerlerden.

Tabii bir de Kaş’ın dalış dendiğinde ülkemizdeki öne çıkan rotalardan biri olduğunu da belirtmem gerek. Yani ilçeyi tercih edersen ve ilgin de varsa Kaş’ta dalış yaparak sualtı dünyasını keşfedebilirsin.

Kaş’a kadar gitmişken ilçeyi keşfetmeden dönmek olmaz diyenlerdensen Patara Antik Kenti’ni, Batıkşehir ve Kekova’yı, Likya Uygarlıkları Müzesi’ni, Kalkan’ı ve Antiphellos Antik Tiyatrosu’nu görmeden seyahatini bitirme. :)

3-Alanya

Alanya Sahil

Madem listemin 2.maddesinde Kaş’tan bahsettim, sıradaki önerim de konum olarak Kaş’a yakın bir destinasyon olan Alanya olsun. Tüm turistik yerler için bunu demek mümkün olmasa da Alanya için yaz mevsiminin mayıs itibarıyla başladığını söylemek mümkün. Havanın üşütmediği, deniz sıcaklığının ideal olduğu bir mayıs tatili için seçebileceğin Alanya’da konaklama birimi tercihini her şey dahil oteller arasından yapmanı öneririm. Bu sayede şehrin güneyinde yer alan bu ilçenin tüm olanaklarının keyfini doyasıya çıkarabilirsin.

Mayıs ayında gerçekleştireceğin tatilin için seçtiğin rota Alanya ise denize girmen gereken ilk plaj şüphesiz ki Kleopatra Plajı. Damlataş ve İncekum plajları ise yüzmekten keyif alacağın diğer yerler.

Denize girmek Alanya’daki tek aktivite değil. Buraya kadar gelmişken Alanya Kulesi, Kızıl Kule, Alanya Müzesi, Sapadere Kanyonu, Dim Çayı ve Dim Mağarası’nı görmelisin.

4-Çeşme

altınkum çeşme

İzmirlilerin Çeşme ile ilgili ortak bir kanısı var. O da ilçeyi keşfetmek ve ilçede denize girmek için en uygun zamanın ya mayıs ya da eylül ayı olduğu. Çünkü diğer aylarda ilçe o kadar kalabalık oluyor ki, denizde yüzecek alan bulmak ya da sokaklarda yürümek bile zor olabiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı ben de sana Çeşme’nin eşsiz denizinin tadını çıkarman için mayıs ayında bir plan yapmanı öneriyorum. Hemen bir İzmir uçak bileti alarak keyifli bir seyahate doğru yola çıkabilirsin. Dilersen araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek havaalanından araç kiralayabilir ve İzmir’i doyasıya keşfedebilirsin.

Mayıs ayında Çeşme’de denize girmeni şiddetle tavsiye ettiğim plajların başında Ilıca Plajı geliyor. İsmini denizi besleyen termal sulardan alan Ilıca Plajı bu sayede yılın her döneminde Çeşme’nin denizi en sıcak plajı olma ayrıcalığına sahip.  Yolun bu tarihlerde Çeşme’ye düşerse kesinlikle tercihin Ilıca Plajı olmalı.

Bol bol mavi suların keyfini sürme fırsatının yanı sıra Çeşme’de Alaçatı’nın konumlanmış olması da bu ilçeyi ilgi çekici kılıyor. Yazın Alaçatı çok kalabalık olsa da burası mayıs ayında tam gezilecek sakinlikte.

Çeşme’ye gitmişken görmeni önerdiğim yerler ise şöyle: Çeşme Çarşısı, Çeşme Müzesi, Çeşme Kalesi ve Marina. Damla sakızlı kurabiyelerden yemeyi ve farklı aromalardaki reçellerden satın almayı sakın unutma!

5-Datça

Datça Knidos

Ülkemizin en güzel şehirlerinden Muğla’da konumlanmış, popüler tatil rotalarından Marmaris’in hemen yanı başında yer alan ve deniz tatili dendiğinde akıllarda beliren Datça, mayıs ayında daha sakin ve daha keyifli olan rotalardan. Hem denize girmen hem de ilçenin keyifli yürüyüş rotalarında bol bol yürümen için mayıs ayındaki bir seyahat senin için en ideal seçeneklerden biri.

Mayıs ayında Datça’da nerede denize girilir diye merak ediyorsan Palamutbükü Plajı ve Hayıtbükü Koyu’nu tercih etmeni öneririm. İlçenin denize girilecek en önemli noktaları bu iki yerin dışında Balıkaşıran Koyu ve Aktur plajları.

Datça’ya kadar gitmişken Knidos Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve Can Yücel Evi mutlaka görmen gereken diğer önemli yerler.

Bonus öneriler

6-Kıbrıs

Plaja Genel Bir Bakış Kuzey Kıbrıs

Henüz Türkiye’nin her noktasında hava henüz tam anlamıyla ısınmamışken Kıbrıs tam anlamıyla yaz mevsimini yaşamaya başlıyor. Bu sayede de ülkede deniz sezonu nisan sonu itibarıyla başlıyor. Mayıs, Kıbrıs’ta denizin tam anlamıyla ısındığı aylardan biri. Yani deniz tatili için bu ayda bu rotayı tercih edecekseniz rotanızı dilediğiniz şehre çevirebilirsiniz.

Benim Kıbrıs’ta denize girilecek yerler önerilerim Glapsides Plajı, Alagadi Plajı, Denizkızı Plajı ve Karpaz Altunkum Plajı.

Kıbrıs’ta tatil yaptığını her hücrenle hissetmek istersen her yanı beş yıldızlı her şey dahil otel seçenekleriyle dolu Bafra ve Girne şehirlerinden birinde kalmayı tercih edebilirsin.

Bafra’da kalırsan Bafra Müzesi, Çetinkaya Köprüsü ve Bafra Tütün Müzesi görmeni önerdiğim yerler. Girne’de ise Girne Kalesi, İkon Müzesi ve Shipwreck Müzesi’ni gezebilirsin.

7-Budva

Budva Plajı

Karadağ’ da bulunan sahil şehri Budva değil yalnızca mayıs ayında yılın 6 ayında denize girilebilen bir rota olmasıyla öne çıkan bir yer. Mayıs ayı da şehrin en keyifli olduğu dönemlerden biri. Eğer bu ayda hem denize girmek hem de bir yurt dışı seyahati yapmak istersen Budva tercih edebileceğin en güzel yerlerden. Budva ile ilgili bir diğer iyi haber de Karadağ’a vizesiz şekilde gidebilecek olman. Tatilin için bu şehri seçersen unutulmaz bir yurt dışı tatili için vize işlemleri için efor sarf etmen gerekmeyecek.

Şehirde denize girmeni tavsiye ettiğim plajlar şöyle; Mogren Plajı, Sveti Nikola Adası, Jaz Plajı, Slovenska Plajı ve Kamenovo Plajı.

Budva’da gezilecek yer de çok. Budva Riviera, Budva Old Town, Sveti Nikola Adası ve Podmaine Manastırı görmeden dönmemen gereken yerler.


busraguzeller
Büşra Güzeller
166 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar