Pasaport almak isteyenler ya da süresini uzatmak isteyenler dikkat! Sömestr tatili ve umre ziyaretleri nedeniyle yurtdışına çıkmak isteyenlerin sayısında artış olunca pasaport teslim süreleri de uzadı. Önceleri bir haftada pasaportlarını adreslerine teslim alanlara, şimdi 20 gün süre veriliyor.

Yaz aylarında çipli pasaport sorunu yaşamıştık. Çipli pasaportlar için Fransız firmasıyla yapılan sözleşme güvenlik gerekçesiyle iptal edilmiş ve yerine Malezyalı IRIS firmasıyla anlaşılmıştı. Konuyla ilgili ayrıntıları Yeni pasaport çıkartacaklar dikkat başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İçindekiler

Yoğun talep var

Şimdilerde ise çipli pasaport alımında yaşanan gecikmeler yaşanıyor. Yeni yılla birlikte gerek sömestr tatiline gidenler gerekse de umre ziyaretleri nedeniyle pasaport talepleri arttı. Talep yoğunluğu nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Pasaport Daire Başkanlığı’nın günlük 8 bin olan basım adetinin 20 bine yükseldiği öğrenildi.

Uçak Bileti

Teslimler 20 gün ya da 1 aya çıkabiliyor

Bu talep artışı nedeniyle bir haftada adreslere gelen pasaportların teslimi bir ayı bulmaya başladı. Ancak durumunuz acil ise acil başvuru formuyla daha hızlı bir şekilde pasaport almanız mümkün. Acil seyahat durumu olanlar, pasaport başvuruları sırasında “acil başvuru formu” doldurmanın yanında uçak biletlerini de sunarak işlemlerini hızlandırabiliyor. Acil pasaport nasıl çıkartılır başlıklı yazımızdan konuyla ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Pasaportların sadece Ankara Gölbaşı’nda basılması ve tek merkezden verilmesi sıkıntıyı arttırırken, aksaklıkların çözümü için emniyet birimleri fazla mesai yapmaya başladı. Yeni yılda zamlanan pasaport ücretlerini öğrenmek için de Pasaporta yüzde 7,8 zam geldi yazısına bakabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN