İçindekiler

Yurtdışına gitmek isteyenler pasaportunu değiştirmeyi düşünenler yeni yılda pasaport harçlarına yüzde 7.8 oranında zam geldi.

Yeni yılda zamlanan hizmetlerden biri de pasaport. Pasaporta 1 Ocak 2013 itibariyle zam yapıldı. Buna göre 2013 yılı ile birlikte Pasaport defter bedeli 72 liraya, 6 aya kadar olan pasaport harcı 92,55 TL'ye yükseltildi. Diğer pasaport harç ücretleri için belirlenen rakamlar ise şöyle oldu:

İşte yeni rakamlar

► 1 yıl için olanlar 135,20 TL

► 2 yıl için olanlar 220,65 TL

► 3 yıl için olanlar 313,25 TL

► 3 yıldan fazla süreli olanlar 441,40 TL

 

Para nereye yatırılacak?

01.06.2010 tarihinden itibaren umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini nereye yatıracaklar? “Pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “e-Pasaport harç bedeli” adı altında, Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/mal müdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara yatırabilirler.

Pasaport çıkartıp yurtdışına seyahat etmeyi planlayanlar Enuygun.com uçak bileti sayfamızı tıklayarak bilet fiyatı karşılaştırabilir ya da satın alabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar