Küçükçekmece’de gezilecek yerler

ipekincir

İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan Küçükçekmece ilçesi, doğal güzellikleriyle ziyaret edilmesi gereken birçok yere ev sahipliği yapıyor. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra Çekme-i Küçük adını almış ve burada yollar, köprüler, camiler, medreseler hamamlar yapılmış ve yerleşim başlamış. İlçe Küçükçekmece Gölü çevresinin yerleşime açılması ile Küçükçekmece adını almış.

İster hafta içi ister hafta sonu İstanbul’da gezilecek yerler listenize alabileceğiniz Küçükçekmece rotasında neler olmalı derseniz, işte Küçükçekmece’de gezilecek yerler. Eğer İstanbul’dan farklı bir şehirden ilçeye geliyor ve uygun otel arıyorsanız, Küçükçekmece otelleri için linkten araştırma yapabilirsiniz.

1. Küçükçekmece Gölü

kucukcekmece-golu

Küçükçekmece Gölü, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de doğal güzellikleri arasında yer alan doğal bir oluşum. İstanbul'un kalabalık ve karmaşık şehir yaşamından kaçmak isteyenler için doğal bir sığınak alanı sunar. Göl ve çevresi, hem doğal güzellikler hem de tarihi zenginliklerle dolu. Marmara Denizi seviyesinde olan Küçükçekmece Gölü ile deniz arasında kum ve çakılların meydana getirdiği küçük bir hat bulunuyor. 10 km uzunluğunda, 6 km genişliğinde olan gölün en derin noktası 22 metre. Küçükçekmece Gölü çevresi sulak alanlarla çevrili ve bu nedenle önemli bir ekosistem barındırıyor. Kuşlar için göç rotası üzerinde bulunan göl, kuş gözlemcileri için önemli bir çekim merkezi. Birçok kuş türü, burada besleniyor ve yuva yapıyor.

Burada yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde Küçükçekmece Gölü’nün altında milattan sonra 557 yılında meydana gelen büyük depremle yıkıldığı düşünülen Bathenoa adlı kentin olduğu düşünülüyor. Göl, çevresindeki parklar ve yürüyüş yollarıyla ziyaretçiler için mükemmel bir dinlenme yeri sunuyor. Gölün etrafında yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir ve piknik yapabilirsiniz. Çok sayıda kuş türünün bulunduğu gölde dinlenirken doğal güzelliğini de seyredebilirsiniz. Koruma altına alınan sulak alanlardan biri olan Küçükçekmece Gölü , kuşların göç rotasında yer aldığı ve doğal güzelliklere sahip olduğu için çevresinin korunması önemli. Bu nedenle göl ve çevresinde çeşitli doğa koruma çalışmaları da yürütülüyor.

Konum Linki

2. Yarımburgaz Mağarası

yarimburgaz-magarasi

Arkeoloji ve tarih severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri Küçükçekmece’de bulunan Yarımburgaz Mağarası. Burası insanlığın ilk yaşam belirtilerine dair izlerin bulunduğu tarih öncesi çağdan buluntuların olduğu bir mağara. Buradaki arkeolojik buluntularda buraya yerleşen ilk insanların toplayıcılık ve avcılıkla hayatlarını sürdürdüklerini düşündürtüyor. Burası şu anda 1. derece Arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi. Yarımburgaz Mağarası, hatırlayanlarınız için Ali Baba ve Kırk Haramiler filminin mağara sahnelerinin de çekildiği mağaradır.

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Konum Linki

Yazar Notu: Mağaraya çıkarken kullanılan merdivenlerin ve içerideki yürüyüş yolunun yaşlılar ve yürümekte zorluk çekenler için pek uygun olmadığını not düşmek isteriz.

Konum Linki

3. Armoni Park Outlet Center

armoni-park-outlet-center

ArmoniPark Outlet Center, Küçükçekmece ilçesinin Sefaköy mevkiinde bulunuyor. Hem yerli hem de yabancı markaların outlet mağazaları bulunan alışveriş merkezi, uygun fiyatlı markalı ürünler arayanların uğrak noktası. Burada bulunan 100’ü üstündeki mağaza, sinema salonu, çocuk oyun alanları, lezzetli tatlarıyla öne çıkan yeme-içme mekanları, terası ile misafirlerine kusursuz bir alışveriş deneyimi ve sosyalleşme imkanı sunuyor. Siz de hem alışveriş yapmak gem de sosyalleşmek için Armoni Park Outlet Center’ı Küçükçekmece’de gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 10.00-22.00

Konum Linki

4. Halkalı Çamlık Piknik Alanı

halkali-camlik-piknik-alani

Küçükçekmece ilçesine bağlı Halkalı mevkiinde konumlanan Halkalı Çamlık Piknik Alanı, İstanbul’un sevilen, doğa ile iç içe olan piknik alanlarından biri. Çam ağaçları içinde huzur dolu bir yer olan Halkalı Çamlık piknik alanında bulunan yürüyüş alanlarında yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, oyun alanlarında çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilir, piknik alanlarında gün boyu süren bir piknik yapabilirsiniz. Pikniğin keyfi mangalsız çıkmaz diyenlerdenseniz burada mangal ve barbekü de yapabildiğini söylemeden geçmeyelim.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Her gün 12.00-18.00

Konum Linki

5. Sefaköy Kültür Merkezi

sefakoy-kultur-merkezi

Sefaköy Kültür Merkezi, bir kültür kompleksi şeklinde olup bünyesinde 507 kişilik büyük bir sahnesi olan salonu, 17 adet atölye ve sergi alanı barındırıyor. Burada gençlerin ilgi alanlarına yönelik eğitim alabileceği sertifikalı kurslar veriliyor. Sefaköy Kültür Merkezi’nde sahnelenen tiyatro oyunlarını izleyebilir, ayrıca düzenlenen aktivite ve atölyeleri takip ederek ister kendinizle başbaşa ister sevdiklerinize keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00-22.00

Konum Linki

6. Bathonea Arkeolojik Kazı Alanı

bathonea-arkeolojik-kazi-alani

Birçok arkeolojik çalışmanın yapıldığı Küçükçekmece Havzası’nda, milattan sonra 557 yılında meydana gelen büyük depremle yıkıldığı düşünülen Bathenoa adlı kentin Küçükçekmece Gölü’nün altında olduğu sanılıyor. Antik dönemlerden itibaren bu bölgede yerleşimler bulunmuş ve gölün çevresi tarihi kalıntılarla dolu. Göl, Bizans İmparatorluğu dönemindeki önemli su yollarından biri olarak kullanılmıştı. Yapılan arkeolojik araştırmalarda bu kentin özelliklerini taşıyan bazı kalıntılar bulunmuş.

Bathonea Antik Liman Yerleşimi, İstanbul’a ilk yerleşimin yapıldığı yer olarak görülüyor. Bathonea Arkeoloji alanı bu nedenle İstanbul’un tarihine ışık tutuyor.

Kazılar sırasında Helenistik ve Roma dönemlerine tarihlenen "Büyük" ve "Küçük" olarak adlandırılan iki antik liman ve göl içinde kalmış bir antik deniz fenerinin izleri tespit edilmiş. Bu keşifle Patara'dan sonra Türkiye'de ikinci antik deniz feneri tespiti gerçekleşmiş oldu. Bu keşifler sonucu İstanbul'un tarihi ve arkeolojik mirasının ortaya çıkarılması ve korunmasında önemli bir rol üstlenen Bathonea Antik Kenti Dünyanın En Önemli Arkeolojik Keşiflerinin İlk On Listesi’ne alındı.

Kazı çalışmaları devam eden bölgede çalışmalar tamamlandıktan sonra İstanbul Küçükçekmece Gölü ve çevresinin dünyanın her yerinden ziyaretçilerin ilgisini çekecek olan antik bir kente ev sahipliği yapması bekleniyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Kazı çalışmaları devam ettiği için ziyarete kapalı.

7. İBB Küçükçekmece Sosyal Tesisleri

ibb-kucukcekmece-sosyal-tesisleri

Küçükçekmece Gölü kıyısında, Küçükçekmece sahil şeridinde bulunan İBB Küçükçekmece Sosyal Tesisleri, doğanın içinde göl manzarasında, kuş cıvıltıları arasında size ve sevdiklerinize huzurlu bir atmosfer sunuyor. Bol oksijenli bir yürüyüşten sonra burada kahvaltı yaparak güne enerjik başlayabilir, günün diğer saatlerinde lezzetli yemeklerinden tadabilir veya göl manzarasına karşı kahvenizi yudumlayarak dinlenebilirsiniz. Hem ekonomik hem lezzetli yemekler sunan menüsüyle ailecek keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.30-23.00

Konum Linki

Yazar Notu: Hafta içi de hafta sonu da kalabalık olabiliyor. Ön rezervasyon almıyor ama tesise gidip adınızı yazdırıp size sıra gelmesini bekleyebilir veya erken saatte giderek yerinizi alabilirsiniz.

8. Küçükçekmece Sahil

kucukcekmece-sahil

Spor turizmi açısından bir cazibe merkezi haline gelen Küçükçekmece Gölü kıyısında bulunan Küçükçekmece Sahil yolu keyifli yürüyüşler, dinlenme, spor ve kültür etkinlikleri için düzenlenmiş alanlarıyla hem yerel hem de Küçükçekmece dışından gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Küçükçekmece Sahil’e ister kendi başınıza ister sevdiklerinize keyifli saatler geçirmek için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

9. Galatasaray Kürek Tesisleri

Küçükçekmece Gölü kıyısında bulunan, 1999 yılından beridir kürekçilik sporunu sevenlerin buluşma noktası olan Galatasaray Kürek Tesisleri, gelişmiş teknoloji ile donatılmış tesisinde 200 kürekçiye ev sahipliği yapıyor. Siz de kürekçilik sporuna ilgiliyseniz burada kürekçilik sporuyla ilgili eğitim alabilir ve kürek sporunu hobi seviyesinde öğrenebilirsiniz. Her yaş grubuna uygun olan tesiste manzara da harika.

Açık olduğu saatler

 • 24 saat açık

Konum Linki

10. Küçükçekmece Cennet Meydanı

kucukcekmece-cennet-meydani

Küçükçekmece Cennet Meydanı, son dönemde geçirdiği çevre düzenlemeleri ile güzel bir atmosfer sunuyor. Meydanda bulunan yürüyüş yolu, çocuk oyun alanları, büyük bir otopark ve içindeki Atilla İlhan Kütüphanesi ile adeta bir yaşam alanına dönüştü.

Konum Linki

11. Küçükçekmece Belediyesi Soğuksu Sosyal Tesisleri

kucukcekmece-belediyesi-soguksu-sosyal-tesisleri

Küçükçekmece Göl manzaralı açık havada oturma alanı bulunan Küçükçekmece Belediyesi Soğuksu Sosyal Tesisleri hem deniz ürünleri, hem de yöresel yemeklerin servis edildiği ferah bir tesis. Yeşil bir alan içinde bulunan bu tesise bol oksijenli güzel bir yürüyüşten sonra gelerek göl manzarasına karşı lezzetli yemekleri tadabilir veya keyifli bir kahve molası verebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 09.00-22.00

Konum Linki

12. Kibrithane

kibrithane

Osmanlı döneminde 19.yüzyılda kurulan son fabrikalardan olan Kibrithane, 2014 yılında ödüllü restorasyonu ile günümüzde çekim platosu olarak kullanılıyor. Burası birçok dizi, film, klip, moda, festival, konser, TV programları, gelin & damat, düğün, nişan, kına çekimlerine ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

13. Hünerli Eller Çarşısı

hunerli-eller-carsisi

Hünerli Eller Çarşısı, kadınlara sosyal ve ekonomik açıdan destek olmak amacıyla kurulmuş bir belediye girişimi. Kadınların üretmiş olduğu el emeği ürünlerini tanıtmalarına ve satış yaparak ekonomik gelir sağlamalarına katkıda bulunuyor. Siz de bu çarşıyı ziyaret ederek kadınların ellerinden çıkan birbirinden değerli el emeği ürünlere göz atıp kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Yaz dönemi 10.00-22.30

 • Kış dönemi 10.00-19.00

Konum Linki

14. Arena Park AVM

arena-park-avm

Arena Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Küçükçekmece’de bulunan renkli bir alışveriş merkezi. Burada bulunan 110 mağazada Türk ve dünya markalarından alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca sinema, çocuk oyun alanları, her damak zevkine hitap eden yeme-içme alanlarında sevdiklerinizle doyasıya vakit geçirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 10.00-22.00

Konum Linki

15. İBB Menekşe Deresi Parkı

atakent-violet-park

Sakin ve huzurlu bir park olan Menekşe Deresi Parkı’nda, temiz yeşil alanlar, çocuk oyun parkları, cami, yürüyüş ve bisiklet yolu buluyor. Ayrıca burada kadın emeğiyle üretilen ürünlerin sergilendiği Hünerli Eller Çarşısı’ndaki standları gezerek el emeği ürünlerden satın alıp buradaki kadınlara katkıda bulunabilirsiniz.

Konum Linki

16. Menekşe Sosyal Tesisleri

menekse-sosyal-tesisleri

Menekşe Deresi Parkı içinde bulunan Menekşe Sosyal Tesisleri, hem doğa içinde açık alanda vakit geçirmenize hem de sevdiklerinizde lezzet dolu masalarda buluşmanıza imkan sunuyor.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00-23.00

Konum Linki

17. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi

cennet-kultur-ve-sanat-merkezi

Her yaştan ziyaretçisini kültür ve sanatla buluşturan Cennet Kültür ve Sanat Merkezi oldukça büyük bir alanda kültür ve sanata ayrılmış çok amaçlı bir sanat merkezi. Burası modern bir tiyatro salonuna, sergi salonuna, tam donanımlı müzik atölyelerine, bale salonu ve yaşam boyu eğitim atölyelerine ev sahipliği yapıyor. Etkinlik takvimini takip ederek burada bulunan modern tiyatro salonunda oyunları izleyebilir, atölyelere katılabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Hafta içi ve cumartesi 09.00-17.00 (Pazar günleri kapalı.)

Konum Linki

18. Macera Sosyal Tesisleri

macera-sosyal-tesisleri

Çam ağaçları arasında, güvenli çocuk oyun alanlarının da olduğu Macera Sosyal Tesisleri’nin açık hava ve kapalı restoranında sevdiklerinize keyifli vakit geçirmek için hafta içi ve hafta sonu tercih edebilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00-23.00

Konum Linki

19. Kanarya Sahili

kanarya-sahili

Küçükçekmece Gölü kıyısında bulunan Kanarya Sahili’nde temiz havada yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, burada bulunan kafelerde çay, kahve keyfi yapabilirsiniz. Dilerseniz piknik alanlarında piknik keyfi de sizi bekliyor.

Konum Linki

20. Selçuklu Sosyal Tesisleri

selcuklu-sosyal-tesisleri

Cıvıl cıvıl kuş sesleri eşliğinde, doğanın içinde havuz başında keyifli bir kahvaltı yaparak güne başlamak için Selçuklu Sosyal Tesisleri’ni tercih edebilirsiniz. Burada doğanın içinde keyifli bir yürüyüş ve bol dinlenme saatleri sizleri bekliyor.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00-23.00

Konum Linki

21. Tepeüstü Meydan

tepeustu-meydan

Tepeüstü Meydan en çok güvercinlerin sahiplendiği bir yer olsa da çocukların da çok sevdiği, bisiklet sürmek, paten sürmek veya banklarında oturup havuzu izlerken dinlenebileceğiniz bir yer. Burada güvercinleri beslemek için buğday alıp yem atma aktivitesi de gerçekleştirebilirsiniz.

Konum Linki

22. Halkalı Sosyal Tesisleri

halkali-sosyal-tesisleri

Küçükçekmece Halkalı Merkez Mahallesi’nde konumlanan Halkalı Sosyal Tesisleri, hem havuz başı keyfi, hem geniş çocuk oyun alanları sunan yeşil parkı, yürüyüş yolları ve dinlenme alanlarıyla ziyaretçilerine tam olarak bir tesis imkanı sunuyor. Burada çocuklarınız açık hava oyun alanlarında enerjilerini atarken siz de tesisin keyfini çıkarabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00-23.00

Konum Linki

23. İBB Küçükçekmece Göl Parkı

ibb-kucukcekmece-gol-parki

Küçükçekmece Gölü’nün hemen kıyısında konumlanan Küçükçekmece Göl Parkı Mayıs 2023 tarihinde tamamlanan çevre düzenlemeleri ile doğaseverlerle buluşturuldu. Müthiş manzarası, temiz havası şehrin karmaşasından uzaklaşmanızı sağlıyor. Burada bir restoran, çocuk oyun alanları, basketbol sahaları, spor sahaları ve piknik yapılabilecek bol yeşil alan bulunuyor. Burada göl manzarası eşliğinde gün boyu keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

24. Soğuksu Macera Parkı

soguksu-macera-parki

Küçükçekmece Soğuksu Parkı içinde konumlanan Soğuksu Macera Parkı 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor. İçinde bulunan kaya tırmanışı, zipline, ip parkuru ve serbest düşüş oyun grupları adrenalin ve eğlence dolu saatler geçirmenize imkan tanıyor. Burada hem siz hem sevdikleriniz çok keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Yaz dönemi 11.00-19.00

 • Kış dönemi 09.00-17.00

Konum Linki

Yazar Notu: En az 140 cm, en fazla 120 kilo sınırında olanlar Macera Parkı’ndaki oyun gruplarını kullanabilir.

25. Selçuklu Macera Parkı Açık Spor Tesisleri

selcuklu-macera-parki-acik-spor-tesisleri

Küçükçekmece Halkalı Mahallesi’nde bulunan Selçuklu Macera Parkı Açık Spor Tesisleri, hafta içi ve hafta sonu eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin uğrak noktası. Burada bulunan zipline, kaya tırmanışı, ağaçlar arasında gerilmiş ip parkuru, serbest düşüş gibi oyun grupları en çok çocukların ilgisini çekse de yetişkinler tarafından da rağbet görüyor.

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Yaz dönemi 11.00-19.00

 • Kış dönemi 09.00-17.00

Konum Linki

Yazar Notu: En az 140 cm, en fazla 120 kilo sınırında olanlar Macera Parkı’ndaki oyun gruplarını kullanabilir.

26. Küçükçekmece Hobi Bahçesi

kucukcekmece-hobi-bahcesi

Küçükçekmece Belediyesi’nin doğa dostu çalışmalarından biri olan Hobi Bahçesi’nde parseller, her yıl yapılan kura ile sahiplerini buluyor. Dönem dönem sadece anaokulu, ilk ve orta öğrenim öğrencilerinin gezileri için açılan bahçeden toplanan meyveler İyilik Merkezi, Kadın Konukevi ve çocuk yetiştirme yurtlarına verilerek değerlendiriliyor. Hem ilçenin çehresine güzellik katan hem de ilçe sakinlerine toprakla uğraşıp kendi mahsullerine ekip biçme imkanı sunan bu yapı ilçe sakinlerince beğeni topluyor.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00-22.00

Konum Linki

27. Seyyid Abdüsselam Çelebi Türbesi

Seyyid Abdüsselam Çelebi, Yavuz Sultan Selim Han'a ve Kanuni Sultan Süleyman'a defterdarlık yapmış ve Küçükçekmece'nin kuruluşunda önemli rol oynamış önemli biri. Mimar Sinan’a, Küçükçekmece Gölü’ne bakan cami, medrese, imaret, iki adet çeşme ve türbeden oluşan kendi adına bir külliye yaptırmış. 1527 yılında öldüğü zaman buradaki zaviyesinin yanına gömülmüş ve türbesi yapılmış. O zaman yapılan cami tamamen yıkılmış. Külliye içerisinde bulunan imaret(aşevi) ve çeşme ise günümüze ulaşmış ancak onlar da türbesi gibi oldukça bakımsız haldeler.

Konum Linki

28. Garip Dede Türbesi

Alevi-Bektaşi inancına mensup olduğu düşünülen Garip Dede’nin mezarı 1995 yılında türbe haline getirilmiş. Türbenin olduğu kısma günümüzde bir de cemevi ve aşevi eklenmiş. Rivayete göre nur yüzlü garip, kimsesiz bir dede olan Garip Dede yaşadığı köyde bir lokma ekmek bir sıcak aş için kapı kapı dolaşırmış ama kimse Garip Dede’ye kapısını bile açmamış. En son çaldığı bir kapıda yaşlı bir kadın kapısını açar ve Garip Dede’yi içeri alıp önüne sıcak bir çorba koyar. Bu iyiliğin üzerine Garip Dede yaşlı kadına çocuklarını da alıp köyü terk etmesini söyler. Kadın Garip Dede’yi dinler ve köyden uzaklaşırken köyün çökmekte olduğunu ve üstünü suların kapladığını görür. Çöken bu köyün yerine oluşan gölün adı zamanla Küçükçekmece Gölü olmuş.

Bu olaydan sonra Garip Dede içindeki ilahi aşkla Anadolu'nun her tarafını dolaşmış, Pir Sultan Hacı Bektaşi Veli'nin felsefesinden etkilenerek onunla gönül ilişkisi kurmuş. Ömrü Rumeli'de İslam'ı yaymakla geçmiş.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00-20.00

Konum Linki

29. Menekşe Sahili

Menekşe Sahili’ni uzun yürüyüş yapmak, güzel bir gün batımına şahit olmak, belki denize girmek, tekneyle açılıp balık tutmak, piknik yapmak için tercih edebilirsiniz.

Konum Linki

30. Belediye Yanı Sosyal Tesisleri

Küçükçekmece Belediyesi yanında, Nurettin Şen parkının içinde bulunan Belediye Yanı Sosyal Tesisleri, hem doğa içinde keyifli vakit geçirmek için hem ekonomik ve lezzetli yemekler yemek için iyi bir adres.

Açık olduğu saatler

 • Her gün 08.00-23.00

Konum Linki

Küçükçekmece gezinizden sonra yolunuz Bakırköy’e düşerse, yakın bir konumda yer alan bu ilçeyi de keşfetmeden geçmeyin deriz. Bakırköy’de gezilecek yerler için yazımıza göz atabilirsiniz.

Otel


ipekincir
İpek İncir
288 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar