Nevşehir iline bağlı Kozaklı ilçesi, termal suları ve kaplıcaları ile öne çıkıyor.  Bugün, termal turizmin yükselen değeri Kozaklı ile ilgili merak edebileceğin tüm bilgileri bulabilmen için detaylı bir rehber hazırladım. Eğer ki bir gün kaplıca tatili yapmak istersen rotanı Kozaklı’ya çevirmeni tavsiye ederim.

Kozaklı nerededir?

Kozaklı harita

Kaplıcaları sayesinde her geçen gün daha çok kişi tarafından keşfedilen Kozaklı, Nevşehir ilinin en kuzeyinde bulunuyor. Şehir merkezine en uzak ilçe olmasıyla öne çıkan Kozaklı, Yozgat ve Kırşehir illerinin komşusu konumunda. 708 km² yüzölçümüne sahip ilçe geçmişte Avanos’a bağlı bir yerleşim birimiydi.

Uçak Bileti

Kozaklı’ya nasıl gidilir?

Nevşehir’in en kuzeyinde konumlanmış Kozaklı’ya ulaşım için uçak, otobüs ve özel araç ile ulaşım tercih ediliyor.

Bölgeye uçak ile gitmek istersen ilçeye 1 saat uzaklıktaki Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na Kapadokya uçak bileti alabilirsin. Havalimanından Kozaklı’ya taksiyle, uygun fiyatlı otobüslerle ya da araç kiralayarak ulaşabilirsin.

Çevresindeki gelişmiş otoyollar sayesinde Kozaklı’ya özel aracın ile gitmeyi tercih etmen de mümkün. Eğer İstanbul’da yaşıyorsan ve ilçeye özel aracınla gitmeyi tercih ediyorsan seni 700 km’lik keyifli bir yolculuk bekliyor. Yaklaşık 8 saatlik bir yolculuğun ardından ilçedeki şifalı sularla buluşabilirsin. İzmir’den Kozaklı’ya gitmek istiyorsan 11 saat sürecek 850 km’lik bir yolculuğa hazır olmalısın. Hareket noktan Ankara ise de seni 250 kilometrelik kısa bir yolculuk bekliyor.

Bu arada Kozaklı’ya gitmişken Kapadokya ve çevresini de keşfetmek istiyorsan özel aracınla gitmeni öneririm. Çünkü Kapadokya’da görülecek yerler birbirinden hayli uzak. Her yeri özgürce gezebilmek için özel aracınla gitmeli ya da özel aracın yoksa bölgeyi tanıtmak için yapılan turlardan birine katılmalısın.

Vaktin bolsa ve uzun uzun düşüncelere dalıp sessiz sakin bir yolculuk geçirmek istiyorsan Nevşehir otobüs bileti almayı da tercih edebilirsin. Nevşehir Merkez ile Kozaklı arası yaklaşık 75 kilometre. Bu mesafeyi gitmek için taksilerden ya da özel araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsin. Nevşehir’de taksi ücretleri İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere göre uygun fiyatlı olsa da ülkemizin diğer şehirlerindeki taksi ücretlerinden daha pahalı. Bunu eklememde fayda var.

Kozaklı’ya ne zaman gidilir?

Kozaklı 1

Kozaklı gezilecek yerleri ile ünlü bir ilçe olsa da asıl olarak termal suları ve kaplıcaları ile tercih ediliyor. Kaplıcaya gideceksen seyahat edeceğin tarihi şifa aradığın rahatsızlığa göre seçmeni öneririm. Örneğin romatizma ve şeker rahatsızlıklarından mustaripsen Kozaklı’ya yaz mevsiminde gitmelisin. Mide ya da bağırsak rahatsızlığın için termal sularda şifa arayacaksan ise ilkbahar ya da sonbahar mevsimlerinde rotanı Kozaklı’ya çevirebilirsin.

Kozaklı termal sularının özellikleri

  • Kozaklı’daki termal suların sıcaklıkları 27 - 93 °C arasında değişiyor. Sodyum, kalsiyum ve klor içeren sular A ve C grubu şifalı sular arasında.
  • Buradaki su anti depresif hastalıkların, romatizmanın, kas ve iskelet sistemlerindeki ağrıların, cilt hastalıklarının, vücuttaki kireçlenmelerin, böbrek ve idrar rahatsızlıklarının, mide hastalıklarının, gut hastalığının ve obezite sonucu oluşan durumların tedavisinde kullanılıyor.
  • Kaplıca suyu önemli sağlık sorunlarının yanı sıra tırnakların, saçların güçlenmesini ve cildin daha parlak görünmesini de sağlıyor. Sen de herhangi bir rahatsızlığın olmasa dahi yalnızca daha dinç hissetmek için Kozaklı’ya kaplıcalara gidebilirsin.

Kozaklı’da nerede kalınır?

Nevşehir’in gittikçe popülerleşen ilçesi Kozaklı, ülkemizin en turistik destinasyonlarından Kapadokya’ya 1,5 saat uzaklıkta. Yılın bazı dönemlerinde Kapadokya otelleri bir hayli kalabalık oluyor. Sen de böyle dönemlerde hem şifalı sularla rahatsızlıklarından arınmak için hem de ülkemizin en özel köşelerinden Kapadokya’ya yakın olmak için Kozaklı otelleri arasından birini tercih edebilirsin.Kozaklı’da 20’den fazla konaklama birimi yer alıyor ve otellerin çoğu ilçe merkezinde ya da merkeze 10 dakika uzaklıkta. Toplamda 8000’e yakın yatak kapasitesi bulunan ilçede dilersen apartlarda kalmayı da tercih edebilirsin. Apartların genelinde bulunan jakuzi sayesinde termal sudan dilediğince faydalanabilirsin.  

Kozaklı termal otelleri

Termal

Şifalı sularıyla ünlü bir ilçe olduğu için Kozaklı otelleri çoğunlukla termal otel konseptine sahip. Konaklama birimlerinin neredeyse tamamında termal havuz, Türk hamamı, sauna, jakuzi ve masaj gibi ayrıcalıklar mevcut. Rahatsızlıklarına şifa bulacağın, kendini daha sağlıklı hissedeceğin ya da termal sularla şehir hayatının üzerindeki yıpratıcı etkilerinden kurtulacağın bir tatil istersen Kozaklı otellerine bir şans verebilirsin. Bu ilçedeki otellerin birçoğu yarım pansiyon konseptinde hizmet veriyor. Sen de Kozaklı’ya gidersen kahvaltı ve akşam yemeklerini otelinde yiyebilir, öğlen yemeği içinse şehrin yöresel tatlarını deneyimleme fırsatı bulabilirsin.

Kısacası Kozaklı’da ülkemiz turizminin ana damarlarından Kapadokya’ya yakın olup orada yapmak istediğin her şeyi yapabilir, ülkemizin en güzel noktalarını gezebilir ve akşamları oteline dönerek huzurlu ve sakin bir tatil geçirebilirsin. Kozaklı seyahatin sona erdiğinde eve kesinlikle yenilenmiş, arınmış ve daha güçlü döneceksin!

Termal su

Kozaklı otellerinin fiyatları

Kozaklı’da her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. Özellikle bölgeyi termal otelleriyle ünlü Afyon, Yalova ve Denizli ile kıyaslarsam Kozaklı otellerinin uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim. Hatta bölgedeki oteller genellikle yarım pansiyon konseptinde hizmet verdiği için en lüks oteller bile oldukça uygun fiyatlı. Sen de elinde kısıtlı bir bütçe olsa dahi Kozaklı’da güzel bir tatil yapabilirsin.

Kozaklı’da yapılacak aktiviteler

Kozaklı hem termal sularıyla hem Kapadokya’ya yakınlığıyla hem de çevresindeki mutlaka görülmesi gereken yerlerle oldukça özel bir ilçe. Buraya gelirsen mutlaka yapman gereken birkaç şey var. Bu bölümde senin için onları sıralayacağım.

Kapadokya’da balon turuna katıl

Kapadokya

Dünyada bazı unutulmaz deneyimler vardır. Örneğin Eyfel Kulesi’ne çıkmak, yamaç paraşütü yapmak ya da Kuzey Işıkları’nı izlemek bu deneyimlerden yalnızca birkaçıdır. Kapadokya’da balona binmek de tıpkı saydığım diğer deneyimler gibi “Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler Listeleri”nde tiklenmeyi bekleyen maddelerden biri. Sen de Kozaklı’ya kadar gideceksen mutlaka ama mutlaka Kapadokya’da balona binmelisin. Özellikle günün ilk saatlerinde balona binmenin çok eğlenceli olduğunu eklememde fayda var. Günü yüzlerce balonun arasında ve enfes bir coğrafyada karşılayarak kendine ömür boyu unutamayacağın bir deneyim hediye edebilirsin.

Jeep safari turuna bir şans ver

Jeep Safari

Kozaklı’ya 1 saat uzaklıktaki Kapadokya’da yapılacak bir diğer aktivite de jeep safari turu yapmak. Sen de bu turlara katılarak kişisel aracınla ulaşamayacağın yerlere giderek Kapadokya’nın her bir detayını keşfedebilirsin. Gün batımını Kapadokya’daki eşsiz bir vadiden izleyebilir, düzenlenen turlar dahilinde ikram edilen şampanya ile yaşadığın deneyimi kutlayabilirsin. Bu tur esnasında manzaranın panoramik fotoğraflarını çekebilir, seyahatinden anları ölümsüz kılabilirsin.

Çömlek atölyesine katıl

Çömlekçilik

İlçeye 45 dakika uzaklıktaki Avanos’ta çömlek atölyelerine katılmalısın. Orada yapılan çömleklerin hikayelerini dinlemeli, elinin çömlek hamuruna değdiğini hissetmeli ve kendin için bir nesne yapmanın sende hissettireceği duyguları deneyimlemelisin. Bana sorarsan kesinlikle atölyede geçirdiğin anları videoya çekmeli ve o anki hislerini seyahatinden sonra da izlemelisin.

Kozaklı’nın gidilecek yerlere uzaklığı

Kozaklı- Göreme arası kaç kilometre?

Göreme Açıkhava Müzesi

En önemli geçim kaynağı turizm olan Göreme, Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biridir. Kozaklı’ya gelmişken termal sularda şifa bulmanın yanı sıra Göreme’yi de mutlaka görmeni öneririm. Burada keşfedilecek o kadar çok yer var ki. Bence tatilinin bir gününü Göreme’yi gezmeye ayırabilir ve Göreme Açık Hava Müzesi’ni, bölgedeki ünlü Güvercinlik, Zemi, Paşabağ, Aşk ve Güllüdere vadilerini görebilirsin. Tabii tüm bu enfes yerlerin yanı sıra tarihi kiliseler ve hanlar da Göreme’de keşfedilmeyi bekliyor. Yusuf Koç Kilisesi’ni, Aziz Hieron Şapeli’ni ve Ağızkarahan Hanı’nı da listene ekleyebilirsin.

Tüm bu yerleri keşfetmek istersen Kozaklı’dan Göreme’ye yaklaşık 1 saat sürecek 70 kilometrelik bir yolculuk seni bekliyor. 

Kozaklı- Kapadokya arası kaç kilometre?

Kapadokya Dağları

Kozaklı’ya uzaklığı en çok merak edilen yer şüphesiz ki Kapadokya. Çünkü hem balon turları hem de tamamen yağmur ve rüzgarın aşındırmasıyla oluşan Peri Bacaları, hemen herkesin görmek istediği yerlerden. Kozaklı’dan Kapadokya’ya gitmek istersen seni 129 kilometrelik bir yolculuk bekliyor.

Kozaklı Avanos arası kaç kilometre?

Avanos Evleri

Nevşehir’in en popüler noktalarından biri de şüphesiz ki Avanos. Çömlekçilikle ünlenen bu ilçe de Kozaklı’ya çok yakın ve sana harika deneyimler yaşatacak. Güray Müze’yi, Özkonak Yeraltı Şehri’ni ve Kızılırmak’ı buraya gelmişken görmelisin. Kozaklı’dan Avanos’a seni 61 kilometrelik bir yolculuk bekliyor.

Kozaklı’da ne yenir?

İçli Köfte

Kozaklı’da yöresel mutfağı deneyimleyebileceğin restoranlardan ziyade kaliteli ev yemekleri, ızgaralar ve gözleme gibi atıştırmalıklar yiyebileceğin mekanlar var. Buraya gelmişken buradaki restoranlarda enfes Hatay içli köftesini, eşsiz Ege yemeği kabak çiçeği dolmasını ya da lezzetli kebapları tadabilirsin. Yani Kozaklı’da farklı yörelerin mutfak kültürünü yansıtan tatlar bulman mümkün. Eğer şehrin mutfağını daha yakından deneyimlemek istersen rotanı şehir merkezine ya da Kapadokya’ya çevirmeni öneririm.

Kozaklı'da iken ğer ev yemeği yemeyi seviyorsan Hanımeli Restoran’ın yemeklerini, Antakya yemeklerini seviyorsan Hatay Mutfağı’nın yöresel lezzetlerini, tatlı yemek istersen de Derya Unlu Mamülleri’nin baklava ve tatlılarını tadabilirsin.

Nevşehir’in en ünlü yemekleri

Testi Kebabı

Kozaklı’dan çıkıp Nevşehir yemeklerini tatmak istersen öncelikle testi kebabı yemelisin. Etin sebzelerle uyumunu damaklara taşıyan bu enfes yemeğin sunumu da bir hayli özel. Etler 2 saat bir testinin içinde pişiyor ve testi masaya getirilip herkesin önünde kırılıyor. Tatman gereken bir diğer yemek ise menemene benzeyen ama menemenden farklı bir lezzet olan soğanlama. Pişen soğanlara domates ve biberin eklenmesiyle yapılan yemeğe en son yumurta kırılıyor ve servis ediliyor. Dolmalarıyla ünlü ülkemizin Nevşehir’e özgü dolması ise ayva dolması. Kozaklı’ya kadar gitmişken bu dolmayı mutlaka tatmalısın.

Nevşehir’de kuru kaymağı, sütlü çorbayı, köftürü, kayısı dolmasını ve sızgıtı da tadabilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
176 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar