Ankara merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Kızılcahamam ilçesi, yüzlerce yıldır insanlara şifa dağıtan kaplıcalarıyla ülkemizin en sevilen sağlık turizmi merkezlerinden biri. Her köşesi yemyeşil ormanlar, tabiat parkları ve şifalı su kaynaklarıyla çevrili olan Kızılcahamam, yıl boyu pek çok ulusal ve uluslararası organizasyona da ev sahipliği yapıyor. Ankara gibi büyük şehirlerin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta ruhunuzu dinlendirmek için en ideal adreslerden biri olan ilçede 47 derecelik şifalı suların tadını çıkarabileceğiniz her bütçeye uygun termal oteller ve sağlık merkezleri hizmet veriyor.

Volkanik patlamalarla oluşmuş etkileyici peribacaları, ilginç kaya oluşumları, bazalt sütunları ve taşlaşmış fosil ormanlarını keşfetme fırsatı bulabileceğiniz Kızılcahamam’da kara akbabalarıyla ünlü Soğuksu Milli Parkı, Karagöl Tabiat Parkı ve Aluçdağı Tabiat Parkı’nın el değmemiş doğa güzellikleri arasında da ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Türbeleri ve tarihi camileriyle inanç turlarının da vazgeçilmez adreslerinden biri olan ilçede sarp kayalara inşa edilmiş kaleleri de keşfe çıkabilirsiniz.

Kızılcahamam’da mutlaka görmeniz gereken 35 yeri belirlerken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir yazı hazırladık. Kaplıcaları, milyonlarca yıllık tabiat harikaları, masmavi göletleri ve doğa koruma alanlarıyla herkes için unutulmaz bir gezi deneyimi sunan Kızılcahamam’ı yazımızı okuyarak keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz. Dilerseniz Ankara uçak bileti alıp havaalanından araç kiralama hizmetinden yararlanarak Kızılcahamam'a geçebilirsiniz. 

Uçak Bileti

1- Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı

Kızılcahamam’a sadece 35 kilometre uzaklıkta yer alan ve kısa bir minibüs yolculuğu veya rehberi doğa gezileriyle kolayca ulaşabileceğiniz Karagöl Tabiat Parkı, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız ilk gitmeniz gereken yerler arasında. Çam ile kavak ormanlarıyla çevrili küçük ve derin bir krater gölü olan Karagöl’ün çevirisi, el değmemiş doğa güzelliklerinin korunması amacıyla 2011 yılında tabiat parkı ilan edildi. Özellikle yaz aylarında Ankara gibi büyük şehirlerden gelen binlerce kişiyi her gün misafir eden Karagöl Tabiat Parkı’nın tertemiz havasında büyüleyici göl manzaraları eşliğinde dinlendirici zamanlar geçirebilirsiniz.

Göl kenarında sıralanan mesire alanlarında piknik yapabileceğiz, yürüyüş yollarında spor yapabileceğiniz ve seyir alanlarından masmavi Karagöl’ün panoramik fotoğraflarını çekebileceğiniz tabiat parkında kır bahçeleri ve restoranlar gibi olanaklar da bulmanız mümkün. Kış aylarında benzersiz kar manzaralarına şahit olacağınız Karagöl’ün çevresi ise şifalı kaynak suları bakımından oldukça zengin. Ortasında bulunan akıntıdan dolayı yüzmenin oldukça tehlikeli olduğu Karagöl, zengin kuş ve vahşi yaşam çeşitliliğinden dolayı doğa fotoğrafçılarının da her mevsim uğradığı yerler arasında.

Konum Linki

2- Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam gezinizde ilk uğramanız gereken yer olan Soğuksu Milli Parkı, ilçe merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta büyüleyici doğa manzaraları sunuyor. Yaz ayları ve hafta sonları büyük şehirlerden uzaklaşıp doğanın içinde dinlenmek isteyen yüzlere insanı kendine çeken kara akbabalarıyla ünlü milli park; 200'e yakın farklı kuş türü, zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliği ile görülmeye değer bir tabiat cenneti.

Köknar, çam, meşe ağaçları arasında uzanan iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında veya dağ bisikleti ile keşfe çıkabileceğiniz Soğuksu Milli Parkı’nın yemyeşil mesire alanlarında çocuklarınızla piknik yaparak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Sadece Kızılcahamam’ın değil Ankara'nın da en sevilen rekreasyon alanlarından biri haline gelen milli park, ismini ise içerisinde gizlenen onlarca şifalı su kaynağından alıyor.

Açık hava etkinlik alanları, doğaya uyumlu tasarlanmış bungalov oteller, çocuk oyun alanları ve seyir alanları gibi pek çok olanak bulabileceğiniz Soğuksu Milli Parkı'nda yıl boyu düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerine katılarak da güzel zaman geçirebilirsiniz. Ankara’dan toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşım sağlanan milli park, Kızılcahamam'ın ünlü kaplıcalarında şifa bulduktan sonra doğaya kaçmak için ideal bir adres.

Konum Linki

Yazar Notu: Girişler ücretli ve mangal yapıp ateş yakmak yasak hale getirilmiş. Piknik için gideceksen evden hazırlıklı gelmeni öneririm.

3- Aluçdağı Tabiat Parkı

Aluçdağı Tabiat Parkı

Soğuksu Milli Parkı ile birlikte Ankara’nın oksijen depolarından bir değeri olan Aluçdağı Tabiat Parkı, Kızılcahamam'da doğada dinlenmek isteyenlerin sıkça uğradığı yerler arasında. İlçe merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta yer alan ve yıl boyu rehberli doğa yürüyüşleri, fotoğraf safarileri, dağ bisikleti turlarının düzenlendiği tabiat parkı; aynı zamanda paintball sahaları, at çiftlikleri, okçuluk alanları, spor sahaları, çocuk oyun parkları, kır bahçeleri ve restoranlarıyla rekreasyon olanakları bakımından oldukça gelişmiş durumda. Yemyeşil çam ve meşe ağaçları arasında tertemiz havada yürüyüşler yapabileceğiniz, yeşilden sarıya tabiatın her tonunu görebileceğiniz Aluçdağı Tabiat Parkı, donanımlı kamp alanlarıyla Ankara çevresinde kamp yapmak için de en çok tercih edilen yerler arasında.

Konum Linki

4- Şahinler Tabiat Parkı

Şahinler Tabiat Parkı

Her köşesi birbirinden güzel tabiat parkları ile çevrili olan Kızılcahamam'da 35 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla veya rehberli doğa gezileri ile keşfe çıkabileceğiniz başka bir doğa cenneti de Şahinler Tabiat Parkı. Kızılcahamam ve Ankara'nın en popüler kamp alanlarına da ev sahipliği yapan tabiat parkı, 40 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsıyor.

Karaçam, sarıçam, kayın ve meşe ağaçlarıyla çevrili masmavi göleti ile tablo güzelliğinde manzaralara şahit olabileceğiniz Şahinler Tabiat Parkı’nda günübirlik ziyaretçiler için piknik alanları, spor yapmak isteyenler için iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları ve seyir terasları gibi imkanlar bulmanız mümkün. Her mevsim doğada zaman geçirmek için ideal bir rekreasyon alanı olan Şahinler Tabiat Parkı, fotoğraf çekmekten ve vahşi yaşamı gözlemlemek için de ilk gitmeniz gereken yerlerden. Kızılcahamam otobüs bileti alarak bu parkı keşfedebilirsiniz. 

5- Kızılcahamam Çamlıdere Jeoparkı

Kızılcahamam Çamlıdere Jeoparkı

Kızılcahamam merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz ve milyonlarca yıl öncesine unutulmaz bir yolculuğa çıkabileceğiniz Kızılcahamam Çamlıdere Jeopark, her arkeoloji, tarih ve kültür tutkununun mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Açıldığı 2010 yılından beri her yıl binlerce kişiyi kendine çeken jeopark, Anadolu'nun milyonlarca yıllık jeolojik zenginliğini yansıtan bölümleriyle dikkat çekiyor.

Yaklaşık 2000 kilometrekarelik geniş bir alanı kapsayan turizme açılmış 23 jeosit alanında 9 ile 23 milyon yıl arasına yayılan fay kırıkları ve volkanik patlamalarla oluşmuş tüf kayalar, peribacaları, bazalt sütunları, taşlaşmış ağaçlar ve böcek fosilleri gibi büyüleyici bir zenginliğe sahip. Tüm dünyadan arkeoloji meraklılarının çok ilgisini çeken Çamlıdere Jeoparkı’nın en özel noktalarını rehberli turlarla keşfe çıkarak muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

6- Çamlıdere Yaylası Göleti

Kızılcahamam çevresindeki en güzel ve çok ziyaret edilen yemyeşil yaylalardan biri olan Çamlıdere Yaylası'nın masmavi göleti, sıcak yaz günlerinde serinlemek için tercih edebileceğiniz adreslerden. Dinlendirici doğa manzaraları eşliğinde yorgunluk atmak isteyen yüzlerce insanı kendine çeken ve bir diğer sevilen gezi alanı olan Aluçdağı Tabiat Parkı'nın hemen yanı başında uzanan göletin çevresinde trekking parkurları, piknik alanları ve donanımlı kamp alanları gibi olanaklar sağlanıyor. Sıcak yaz aylarında bile serin kalan havasıyla ünlü olan Çamlıdere Yaylası'nı da göletin temiz sularının tadını çıkardıktan sonra keşfe çıkarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

7- Kirazlı Yayla

Kirazlı Yayla

Ankara'nın en güzel yaylalarından biri olan Kirazlı Yayla, Kızılcahamam'a sadece 15 kilometre uzaklıkta yemyeşil Aluçdağı Tabiat Parkı'nın yanı başında uzanıyor. Sıcak yaz aylarının değişmez alanlarından biri olan Kirazlı Yayla, aynı zamanda bölgede düzenlenen doğa yürüyüşlerinin de sevilen adreslerinden biri konumunda. Tertemiz havası, şifalı kaynak suları ve bakir doğal güzellikleriyle dikkat çeken yaylada rengarenk çiçekler arasında çocuklarınızla piknik yaparak dinlenebilir, tertemiz havada yürüyüşlere çıkarak seyir alanlarından muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

8- Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı

Sıcak yaz aylarında Ankara ve Kızılcahamam'da kamp yapmak için sıkça ziyaret edilen yerlerden biri de masmavi baraj göletinin yanı başında uzanan Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı. 1963 ile 1967 yılları arasında inşa edilen baraj göleti, zengin balık çeşitliliğinden dolayı olta balıkçılığı yapmak için de bölgede gidebileceğiniz en özel noktalar arasında. Meşe ve çam ormanları arasında gizlenen mesire alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş parkurları, kır bahçeleri ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz seyir alanları gibi olanaklar da sağlanan bölgede donanımlı kamp alanlarında kamp yaparak da modern dünyadan uzakta dinlendirici birkaç gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Yakınlarda ya da alanın içinde piknik için gereken ihtiyaçlarını karşılayabileceğin bir tesis bulunmadığından her şeyini tedarik ederek gitmende fayda var.

9- Abacı Peribacaları

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinde görmeye alışık olduğumuz peribacalarının en güzel örneklerinden bazılarını Kızılcahamam çevresinde de yakından inceleme fırsatı bulacaksınız. M.Ö. 1700’lü yıllarda bölgede yaşanan volkanik patlamalar sonucu etrafa yayılan tüf kayaların doğal yollarla binlerce yılda şekillenmesiyle oluşan Abacı Peribacaları, Kızılcahamam'a sadece 21 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Beyaz görüntüsüyle Gelin Kayaları olarak da bilinen ve ülkemizin günümüze kadar en iyi korunmuş peribacalarının biri de olan Abacı Peribacaları, çevredeki birbirinden ilginç kaya oluşumlarıyla hem doğa tutkunları hem de fotoğrafçıların Kızılcahamam gezilerinde mutlaka uğradığı yerler arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Yürüme parkuru biraz uzun ve merdivenli alanlar mevcut o nedenle rahat ayakkabı ve kıyafetler seçmen çok önemli.

10- Eğrekkaya Barajı

Kızılcahamam merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan Eğrekkaya Barajı, çevresini saran bakir doğa güzellikleriyle çok sevilen doğa gezisi ve piknik alanlarından biri. 1985 ile 1992 yılları arasında Ankara'nın su ihtiyacını karşılaması için inşa edilen baraj gölünün muhteşem manzaralarını sunan mesire alanları, seyir terasları ve yürüyüş parkurları hem yaz aylarında hem de hafta sonları doğaya kaçmak isteyen insanları kendine çekiyor. Balık bolluğu bakımından zengin olan gölette huzurlu atmosferde olta balıkçılığı yapabilir; ilkbahar ve sonbahar aylarında ise yeşilin her tonuna şahit olabileceğiniz yürüyüşlere katılarak bölgenin güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Keşfiniz esnasında Kızılcahamam otelleri arasından bütçenize uygun bir tanesinde konaklayabilirsiniz. 

Konum Linki

11- Mahkemeağcin Köyü

Birbirinden ilginç binlerce yıllık mağaralarıyla Kızılcahamam’da doğa gezileri ve mağaracılık turlarının değişmez adreslerinden biri haline Mahkemeağcin Köyü, Kızılcahamam'a sadece 20 dakika uzaklıkta unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. Bölgeye gelen ilk Hristiyanların Roma dönemi baskılarından kaçmak amacıyla mağara kiliseleri, tapınakları, mabetleri ve yaşam alanlarına ev sahipliği yapan köy ziyaretçilerini büyülüyor.

Tüf volkanik kayalar içine oyulmuş mağaraların iç bölümlerini keşfe çıkabilir; dini motifler, etkileyici taş oymaları ve dini motiflerle süslü odalarda bambaşka bir döneme unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz. Mahkemeağcin Köyü’nün mağaraları ve ilginç yer altı şehirleri, tarih ve kültür meraklıları kadar arkeoloji tutkunlarının da mutlaka keşfetmesi gereken gizli tarihi hazinelerimiz arasında.

Konum Linki

12- Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam, yüzlerce yıldır insanlara şifa dağıtan kaplıcalarıyla ünlü ve ülkemizin en bilinen sağlık turizmi merkezlerinden biri konumunda. Pek çok termal otel ve sağlık tesisinin hizmet verdiği ilçede yıl boyunca şirket toplantıları ve siyasal partilerin etkinlikleri gibi birçok büyük organizasyona da ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı dönemlerinden beri çok popüler olan Kızılcahamam kaplıcalarının 47 dereceyi bulan ve mineral bakımından zengin olan şifalı sularının başta romatizmal rahatsızlıklar olmak üzere cilt, böbrek, nöroloji, dolaşım ve sindirim sistemi sorunlarına kadar onlarca rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Her bütçeye uygun termal oteller bulabileceğiniz, ortopedik mesajlarla yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Kızılcahamam kaplıcalarının tadını çıkardıktan sonra üç tarafı ormanlarla çevrili olan ve tertemiz havasıyla da çok ilgi gören ilçede yürüyüşlere çıkarak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

13- Macera Park Çamlıdere

Kızılcahamam gezilerinde çocuklu aileler ve macera tutkunlarının güzel zaman geçirmek için ilk uğradığı yerlerden biri olan Macera Park Çamlıdere, ilçeye sadece 30 kilometre uzaklıkta. Bölgenin oksijen depolarından Aluçdağı Milli Parkı içerisinde hizmet veren ve sadece Kızılcahamam'dan değil Ankara'dan da yıl boyu turlar ve okul gezilerinin düzenlendiği macera parkında her yaştan insan için farklı bölümler bulunuyor.

Yüksek ip parkurları, etkinlik üniteleri, tırmanma duvarları, okçuluk alanları, dağ bisikleti parkurları ve at çiftlikleriyle çok ilgi gören Macera Park Çamlıdere, her yaştan çocuk için de eğlenceli bir deneyim sunuyor. Kurum içi organizasyonlar, yaz okulları ve sporcu kamplarının yanı sıra üniversite, okul, dernek etkinliklerinin de düzenlendiği macera parkında arkadaşlarınızla paintball oynayarak da eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Yürüyüş parkurları, göl kenarında küçük bir otel ve restoran gibi imkanlar da bulabileceğiniz Macera Park Çamlıdere’ye her saat bulabileceğiniz minibüslerle 30 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

14- Beşkonak bazalt sütunları

Beşkonak bazalt sütunları

Dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz etkileyici manzaralara şahit olmak için Kızılcahamam'a yaklaşık 16 kilometre uzaklıktaki Beşkonak Bazalt Sütunları’na da mutlaka uğramanızı öneririz. Volkanik patlamalarla yeryüzüne çıkan lavların oluşturduğu, demir ve magnezyum bakımından zengin bazalt sütunlarının yaklaşık 2,5 milyon yıllık olduğu tahmin ediliyor. Lavların kristalleşmesi ile oluşan ve sarp kayalarla muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı sunan Beşkonak Bazalt Sütunları’na doğa gezileri sırasında da uğrayarak yakından görebilirsiniz.

15- Fosil Ormanı Jeosit

Kızılcahamam'a sadece 39 kilometre uzaklıkta, büyüleyici manzarasından dolayı doğa tutkunlarının mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Fosil Ormanı Jeosit yer alıyor. 3 hektarlık geniş bir alana yayılan ve dünyada çok az yerde görebileceğiniz taşlaşmış meşe ve ardıç ağaçlarından oluşan büyüleyici orman, günümüzde 1. derece sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda. Tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklılarının ilgisini çeken, yılın her mevsimi sunduğu farklı manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen fosil ormanını hem kendi başınıza hem de yıl boyunca düzenlenen rehberli gezilerle keşfe çıkabilir ve milyonlarca yıllık bu ilginç tabiat harikalarını yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

16- Alicin Manastırı

Türkiye'nin en ünlü tarihi hazinelerinden Sümela Manastırı'na oldukça benzeyen ama ondan çok daha eski olduğu tahmin edilen Alicin Manastırı'nı da Kızılcahamam gezinizde yakından görmenizi öneririz. İlçe merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta Kalemler bölgesinde yer alan ve onlarca metre yükseklikteki sarp bir kaya üzerine oyulan etkileyici manastır, çarpıcı bir manzaraya sahip.

Ulaşımın çok zor olmasından dolayı 600 metre aşağısındaki seyir alanından harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Alicin Manastırı, isimi ise 19. yüzyıl başlarında bölgenin ünlü eşkıyalarından birine ev sahipliği yapmasından alıyor. Roma döneminde baskılardan kaçan Hristiyan keşişler tarafından yapılan manastırın uzun yıllar boyunca ibadet ve yaşam alanı olarak kullanıldığı da tahmin ediliyor. Profesyonel kaya tırmanma ve dağcılık etkinlikleri için sıkça ziyaret edilen yüzlerce yıllık manastırın en güzel manzaralarını gün doğumu ve gün batımı saatlerinde izleyebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Manastır tepelik bir alanda konumlandığı için tepenin eteklerinden bakmanızı öneririm zira manastıra çıkan sağlam bir patika yok. Zemin bozuk olduğu için de rahat bir outdoor ayakkabı giymeniz faydalı olur.

17- Mahkemeağcin Yeraltı Şehri

Bölgeye gelen İlk Hristiyanların volkanik tüf kayaları oyarak tasarladığı etkileyici kiliseler ve mabetleri yakından görebileceğiniz en özel yerlerden biri de hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz Mahkemeağcin Yeraltı Şehri.

Kızılcahamam'da tarih, kültür ve arkeoloji gezilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Mahkemeağcin Köyü’nde bulunan büyüleyici antik yerleşim, yaklaşık 10 dönümlük bir alanda üzerinde saklanan mağaralar, gizli tüneller ve yumuşak kayalar içine oyulmuş mabetler ile sizi antik dünyaya benzersiz bir yolculuğa çıkaracak. Bölgede düzenlenen doğa yürüyüşlerinin de vazgeçilmez mola noktalarından biri haline gelen Mahkemeağcin Yeraltı Şehri’nde kendinizi Kapadokya’da geziyor gibi hissedeceksiniz.

Konum Linki

18- Kızılcahamam Şehitler Ağacı

İlçenin sık ziyaret edilen yerlerinden biri de Kızılcahamam büyük kaplıcanın hemen karşısındaki Şehit Fatih Duru Parkı içinde yer alan Şehitler Ağacı. 1980 yılından günümüze kadar yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybeden askerlerin künyelerinin asılı olduğu ağaçta yüzlerce asker künyesi arasında duygu dolu anlar yaşayabilirsiniz. Kızılcahamam merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Şehitler Ağacı’na uğramayı ve şehitlerimizi anmayı unutmayın.

Konum Linki

19- Ağsar Kalesi (Gavur Kalesi)

Kızılcahamam gezinizde görebileceğiniz en etkileyici tarihi yapılardan biri olan Ağsar Kalesi, halk arasında Gavur Kalesi olarak da biliniyor. İlçe merkezine yaklaşık olarak 1,5 saat uzaklıkta yer alan ve Frigya döneminden günümüze kalan az sayıdaki tarihi yapıdan biri olan etkileyici kale, bölgeye hakim yüksek bir tepe üzerinde görülmeye değer bir manzaraya sahip. Kale, ulaşımın oldukça zor olmasından dolayı kaya tırmanma etkinliklerinin de ana noktalarından biri haline gelmiş durumda. Kesme ve yığma taşlarla inşa edilen, ıssız bir ortamda tablo güzelliğinde bir manzara sunan Ağsar Kalesi’nin özellikle gün batımlarında kartpostal güzelliğinde fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Köy yolları biraz sorunlu ve topraktan olduğu için özellikle köyün mezarlığından sonraki yollar yağmurlu ve karlı günlerde araçlar için de yayalar için de tehlikeli olabilir.

20- Pazar Köyü

Pazar Köyü

Kızılcahamam'da günübirlik geziler yaparak modern dünyanın karmaşasından uzakta zaman geçirmek ve sessiz sokaklarda dolaşarak fotoğraflar çekmek için Pazar Köyü’ne de uğrayabilirsiniz. Roma döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılan Pazar Köyü; yüzlerce yıllık tarihi evleri, dar labirent sokakları ve huzurlu atmosferiyle ruhunuzu dinlendirmek için gidebileceğiniz en güzel adresler arasında.

Kızılcahamam merkezine sadece 20 dakika uzaklıkta yer alan Pazar Köyü; ormanlar içinde gizlenen mesire alanları, küçük dereleri ve tertemiz havasıyla doğa gezilerinin de vazgeçilmez mola noktalarından biri konumunda. Küçük restoranlarında Orta Anadolu Bölgesi mutfağının geleneksel yemeklerini tadabileceğiniz, asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kahvehanelerinde çayınızı yudumlayarak huzurlu atmosferinin tadını çıkarabileceğiniz Pazar Köyü’nde 1800’lü yıllarda inşa edilen ve günümüze kadar ulaşmayı başaran Halil Ağa Camii'ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Konum Linki

21- Başköy Kalesi

Hem kendi başınıza hem de rehberli tarih ve doğa gezileri ile ziyaret edebileceğini başka bir tarihi hazinemiz de Başköy Kalesi. Roma döneminde inşa edildiği düşünülen görkemli kale, volkanik yumuşak kayaların oyulması tasarlanmış. Çevresinde Nevşehir'de de çok görebileceğiniz etkileyici volkanik tüf kaya oluşumlarının çarpıcı manzaralarını size sunacak olan Başköy Kalesi, Osmanlının son dönemine kadar kullanılmaya devam edilmiş. Kış aylarında beyaza bürünen dağ etekleri arasında muhteşem manzaralar sunan Başkale Kalesi’nde gün doğumu ve gün batımlarında harika fotoğraflar çekme şansı bulabilir; yumuşak kayalar içine oyulmuş kale odaları, sığınaklar ve tüneller arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Konum Linki

22- Kızılcahamam Jeopark Müzesi

Benzersiz kaya oluşumları ve taşlaşmış ormanlarla süslü Kızılcahamam Çamlıdere Jeopark’ı gezerken zengin koleksiyonları ile dikkat çeken Jeopark Müzesi’ne de kesinlikle uğramalısınız. Sadece şifalı sularıyla değil büyüleyici doğal güzellikleriyle de ünlü olan Kızılcahamam'ın binlerce yıllık taşlaşmış ağaçları, böcek ve bitki fosillerinin en güzel örneklerini bir arada görme şansı bulabileceğiniz müzede rehberlerden milyonlarca yıl önce yaşanan volkanik patlamalarla ilgili çarpıcı bilgiler de alabilirsiniz. Pek çok farklı bölümü bulunan müze, tarih ve arkeoloji meraklılarının yanı sıra çocuklu ailelerin de çok ilgisini çekiyor.

Konum Linki

23- Yıldırım Evci Göleti

Karagöl Tabiat Parkı'nın yanı başında uzanan Yıldırım Evci Göleti, Kızılcahamam merkezinden sadece 40 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz bölgenin sevilen rekreasyon alanları arasında. Ankara’nın Çubuk ilçesinin sevilen yaylalarından Yıldırım Evci Yaylası'nı keşfetme fırsatı da bulabileceğiniz gezinizde masmavi gölet ve sarı yayla çiçekleri arasında sıcak yaz aylarında serin havada dinlendirici zaman geçirebilirsiniz. Deniz seviyesinden yaklaşık 1680 metre yükseklikte uzanan Yıldırım Evci Göleti’nin çevresinde kamp ve piknik yapabilir; çam ve kavak ormanları arasında yürüyüşlere çıkabilir veya seyir alanlarından rengarenk çiçeklerle süslü göletin panoramik manzaralarını izleyebilirsiniz.

Konum Linki

24- Kızılcahamam Seyir Terası

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Kızılcahamam gezinizde ilk uğramanız gereken yerlerden biri de Soğuksu Milli Parkı'nın yemyeşil doğal güzelliklerini kuş bakışı izleyebileceğiniz Kızılcahamam Seyir Terası. Parkın en yüksek tepelerinden biri üzerine inşa edilmiş olan ve milli parkın hemen kuzey bölümünde uzanan seyir alanı, özellikle ünlü kara akbabaların uçuşlarını izlemek için ideal bir nokta. Doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin değişmez mola noktalarından biri haline gelen Kızılcahamam Seyir Terası’nda özellikle gün doğumu ve gün batımlarında inanılmaz tabiat manzaralarına şahit olacaksınız.

Konum Linki

Yazar Notu: Alana araç girmesine izin verilmiyor. Bir yere kadar araçla gelip ardından bisiklet ya da yürümeyi tercih edebilirsin. Terasın civarında tesis bulunmadığı için yeme ve içme konusunda tedarikli gelmeni öneririm.

25- Eğitimci Nuray Yeşil Müzesi

Kızılcahamam Şehitler Ağacı’nın hemen yanı başında hizmet veren bir etnografya müzesi olan Eğitimci Nuray Yeşil Müzesi, binlerce yıllık zengin kültürel yapıyı anlamak için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Sanat, bilim, tarih ve kültür gibi farklı bölümlere ayrılan müzede Kızılcahamam’ın yüzlerce yıllık geleneksel yaşam tarzlarını yansıtan balmumu heykeller, el yapımı sanat eserleri, kaybolan zanaatlar ve yöresel mutfaklar gibi pek çok bölümü gezerek bilgilendirici bir gün yaşayabilirsiniz. Tarih öncesi dönemlerden günümüze uzanan etnografik eserleri ile tarih ve kültür meraklılarının büyüleyen Eğitimci Nuray Yeşil Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

26- Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Müzesi

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Müzesi

Kızılcahamam gezilerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan Soğuksu Milli Parkı'nı keşfederken mutlaka uğramanızı önerdiğimiz yerlerden biri de parkın sınırları içerisinde hizmet veren etkileyici Soğuksu Milli Parkı Müzesi. Zengin vahşi yaşam çeşitliliği ile dikkat çeken milli parkta yaşayan ve doğal yollarla hayatını kaybeden hayvanların doldurulması oluşturulan benzersiz koleksiyonlarıyla dikkat çeken müzede akbaba, geyik, sansar ve yaban domuzu gibi pek çok farklı vahşi hayvanın yanı sıra zengin bitki çeşitliliğinden örnekleri de yakından görme şansınız bulacaksınız.

Konum Linki

27- Özçayı Barajı

İlçeye 16 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan Özçayı Barajı, yeşilin her tonunu görebileceğiniz sevilen gezi alanları arasında. Bölgede düzenlenen doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezileri gibi etkinliklerin ana mola noktalarından biri olan baraj, özellikle sonbaharda sarı ve beyaz tonlar sunan ağaçlarıyla tablo güzelliğinde manzaralar sunmasıyla ünlü. İlkbahar aylarında suların altında kalan ağaçların çarpıcı manzaralarına şahit olabileceğiniz Özçayı Barajı’nda olta balıkçılığı yaparak dinlenebilir veya zengin kuş çeşitliliğinin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

28- Pazar Deresi

Osmanlı döneminden kalan etkileyici tarihi evleri ve camileri ile popüler bir günübirlik gezi rotası olan Pazar Köyü'nün hemen yanı başında akan Pazar Derisi, büyük şehirlerin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta dinlendirici bir gün geçirmek için tercih ediliyor. Çam ve kavak ağaçlarının süslediği dere, zengin balık bolluğunun yanı sıra sıcak günlerce bile soğuk kalan sularıyla yaz günlerinin değişmez dinlenme alanlarından bir. Huzurlu atmosferde olta balıkçılığı yapabileceğiniz Pazar Deresi’nin çevresindeki mesire alanlarında da çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebilir, daha sonra da Pazar Köyü’nün tarihi hazinelerini keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

29- Kızılcahamam Kent Ormanı

Kızılcahamam Kent Ormanı

Büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde temiz havada yılın bütün yorgunluğunu atmak için ilçeye en yakın rekreasyon alanlarından biri olan Kızılcahamam Kent Ormanı'na da gidebilirsiniz. Ortasındaki masmavi göletin kenarında uzanan yürüyüş yolları, mesire alanları, seyir terasları ve kuş gözlem noktalarıyla çok ilgi gören kent ormanı, doğa gezilerinin popüler adreslerinden biri haline gelmiş durumda. Kızılcahamam merkezine sadece 15 dakika uzaklıkta yer alan kent ormanında Kızılcahamam kaplıcalarının şifalı suların tadını çıkardıktan sonra tertemiz havada ve yemyeşil doğa manzaraları eşliğinde keyifli yürüyüşler yapabilir veya çocuklarınızla piknik yaparak dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

30- Kuzcapınar Fosil Ağaç Jeositi

Soğuksu Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Kuzcapınar Fosil Ağaç Jeositi, Kızılcahamam'ın çok ziyaret edilen tabiat harikalarından biri. Yaklaşık 1000 metrekareyi bulan geniş bir alanda fosil haline gelmiş ağaç gövdelerini yakından görme şansı bulabileceğiniz gezinizde taşlaşmış çam ve meşe ormanlarının inanılmaz manzaralarına şahit olacaksınız. Yaklaşık 3,5 metre büyüklükte ve 2.80 metre çapında olan ağaç fosillerinin yanı sıra binlerce yılda doğal yollarla oluşmuş volkanik kayaları da inceleyebileceğiniz alanda hem kendi başınıza hem de rehberlerle birlikte keşiflere çıkabilirsiniz.

Konum Linki

31- Hocalı Müzesi

Hocalı Anıtpark Müzesi olarak da bilinen ve Kızılcahamam Belediyesi ile Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği işbirliğiyle tasarlanan Hocalı Müzesi, gezinizde ziyaret edebileceğiniz önemli müzelerden biri. Etkileyici dış mimarisi ve girişindeki hüzünlü anıtıyla dikkat çeken müze, Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından yapılan katliamı anlatan kitaplar, dergiler, resimler, belgeler ve fotoğraflar ile çarpıcı bir koleksiyona sahip. Katliamı anlatan heykel ve resim gibi sanat eserlerini de inceleme fırsatı bulabileceğiniz Hocalı Müzesi, Kızılcahamam merkezinde Ahmet Öztekin Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

32- Şeyh Yunus Bin Ahmet Kuzvirani Türbesi

Kızılcahamam'da inanç ve kültür turlarıyla her yıl yüzlerce kişi tarafından sıkça ziyaret edilen türbelerden biri de Şeyh Ali Semerkandi’nin öğrencisi olan ve ilçede 780 ile 860 yılları arasında yaşayan Şeyh Yunus Bin Ahmet Kuzvirani’nin türbesi. Dini bayramlar ve kutsal günlerde de dua etmek isteyen insanların ziyaret ettiği türbe, Kızılcahamam merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabileceğiniz türbeyi ziyaret ettikten sonra Berçin Çayı’nın mesire alanlarına da uğrayarak dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

33- Kırmızı Ebe Türbesi

Etkileyici efsanesiyle dikkat çeken Kırmızı Ebe Türbesi, Kızılcahamam'a 17 kilometre uzaklıktaki Taşlıca Köyü sınırlarında yer alıyor ve inanç turlarıyla çok ziyaret ediliyor. Bölgenin sevilen evliyalarından ve Anadolu kelimesinin doğuşuna vesile olan kişilerden biri olan Kırmızı Ebe adına inşa edilen türbenin Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat döneminden günümüze kaldığı tahmin ediliyor. Kutsal günler ve dini bayramlarda yüzlerce kişiyi kendine türbenin hemen yanında Kırmızı Ebe’nin oğlu Oruç Gazi’nin türbesini de ziyaret etme şansı bulabilirsiniz.

Konum Linki

34- Berçin Çayı

Kızılcahamam’ın yanı başında akarak büyüleyici manzaralar sunan Berçin Çayı, doğa gezilerine çıkmak ve piknik yapmak için çok ziyaret edilen yerler arasında. Her mevsim sunduğu farklı doğal güzelliklerle harika fotoğraflar çekme fırsatı bulabileceğiniz Berçin Çayı, kış aylarında beyaza bürünen yemyeşil ormanları ve masmavi suları ile ruhunuzu dinlendirmek için en güzel adreslerden biri. Huzurlu ve sessiz bir atmosferde olta balıkçılığı yaparak yorgunluk da atabileceğiniz Berçin Çayı’nın çevresinde kır bahçeleri, mesire alanları ve yürüyüş parkurları gibi olanaklar da bulmanız mümkün.

Konum Linki

35- Kara Akbaba Gözlem Evi

Kızılcahamam çevresindeki yemyeşil büyüleyici ormanların panoramik manzaralarını izlemek için ilçeyi gezen yerli ve yabancı turistlerin sıkça uğradığı yerlerden biri olan Kara Akbaba Gözlem Evi’ne de kesinlikle uğramanızı öneririz. Kara akrabaları ile ünlü Soğuksu Milli Parkı içerisinde yer alan seyir alanı doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin de değişmez adreslerinden biri konumunda. Bulunduğu yüksek tepeden gökyüzünde süzülen kara akbabaların yanı sıra onlarca kuş türünü de yakından görme fırsatı bulabileceğini; tertemiz havasında yılın yorgunluğunu atarak yenilenebileceğiniz Kara Akbaba Gözlem Evi, yıl boyu trekking ve kampçılık gibi aktiviteleriyle de oldukça hareketli.

Konum Linki

Dilerseniz Kızılcahamam'a kadar gitmişken Ankara'yı da Ankara'da gezilecek yerler içeriğimizle keşfedebilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
184 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN