13 Nisan 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı sonrasında alınan kararlara göre, Ramazan ayının ilk 2 haftası için kısmi kapanma önlemleri alındı. Yapılan açıklamada sokağa çıkma saatlerinde ve şehirler arası seyahatlerle ilgili değişiklikler yapıldı. Kısıtlamalar 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19:00 itibarıyla geçerli olacak.

Sokağa çıkma yasağı akşam 19:00’da başlayacak

13 Nisan 2021'de alınan karara göre, daha önce 21:00-05:00 arasında uygulanan hafta içi sokağa çıkma yasakları 19:00'dan başlayacak ve 05:00'e kadar devam edecek. Hafta sonu geçerli olan sokağa çıkma yasağı ise devam ediyor. Cuma günü 19:00'dan itibaren başlayan yasak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayarak Pazartesi günü 05:00'te sona erecek. 

Bileti olanlar seyahatlerini gerçekleştirebilir

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),
  • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
  • ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
  • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarını kullanarak veya İçişleri Bakanlığı'nın E-başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlık'a başvurarak Seyahat İzin Belgesi alarak özel araçlarıyla seyahat edebilirler.

trde tek banner2

Uçak Bileti

Okullar uzaktan eğitime geçecek

Sınav hazırlığında olan 8. ve 12. Sınıf öğrencileri ve okul öncesi eğitim kurumları dışında tüm kademedeki öğrenciler uzaktan eğitimle öğrenim hayatlarına devam edecekler.

65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar toplu taşıma kullanamayacak

65 yaş üzeri ve 18 yaş altı vatandaşlar için Covid-19 önlemleri kapsamında daha önce geçerli olan kurallar yeniden getirildi. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, hafta içi saat 10:00-14:00 saatleri arasında; 18 yaş altı vatandaşlar, hafta içi 14:00-18:00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. Bu saat aralık dışında sokağa çıkmaları yasak. Ayrıca hafta içi ya da hafta sonu fark etmeden 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 18 yaş altı genç ve çocukların metro, metrobüs, otobüs, minibüs gibi şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmaları yasaklandı.

Yüz yüze eğitimi devam eden sınıflarda okuyan öğrenciler ile destekleme ve yetiştirme kurslarında eğitim gören 18 yaş altı genç vatandaşlar, durumlarını belgeledikleri sürece toplu ulaşım araçlarını kullanabilirler.

Oteller kendi müşterilerine hizmet verebilecek

Turistik tesisler dahil otel, motel, apart otel, pansiyon gibi tüm konaklama tesisleri, sadece konaklamalı olan kendi müşterileriyle sınırlı olarak hizmet vermeye devam edecekler. Aynı masada sadece 2 kişiye servis yapılabilecek. Dışarıdan gelen müşteriler, otel tesislerinden faydalanamayacak. Otellerde konaklamak için HES kodu ibraz etme uygulaması devam ediyor. 

Lokanta ve benzeri işletmeler sipariş alabilecek

16 Mayıs 2021 pazar günü saat 00:00'a kadar restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler işletmelerinin iç veya dış alanlarında masada müşteri kabul etmeyecekler. Bu süre boyunca yeme-içme yerleri hafta içi 07:00-19:00 saatleri arasında paket servis ve gel al şeklinde hizmet verebilir. Bu işletmeler Ramazan ayı boyunca saat 19:00'dan sahur vaktine kadar, Cumartesi ve Pazar günleri sabah 10:00'dan sahur saatine kadar sadece paket servis şeklinde hizmet verebilir. Online yemek sipariş firmaları ise hafta içi ve hafta sonlarında saat 10:00'dan sahur saatine kadar adrese paket servis şeklinde hizmetlerini sürdürebilir. 

Spor salonu, yüzme havuzları, güzellik merkezleri kapandı

17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar aşağıda belirtilen işletmelerin faaliyetlerine ara verildi.

  • Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tema parkları,
  • Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,
  • İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerler

Kamuda esnek mesai uygulamasına geçilecek

Kamu çalışanlarının mesaisi saat 16.00’da bitecek şekilde ve dönüşümlü olarak düzenlenecek. Esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler 17 Mayıs 2021'den sonra yapılacak

Evlendirme işlemlerinin devam etmesiyle birlikte nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler 17 Mayıs 2021'den itibaren yapılabilecek. Bu tarihe kadar nişan, kına, tören, merasim, düğün yapılması yasaklandı. 

insta takip1


nihanbayram
Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar