İstanbul'da çocuklarla gidilebilecek müzeler

bengisarihan

Tarihi değerlerinin yanı sıra kültür ve sanat etkinlikleriyle de çok sayıda aktivite seçeneği sunan İstanbul, çocuklar için de bir o kadar keyifli bir şehir. Özellikle öğretici ve eğitici aktiviteler sunan, onlarda kültür ve tarih bilinci oluşturan müzeler şehirde her çocuğun mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. İşte aileler için keyifli bir hafta sonu planı olacak İstanbul’da çocuklarla gidilebilecek müzeler.

İçindekiler

1 – İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyunca Müzesi

2005 yılında şair/yazar Sunay Akın ve Belgin Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi çocuklar ve aileleri ortak paydada buluşturan çok değerli müzelerden biri. İçerisinde 1700’lü yıllardan günümüze kadar uzanan oyuncak koleksiyonu ile müze aynı zamanda yetişkinlere kendi çocukluklarındaki oyuncakları miniklere anlatma, hikayeleştirme imkanı sunuyor. Oyuncak Müzesi yalnızca bununla da kalmıyor, hafta sonları çocuklara yönelik eğitici atölyeler, tiyatrolar, kukla oyunları gibi etkinlikler düzenliyor. Müzenin etkinlik takvimine kendi sitesinden ulaşabilirsin. Oyuncak Müzesi özel bir müze olduğu için girişler ücretli.

2023 İstanbul Oyunca Müzesi giriş ücreti: Tam 95 TL, İndirimli: 50 TL (3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üstü), Ücretsiz: Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları.

Ziyaret günleri ve saatleri: Hafta içi 10:00 - 18:00, hafta sonu 10.00- 18.30 saatleri. Pazartesi günleri kapalıdır.

Konum linki

Uçak Bileti

2 – Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul’da çocukların mutlaka gereken müzelerden biri de Rahmi M. Koç Müzesi. Ülkemizin sanayi gelişimini yakında görme şansı bulabileceğin müzede aynı zamanda çocukların ilgisini çeken çok sayıda özel eser sergileniyor. Bunların başında ise denizaltı, klasik otomobiller, uçaklar, trenler, gemiler geliyor. Ayrıca müzede atölyeler, sergiler ve eğitimlerin yanı sıra farklı bir deneyim imkanı sunan denizaltı turu, tren turu, tekne ile Haliç turları gibi özel turlar düzenleniyor.

2023 İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi giriş ücreti: Yetişkin 120 TL, Öğrenci 60 TL

Tekne turları: 20 TL, Öğrenci 60 TL.

Ziyaret günleri ve saatleri: Hafta İçi Salı- Cuma: 10:00- 17:30 Hafta Sonu Cumartesi-Pazar: 10:00 - 19:00 Pazartesi günleri kapalıdır.

Konum linki

3 – Miniatürk

Miniatürk

Çocukların ilginç bulacağı aynı zamanda tarihi değerleri de yakından tanıma şansı yakalayacağı bir diğer müze Miniatürk. Ülkemizde bulunan tarihi ve kültürel yapıların minik örneklerini görme şansı sunan Miniatürk’te minik misafirler Kız Kulesi, Haydarpaşa Garı, Anadolu Hisarı, Trabzon Sümela Manastırı, Safranbolu Evleri ve Artemis Tapınağı gibi çok sayıda dikkat çeken yapının maketlerini görebiliyor. Üstelik alanda çocuklar için çok sayıda eğlence alanı ve etkinlik seçeneği de bulunuyor.

2023 Miniatürk giriş ücreti: Tam bilet 50 TL, İndirimli: Öğrenci, Öğretmen, Polis ve Askeri Personel giriş bilet ücreti 20 TL, Yabancı (turist) ziyaretçi giriş bilet ücreti 150 TL

Ziyaret günleri ve saatleri: Haftanın her günü 09:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Konum linki

4 – İllüzyon Müzesi

İstanbul İllüzyon Müzesi

Dünya genelinde hem yetişkinler hem de çocuklar için eğlenceli müzelerden biri olan İllüzyon Müzesi, Türkiye’de ilk olarak 2015 yılında İstanbul İstiklal Caddesi’nde açıldı ve gördüğü yoğun ilgi sonrasında Anadolu Yakası Emaar Square AVM’de ikinci şubesinin açılışı yapıldı. Odalara ayrılmış birbirinden ilgi çekici illüzyonların bulunduğu müzede aileler de tıpkı çocuklar kadar keyifli vakit geçiriyor. Müze hakkında daha detaylı bilgi almak istersen İllüzyon Müzesi yazımıza mutlaka bir göz atmalısın.

2023 İllüzyon müzesi giriş ücreti: 2023 İstanbul İllüzyon Müzesi giriş ücretleri; yetişkin (18-64 yaş) 320 TL, öğrenci 250 TL, 0-4 yaş çocuk ücretsiz, çocuk (5-16 yaş) 250 TL, Aile paketi (2 yetişkin + 2 çocuk ya da 1 yetişkin + 3 çocuk) 1.110 TL, öğretmen 255 TL, 65 yaş üzeri 255 TL.

Ziyaret günleri ve saatleri: Pazar-Perşembe 11:00-20:00 (Son giriş 19:15), Cuma-Cumartesi 11:00-21:00 (Son giriş 19:15).

Avrupa Yakası konum linki

Anadolu Yakası konum linki

5 – Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi

Çocukların ilgisini çeken müzelerden biri de Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi. Dünya genelinde büyük bir üne sahip balmumu heykel müze zinciri olan Madame Tussauds, İstanbul İstiklal Caddesi’nde ziyaretçileri keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Özellikle çok sevdikleri yazarlar, pop yıldızları ve sporcuların balmumu heykellerini görme ve onlarla fotoğraf çektirme şansı bulan çocuklar, müzde eğlenceli vakitler geçiriyor.

2023 Madame Tussauds İstanbul giriş ücreti: Günlük bilet 270 TL

Ziyaret günleri ve saatleri: Haftanın her günü 11:00-21:00 saatleri arası.

Konum linki

6 – Barış Manço Evi

Barış Manço Evi

Günümüz çocuklarının tanıma şansı olmadığı ancak şarkılarıyla büyümeye devam ettiği saygıdeğer sanatçı Barış Manço’nun yaşadığı ev olan Barış Manço Evi, bugünün çocuklarına onu anlatmak için muhteşem bir müze. Kadıköy Moda’da yer alan müzede ziyaretçiler, rahmetli Barış Manço’nun balmumu heykelini, kostümlerini, plaketlerini, çocuklarının odasını, kışlık bahçesini ve özel yaşamı ile müzik yaşamı hakkında daha nice detayı görme şansı buluyor.

2023 Barış Manço Evi giriş ücreti: Yetişkin 20 TL, öğrenci 10 TL.

Ziyaret günleri ve saatleri: Haftanın her günü 09:00-16:00 saatleri arası. Pazartesi günleri ve resmi tatillerde kapalıdır.

Konum linki

7 – İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

Çocukların çok seveceği müzelerden biri de İstanbul Deniz Müzesi. Dünyanın sayılı müzelerinden biri olan ve ülkemizin ise ilk askeri müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi muhteşem bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Müzede çocukların ilgisini çekecek gemi modelleri, haritalar, armalar, saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri gibi çok sayıda eşya sergileniyor. Müze toplamda 3 kattan meydana geliyor ve çocuklar için eğitici bir oyun alanı da bulunuyor.

2023 İstanbul Deniz Müzesi giriş ücreti: Yetişkin 60 TL, Öğrenci (0-18 Yaş) Ücretsiz, Öğrenci (19-25 Yaş) 30 TL

Ziyaret günleri ve saatleri: Yaz dönemi haftanın her günü 11:00-19:00 saatleri arası, diğer dönemler 09:00 – 17:00 saatleri arası hizmet veriyor. Pazartesi günleri, yılbaşı ve dini bayramların ilk günü kapalıdır.

Konum linki       

8 – Kartal Belediyesi Masal Müzesi

Türkiye’nin ilk masal müzesi olan Kartal Belediyesi Masal Müzesi, Kartal’da şair/yazar Sunay Akın’ın küratörlüğünde kuruldu. 2017 yılında açılan müze kuruluş amacını toplumda bilinçli müzecilik kavramının oluşması, çocukların hayal, bilgi ve becerilerini geliştirmesi ve güzel vakit geçirmeleri olarak tanımlıyor. Müze koleksiyonu içerisinde Türk ve Dünya edebiyatının önde gelen kitapları, oyuncaklar, masal kahramanları, bahçesinde masal kahramanlarına ait heykeller yer alıyor. Ayrıca dönemsel olarak çocuklar için de eğlenceli atölyeler düzenleniyor.

2023 Kartal Belediyesi Masal Müzesi giriş ücreti: Müze girişleri ve atölyeler ücretsiz. Yalnızca randevu alınması isteniyor.

Ziyaret günleri ve saatleri: Hafta içi: 09:00 – 17:00, Hafta sonu: 09:30 – 18:00. Pazartesi günleri ve resmi tatillerde kapalıdır.

Konum linki

9 – Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

İstanbul Emirgan’da yer alan Sakıp Sabacı Müzesi, çocuklarda kültür ve sanat bilincinş oluşturmak için gidilebilecek en ideal müzelerden biri olarak ön plana çıkıyor. İçerisinde 2500’den fazla eserin ziyaretçileriyle buluştuğu müzede yıl boyunca çeşitli uluslararası geçici sergiler, eğitim programları, konferansalar ve seminerler de düzenleniyor. Ayrıca Sakıp Sabancı Müzesi’nde farklı yaş gruplarına hitap eden çocuk atölyeleri bulunuyor. Ziyaret öncesi sitesinden atölyelerin müsaitliğini kontrol edip kaydolmakta fayda var.

2023 Sakıp Sabancı Müzesi giriş ücreti:  Tek girişli tam bilet 90 TL, Tek girişli indirimli bilet 45 TL, Tek girişli öğrenci bileti 60 TL.

Müze Salı günleri tüm gün ücretsizdir. Müzekart+ sahipleri indirimli bileti fiyatı ödeyerek müzeyi ziyaret edebilirler.

Ziyaret günleri ve saatleri: Haftanın her günü 10:00 – 18:00. Pazartesi günleri kapalıdır.

Konum linki

10 – Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Çocukları tarihte kısa bir yolculuğa çıkaracak çok değerli bir yapı Dolmabahçe Sarayı. İstanbul Beşiktaş’ta yer alan ve Osmanlı dönemine ait olan bu yapıyı Türk milleti için önemli yapan özelliklerinden biri de Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet döneminde İstanbul ziyaretlerinde burayı kullanması ve 10 Kasım 1938’de hayata burada gözlerini yummuş olması geliyor. Sarayda çocuklar hem Osmanlı dönemine ait çok sayıda eşyayı hem de Atatürk’ün kaldığı odayı, çalışma odasını ve eşyalarını yakından görme şansı buluyor.

2023 Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti: Selamlık, Harem ve Resim Müzesi Birlikte (1 Hafta Süreyle Geçerlidir) Yerli ziyaretçi bilet fiyatı 110 TL, Yabancı ziyaretçi bilet fiyatı 450 TL, İndirimli bilet fiyatı 35 TL.

Selamlık (Sadece Müzekart Sahibi Yerli Ziyaretçiler İçin) Yerli ziyaretçi bilet fiyatı 70 TL, İndirimli bilet fiyatı 20 TL.

Ziyaret günleri ve saatleri: Haftanın her günü 09:00 – 18:00. Pazartesi günleri kapalıdır.

Konum linki


bengisarihan
Bengi Sarihan
70 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar