Asırlara meydan okuyan İstanbul, tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış kadim bir kent. Zengin mutfağıyla dünyaca tanınan Osmanlı İmparatorluğu’na da bir dönem başkentlik yapan şehir, kozmopolitik yapısı nedeniyle dünya mutfağına da kucak açmış durumda. Bir başka ifadeyle mega kent İstanbul’da, hemen her ülkenin mutfağından lezzetlere rastlamak mümkün. Şehrin dört bir yanında irili ufaklı büfelerden kafelere, kebapçılardan balıkçılara ve sokak lezzetleri için çeşitli seyyar tezgahlara kadar geniş yelpazede pek çok lezzet durağı bulunuyor. Biz de bu birbirinden enfes bu tatları ve onları en iyi hazırlayıp sunan yerleri sizler için derledik. Bu lezzetlerin hepsi sizlere yalnızca bir İstanbul uçak bileti uzaklıkta. :)

1-Sultanahmet Köftesi

Sultanahmet Köfte

Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında bulunan Sultanahmet köftesi, piyaz eşliğinde ikram ediliyor, yiyenler ise tadına doyamıyor. Her yaş grubundan kişinin severek tükettiği bu lezzet, Tarihi Yarımada’nın bölgelerinden biri olan Sultanahmet’ten adın almış. Bu lezzetti ile meşhur olan mekan ise dört kuşak boyunca ayakta kalmayı başarmış Tarihi Sultanahmet Köftecisi.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Adres: Alemdar Mahallesi, Divan Yolu Caddesi, No:12 İstanbul, Türkiye

Telefon: 0 212 520 05 66 - 0 212 513 64 68

Konum linki

2-Balık Ekmek

Balık ekmek

İstanbul’dan bahsediyorsak hem yerli hem de yabancı turistlerin hem alışveriş yapmak hem de gezmek için en çok tercih ettiğim yerlerden biri olan Eminönü’ne değinmeden olmaz. Eminönü demişken de balık ekmek satan seyyar satıcılarla, teknelere dem vurmadan geçilmez. Buraya ayak bastığınız anda buram buram mis gibi balık kokusu karşılar insanı. Soğan ve yeşilliği bol olarak sunulan balık ekmeyi Boğaz manzarası eşliğinde yemeden de İstanbul gezisi sonlandırılmaz. Tabii ki balık ekmeyi sadece Eminönü ile sınırlandırmak mümkün değil. İstanbul’un dört bir yanında balık ekmek yeme şansına sahipsiniz. Ancak salaş mekanlardan hoşlanan biriyseniz, Sarıyer’deki Takabik Balık’ı mutlaka görmelisiniz. Hazır Eminönü demişken eklemek isteriz. Eminönü otelleri İstanbul'da konaklayabileceğiniz en iyi seçeneklerden. 

Takanik Balık

Adres: Köybaşı Caddesi, No: 155, Yeniköy Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0 212 299 56 56

Konum linki

3-Kuru fasulye

Kuru fasulye

Kuru fasulye ve İstanbul kelimeleri yan yana geldiğinde direkt zihinlerde Tarihi Yarımada’da yer alan Süleymani’ye Camii’nin çevresindeki konumlanmış kuru fasulyeciler canlanıyor. Burası yarım asrı aşkın bir süredir yerli ve yabancı turistleri kuru fasulyenin nefis tadıyla buluşturuyor. Türk mutfağının en gözde yemekleri arasında bulunan kuru fasulye, pirinç pilavı ve kuru soğanla sofralardaki yerini alıyor. En güzel kuru fasulye yemeklerine iste Süleymaniye ev sahipliği yapıyor. Bu lezzeti en başarılı şekilde hazırlayıp servis eden mekanlardan biri de Erzincanlı Ali Baba.

Erzincanlı Ali Baba

Adres: Süleymaniye, Süleymaniye NO 7, Prof. Sıddık Sami Onar Cd., 34116 Fatih İstanbul

Telefon: 0 212 513 62 19

Konum linki

4-Islak hamburger

Islak hamburger

Hamburgerin yeri ayrı ıslak hamburgerin yeri apayrı. Normal hamburger ekmeğine göre daha küçük, köftesinin içinde ise bol soğan ve sarımsağın yer aldığı bu yiyecek, İstanbul’da ortaya çıkmış ve özdeşleşmiş bir lezzet. İstanbul’da ayaküstü atıştırmalıklar arasında en popüler olanlardan biri olan ıslak hamburger, genelde kişilerin bir kerde birden fazla tükettiği enfes tatlar arasında sayılıyor. Her ne kadar zamanla pek çok büfede yapılmaya başlanmış olsa da ıslak hamburger değince akıllara ilk gelen yer Taksim’de yer alan Kızılkayalar.

Kızılkayalar Taksim

Adres: Katip Mustafa Çelebi, Sıraselviler Caddesi. No:2/C, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0 212 243 63 53

Konum linki

5-Kumpir

Kumpir

Kumpir; haşlanmış köz patates, tereyağı ve kaşar peynirinin birleşmesiyle elde ediliyor. İstanbul’un sokak lezzetleri arasında yerini alan kumpir, ustaların binbir meşakkatle serpiştirdiği; Amerikan salatası, turşu, mısır, haşlanmış garnitür, mor lahana ve daha pek çok çeşitlendirilecek malzemeyle hem gözleri hem de mideleri doyuruyor. Bu enfes sokak lezzetini tatmak için Beşiktaş’a uğramadan geçmeyin. Kumpirin tadına doymak için Beşiktaş’ta yan yana sıralı bir şekilde zincir oluşturan Ortaköy kumpircilerini tercih edebilirsiniz. Hem kumpirimi yiyeyim hem de Moda’da kısa bir yürüyüş yapayım diyenler de Kadıköy’de Allpato Kumpir’i ziyaret edebilir.

Allpato Kumpir

Adres: Caferağa, Muvakkıthane Caddesi, 15/B, 34710 Kadıköy, İstanbul

Telefon: 0 216 337 87 84

Konum linki

6-Waffle

Waffle

Kumpirle birlikte Ortaköy’le özdeşleşmiş iki lezzetten biri olan waffle, birbirinden leziz sosları ve kişinin damak zevkine uygun olarak seçim yaptığı meyve ve şekerlemelerle donatılmış efsane bir lezzet. Ancak waffle’ı Ortaköy’le sınırlamak doğru değil, İstanbul’un hemen her bölgesinde waffle yapan işletmeler bulunuyor. Waffe’ı ile nam salmış önemli işletmelerden biri de şüphesiz yıllardır Moda’da var olan Kemal Usta Waffles

Kemal Usta Waffles

Adres: Caferağa Mah. Moda Caddesi Erdem Apt No: 180 / B, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0 216 345 79 12

Konum linki

7-Pilav

Pilav

Bereketli pirinç tanelerinin tereyağı ve şehriye ile tencerede buluşması, tuz ve çeşitli baharatlar eklenerek zenginleştirilen tadıyla sokak lezzetleri deyince akla gelen ilk lezzetlerden biri pilav… Yanına bir de nohut veya tavuk gelince yeme de yanında yat… İstanbul sokaklarında leziz bir pilav deneyimi yaşamak isteyenler Beyoğlu’nda Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’nı veya Kadıköy’de Pilavcıoğlu’nu tercih edebilirler.

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Adres: Kuloğlu, Ayhan Işık Sk. 16/A, 34435 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0 212 243 02 61

Konum linki

Pilavcıoğlu

Adres: Sakızgülü Sokak, 174 Caferağa, Kadıköy, İstanbul

Telefon: 0 216 414 27 34

Konum linki

8-Çay&Simit

Çay simit

Çay ve simit, İstanbul’da yaşayanlar için çok şey ifade ediyor. Bir bakıyorsunuz sabah kahvaltısının ayrılmaz ikilisi olurken bir bakıyorsunuz gün içerisinde açlığı bastırmak için tercih edilebiliyor. Çay ve simit çoğu zaman iki yaka arasındaki vapur seyahatlerinde yolculara da eşlik ediyor. Hatta simitlerden martılar da nasipleniyor. Ama boğaza karşı içilen çayla yenilen çıtır simidin de lezzeti ayrı bir tat bırakır damaklarda. Çeşitli dizilere de ev sahipliği yapmış Çengelköy Tarihi Çınaraltı’da çay ve simit denilince ilk akla gelen mekanlar arasında yer alıyor. Burası, gün içerisinde yüzlerce insanı sıcacık çayı ve tazecik simidiyle ağırlıyor.

Çengelköy Tarihi Çınaraltı

Adres: Çengelköy Mah. Çengelköy Cad, Çınarlı Cami Sk. No:4, 34680 Üsküdar/İstanbul

Telefon: 0 216 422 10 36

Konum linki

9-Midye Dolma

Midye dolma

İstanbul’un en sevilen sokak lezzetlerinden biri olan midye dolma, şehrin pek çok yerinde seyyar satıcılar tarafından satılıyor. Mide dolma satıcılarını, günün her saati görmek mümkün. Her ne kadar sokak lezzeti olarak biliniyor olsa da kimi mekanlar da leziz midye dolmalarıyla nam salmış durumda. Öyle ki Çiçek Pasajı ve Mercan Kokoreç, midye dolma sevenlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. İç dolmayla limonun enfes uyumunu deneyimlemek isteyenler için İstanbul en doğru adreslerden biri. 

Çiçek Pasajı

Adres: Hüseyinağa Mh., İstiklal Caddesi Saitpaşa Geçidi 176/6, 34435 Beyoğlu, İstanbul

Konum linki

Mercan Kokoreç

Adres: Caferağa, Muvakkıthane Cd. 15/A, 34710 Kadıköy İstanbul

Telefon: 0 216 450 56 56

Konum linki

10-Kokoreç

Kokoreç

Türk mutfağının nevi şansına münhasır sokak lezzetlerinden biri olan kokoreç, seyyar satıcıların tezgahlarının yanı sıra günümüzde pek çok büfe ve restoranın menülerinde de boy gösteriyor. Hem gündüz hem de gece alıcı bulan kokoreç, dana ve kuzu etinden yapılıyor. İnce bağırsak ve bumbarın şişe takılıp döndürülerek pişirilmesi akabinde de bol baharat eklenerek hazırlanan bu lezzet, her damak zevkine uygun olmayabilir. Ama unutmamakta fayda var ki kokoreci deneyimlemek isteyenler için hijyen kurallarına uygun bir yer seçimi oldukça önemli. İstanbul’un hemen her semtinde rahatlıkla bulunabilecek olan kokoreci pek çok şubesi bulunan ve kokoreciyle ün yapmış Şampiyon Kokoreç’te gönül rahatlığıyla yemek mümkün.

Şampiyon Kokoreç

Adres: Hüseyinağa Mahallesi Sahne Sok. No: 21 Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 0 212 251 61 70

Konum linki

11-Kanlıca Yoğurdu

Kanlıca yoğurdu

İstanbul’un Kanlıca semtine gelenlerin, namı Türkiye sınırlarını aşan; şiirlere ve şarkılara konu olmuş Kanlıca yoğurdunun tadına bakmadan gitmeleri olmaz. Şöhretini asırlar boyunca elinde tutan Kanlıca yoğurdunu, diğerlerinden ayıran en temel özellik tamamıyla doğal olması ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmayışı. Pudra şekeriyle birlikte ikram edilen yoğurdun, beyin fonksiyonunu geliştirmekten dişleri güçlendirmeye kadar insan sağlığına da pek çok faydası bulunuyor. Peki, nerede yenir? Tabii ki İsmailağa Asırlık Kanlıca Yoğurdu’nda.

İsmailağa Asırlık Kanlıca Yoğurdu

Adres: Barış Manço Cd. No:2 34810 Kanlıca Beykoz İstanbul

Telefon: 0 216 413 59 30

Konum linki

12-Boza

Boza

Kış akşamlarında bir ses yankılanır mahalle aralarında “Bozaa”. Farklı ülkelerde yapılışı değişkenlik gösteren boza, ülkemizde darı irmiği ve buğdaydan elde ediliyor. Kış gecelerini tatlandıracağınız bozayı, İstanbul Fatih’te bulunan tarihi 1870’li yıllara dayanan Vefa Bozacısı’nda tereddüt etmeden deneyebilirsiniz.

Vefa Bozacısı

Adres: Vefa Cad. No: 66 34134 Fatih-İstanbul-Türkiye

Telefon: 0 212 519 49 22

Konum linki

13-Türk Kahvesi

Türk kahvesi

Her ne kadar yeni nesil kahveler ve kahve dükkanları etrafımızı sarmış, modern hayatın bir parçası olmuş olsa da Türk kahvesinin yeri toplumumuzda hep özel oldu ve olmaya da devam ediyor. Geleneksel içeceklerimiz arasındaki, kız isteme törenlerinde bile yapılışı ritüel hale gelmiş Türk kahvesi, Türkiye’nin dört bir yanında içilebilir. Ama eşsiz bir manzaraya sahip Pierre Loti Tepesi’nde bir başka içilir.

Pierre Loti Tepesi

Adres: Pierre Loti Tepesi Turistik Tesisleri, İdris Köşkü Cad. 34050 Eyüp / İSTANBUL

Telefon: 0 212 497 13 13

Konum linki

14-Baklava

Baklava

Gaziantep’in meşhur şerbetli tatlıları arasında yer alan baklava, Türk mutfağının da ilk akla gelen lezzetleri arasında bulunuyor. Fındıklısından cevizlisine, bademlisinden Antep fıstıklısına kadar pek çok farklı tatla da hazırlanan baklava, Osmanlı Dönemi’ne uzanan enfes bir lezzet. Günümüzde de popülerliğini sürdüren bu tatlı, İstanbul’un hemen her yerinde pek çok tatlıcı tarafından da satılıyor. İstanbul’da baklava konusunda en ünlü mekanlar arasında bulunan Karaköy Güllüoğlu da kentin en çok tercih edilen tatlıcıları arasında yer alıyor.

Karaköy Güllüoğlu

Adres: Rıhtım Cad. Katlı Otopark Altı No:3-4  34425  Karaköy- İstanbul

Telefon: 0850 308 45 45

Konum linki

15-Dondurma

Dondurma

Çikolatalısından bademlisine, limonlusundan frambuazlısın, çileklisinden karamellisine kadar onlarca çeşidiyle dondurma; yaz aylarının en favori tatlıları arasında başı çekiyor. Hem serinletici etkisi hem de hafif olmasıyla yediden yetmişe herkesin tatlı tercihleri arasında ilk sıraya oturan dondurma, işin ehli ustalar tarafından hazırlandığında daha da leziz oluyor. Moda ve dondurma kavramları bir arada kullanıldığında akıllara gelen Ali Usta, bu işin duayenlerinden.

Ali Usta

Adres: Caferağa, Moda Cd., 34710 Kadıköy İstanbul

Telefon: 0 216 414 18 80

Konum linki

16-Osmanlı Şerbeti

Osmanlı Şerbeti

Sıcak havalarda içinizi serinletecek, tadına doyulmaz lezzet Osmanlı şerbeti, kuşkusuz yazın en çok tercih edilen içeceklerinden biri. Karanfil, kakule, anason, kök zencefil gibi malzemelerin karıştırılmasıyla oluşan ve aromasında; elma suyu, vişne suyu, kuşburnu suyu, limon ve nane kullanılan Osmanlı şerbeti aynı zamanda bir şifa kaynağı… Osmanlı saray mutfağında şurup olarak da tarif edilen Osmanlı şerbeti mide ve bağırsak hastalıklarının yanı sıra romatizma ve kas ağrılarına iyi geliyor. Şifa deposu Osmanlı şerbetini İstanbul Fatih’te bulunan Ağa Kapısı’nda veya Sultanahmet meydanında Şerbethane Cafe’de tüketebilirsiniz.

Ağa Kapısı

Adres: Süleymaniye, Fetva Yokuşu, Nazır İzzet Efendi Sk. No: 11, 34134 Fatih/İstanbul

Telefon: 0 212 519 51 76

Konum linki

Şerbethane Cafe

Adres: Sultanahmet Mahallesi Arasta Çarşısı Sokağı No:98, 34122 Fatih, İstanbul

Telefon: 0 212 517 00 04

Konum linki

17-Közde Mısır

Közde mısır

Özellikle kışın akşam yürüyüşlerinde sokak aralarında, park önlerinde karşımıza çıkan ve almadan geçmeyeceğimiz köz mısır; lezzetiyle büyülerken etrafa yaydığı köz kokusuyla eski sobalı akşamları hatırlatıyor. Kömür ateşinin üstünden alınır alınmaz üzerine serpiştirilen tuz damakta bıraktığı o eşsiz lezzeti arttırırken, kavurucu sıcaklığı elleri yakıyor. “Elimde köz mısırım, Kadıköy sokaklarını fethetmek istiyorum” diyorsanız eğer, Bahariye Caddesi’ndeki seyyar mısır arabaları sizleri bekliyor.

18-Beyran

Beyran

Kimilerine göre çorba kimilerine göre ana yemek olarak değerlendirilen beyran; Türkiye’nin birbirinden leziz çorba, kebap ve tatlılarıyla nam salmış şehri Gaziantep’in yöresel lezzetleri arasında yer alıyor. Kahvaltı da dahil olmak üzere günün tüm öğünlerinde afiyetle tüketilen beyran, koyun etiyle hazırlanıyor. Koyun etine; pirinçten tereyağına, karabiberden Halep pul biberine kadar bir dizi malzeme de eşlik ediyor. Doğru yerde yenildiğinde ise tadına doyulmuyor. Yolu Kadıköy’e düşenler için Dürümcü Emmi’yi beyran konusunda en doğru adres olarak ifade etmek mümkün. Ayrıca burası çorba ve kebap çeşitleriyle de konuklarına lezzet şöleni sunuyor. 

Dürümcü Emmi

Adres: Osmanağa Mah. Mahmut Baba Cad. No:11 Kadıköy, İstanbul

Telefon: 0216 348 18 86 - 0216 330 95 56

Konum linki

19-Kelle Paça

Kelle Paça

İçerdiği kolajen proteini, magnezyum ve kalsiyum ile insan sağlığına saymakla bitmeyecek fayda sunan kelle paça, özellikle çocuklarda kemik gelişimine önemli katkılar sunuyor. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kelle ve ayak bölümlerindeki etlerden faydalanılarak yapılan bu leziz çorba, kemik kırılmalarına iyi geldiği gibi eklem ağrılarının hafiflemesi konusunda da etkili. Öte yandan kelle paça, alkolün ardından en çok tercih edilen çorbalar arasında yer alıyor. Anadolu Yakası’nın güzide ilçesi Üsküdar’da yer alan Kanaat Lokantası ve Paşa Kokoreç&İşkembe de kelle paça konusunda işin ehli mekanlardan.

Kanaat Lokantası

Adres: Sultantepe, Selmani Pak Cd No: 9, 34674 Üsküdar, İstanbul

Telefon: 0 216 553 37 91

Konum linki

Paşa Kokoreç&İşkembe

Adres: Çengelköy, Çengelköy Cd. No:53, 34680 Üsküdar, İstanbul

Telefon: 0 216 318 12 80

Konum linki

20-İşkembe Çorbası

İşkembe çorbası

Protein zengini işkembe çorbası, vücuda sağladığı faydalarla öne çıkan ve geçmişi Osmanlı’ya uzanan lezzetlerden biri. Sığır ve koyun gibi otçul hayvanların midesinin bir bölümünden yararlanılarak yapılan işkembe, oldukça meşakkatli bir hazırlık aşamasından sonra sofralarda yerini alıyor. Sarımsak ve sirkeyle servis edilen bu çorba, söz konusu ikilinin de dahliyle birlikte hem lezzetine lezzet hem de faydasına fayda katıyor. Bu tadına doyulmaz çorbayı, Kadıköy’de bulunan Çanak Kebap&Katmer’de ve Fatih’te yer alan Paçacı Mahmut Usta’da deneyimlemek mümkün.

Çanak Kebap&Katmer

Adres: Acıbadem, Acıbadem Caddesi, No:115 36660 Kadıköy, İstanbul

Telefon: 0 216 325 22 34

Konum linki

Paçacı Mahmut Usta

Adres: İskenderpaşa, Kızanlık Caddesi. No:16, 34080 Fatih, İstanbul

Telefon: 0 212 525 52 84

Konum linki

21-Kup Griye

Kadıköy’de bulunan Baylan Pastanesi’nin eşsiz lezzeti kup griye, 1954 yılından bu yana tarifi değişmeden günümüze kadar uzanmış karakteristik bir tatlı. Baylan Pastanesi klasikleri arasındaki bu leziz tatlı, vanilyalı ve karamelli dondurma ile balbadem ve vanilyanın muhteşem buluşmasıyla hazırlanıyor. Namı uluslararası boyuta ulaşmış kup griyeyi İstanbul’a gelmişken yerinde yemek en doğrusu.

Baylan Pastanesi

Adres: Caferağa, Muvakkıthane Cd. No:19, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0 216 346 63 50

Konum linki

22- Akçaabat Köftesi

Akçaabat Köftesi

Karadeniz mutfağının ve özellikle Trabzon’un nam salan lezzeti; Akçaabat köftesi… Lezzetini Trabzon’un hünerli ustalarının titizlikle seçtiği Karadeniz yaylasında yetişen ineklerin, sinir ve yağlarından ayrılmasıyla üretilen kıymasına borçlu. 1930’lu yıllarda Akçaabat esnafının yaptığı köfte, yaklaşık 90 yıldır Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini koruyor. İstanbul’da ise Temel Reis Akçaabat Köftecisi, yolu Üsküdara’a düşenleri bekliyor. Yine Cemil Usta Akçaabat Köftecisi de Akçaabat Köftesinin meşhur lezzetini yakalayabileceğiniz mekanlardan biri.

Temel Reis Akçaabat Köfteticisi

Adres: Valide-i Atik Mahallesi, Dr. Fahri Atabey Caddesi, No 79, Üsküdar, İstanbul

Telefon: 0 216 553 42 20

Konum linki

Cemil Usta Akçaabat Köftecisi

Adres: Altayçeşme, Zühal Sk. No:22, 34843, 34843 Maltepe/İstanbul

Telefon: 0216) 371 61 61

Konum linki

23-Patlıcan Kebap

Patlıcan kebap

Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde sıklıkla rastladığımız patlıcan kebap, Şanlıurfa’nın önemli lezzetleri arasında kendini gösteriyor. İnce doğranmış sığır ya da kuzu etinin patlıcanların arasına şişe geçirilerek dizilmesi ve pişirilmesiyle hazır hale gelen bu kebap, lavaşla servis ediliyor. Çiğ soğan, pişmiş domates ve biberin de kimi zaman eşlik ettiği bu leziz tat, Balcan kebabı olarak da biliniyor. Patlıcan kebabı ile meşhur mekanların başında ise Hacıbaşar ve Altın Sini geliyor.

Hacıbaşar

Adres: Acıbadem Caddesi No: 67/A Acıbadem, İstanbul

Telefon: 0 216 545 20 40

Konum linki

Altın Sini

Adres: Ambarlı, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:230 D:1, 34315 Avcılar, İstanbul

Telefon: 0 212 590 52 55

Konum linki

Avcılar şehrin uzak noktalarından biri. Eğer patlıcan kebabın en güzel yorumlarından birini tatmak isterseniz ve Avcılar'a uzaksanız İstanbul araç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

24-Adana Kebabı

Adana kebap

Adından da anlaşılacağı gibi Adana’nın en bilinen lezzetleri arasında ilk sırada yer alan Adana kebabı, Türk mutfağının da olmazsa olmaz tatları arasında bulunuyor. Sadece erkek koyun etiyle yapılan bu kebap, zırhla elde kıyılan parça etle hazırlanıyor. Yapılışı esnasında pul biber ve kuyruk yağı ise mutlaka kullanılıyor. Adana kebabına sofralarda, sumaklı soğan salatası da eşlik ediyor. İstanbul’da ise en güzel Adana kebabı, Hasan Usta Kebap ve Kebapçı Çetin Usta’da yeniyor.

Hasan Usta Kebap

Adres: Koşuyolu Mahallesi, Dr. Eyüp Aksoy Caddesi, No:29 Kadıköy, İstanbul

Telefon: 0 216 418 01 01

Konum linki

Kebapçı Çetin Usta

Adres: Merkez Güngören Caddesi, İkbal Sk. No:14/A, 34164 Güngören, İstanbul

Telefon: 0 212 435 32 32

Konum linki

25-Ciğer Şiş

Ciğer şiş

Dana, kuzu, tavuk, tava, yaprak gibi pek çok çeşidi bulunan ciğer şiş, özellikle de ocakbaşı restoranların aranan lezzetleri arasında yer alıyor. İşinin ehli ellerde yapıldığında yumuşak, ağızda kolayca dağılan ve damakta leziz bir tat bırakan ciğer şiş, ayran ve şalgam eşliğinde de ayrı bir lezzete bürünüyor. Ciğer denilince ise şehrin gözde restoranlarından Canım Ciğerim ilk akla gelen yerler arasında öne çıkıyor.

Canım Ciğerim

Adres: Asmalı Mescit Caddesi, Minare Sokak No:1 Beyoğlu, Taksim, İstanbul

Telefon: 0 212 252 6060 – 0 212 245 77 77

Konum linki

26-Sarımsak Kebabı

Birbirinden leziz tatlara ev sahipliği yapan ve namı uluslararası boyutlara ulaşan Gaziantep’in sarımsak kebabı, diğer bir deyişle samsak kebabı, İstanbul’da da tercih edilen lezzetler arasında yer buluyor. Sarımsağın koyun etiyle buluşmasıyla orta çıkan efsane kebap, şehrin lezzet duraklarından Kaşıbeyaz Florya ve Sahan’da en çok tercih edilen yemekler arasında konumlanıyor. 

Kaşıbeyaz Florya

Adres: Şenlikköy Mahallesi, Çatal Sokak, No:19/1 Bakırköy, Florya, İstanbul

Telefon: 0 212 663 60 75

Konum linki

Sahan

Adres: Acıbadem, Acıbadem Cd. No:154, 34660 Üsküdar, İstanbul

Telefon: 0216 340 17 70

Konum linki

27-Urfa Kebabı

Urfa

Şanlı Urfa’nın zırhtan geçirilmiş etle hazırlanan lezzeti, Urfa kebabı kendisine eşlik eden ayran veya şalgamla daha da leziz bir hale geliyor. Közlenmiş biber, soğan ve lavaş da bu kebabın lezzetine lezzet katan unsular arasında bulunuyor. Her ne kadar Adana kebabı ile benzerlikleri olsa da en temel farkları, Urfa kebabının içinde acı ve baharat olmayışı. Ataşehir’de bulunan Abooov Kebap da Urfa kebap konusunda işinin ehli.

Abooov Kebap İçerenköy

Adres: İçerenköy Mahallesi, Prof. Necmettin erbakan cad no:5/A, 34750 İçerenköy, Ataşehir, İstanbul

Telefon: 0 216 469 56 06

Konum linki

28-Döner

Döner

Türk mutfağına has yemeklerden bir tanesi de döner ya da başka bir ifadeyle döner kebap… Odun ateşinin karşısında pişirilen döner; iç yağ ve baharatlarla harmanlanmış et parçalarının birleşmesinden oluşuyor. Et veya tavuk olarak iki çeşidi bulunan dönerin seveni de lezzetinin büyüklüğü kadar çok. İstanbul’da pek çok mekânda döner, maharetli aşçılar tarafından özenle hazırlanıyor. Kavacık’ta bulunan Bayramoğlu Döner ve Ataşehir’de yer alan Tatar Salim Döner Lokantası bu enfes tadı yakalayabileceğiniz mekanlar arasında yerini koruyor.

Bayramoğlu Döner

Adres: Rüzgarlıbahçe, Cumhuriyet Cd. No:2, 34805 Beykoz, İstanbul

Telefon: 0 216 413 00 45

Konum linki

Tatar Salim Döner Lokantası

Adres: Atilla İlhan Cd. Efe Sk. No:2/1 Küçükbakkalköy, Ataşehir, İstanbul

Telefon: 0 216 408 26 26

Konum linki

29-İçli Köfte

İçli Köfte

Lezzetinin tarihi 1700’lü yıllara dayanan içli köfte; görünüşü ve damakta bıraktığı his ile tadına doyamayacağımız lezzetler arasında yer alıyor. Bulgur, kıyma ve çeşit çeşit baharatın birleşmesiyle oluşan köfte, iç harcı eklendiğinde daha da enfes oluyor. Kimisi kızartarak kimisi de haşlayarak tüketmeyi tercih ediyor. Ayrıca iç harcına bir miktar tarçın eklediğinizde harika bir aroma yakalayacağınız içli köfteyi tatmak için İstanbul Beyoğlu’nda Sabırtaşı Restoranı ve Fatih’te Haskral Hatay Sofrası’nı tercih edebilirsiniz.

Sabırtaşı Restoran

Adres: Asmalı Mescit, İstiklal Caddesi No: 112, 34430 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0 212 251 94 23

Konum linki

Haskral Hatay Sofrası

Adres: İskenderpaşa, İskender Paşa Mahallesi Sofular Caddesi &, Ragıp Bey Sokak. 25-27/A, 34091 Fatih, İstanbul

Telefon: 0 212 534 97 07

Konum linki

30-Cağ Kebabı

Cağ kebabı

Erzurum’un incisi cağ kebabı… Kırmızı et tüketmeyi sevenlerin en çok tercih ettiği yemekler arasında cağ kebabı geliyor. Türk mutfağının ve Erzurum yöresinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan cağ kebabı, koyun ve kuzu etinin karıştırılıp baharatlarla harmanlanmasıyla elde ediliyor. Odun ateşinde pişen bu lezzeti tatmak için İstanbul Gaziosmanpaşa’da bulunan Palandöken Erzurum Cağ Kebapçısı’nı veya Fatih’te hizmet veren Şehzade Cağ Kebapçısı’nı tercih edebilirsiniz.

Palandöken Erzurum Cağ Kebapçısı

Adres: Poligon Cd No:65 D:C, 34250 Gaziosmanpaşa, İstanbul

Telefon: 0 212 618 45 88

Konum linki

Şehzade Cağ Kebapçısı

Adres: Hoca Paşa, Hoca Paşa Sk. No:6 D:4, 34110 Fatih, İstanbul

Telefon: 0 212 520 33 61

Konum linki

31-Fıstıklı Kebap

Fıstıklı kebap

Kebap severlerin en beğendiği lezzetlerden biri de fıstıklı kebap. Kuzu ve dana kıyma harcı, baharatlar ve Antep fıstığı ile süslenip odun ateşinde pişirildiğinde doyulmaz bir tat elde ediliyor. Kebapçı salonlarında ustaların yapmaktan keyif aldığı, yiyenlerin doymak bilmediği fıstıklı kebap Doğu Anadolu Bölgesi kültürünü yaşatıyor. İstanbul’da bu enfes lezzeti icra eden birkaç mekân arasında Fatih’te yer alan Ali Haydar İkinci Bahar ve Kurtköy’de Kutluhan Et Lokantası yer alıyor.

Ali Haydar İkinci Bahar

Adres: Kocamustafapaşa, Gümüş Yüksük Sk. No:4/A, 34028 Fatih, İstanbul

Telefon: 0 212 584 21 62

Konum linki

Kutluhan Et Lokantası (Özsu Restaurant)

Adres: Şeyhli, 380-A, Ankara Cd., 34906 Pendik, İstanbul

Telefon: 0 216 378 51 27

Konum linki

32-Lahmacun

Lahmacun

Kuşkusuz ki Türk mutfağının milli tatlarından biri olan Lahmacun, çoğunluk tarafından beğenilerek yeniliyor. Yanında da ayran olunca işte o zaman büyük bir lezzet şöleni oluşuyor. Bol kıyma, çeşit çeşit baharat, salatası ve limon sosuyla damakları mest eden lahmacun, daha çok kebapçılarda odun ateşinde pişiriliyor. “Lahmacunsuz asla” diyenler Kadıköy’de Borsam Taşfırın’ı, Fatih’de Öz Kilis Lahmacun’ ve Kebap Salonunu ve Ümraniye’de Satırdan Lahmacun’u tercih edebilirler.

Borsam Taşfırın Bahariye

Adres: Osmanağa, Serasker Caddesi No:78, 34714 Kadıköy, İstanbul

Telefon: 0 216 349 43 23

Konum linki

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu

Adres: Akşemseddin Mah, Bedrettin Simavi Sokak 5/A, 34080 Fatih, İstanbul

Telefon: 0 212 523 44 57

Konum linki

Satırdan Lahmacun

Adres: Tepeüstü, Poyraz Cd. No:6, 34771 Dudullu Osb/Ümraniye, İstanbul

Telefon: 0 216 335 61 11

Konum linki

33-Pide

Pide

Özellikle Karadeniz mutfağında çeşitleri bol olan pide, iç harç ve baharatların birleşmesiyle başka bir lezzete dönüşüyor. Sunumuyla, tadıyla gözleri ve mideleri büyüleyen pidenin, son zamanlarda sağlıklı beslenme trendi artınca sebzeli ve vegan çeşitleri de yapılıyor. Eğer bir pide severseniz Kuzguncuk’taki Ekmek Teknesi’ni mutlaka tercih etmelisiniz. Ekmek Teknesi; kıymalı, kaşarlı ve kuşbaşılı seçeneklerinin yanı sıra köz patlıcan ve kavurmalı pidesiyle de popüler.

Ekmek Teknesi

Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:17, 34674 Üsküdar, İstanbul

Telefon: 0 216 532 66 77

Konum linki

34-Hamburger

Hamburger

Hemen her yaştan kişinin severek tükettiği hamburger, hızlı servis edilmesiyle de gönülleri fethediyor. Tercihe göre ketçap, mayonez ve hardal gibi çeşitli özel soslarla da lezzetine lezzet katan hamburger, yanında patatesle daha da bir leziz oluyor. Her ne kadar diyet listelerinde yer bulamasa da rejimdekiler için ödül yiyeceği oluyor ve hamburgere rağbet hiç bitmiyor. Avrupa Yakası’nda Zula İstanbul’da, Anadolu Yakası’nda ise Zapata Burger’de hamburgerin en iyisini bulabilme şansına sahipsiniz.

Zula İstanbul

Adres: İnönü, Harbiye Çayırı Sokak 101A, 34373 Şişli İstanbul

Telefon: 0 212 803 87 64

Konum linki

Zapata Burger

Adres: Caferağa, Sakız Sk. No:1 D:C, 34710 Kadıköy İstanbul

Telefon: 0507 105 30 04

Konum linki

35-Pizza

Pizza

İtalyan mutfağının en sevilen yemeği; pizza. Yemek yapmaya fırsat bulamayanlar, vakti az olanlar veya arkadaş ortamıyla keyifli bir sohbet arayanlar, tercihlerini pizzadan yana kullanıyor. Hünerli eller tarafından özenle yoğrulan pizza hamuruyla, özel domates sosu ve mozzarella peynirinin birleşmesiyle oluşan bu lezzet, çeşitli malzemeler eklenerek görsel bir şölene dönüşüyor. İstanbul’da İtalyan mutfağına has bu lezzeti yakalamak isteyenlerin tercih ettiği mekanlar arasında Fatih’te bulunan Ozi Pizza and Pasta ile Beyoğlu’nda hizmet veren Pizzeria Pera yer alıyor.

Ozi Pizza and Pasta

Adres: Binbirdirek Mah., Su Terazisi Sokak No:9, 34122 Fatih, İstanbul

Telefon: 0534 671 45 05

Konum linki

Pizzeria Pera

Adres: Asmalı Mescit, Mahallesi, Gönül Sokak No:6/A, 34430 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0516 163 73 72

Konum linki

36-Taco

Taco

Meksika ateşini doruklarda hissedeceğiniz, çıtır lezzet Taco…Meksika mutfağının en bilinen lezzeti Taco; mısır ve buğday unut karışımından elde edilen tortilla ekmekleri, çeşitli malzemelerden oluşan iç harç ile farklı baharatlar, acı biber ve çeşitli soslar ile Meksika ateşini derinden hissetmenizi sağlıyor. Hünerli aşçıların maharetli elleriyle hazırladıkları Taco’lardan tatmak için Meksika’ya gidecek vaktiniz yoksa, İstanbul’da bu lezzetin sırrını saklayan; Beyoğlu’na yolunuz düşerse Los Altos’u veya iç dekorasyonuyla Meksika havası estiren Taco Fit restoranını tercih edebilirsiniz.

Los Altos Gourmet Mexicano

Adres: Yeni Çarşı Cd. no:38/5, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0533 439 15 40

Konum linki

Taco Fit

Adres: Nisbetiye, Nispetiye Cd 42/A, 34340 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: 0 212 284 11 17

Konum linki

37-Makarna

Makarna

İtalyan mutfağını takip edenlerin favori yemeklerinden biri kuşkusuz makarnadır. Birçok farklı çeşidi bulunan makarna çeşitli soslarla daha da lezzetli hale getiriliyor. Hamuru midenize  dokunmayan bir makarna yemek istiyorsanız mutlaka İstanbul Kadıköy’de Akveren Makarna’yı, köşkte İtalyan esintilerini hissetmek istiyorsanız Moda’da bulunan İtalyan restoranı Aida Vino e Cucina'yı tercih edebilirsiniz.

Akveren Makarna

Adres: Osmanağa, Söğütlü Çeşme Caddesi 12/1, 34714 Kadıköy, İstanbul

Telefon: 0 216 450 20 89

Konum linki

Aida Vino e Cucina

Adres: Caferağa, no: 10, Ressam Şeref Akdik Sokağı No:10, 34710 Kadıköy, İstanbul

Telefon:  0 544 851 51 51

Konum linki

38-Mantı

Mantı

Tabak tabak yeseniz de doyamayacağınız lezzetlerden biri Kayseri şehriyle ünlenen kıyması bol mantı; sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurduyla, domatesli veya acı sosuyla Türk mutfağının gözde yemeği. İstanbul’da müthiş bir mantı deneyimi yaşamak istiyorsanız Beyoğlu’nda bulunan Yeni Lokanta, Ulus’ta hizmet veren Aşkana Mantı’yı tercih edebilirsiniz.

Yeni Lokanta

Adres: Tomtom, Kumbaracı Yokuşu No:66, 34433 Beyoğlu, İstanbul

Telefon:  0 212 292 25 50

Konum linki

Aşkana Mantı

Adres: Ahmet Adnan Saygun Caddesi, Metehan Sokak, Türkel Apt. No:1/1   2.Ulus, Etiler, İstanbul

Telefon: 0 212 268 74 42

Konum linki

39-Profiterol

Profiterol

Küçük yuvarlak hamurun içinin özel krema ile doldurulup üzerinin de çikolata sosu ile kaplanmasıyla hazırlanıp damakları bayram ettiren profiterol, her yaş grubundan kişinin severek tükettiği tatlar arasında yer alıyor. Bu leziz tatlıyı ise Türkiye’ye ilk kez getiren yerin İnci Pastanesi olduğu biliniyor. Dolayısıyla da profiterolü bir kez de İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan İnci Pastanesi’nde denemeli. İnci Profiterol'ün profiterolü o kadar meşhur ki sırf bu lezzetl denemek ve gelmişken Beyoğlu'nu keşfetmek isteyenler için yakın şehirlerden günübirlik İstanbul'a gelen seyahatseverler var. Siz de bu eşsiz lezzeti yerinde tatmak isterseniz ve şehre yakın bir konumdaysanız İstanbul otobüs bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

İnci Pastanesi

Adres: Mis Sokak No: 18 Beyoğlu, İstanbul

İletişim: 0 212 293 92 24

Konum linki

40-Muhlama

muhlama

Karadeniz coğrafyasının kendine has lezzetlerinden olan ve Türkiye’nin dört bir yanında ünlenen Muhlama, yapıldığı bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Yediğiniz zaman tokluk ve enerji hissi veren muhlama, işin içine Rize’ye has tereyağı girince daha da bir lezzetleniyor. Mısır unu, tereyağı, kolot veya tel peynirin buluşması; piştikten sonra yukarıya dağılan buharı ve uzayan peyniri ile muhlamanın tadına İstanbul’da bakabileceğiniz en özel yerler arasında Beykoz’da Muhlama Karadeniz Mutfağı ve pek çok ilçede karşınıza çıkabilecek Nur Abla Karadeniz Sofrası yerini koruyor.

Muhlama Karadeniz Mutfağı

Adres: Cumhuriyet Caddesi No:131 Kavacık,  Beykoz, İstanbul

Telefon: 0 216 425 25 22

Konum linki

Nur Abla Karadeniz Sofrası

Adres: Merkez, Nefer Sk. No:15, 34782 Çekmeköy/İstanbul

Telefon: 0 216 642 53 10

Konum linki

41-Levrek Buğulama

Levrek buğulama

Balık denildiğinde akla hemen ızgara, mangal ve buğulama pişirme yöntemleri geliyor. Her balığın lezzeti yakıştığı bir pişirme şekli vardır; ancak hamsi, levrek ve kırlangıç gibi balıkların buğulaması da bir başka güzel oluyor. Hafif olması ve lezzeti hem mideye hem de damağa hitap eden levrek buğulama, Lacivert Restaurant’ta bir başka güzel.

Lacivert Restaurant

Adres: Anadolu Hisarı Mahallesi Körfez Caddesi No:57/A Beykoz, İstanbul

Telefon: 0 216 413 37 53

Konum linki

42-Hünkarbeğendi

Hünkarbeğendi

Osmanlı mutfağının önde gelen tatlarından biri olan hünkarbeğendi, tütsülenmiş patlıcanın püre haline getirilmesiyle hazırlanıyor. Patlıcan püresiyle süt, tereyağı ve kavrulmuş unun karıştırılmasıyla ve üzerine kuzu eti eklenmesiyle de servis ediliyor. Hünkarbeğendinin yanında da tercihe göre pirinç pilavı ya da bulgur pilavı da sunuluyor. İstanbul’da ise bu lezzetin duayenleri arasında Hünkar Lokantası yer alıyor.

Hünkar Lokantası

Adres: Harbiye, Mim Kemal Öke Caddesi, No:21, 34271 Şişli, İstanbul

Telefon: 0 212 225 46 64 – 0 212 296 38 11

Konum linki

43-Balık Çorbası

Balık çorbası

Karadeniz’in maviliklerini hissedeceğiniz şifa kaynağı Balık çorbası, ağızda bıraktığı tat ve saymakla bitmeyen faydası ile Karadeniz mutfağı sevenlerin ilk tercihi oluyor. Genellikle, yapımında palamut, kırlangıç ve iskorpit gibi balıklar kullanılıyor. İçerdiği Omega3 ve Omega6 vitaminleri sayesinde kalp sağlığına ve alzheimer hastalığına iyi gelen, kan basıncını ve şekerini dengeleyen, kemiklerin güçlenmesine katkı sağlayan, zihin yorgunluğunu azaltan ve en önemlisi hastalıklara karşı direnç oluşturan bağışıklık sistemini güçlendiren balık çorbası, şifa arayanların da tercihi oluyor. Yapımında kullanılan; pırasa, sarımsak, süt ve sirkenin yanı sıra limonlu terbiyesiyle Rumeli mutfağından dokunuşları göreceğiniz balık çorbasını Kadıköy’e yolunuz düşerse Dicle Balık’ta tadabilirsiniz. Mahalle kültürüyle iç içe bir sofra hayal ediyorsanız o zaman renkli evleriyle ünlenen Üsküdar Kuzguncuk’ta yer alan Kuzguncuk Balıkçısını tercih etmelisiniz.

Dicle Balık

Adres: Muvakkithane Caddesi, 29 Caferağa, Kadıköy, İstanbul

Telefon: 0 216 336 43 53

Konum linki

Kuzguncuk Balıkçısı

Adres: Kuzguncuk, Perihan Abla Sk. No:3, 34674 Üsküdar, İstanbul

Telefon: 0 216 314 01 44

Konum linki

44-Serpme Kahvaltı

Serpme kahvaltı

Ailecek yapılabilecek belki de en güzel faaliyetlerden biri de kahvaltı sofrasını şenlendirmek. Hafta içi çalışmaktan kahvaltıyı atlamak zorunda olanlar için pazar kahvaltısı daha da anlamlı hale geliyor. Pazar gününü dışarda sahile karşı geçirmek isteyenler için peyniri, zeytini, yumurtası, çeşit çeşit kahvaltılık mezesi, sıcacık gevrek simidi ve taze çayı ile Kızkulesi’ni tercih etmek güzel seçenek olabilir. Sahilden küçük tekneler aracılığıyla geçiş yapacağınız Kız Kulesi’nde manzaraya karşı güzel bir kahvaltı fırsatına sahipsiniz. “Beni deniz tutar”, “sahilden uzak, doğayla iç içe kahvaltı yapayım” derseniz de Beykoz’da bulunan ve Karadeniz mutfağının dokunuşlarını hissedeceğiniz Doğal Dükkana da gidebilirsiniz.

Kız Kulesi

Adres: Salacak sahili, Üsküdar, İstanbul

Telefon: 0 216 342 47 47

Doğal Dükkan Cafe Restaurant

Adres: Kavacık, Kavacık Mah. Mehmet Ali Birand Caddesi, Orhan Veli Kanık Parkı NO:47, 34810 Beykoz, İstanbul

Telefon: 0 216 310 28 28

Konum linki

45-Menemen

Menemen

Menemen mi melemen mi, soğanlı mı soğansız mı tartışmalarını yaşatan; domates, biber ve yumurtanın birleşmesinden doğan efsane lezzet menemen. Kimine göre öğrenci yemeği, kimine göre yemek yapmayı bilmeyenler için şipşak hazırlanacak bir öğün. Peki menemen yemeğini özellikle kahvaltıda sofrasından eksik etmeyenler, “günün her saatinde menemen tüketebilirim” diyenler taze domatesin kokusunu kaçırmak istemiyorlarsa İstanbul Sarıyer’de bulunan Gazebo Restoran ve Beşiktaş’ta Golden Menemen’e gitmeliler.

Gazebo Restoran

Adres: Yeniköy Köybaşı Caddesi No:125 D:A, 34464 Sarıyer/İstanbul

Telefon: 0552 669 84 87

Konum linki

Golden Menemen

Adres: Sinanpaşa, Ihlamurdere Cd. No:26, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Konum linki

46-San Sebastian Cheesecake

San Sebastian Cheesecake

İspanya’nın San Sebastian şehrinden dünyaya yayılan meşhur San Sebastian Cheescake, son dönemde popülaritesini hızla arttırmaya başladı. İstanbul’un pek çok semtinde onlarca kafe ve restoranda bulunabilen San Sebastian cheesecake, muhallebi kıvamı, içindeki peyniri, tatlı ve ekşiyi bir arada sunan karakteristik bir lezzet oluşuyla günümüzün moda tatlıları arasında yer alıyor. Kukis ve Eywa Sebastian ise bu lezzetin deneyimlenebileceği en iyi mekanlardan.

Kukis

Adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi No:154/A Üsküdar İstanbul

Telefon: 0 216 326 54 88

Konum linki

Eywa Sebastian

Adres: Caferağa, Moda Cd. 114-A, 34710 Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0 216 450 55 11

Konum linki

47-Kadayıf

Kadayıf

Osmanlı’dan beri severek tükettiğimiz ve Balkanlar ile Orta Doğu ülkeleri tarafından en çok tercih edilen tatlılar arasında yer alan kadayıf; fıstıklısından cevizlisine, tel kadayıfından ekmek kadayıfına kadar çeşitleriyle damakları şenlendiriyor. Kadayıf denilince de akıllara 1800’lü yılların sonlarına doğru kurulan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Hafız Mustafa 1864 geliyor. Birbirinden leziz kadayıfları, Fatih’teki tatlıcı Hafız Mustafa 1864’ten yemeden olamaz.

Hafız Mustafa 1864

Adres: Hoca Paşa Mh. Muradiye Cd. No: 25/B Fatih, İstanbul

İletişim: 0 212 527 66 54

Konum linki

48-Sütlaç

Sütlaç

Osmanlı’da basılan Melceü’t Tabbahin yemek kitabında sütlü aş olarak yer bulan sütlaç, Türk mutfağının sütlü tatlılar arasında en çok tercih edilenlerinden biri. Pirinç, süt ve şeker üçlüsünün bir araya getirilerek tamamen kişinin kendi zevkine göre kıvamının belirlendiği sütlaç, kimi uzmanlar tarafından tarçınla tüketildiğinde strese karşı bir etkisi olduğunu söyleniyor. Sütlü tatlılarıyla bir sembol haline gelmiş, Kadıköy Saray Muhallebicisi de sütlacıyla meşhur. 

Kadıköy Saray Muhallebicisi

Adres: Osmanağa, Rıhtım Cd. No:20 D:20, 34714 Kadıköy/İstanbul

Telefon: 0 216 414 31 92

Konum linki

49- Salep

Salep

Boza gibi kış günlerinin hatırlı içeceklerinden biri de Salep… Yapımında süt kullanılan salep, kış akşamlarında aromatik kokusuyla hem farklı bir hava yaratıyor hem de lezzetiyle büyülüyor. Kokusunun güzelliğini yapımında kullanılan ve orkide yumrusundan elde edilen tozdan alıyor. Kış akşamlarını kokusuyla büyüleyecek ve içinizi ısıtacak salepi İstanbul Sarıyer’de bulunan Yeniköy Kahvesi’nde deneyimleyebilirsiniz.

Yeniköy Kahvesi

Adres: Yeniköy, Kürkçü Faik Sk. No:4, 34464 Sarıyer/İstanbul

Telefon: 0 212 299 38 10

Konum linki

50-Künefe

Künefe

Hatay’ın en leziz tatlısı diyebileceğimiz künefe, sıcacık peynirle çıtır kadayıfın birleştiği muhteşem tat. Üzerine serpilen Antep fıstığıyla tercihe göre kaymak ya da dondurma eşliğinde ikram edilen künefeyi, Beşiktaş’taki Künefis’te yemek, kendinize vereceğiniz güzel bir armağan olabilir.

Künefis

Adres: Türkali Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi No: 62/A Beşiktaş, İstanbul

İletişim: 0212 227 06 03

Konum linki

51-Muhallebi

Muhallebi

Süt, nişasta ve şekerin bir araya gelip de oluşturduğu yediden yetmişe herkesin severek yediği, en hafif sütlü tatlılardan biri de şüphesiz muhallebi. Limonlusundan vişnelisine, kakaolusundan damla sakızına onlarca çeşidiyle damaklarda leziz tat bırakan bu lezzetin yenilebileceği en doğru yerlerden biri kesinlikle Tarihi Sarıyer Muhallebisi.

Tarihi Sarıyer Muhallebicisi ve Börek

Adres: Merkez, Yeni Mahalle Cd No:23, 34450 Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0 212 242 68 83

Konum linki

52-Katmer

Katmer

Katmer, Gaziantep halkının yöresel ürünlerinden sadece biri ve kahvaltıda oldukça sık tüketiliyor. Isırdığınızda ağza gelen çıtır hamur, Antep fıstığının enfes tadı ve kaymak odun ateşinde birleştiğinde; tadına bakanlara “Keşke hiç bitmese” dedirtiyor. İstanbul’da hizmet veren Çanak Kebap & Katmer yaş Antep fıstığı ile servis ettiği katmeriyle Gaziantepli ustaları aratmıyor.

Çanak Kebap & Katmer

Adres: Acıbadem, Acıbadem Caddesi, No:115 36660 Kadıköy İstanbul

Telefon: 0 216 325 22 34

Konum linki

53-Şekerleme

Isparta’nın yöresel lezzetlerinden olan şekerleme, üzerine serpilen pudra şekeriyle de ayrı bir lezzete kavuşuyor. Her ne kadar Isparta’ya özgü olsa da İstanbul’da da şekerlemeyi başarılı şekilde yapan tatlıcılar var. Kadıköy uğrak noktası olanlar için efsane niteliği olan ve içeriye girer girmez şeker kokusuyla büyüleneceğiniz Şekerci Cafer Erol’u, Eminönü’nde Şekerci Hafız Mustafa’nın dükkanını ziyaret etmelisiniz.

Şekerci Cafer Erol

Adres: Osmanağa Mah. Yasa Cad. No:19 Kadıköy, İstanbul

İletişim: 0 216 337 11 03

Konum linki

Hafız Mustafa 1864

Adres: Hoca Paşa Mh. Muradiye Cd. No: 25 / B Fatih - İstanbul

İletişim: 0 212 527 66 54

Konum linki

54- Turşu Suyu

Turşu suyu

Neşeli Günler filmiyle güldüren sohbetlere tanık olan, “Limonla mı, sirkeyle mi” tartışmasının günümüzde de devam ettiği turşu suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Ciddi oranda probiyotik ve antioksidan içeren turşu suyu, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler için birebir… Vücuttaki su kaybını gideren turşu suyu, kalp sağlığını korumaya da yardımcı oluyor. İstanbul’da yürürken soluklanmak ve sıcak havada hararetinizi bastırmak istiyorsanız Neşeli Günler filmine de ev sahipliği yapmış olan Asri Turşucusu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Asri Turşucusu

Adres: Kuloğlu, Ağa Hamamı Sk. 9/A, 34334 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: 0533 545 21 21

Konum linki

55-Sushi (Suşi)

sushi

Japon mutfağının vazgeçilmez lezzeti; Sushi Uzak Doğu mutfağı hayranlarının ilk tercih ettiği yemekler arasında geliyor. Suşhi’yi bir kez yiyenler, Japon mutfağının bu ünlü lezzetinin tadından bir daha vazgeçemiyor. Sushi’nin yapımındaki balıklar tercihe göre değişkenlik gösterse de ana malzemesi pilav asla değişmiyor. Usta eller tarafından özenle kesilen Sushi dilimleri, Wasabi ve Soya Sosu ile sofralara harika bir renk katıyor. İstinye, Ulus ve Kandilli’de rastlayabileceğiniz İoki Restoran Japon utfağının bu enfes lezzetini tadabileceğiniz, İstanbul gezilerinizde Uzak Doğu mutfağının esintilerini hissedebileceğiniz birkaç başarılı mekân arasında yer alıyor.

İoki Restoran

Adres: Poligon Mahallesi, Sarıyer Caddesi, 105 C, 34460 Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0 212 323 23 13

Konum linki

Şehre gitmişken gezilecek yerleri de keşfetmek isterseniz İstanbul'da gezilecek yerler içeriğimizi okumalısınız.


busraguzeller
Büşra Güzeller
113 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar