Hafta sonu kaçamağı için İstanbul’a yakın 5 yer

muratekinay
İçindekiler

İstanbul’da yaşamak çoğu zaman başlı başına yorucu ve yıpratıcı bir şey. Bir de üstüne tüm haftanın yorgunluğu, kalabalık ve iş stresi eklenince insanda her fırsatta bir yerlere kaçma isteği uyanıyor. Eğer tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız ve yıllık izniniz de yoksa hafta sonu şehre yakın yerlerden birine kaçmaya ne dersiniz?

Uzun kahvaltıların adresi Polonezköy 

Eskiden ‘’Adampol’’ olarak anılan ve bölgeye Polonya kökenli yerleşimcilerin gelmesi ile bu adı alan Polonezköy, İstanbul’un adeta arka bahçesi gibi. Yemyeşil bir doğanın içine yerleşen bu harika yerde güne ormanın içinde kuş sesleri ile başlayabilirsiniz. Polonezköy’de gezinirken karşınıza çıkacak evler de en az bölgenin eşsiz doğası kadar cezbedici. Bölgede kahvaltı yapabileceğiniz son günlerde popüler olan seçenekler arasında ise Polina, Piknik Park ve Stella gibi yerler var. Bu yerler arasından Piknik Park’ı tercih ederseniz doğanın içinde kahvaltınızı yaparken etrafta dolaşan kazları izleyebilirsiniz. Çocuklar için ayrılan oyun alanları ile burası aileler için de en ideal yerlerden biri. Eğer sabah kahvaltısına yetişemediyseniz öğle ve akşam yemeği için mangal da yapabilirsiniz. Polonezköy’ün İstanbul’un merkezi noktalarına uzaklığı ise sadece 32 kilometre. Yani yola çıktıktan sonra fazla zaman geçmeden kendinizi doğanın tam ortasında bulabilirsiniz. Eğer Polonezköy’ün keyfini daha fazla yaşamak için bir gece geçirmek isterseniz hemen civarda kalabileceğiniz otellere göz atın.

Doğa sporları için Maşukiye  

Eğer doğanın içinde yemeğinizi yedikten sonra biraz da heyecan ve adrenalin arıyorsanız rotanızı Maşukiye’ye çevirin. Kirazlı Yaylası ve Sapanca Gölü'ne yakın olan bu yerde ATV safari, paintball ve trekking gibi alternatif aktivite seçenekleri de var. Hafta sonları İstanbul, Kocaeli gibi yakın yerlerden gelenlerle dolup yaşan Maşukiye özellikle İstanbul’un Anadolu yakasında yaşayanlar için harika bir alternatif. Eğer İstanbul dışında yaşıyorsanız da bir hafta sonu kaçamağı için gelebileceğiniz şehre en uygun seferleri hemen karşılaştırın. Şehirden Maşukiye’ye ulaşmak için İzmit ve Sapanca yönlendirmelerini takip etmeniz ve daha sonra Maşukiye tabelalarını izlemeniz yeterli.

Yoğurduyla ünlü Silivri

İstanbul’un Avrupa yakasında yaşayanlar ve özellikle Beylikdüzü, Büyükçekmece gibi yerlere yakın olanlar için harika bir kaçış noktası da Silivri. Adı lezzetli yoğurduyla anılan bu sessiz ve sakin yerde sahil boyunca uzanan çok sayıda balıkçı göreceksiniz. Buralarda mevsimine göre sunulan leziz balıklar arasından seçtikleriniz hemen orada pişiriliyor ve salatanızla, mezenizle birlikte masanıza kadar geliyor. Dönüş yolculuğuna geçmeden önce çarşıya mutlaka uğrayın ve bölgenin lezzetli yoğurdundan mutlaka alın. Silivri ve çevresinde yaz aylarında denize girebileceğiniz, kışınsa sahilde dalgaların sesini dinleyerek çayınızı yudumlayabileceğiniz plajlar sizi bekliyor olacak.

Yeşilin diğer adı Riva

Riva Irmağı’nın Karadeniz’e döküldüğü yer olan Riva yaz aylarında denize girmek isteyenlerle dolup taşarken yılın diğer dönemlerinde ise sakinliğin ve huzurun vazgeçilmez rotalarından biri. Riva’da yapılabilecekler arasında ilk sırada Riva Deresi’nde teknelerle gezinti geliyor. Suyun üzerinde, sazlıklar arasında dolaşırken dünyanın geri kalanı ile bağınızın koptuğunu hissedebilirsiniz. Eğer hava güzelse Elmasburnu veya Riva Plajı’ndan kendinizi serin sulara da bırakabilirsiniz. Elmasburnu Plajı aynı zamanda bölgede kamp yapmak için de en ideal noktalardan biri. Gelirken çadırınızı ve kamp malzemelerinizi de getirirseniz bir gece kaldıktan sonra dönüş yolculuğuna geçebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, akşam güneş batarken Riva Kalesi’nden görünen muhteşem manzarayı da kaçırmayın.

Yeşil ve mavinin kıyısında Sapanca

İstanbul’a yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Spaanca bu anlamda diğer seçeneklere kıyasla biraz daha uzak bir alternatif sayılabilir. Ancak buraya geldiğinizde karşınıza çıkacak benzersiz manzaralar ve doğal güzellikler sayesinde buna kesinlikle değdiğini anlayacaksınız. Baş döndüren doğasına ek olarak ülkemizin en önemli kış turizmi merkezlerinden Kartepe’ye yakın olması Sapanca’yı her mevsim ziyaretçileri çeken bir cazibe merkezi haline getiriyor. Sapanca ve yakın çevresinde konaklama için genellikle küçük butik tesisler var ancak isterseniz 5 yıldızlı büyük otelleri de bulmanız mümkün. Sapanca’nın bir diğer özelliği ise son yıllarda gitgide popüler hale gelen welness konseptinin önemli merkezlerinden biri haline gelmesi. Burada ziyaretçilere sunulan terapilerle dinlenip huzur bulurken sağlığınıza da iyi gelecek bir tatil yapabilirsiniz. Sapanca ve çevresinin en popüler otellerini karşılaştırmak ve hemen rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

 

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar