• Anasayfa
  • Bilgi
  • Gürcü mutfağı | Gürcü yemek kültürü ve popüler yemekleri

Gürcü mutfağı | Gürcü yemek kültürü ve popüler yemekleri

elifcokan
Elif Çokan Palaz
5 Ekim 2022
I
4 dk
I
0
I
Güncellenme: 5 Ekim 2022

Karadeniz’e kıyısı olan en güzel ülkelerden biri olan Gürcistan, aynı zamanda sadece kimlikle seyahat edilebilecek bir destinasyon. Aynı zamandaTürklerin de sıklıkla ziyaret ettiği Gürcistan, kendine has lezzetler barındıran mutfağı ile bir hayli ünlü. Genellikle Gürcistan yemekleri, hamur işleri, et yemekleri ve sebzeli lezzetlerden oluşuyor. Bu içeriğimde Gürcistan mutfağı hakkında genel kültür hazineni zenginleştirecek keyifli bilgileri verecek ve Gürcistan gezisi sırasında mutlaka tatman gereken en meşhur yemekleri anlatacağım. Keyifli okumalar.

Gürcistan mutfağı hakkında bilinmesi gerekenler

İpek Yolu üzerinde olmasıyla farklı birçok kültürün iç içe geçtiği Gürcistan, kültürel anlamda renkli bir mozaiğe sahip. Hem Avrupa hem de Orta Doğu mutfaklarından etkilenmiş Gürcü mutfağı, diğer kültürlerde de olduğu gibi yöreye göre farklılık gösteriyor.

Gürcistan’ın en meşhur yemeği nedir?

Bu bir gün yolu Gürcistan’a düşebilecek olan herkesin merak ettiği bir soru. Öncelikle harço çorbası, hinkal ve haçapuri Gürcistan gezisi sırasında tadına bakman gereken lezzetler arasında yer alıyor. Ormanlık alanları ve doğal güzellikleriyle de ünlü olan Gürcistan’da peynir çeşitleri de oldukça popüler. Sen de bu güzel peynirlerden satın almayı düşünebilirsin. Bu arada yakın zamanda planlarının arasında Gürcistan’a seyahat etmek varsa Tiflis uçak bileti ya da Batum uçak bileti seçeneklerini inceleyerek yola çıkabilirsin. 

Gürcistan mutfağının dünyaca ünlü yemekleri

Gürcistan mutfağı denildiği zaman hakkında bilgi edinilmesi gereken muhteşem lezzetler var. Şimdi gel hep birlikte Gürcistan yemeklerine doğru bir yolculuğa çıkalım.

Lobio

lobio

Gürcü mutfağı, Türk mutfağı ile oldukça benzer yemeklere sahip. Bu benzer lezzetlerden bir tanesi de lobio. Genellikle yanında muhteşem bir mısır ekmeği ile servis edilen lobio, çömlekte pişirilmesi sebebiyle yoğun bir kıvama ve baskın kişniş tadına sahip bir kuru fasulye yemeği. Klasik kuru fasulyeden biraz daha farklı yöntemlerle hazırlanan bu Gürcü yemeği, Gürcistan’da denenmesi gereken lezzetler listende mutlaka yer almalı. 

Harço çorbası (Kharcho)

harço çorbası

Listemizin ikinci sırasında lezzetli mi lezzetli harço çorbası var. Genellikle dana eti kullanılarak yapılan harço çorbası, Azerbaycan ve Ermenistan’da da sıklıkla tüketiliyor. İçeriği yöreden yöreye değişen çorba, bizim aşina olduğumuz pirinçli/şehriyeli çorbalara oldukça benziyor ve kişniş otu yapraklarıyla pişiriliyor.

Phali

phali

Her ne kadar Gürcü mutfağı et yemekleriyle ünlü olsa da birbirinden muhteşem vejetaryen lezzetlere de sahip. Phali, bol ceviz, sirke, soğan, sarımsak, çeşitli otlar ve baharatlarla bir araya getirilmiş kıyılmış sebzelerle yapılıyor. Gürcistan’da en çok yapılan phali çeşitlerini ıspanak, pancar veya fasulye ile yapılanlar oluşturuyor. Phali genellikle mezelerle beraber sunuluyor ve geleneksel mısır ekmeği mchadi ile servis ediliyor.

Nigvziani badrijani

nigvziani badrijani

Gürcü bayramlarının vazgeçilmez bir lezzeti olan nigvziani badrijani, genellikle meze veya garnitür olarak tüketilen bir yiyecek. Kızartılan ve dinlendirilen patlıcanların üzerine ince dövülmüş ceviz, sarımsak, baharat ve sirke ile hazırlanmış harç sürüldükten sonra sıkıca sarılarak nigvziani badrijani haline getiriliyor. Bu güzel meze genellikle nar taneleri ve taze kişniş ile süslenerek servis ediliyor.

Concoli (Jonjoli)

jonjoli

Şimdi Gürcistan'a özgü alternatif bir lezzet ile tanışma zamanı. Concoli aslında ülkenin batı kısmında yetişen Kafkas kestane çalısına verilen bir ad. Turşu olarak tüketilen bu bitki salamura aşamasında soğan, sarımsak veya domates gibi başka sebzelerle de tatlandırılıyor. Concoli özellikle geleneksel lobio yemeği ile sıklıkla tüketilen bir turşu çeşidi. 

Hinkal

hinkal

Gürcü mutfağı denildiği zaman akla ilk gelen lezzetlerden birisi olan hinkal, aslında tüm dünyada bilinen bir lezzet. Hatta şöyle örnek verelim. Gürcü mutfağının vazgeçilmez lezzeti hinkal Türkiye’deki mantı çeşitlerine, İtalya’daki ravioliye ve Çin mutfağının mantısına oldukça benziyor. İştah açıcı görüntüsü ile mutlaka denenmesi gereken et dolgulu hamur işi hinkalin iç harcı genellikle kıyma karışımından hazırlanıyor. Oldukça ince açılan hamurun içerisine kıyma karışımı eklendikten sonra hamur toplanıp kapatılıyor ve kaynar suda pişiriliyor. Genellikle sade tüketilen hinkal, sarımsaklı yoğurt ve soslarla da servis ediliyor.

Haçapuri (Khachapuri)

haçapuri

Dikkat! Bu lezzet iştahları kabartan cinsten! Bizim de aşina olduğumuz canımız ciğerimiz pideye benzeyen haçapuri, bol tereyağı ve Gürcü peyniri ile yapılıyor ve üzerinde dumanı tüterken yumurta kırılarak servis ediliyor.

Çakapuli (Chakapuli)

çakapuli

Kuzu etinden vazgeçemeyenler kulübünü sevindirecek bir lezzet çakapuli. Genellikle özel günlerde pişirilen bu lezzetli mi lezzetli otlu yahni dana etiyle de yapılıyor. Gürcistan’ın popüler yemekleri listesinde yer alan çakapuli, taze tarhun, fermante üzüm suyu, kiraz eriği, kişniş, sarımsak ve tuz eklenerek pişiriliyor ve sıcak bir şekilde servis ediliyor.

Sulguni peyniri

sulguni

İmerite yöresine özgü bir lezzete geçelim şimdi. İnek sütünden yapılan ve gayet hafif bir tadı olan sulguni peyniri, imeruli adlı taze bir peynir çeşidinin haşlanmasıyla hazırlanıyor ve ardından peynire güzelce yassı ve daire formu veriliyor. Gürcistan’a gitmişken bu güzel peynirin tadına da mutlaka bakmalısın.

Ponçiki

ponçiki

Ülkecek kahvaltılarda bayılarak yediğimiz pişinin bir benzeri olan ponçiki, Gürcistan’da favori bir tatlı olmasıyla biliniyor. İçine krema ve çeşitli reçeller konularak pişirilen ponçiki aynı zamanda Polonya geleneksel mutfağında da önemli bir yere sahip.

Gürcistan lezzetleri içeriğimiz sonlandı. Eğer Gürcistan hakkında daha detaylı bilgiler edinmek istersen Batum gezi rehberi içeriğimizi de inceleyebilirsin. 


elifcokan
Elif Çokan Palaz
20 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar