Bu yıl, resmi olarak Göbeklitepe yılı ilan edildi. Bu haberden önce Göbeklitepe’yi bilmeyenler varsa bile artık Göbeklitepe hakkında bilgi sahibi oldular. Göbeklitepe’nin tarihteki yerini ve önemini hala bilmeyen kaldıysa, onları Göbeklitepe’ye merhaba dediğim ilk yazıma davet ediyorum. Bu yazıda da Göbeklitepe’yi tanıyıp öğrendikten sonra seyahatlerini planlamak isteyenler için Göbeklitepe nerededir, nasıl gidilir ve nerede kalınır sorularını cevaplayacağım.

İçindekiler

Göbeklitepe nerede?

Göbeklitepe, Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede ve Haliliye ilçesine bağlı Örencik mahallesinde bulunuyor. Şanlıurfa gezinde mutlaka görmen gereken Balıklı Göl’e 22 kilometre uzaklıkta olan Göbeklitepe, Hz. İbrahim’in Kenti olarak bilinen Harran Ovası’na yaklaşık 65 kilometre mesafede. Şanlıurfa’nın turistik simgelerinden Urfa Kalesi’ne de 22 kilometre uzaklıkta. Yani Şanlıurfa gezinde gitmek isteyebileceğin yerlere oldukça yakın. Göbeklitepe'nin konumuna ihtiyacın olursa, buradan ulaşabilirsin.

Göbeklitepe Harita

Uçak Bileti

Göbeklitepe’ye nasıl gidilir?

Şanlıurfa’ya İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum, Adana ve Trabzon gibi şehirlerden direkt uçuşlarla ulaşabilirsin. Ülkemizin diğer şehirlerinde yaşıyorsan da aktarmalı uçuşlarla Şanlıurfa’ya seyahat edebilirsin. Uçak yerine otobüsle Şanlıurfa yolculuğu yapmak istersen, İstanbul’dan Şanlıurfa’ya otobüs yolculuğu 19 saat sürüyor. Ankara’dan otobüsle gitmeyi tercih edersen de 12 saat. Otobüs yolculuklarını seviyor ve uzun bir yolculuğa çıkmak istiyorsan Şanlıurfa otobüs biletleri için tıkla. Uygun fiyatlı uçak biletleriyle bu yolu kısaltman istersen de buradan uçak biletlerini inceleyebilirsin.

“Peki Şanlıurfa’ya gittik nasıl gideceğiz bu Göbeklitepe’ye?” sorusunu duyabiliyorum. Eğer Şanlıurfa’ya uçakla ya da otobüsle yolculuk yaparsan, Göbeklitepe’ye gitmek için araba kiralayabilirsin. Hem gezilecek diğer yerlere gitme konusunda da kolaylık olur. Araba kiralamak istemezsen de taksiyle gitmeyi tercih edebilirsin. Bir de Göbeklitepe bölgesine özel turlar düzenleniyor.

Araba ya da taksi dışında bir seçenek ararsan da Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındıktan sonra Şanlıurfa Belediyesi Göbeklitepe’ye otobüs seferleri düzenlemeye başladı. Şanlıurfa kent merkezindeki Abide durağından hareket eden 100 numaralı otobüse binerek Göbeklitepe’ye ulaşabilirsin. Abide durağından saat 10.00 ve 16.00’da Göbeklitepe’ye giden otobüsler, 12.00 ve 18.00’de de Göbeklitepe’den hareket ederek kent merkezine ulaşıyor. Öğrenci bileti 3 TL iken tam bilet 5 TL. Öğretmenlerse 4 TL’ye bu otobüse binebiliyor.

Göbeklitepe2

Göbeklitepe’ye gitmek için en uygun zaman nedir?

Bilirsin, genelde seyahatler de ne hava çok sıcakken güzel olur ne de çok soğukken. Seyahatlerin en keyiflileri, daha sıcakların hâkim olmaya başlamadığı ilkbahar ayları ve sıcakların yavaş yavaş etkisinin azaldığı sonbahar günlerinde yapılanlar olur. Şanlıurfa’da da kara iklimi egemen, yani yaz mevsimi çok sıcak geçiyor, kışlar da çok soğuk oluyor. Bu yüzden Göbeklitepe ziyareti için de en güzel zaman ilkbahar ve sonbahar ayları. 2020’de 23 Nisan, Perşembe gününe denk geliyor, cuma gününü bağlayıp 4 günlük bir Şanlıurfa seyahati yapmak için en uygun zaman. Sonbahar’da gitmek istersen de 29 Ekim bu yıl perşembe günü. Cuma günü izin alıp güzel bir Şanlıurfa gezisi düzenleyebilirsin.

Göbeklitepe

Göbeklitepe’ye giriş saati ve ücreti nedir?

1 Nisan – 31 Ekim tarihleri arasında 08.00 ve 19.00 saatleri arasında gezilebilen Göbeklitepe, 31 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında da 08.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık. Gişelerse, ziyaretin kapanış saatinden yarım saat önce kapanıyor. Bunu unutmamakta fayda var çünkü gişe kapanış saatinden sonra gidersen Göbeklitepe ziyarete yarım saat daha açık olsa bile ziyaret edemezsin. Göbeklitepe’nin ziyarete kapalı olduğu bir gün yok. Haftanın 7 günü de Göbeklitepe’ye gidebilirsin. Göbeklitepe’nin ziyaret ücreti 36 TL ama müze kartın varsa ücretsiz gezebilirsin.

Göbeklitepe1

Şanlıurfa’da nerede kalınır?

Göbeklitepe şehir merkezine yakın olduğu için Şanlıurfa merkezde bulunan otellerde konaklayabilirsin. Balıklı Göl ve Urfa Kalesi’ne yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan Dedeman Şanlıurfa oteli, Göbeklitepe’ye de yaklaşık olarak 14 kilometre uzaklıkta. Dedeman Şanlıurfa’da kalırsan, Göbeklitepe’ye giden 100 numaralı otobüsün kalktığı Abide durağına yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsin. Balıklı Göl’e yürüme mesafesinde olan Hotel İstiklal de Şanlıurfa seyahati için bir diğer opsiyon. Hotel İstiklal’den Göbeklitepe yaklaşık 20 kilometre. Şanlıurfa seyahatinin tarihleri belli olduğunda otel rezervasyonunu yaptırmak için buraya tıklaman yeterli.

Göbeklitepe kabartma

Göbeklitepe’nin tarihteki önemini ve Göbeklitepe seyahatiyle ilgili bilmen gereken her şeyi öğrendin. Artık bu tarihi tapınağı yerinde görme zamanı. Hadi ilk adımı at, otobüs biletini ya da uçak biletini al. Otel rezervasyonu yapmayı da unutma. Gerisi bolca tarih ve bir de bolca Urfa dürüm.


nihanbayram
Nihan Bayram
408 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN