İnsana huzur veren maviliğin, sakinliğin ve rahatlığın adresi Ege sahilleri yaz tatili denince neredeyse herkesin aklına gelen ilk alternatiflerden. Durum böyle olunca bölgeye talep giderek artıyor. Buna karşılık fazla masrafa girmeden kafanızı dinleyebileceğiniz harika yerler de var. İşte, Ege'de ucuz ve huzurlu tatil için cezbeden 5 harika öneri.

İçindekiler

1- Datça

Bir süre için her şeyden uzaklaşmak ve kendinizi her biri sakinliğin eş anlamlısı olan koylara atmak istiyorsanız, bunun için Datça'dan daha iyi bir seçenek bulmanız oldukça zor. Ovabükü, Palamutbükü ve Hayıtbükü gibi her biri kendine has güzelliklere sahip bölgeleriyle ünlü Datça'ya ulaşım biraz zorlu ve uzun bir yolculuğu gerektiriyor. Belki de bu yüzden Datça halen diğer popüler tatil beldeleri kadar kalabalık değil ve doğal yapısını daha iyi koruyabiliyor. Siz de artık bir Datça tatilinin zamanı çoktan geldi de geçiyor diye düşünüyorsanız önce Dalaman uçak biletlerine göz atın! Datça'da tatil yapmak için ikna edici nedenler ise yazımızda.

Ege

Uçak Bileti

2- Akbük

Aydın'ın turistik ilçelerinden Didim'e bağlı Akbük Ege'nin akvaryumu andıran berrak sularıyla, neredeyse sürekli esen rüzgarıyla ve kalabalıklardan uzak, sakin ortamıyla huzuru arayanlar için en doğru adreslerden. Tarihe ilgisi olan ziyaretçiler için yakın bölgesinde pek çok antik kalıntıya da ev sahipliği yapan Akbük'te uygun fiyata küçük oteller bulabilirsiniz. Yani ihtiyacınız olan kalabalık caddeler, çılgın gece hayatı ve pahalı mekanlardan en azından bir süre uzaklaşarak kafanızı dinlemekse Akbük'ü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bölgeye ulaşmak için Bodrum'a uçabilir ve buradan bir araç kiraladıktan sonra Akbük yollarına düşebilirsiniz. Havalimanından buraya yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Akbüke'e açılan kapı Bodrum Havalimanı'na en uygun uçuş fırsatlarını karşılaştırmak için tıklayın!

Ege

3- Göcek

Tekne ve yatlarla mavi sulara açılanların Ege kıyılarındaki vazgeçilmez duraklarından Göcek adeta Fethiye ile Muğla'nın arasına yerleşen yeşil bir cenneti andırıyor. Yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı bölgeyi kıyıdan teknelerle dolaşarak Ege'nin en güzel koylarında yüzme molası verebilirsiniz. Sahile yanaştığınızda ise yan yana sıralanan irili ufaklı balıkçılar taze Ege otlarıyla hazırlanan leziz mezeleri ve tabii Ege'nin sularından tutulan nefis balıklarıyla hazır bekliyor olacak. Teknelerle denize açılmayı seviyorsanız, Ege ve Akdeniz kıyılarının mavi yolculuk için ideal rotalarına da bir göz atın!

Ege

4- Akyaka

Azmak Nehri'nin serin suları boyunca kurulan Akyaka aynı zamanda doğa ile baş başa bir tatil yapmak isteyenerin mutlaka görmesi gereken yerlerden.Hemen yanı başında bulunan nehrin şifalı sularının üzerinde tekneyle dolaştıktan sonra yemyeşil çam ağaçlarının çevrelediği sahillerde uzanıp denize girebilirsiniz. Etrafta gezinen ördeklerin arasında huzurlu bir tatil için Akyaka kesinlikle dikkate değer. Üstelik bölge eşsiz doğal güzelliklerin arasında yürüyüş gibi farklı aktivite seçenekleri için de ideal.

Akyaka

5- Dalyan

Yurdumuzun en güzel plajlarından biri olan İztuzu Plajı ve Kaunos Antik Kenti gibi birçok tarihi ve doğal güzelliği bir arada görmek için gelmeniz gereken yer Dalyan'dan başkası değil. Üstelik bölge gezginlere sunduğu tüm olağanüstü zenginliklerine rağmen fazla para harcamadan gezilebilecek rotalardan. Dalyan'da düzenlenen tekne turlarına katılarak Dalyan kıyılarını suyun üzerinde turlamanın keyfini çıkarabilir ve daha sonra İztuzu Plajı'nda denizin ve güneşin tadına varabilirsiniz. Caretta Caretta kaplumbağalarıyla ünlü İztuzu'nun dışında ülkemizden görülmesi gereken diğer benzersiz koylar ve plajlar da yazımızda!

Ege


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
29 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar