Köprüler tarih boyunca sadece iki ayrı kara parçasını değil, aynı zamanda sınırları, farklı kültürleri ve uygarlıkları da birbirine bağlayan yapılar aynı zamanda. Hem ülkemizde hem de dünyanın farklı yerlerinde bulunan en güzel köprüler hangileri?

İçindekiler

Brooklyn Köprüsü

New York'ta bulunan Brooklyn Köprüsü özgürlükler şehri olarak bilinen New York'ta yer alan dünyanın ilk asma köprülerinden. 1883 yılında hizmete açılan köprü, Brooklyn ile Manhattan arasındaki finans merkezi arasındaki yoğun trafik sorununu çözmek amacıyla inşa edildi. Yıllar geçse de köprü, hala bu işlevini sürdürüyor. Aynı zamanda köprünün hemen altında yer alan sahilden, Manhattan adasının gökdelenlerini izlemek de benzersiz bir deneyim vadediyor. Sadece Amerika'nın değil, dünyanın da en güzel şehirlerinden olan New York'ta görülmesi gereken diğer rotalar için New York'ta gezilecek yerler galerimize mutlaka göz atın.

Brooklyn Köprüsü

Uçak Bileti

Golden Gate Köprüsü

Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde bulunan bu köprü, ''dünyanın teknoloji ve bilişim üssü'' olarak bilinir. Dünyanın en çok fotoğraflanan köprüleri arasında yer almasıyla da tanınır. Sislerin sıklıkla bulunduğu San Francisco Körfezi boyunca uzanan köprünün özellikle sis altındaki görüntüsü hem ülke içinde hem de yurt dışından birçok fotoğrafçıyı cezbediyor. Aynı zamanda birçok film ve diziden sıkça gördüğümüz için bu köprüye aşina olabilirsiniz.

Golden Gate Köprüsü

Khaju Köprüsü

İran'ın İsfahan şehrinde bulunan Khaju Köprüsü özellikle köprüden suya yansıyan benzersiz manzarası ile biliniyor. Köprü aynı zamanda hem ülkenin hem de bölgenin en eski yapılarından biri. Günümüzde de ülke içinden ve yurt dışından çok sayıda turist burayı ziyaret ediyor.

Khaju Köprüsü

Magdeburg Su Köprüsü

Almanya'da bulunan köprünün diğerlerine benzemeyen çok ilginç bir yapısı var. Ortasından su akan köprünün iki yanında bulunan kaldırımlarda yayalar yürüyor, ortasından ise tekneler geçiyor. Elbe Nehri üzerinde inşa edilen köprünün yapımı tam 6 yıl sürmüş.

Su köprüsü

Boğaziçi Köprüsü

Köprünün Asya kıtasındaki ayağı Beylerbeyi'nde, Avrupa'daki ayağı ise Ortaköy'de. Köprü öncesi dönemde Boğaz'ın iki yakası arasında arabalı ulaşım sağlanıyordu. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün daha sonra yapıldığı gibi, iki kıta arasında uzanan köprüyü geçmek günün her saatinde yoğun trafik nedeniyle giderek zorlaşmış olsa da halen benzersiz manzarasıyla büyülüyor. Her mevsim ayrı güzellikleri barındıran İstanbul'a uçmak isterseniz, hemen tıklayın.

Boğaziçi Köprüsü

Ponte Vecchio

İtalya'nın Floransa şehrinde bulunan bu köprü de neredeyse hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar ilginç bir yapı. Nehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprü üzerine evler inşa edilmiş ve karşı tarafa geçmek için bu evlerin yanından geçmeniz gerekiyor. Köprünün bir diğer özelliği ise İtalya'nın birçok kentinde olduğu gibi renkli yapılarla çevrili olması. Bu sayede hem köprünün kendisi hem de çevresindeki binalar fotoğraf çekmek için harika bir ortam sunuyor.

Ponte Vecchio Körüsü

Sidney Liman Köprüsü

Avustralya'nın Sidney şehrinde inşa edilen bu köprü de dünyanın en ünlü köprülerinden biri aynı zamanda. Sidney Limanı, Opera Binası ve şehrin diğer ünlü yapılarını köprü üzerinden geçerken görebilirsiniz. Aynı zamanda yılbaşı kutlamaları ile bilinen köprü üzerinden düzenlenen havai fişek gösterileri de her yıl çok sayıda insanı buraya çeken nedenlerden sadece biri. Sidney'de görülmeye değer rotalar için Sidney'de gezilecek yerler galerimize de göz atabilirsiniz.

Sidney Köprüsü

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü’nün güzelliği, yapısından çok üzerinden seyredilen manzarasından geliyor. Köprüden Topkapı Sarayı, Sarayburnu, Haliç, Galata Kulesi ve diğer tarihi yapıları görmek mümkün. Köprünün hemen altında bulunan balıkçılarda balık veya midye yemek de buranın vazgeçilmezlerinden.

Köprü üzerinden geçerek Eminönü tarafına ilerlediğinizde Gülhane, Sultanahmet ve Beyazıt gibi tarihi semtleri keşfedebilirsiniz. Karaköy'den yukarı doğru çıktığınızda ise geçmişte kentin finans merkezi olan Galata ve her dönemde şehrin en canlı ve eğlenceli adreslerinden biri olan Beyoğlu'na ulaşabilirsiniz. İstanbulu gezmek için günler ve hatta haftalar bile yeterli olmayabilir. Ancak şehrin belli başlı noktalarını ve kentte yapılacak şeyleri İstanbul Şehir Rehberi'nde keşfedebilirsiniz.

Galata Köprüsü

Tower Bridge

Tower Bridge İngiltere'nin başkenti Londra'nın en önemli sembollerinden. Kule Köprüsü anlamına gelir. İsmi, Londra Kulesi'ne yakınlığından geliyor. Ayrıca, Londra'daki yeni yıl kutlamaları gibi özel etkinlikler için buluşma noktası. Liman ile Londra Kulesi arasında inşa edilen köprünün en dikkat çekici özelliklerinden biri, dünyanın ilk açılıp kapanabilen köprülerinden biri olması. Köprünün eşsiz manzarasında fotoğraf çektirmek, Londra'da yapılacak en popüler aktivitelerden. Tower Bridge dışında da görülecek çok sayıda tarihi yapı, park ve bahçe bulunan Londra'ya ne zaman gidilir, şehirde nereler gezilir, nerede ne yenir ne içilir öğrenmek için Londra Şehir Rehberi sizi bekliyor.

Tower Bridge


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN