Günümüzde özellikle uzun mesafelerde artık çok fazla tercih edilmese de trenle yolculuğun yeri başka! İşte, trenlerle nefes kesen manzaralar eşliğinde seyahat edebileceğiniz birbirinden güzel rotalar…

İçindekiler

1- Glacier Express / İsviçre

Glacier Express yani Buzul Ekspresi İsviçre’nin ve tüm Avrupa’nın en iyi tren yolculuklarından biri olarak biliniyor. Alplerin olağanüstü coğrafyasından geçen trenle St. Moritz ile Zermatt arasında yolculuk yapmak mümkün. Yaklaşık yedi saat süren yol boyunca onlarca tünelden ve 300’e yakın köprüden geçerken muhteşem manzaraları seyredebilirsiniz. Ren Vadisi ve Matterhorn Dağı gibi yerler ise yolculuğun en can alıcı noktalarından. Glacier Express ile macera dolu bir yolculuk için hemen Cenevre uçuşlarını karşılaştırın!

Glacier Express

Uçak Bileti

2- Ella – Kandy Treni / Sri Lanka

Pek çok maceracı gezginin favorileri arasında yer alan Ella – Kandy trenine binmek için Hint Okyanusu üzerinde bir ada ülkesi olan Sri Lanka’ya gelmeniz gerekiyor. 8 saat süren yolculuk için biletler haftalar öncesinde tükeniyor. Yani bu macerayı yaşamak istiyorsanız, biraz erken davranıp biletinizi önceden alın. 8 saat süren yolculuk için 3 farklı sınıf seçeneği var. Birinci sınıftan bilet aldığınızda klimalı ve daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Daha heyecanlı bir yolculuk içinse üçüncü sınıf koltuklardan birini alabilirsiniz. Dev filler, uçsuz bucaksız manzaralar ve daha fazlası için Sri Lanka uçuşlarına göz atın!

Ella – Kandy

3- Trans Sibirya Demiryolu / Rusya

Rusya’nın başkenti Moskova ile ülkenin doğusunda bulunan Vladivostok arasında çalışan trenlerle yaklaşık 10 bin kilometre boyunca yolculuk yapabilirsiniz. Toplamda 7 gün süren yolculukta vadiler, ovalar ve göller arasında yol almak yaşayacağınız en iyi deneyimlerden biri olacak! Trans Sibirya Demiryolu macerasına çıkmak isteyenler için başkent Moskova’ya uçak biletleri burada!

Trans Siberian Railway

4- The Jacobite / Birleşik Krallık

Daha önce Harry Potter filmlerini izlediyseniz, The Jacobite zaten fazla yabancısı olduğunuz bir tren değil demektir. Filmde kullanılan trenler İskoçya’nın dar vadilerinden geçerek olağanüstü manzaraları seyretme olanağı sağlıyor. Göz alıcı dağların ve göllerin arasından geçen tren 66 kilometre boyunca yolculara benzeri zor bulunur bir yolculuk yaşatıyor.

The Jacobite

5- Grand Canyon Railway / Amerika Birleşik Devleteri 

Adından da az çok anlaşılacağı gibi Grand Canyon Railway ülkenin en çok turist çeken noktalarından olan Grand Canyon’a ulaşmanın benzersiz bir yolu. Trendeki atmosfer bir anda günümüz dünyasından ayrılarak 1950’li yıllara doğru yolculuğa çıkmanızı sağlayacak. Büyük Kanyon’un ilginç şekillerini incelemek ve ABD’nin en meşhur yerlerinden birini görmek için bu heyecan verici yolculukta mutlaka yerinizi alın. Ülkenin popüler şehirlerinden New York’la yapılması gerekenler ise yazımızda!

Grand Canyon Railway

6- Bergen Demiryolu / Norveç

Fiyortlarıyla ünlü Norveç’e yolunuz düşerse, ünlü Bergen Demiryolu’nun trenleriyle yolculuğa da mutlaka zaman ayırın. Neden mi? Bergen’den başlayan ve Hønefoss yönüne doğru devam eden hattın toplam uzunluğu 371 kilometre ve neredeyse her noktası manzaralı. En yüksek noktası 1200 metreyi aşan bu meşhur demiryolu üzerinde yolculuk yaparken 200’ün üzerinde tünelden ve yüzlerde farklı köprüden geçerken muhteşem manzaraları fotoğraflamak isterseniz, ülkenin başkenti Oslo’ya uçuşları karşılaştırın! Oslo’ya geldiğinizde görmeniz gereken önemli yapılar, parklar ve daha fazlası ise galerimizde!

Bergen Demiryolu Norveç


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN