• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ülkemizden ve dünyadan kaçırılmaması gereken 7 benzersiz deneyim

Ülkemizden ve dünyadan kaçırılmaması gereken 7 benzersiz deneyim

muratekinay

Yaşadığımız gezegenin her bir köşesi görülmeye değer harika yerler ve yaşanması gereken unutulmaz deneyimlerle dolu. Para ve zaman gibi sınırlı kaynaklar nedeniyle her birini denemek zor ama burum aralarından bazılarını seçerek kendi listenizi hazırlamanıza engel değil! İşte, dünyanın farklı bölgelerinden yaşanması gereken 7 farklı seyahat deneyimi...

İçindekiler

1- Roma'ya tekrar gelmek için Trevi Çeşmesi'ne para atın 

İtalya'nın başkenti Roma'nın en ünlü duraklarından biri Trevi Çeşmesi. Tarihi çeşmenin bu denli meşhur olmasının başlıca nedeni ise her yıl milyonlarca turistin dilek dilemek için buraya akın etmesi. İnanışa göre çeşmeye sırtınızı dönüp madeni para atarak dilek dilerseniz gerçekleşme olasılığı hayli yüksek. Bu arada, burada dilek dileyenlerin Roma'ya bir gün tekrar mutlaka geleceğine inanılıyor. Yani tüm yollar gibi tüm dilekler de Roma'ya çıkar! Öyleyse gelin, en uygun Roma uçak biletlerini karşılaştırmaya başlayalım.

cesme2

Uçak Bileti

2- 'Dünyanın kıyısında' sallanın

Bize göre tam olarak dünyanın öbür ucu sayılabilecek kadar uzak olan Ekvador'da bulunan bu salıncaklar hemen yanında bulunan uçurum nedeniyle 'dünyanın kıyısındaki salıncak' adıyla anılıyor. Buradan sallanmak biraz cesaret gerektiriyor ama böyle bir manzara için buna kesinlikle değer.

ekvatorda salıncak

3- Türkiye'de Maldivler'i görün

Turkuaz renkli suyu ve beyaz kumsallarıyla 'Türkiye'nin Maldivler'i' olarak bilinen Salda Gölü'nde bulunan toprak yapısı Mars yüzeyi ile aynı. Yani dünyadan ayrılmadan, hatta ülkemizin sınırları dışına çıkmadan başka bir gezegendeymiş gibi hissetmek isterseniz Isparta'ya uçarak buradan bir araç kiralayabilir ve direksiyonu Burdur'a çevirebilirsiniz.

salda gölü

4- Kraliyet muhafızlarının nöbet değişimini izleyin

Yolunuz İngiltere'nin başkenti Londra'ya düşerse görebileceğiniz onlarca yapı ve yapılacak sayısız şey arasından seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Ancak belirli saatlerde Buckhingham Sarayı'nda düzenlenen kraliyet muhafızlarının nöbet değişim töreni kesinlikle görülmeye değer! Sarayın bahçesinde düzenlenen töreni izlemek için toplanan kalabalığı daha buraya gelmeden fark edebilirsiniz. Birleşik Krallık başkenti Londra'yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız şehirde yapılacak en iyi şeylere göz atmayı unutmayın!

kraliyet muhafızları

5- Maldivler'de su altı restoranlarında yemek yiyin

Masmavi denizi ve beyaz kumlarıyla rüya tatilin adresi Maldivler'de suyun üzerinde olduğu gibi altında da birçok sürpriz gezginleri bekliyor. Renkli balıkları ve deniz canlılarıyla adeta dev bir akvaryumu andıran bölgede suyun altına dalabileceğiniz gibi hiç ıslanmadan da manzaranın keyfini sürebilirsiniz. Bu benzersiz deneyimi yaşamak için Maldivler'in su altı restoranlarından birine gelmeniz yeterli. Yemekleri ve servisi ile klasik restoranları aratmayan bu yerlerin en önemli özelliği suyun altındaki dünyaya hiç olmadığınız kadar yakın olma fırsatı sunması. Bölgenin canlı deniz yaşamını daha yakından görmek isteyenler için en uygun Maldivler uçuşları burada!

maldivler su altı restoran

6- Eyfel Kulesi'nin tepesinden Paris'i seyredin

Paris'in sembolü Eyfel Kulesi'ne çıkmak için uzuun bir kuyruğu göze almak gerekiyor. Ama yukarı çıktığınızda göreceğiniz manzara için buna değer. Dünyanın en ünlü yapılarından olan kuleye hem gündüz hem de gece çıkarak iki ayrı Paris'le tanışabilir veya daha da iyisi gün batarken buraya gelerek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Üstelik Paris Eyfel Kulesi dışında da görülecek birçok yere sahip. Şehirde görülmesi gereke önemli noktaları Paris'te gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz. Kalacak yerler, yeme içme önerileri ve Paris'le ilgili diğer ipuçları ise Paris şehir rehberinde!

Uzak Çekim Paris Eyfel Kulesi

7- Pizza yemeye Napoli'ye gidin

Pizza bugün dünyanın neredeyse her yerinde bulunabilen bir yiyecek ama birçok kişiye göre en lezzetlileri halen Napoli'de yapılıyor. Pizzanın ana vatanı olarak bilinen tarihi İtalyan şehrinde hazırlanan pizzaların özelliği ise kullanılan malzemelerin son derece taze olması ve odun ateşinde pişirilmesi. Şehirde pizza yemek için alternatif çok ama en eski ve ünlü yerlerden biri olan L’antica Pizzeria Da Michele daha önce Napoli'yi ziyaret eden birçok gezginin bu konuda ortak önerisi. Pizzanın başkenti Napoli'ye yaz aylarında gelirseniz ayrıca feribotlarla karşı kıyısında bulunan Capri Adası'na geçerek adanın denize açılan sokaklarında turlayabilirsiniz. Napoli'ye ve İtalya'nın en ünlü rotalarına uçuşlar burada! 

napoli pizza


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN