Aydın’ın en sevilen turistik ilçelerinden biri olan Didim, hem mavi bayraklı tertemiz plajları hem de oksijen seviyesi yüksek havasıyla antik çağlardan beri ilgi gören bir tatil cenneti. Turizm olanaklarının çok geliştiği ilçede 5 yıldızlı otellerden kaliteli butik otellere, orman kamplarından apart otellere kadar her bütçeye uygun tesis bulmak mümkün. Manastır Koyu, Cennet Koyu, Haydar Koyu, Sağtur Plajı ve Akvaryum Plajı’nın masmavi sularının tadını çıkarabileceğiniz Didim’de Bafa Gölü ve Dilek Yarımadası’nın çarpıcı doğal güzellikleri arasında da dinlendirici zamanlar geçirebilirsiniz.

Didim Marina’da her zaman bulabileceğiz tekne turlarıyla Ege ile Akdeniz koylarını gezebileceğiniz ve dalışlar yaparak su altı zenginliklerini yakından görebileceğiniz Didim’de Milet Antik Kenti, Didyma Antik Kenti ve Didim Apollon Tapınağı gibi antik dünyandan günümüze kalan tarihi hazineleri de yakından görebilirsiniz. Didim’de mutlaka görmeniz gereken 60 yeri yazarken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama hazırladık. Koyları, plajları ve el değmemiş güzellikleriyle Türkiye’nin en özel köşelerinden biri olan Didim’i yazımızı okuyarak keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz. Tüm lokasyonları kolayca keşfetmeniz için konum linklerini de ekledik.

1- Akbük

Didim'e bağlı en özel ve çok ziyaret edilen beldelerden biri olan Akbük, ilçeye sadece 20 kilometre uzaklıkta deniz kıyısında uzanıyor. Çam ormanlarıyla çevrili 15 kilometrelik sahil şeridi ile masmavi denizin tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yerlerden biri olan Akbük, sahil manzaralı restoranlardan her bütçeye uygun apart otel ve pansiyonlara kadar zengin seçenekler sunuyor.

Yeşil ve mavinin buluştuğu altın kumlu sahilinde unutulmaz bir deniz günü yaşayabileceğiniz, akvaryumu andıran sularında şnorkelli dalışlar yapabileceğiniz Akbük, aynı zamanda Rum dönemlerinden kalan etkileyici yapıları ve kiliseleriyle de ilgi çekiyor. Su sporu merkezleri, balık restoranları, kafeleri, eğlence merkezleriyle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan Akbük’e minibüslerin yanı sıra tekne turlarıyla da ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

2- Cennet Koyu

Didim'de ilk uğramanız gereken yerlerden ve bölgenin en güzel koylarından biri olan Cennet Koyu, mavinin her tonunu göreceğiniz deniziyle bölgenin en güzel noktalardan biri. Çam, meşe ve zeytin ağaçlarının sardığı küçük sahiliyle adeta cennetten bir köşe olan ve ismini de bu büyüleyici güzelliğinden alan Cennet Koyu, kristal berraklığındaki denizi ve ince kumlu sahiliyle çok ilgi görüyor.

Kano ve deniz bisikletleri kiralayarak keşfe çıkabileceğiniz yemyeşil koyda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz veya atıştırmalıklar alabileceğiniz küçük işletmeler de hizmet veriyor. Çam ormanlarıyla sarılı sahilde havlunuzu serip huzurlu atmosferde yorgunluk atabileceğiniz Cennet Koyu’nda düzenlenen dalış turlarına katılarak da benzersiz su altı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

3- Bafa Gölü Tabiat Parkı

Ege Bölgesi'nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Aydın ile Muğla sınırları arasında yer alıyor ve gölün çevresinde büyük bir yeşil alanı kapsayan Bafa Gölü Tabiat Parkı ile tüm dünyadan doğa tutkunlarını kendine çekiyor. 250 metrelik kıyı şeridine sahip olan ve 11.800 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan tabiat parkı, aynı zamanda Türkiye'nin en gelişmiş ekolojik turizm bölgelerinden de biri. Türkiye’nin görülmeye değer tabiat cennetlerinden olan Bafa Gölü’nün bakir güzelliklerini Didim’de düzenlenen rehberli doğa gezileri, bisiklet turları ve fotoğraf safarileriyle keşfe çıkabilirsiniz.

Doğal güzelliklerinin korunması amacıyla 1989 yılında sit alanı, 1994 yılında ise tabiat parkı ilan edilen Bafa Gölü’nün kıyısında bağlanmış rengarenk balıkçı tekneleriyle yılın her mevsimi kartpostal güzelliğinde manzaralara şahit olabileceğiniz gezinizde, 200'den fazla kuş türü ve onlarca vahşi hayvanın da fotoğraflarını çekebilirsiniz. Zeytin, meşe ve çınar ağaçları arasında uzanan yürüyüş parkurları, mesire alanları, göl seyir terasları ve donanımlı kamp alanlarıyla her doğa tutkununun mutlaka keşfetmesi gereken yerlerden olan Bafa Gölü Tabiat Parkı’nda hem doğanın içinde huzur bulabilir hem de gölün serin sularında yüzebilirsiniz.

Konum Linki

4- Yalıköy

Didim'in hemen kuzeyinde, Tavşanburnu Tabiat Parkı'nın yanı başında yer alan Yalıköy beldesi, çam ormanları arasında uzanan plajlarıyla bölgenin sevilen turistik noktalarından biri. Roma İmparatorluğu döneminden beri yerleşim bulunduğu tahmin edilen ve el değmemiş doğal güzelliklerini günümüze kadar korumayı başaran Yalıköy, Didim’in en güzel sahiline sahip olduğu için de sıkça ziyaret ediliyor.

Her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonları bulabileceğiniz Yalıköy’ün hemen yanı başındaki Tavşanburnu Tabiat Parkı'nda dinlendirici doğa yürüyüşlerine çıkabilir veya tertemiz havada piknik yaparak yorgunluk atabilirsiniz. Tekne gezileri, doğa yürüyüşleri ve bisiklet turlarıyla güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz Yalıköy, hem keyifli bir günübirlik gezi yapmak hem de huzurlu bir yaz tatili yapmak için tercih edebileceğiniz yerler arasında.

Konum Linki

5- Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Didim’in hemen kuzeyinde ve yaklaşık 45 dakika uzakta yer alan Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Türkiye’nin en büyüleyici doğa cennetlerinden biri. Yılın her mevsimi düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileriyle keşfe çıkabileceğiniz milli park, 27.675 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsıyor.

1994 yılında koruma altına alınan, Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası’nın büyük bölümünü kapsayan milli park; çam ormanları arasında gizlenmiş benzersiz koyları, irili ufaklı şelaleleri, dereleri, vadileri ve panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz seyir teraslarıyla her yıl binlerce doğa tutkununu kendine çekiyor. Ülkemizin oksijen depolarından biri olan milli parkta kır bahçelerinden trekking parkurlarına, donanımlı kamp alanlarından kuş gözlem noktalarına kadar pek çok olanak bulabilirsiniz. Binlerce yıllık antik hazineleriyle de dikkat çeken milli parkın kıyılarını tekne turlarıyla keşfe çıkabilir, balık avlama turlarına katılarak ise balık geçiş noktasındaki sularda dinlendirici zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

6- Akköy

Didim'in en eski köyü olmasıyla ünlü Akköy, zeytin ve meyve ağaçları ile çevrili büyüleyici doğasıyla günübirlik geziler için ideal adreslerden biri. Didim merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta, Söke yolu kenarında yer alan huzurlu köyde 1900’lü yılların başında Rumlar yaşıyordu ve köyün dar sokaklarında Rum ustaların yaptığı taş evler arasında keyifle gezerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve zengin yöresel mutfağıyla da çok ilgi gören Akköy’e lezzetli Ege yemekleri tatmak için de mutlaka uğramanızı öneririz.

Konum Linki

7- Didim Marina (D-Marin)

Türkiye'nin en popüler yat ve tekne destinasyonlarından biri olan Didim'in en popüler gezi alanlarından biri de Doğu Akdeniz'in en büyük ve lüks marinalarından biri olmasıyla ünlü Didim Marina (D-Marin). Hem karada hem de denizde yüzlerce yat ve tekneye ev sahipliği yapan Didim Marina’da Ege, Akdeniz ve uluslararası mutfaklardan lezzetler tadabileceğiniz kaliteli restoranlar, deniz manzaralı kafeler, barlar, spor salonları, helikopter pisti, otoparklar ve yüzlerce çeşit hediyelik eşya bulabileceğiniz mağazalar gibi pek çok olanak bulabilirsiniz.

Her sabah düzenlenen saatlik ve günübirlik turlarla Ege ile Akdeniz koylarını keşfe çıkabileceğiniz, tüplü ve tüpsüz dalış etkinliklerini katılabileceğiniz Didim Marina’da hem keyifli akşam yürüyüşleri yapabilir hem de gün batımında çarpıcı tekne manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz. Didim merkezinde Paşa Caddesi üzerinde, kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan Didim Marina, gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Konum Linki

8- Doğanbey Köyü

Didim'de düzenlenen günübirlik gezilerin değişmez adresi olan Doğanbey Köyü, sessiz ve huzurlu atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış görülmeye değer bir Ege köyünü keşfetme fırsatını size sunacak. Hem doğa gezileriyle hem de kültür turları ve fotoğraf safarileriyle keşfe çıkabileceğiniz Doğanbey Köyü’ne isterseniz minibüslerle de Didim’den 30 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Doğanbey Köyü; taş ve ahşap mimarili iki katlı evleri, rengarenk çiçeklerle süslü Arnavut kaldırımlı sokakları, yöresel Ege yemekleri tadabileceğiniz küçük restoranları ve asırlık çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayabileceğiniz kahvehaneleri ile sizi modern dünyanın karmaşasından uzaklaştırılacak. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında rengarenk sokakları ile harika fotoğraflar çekebileceğiniz sessiz köyün taş mimari konaklarında birkaç gün tatil yaparak yılın bütün yorgunluğunu da atabilirsiniz. Doğanbey Köyü, verimli tarlalarda yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları için de her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

9- Didim Altınkum Plajı

Didim'in her köşesi mavi bayraklı plajlar ve çam ormanlarının sardığı büyüleyici koylarla çevrili. Bu yüzden Didim Altınkum Otelleri de oldukça popüler. İlçe merkezinden kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz Altınkum Plajı ise bölgenin en güzel plajı olarak yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor. İsmini büyüleyici altın renkli kumlarından alan mavi bayraklı Altınkum Plajı’nda plaj kulüpleri, güneş şemsiyesi ve şezlonglar kiralayabileceğiniz turistik tesisler, havlunuzu serip güneşlenebileceğiniz ahşap iskeleler, kafeler ve restoranlar gibi pek çok olanak bulabilirsiniz.

Sığ ve dalgasız deniziyle gençlere olduğu kadar çocuklu ailelere de hitap eden Altınkum Plajı’nda gün boyu rüzgâr sörfü, kano, uçurtma sörfü ve deniz paraşütü gibi onlarca su spor etkinliğine katılarak eğlenceli zaman geçirebilir, dalış okullarında kısa eğitimler alarak Didim'in çevresindeki dalış noktalarına tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak su altı güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

10- Beşparmak Dağları

Bafa Gölü’nün doğusunda, Didim’e yaklaşık olarak 47 kilometre uzaklıkta yer alan Beşparmak Dağları, antik dönemlerden beri çarpıcı güzelliğiyle ilgi gören bir gezi alanı. Bölgenin doğa sporları merkezi konumdaki 1375 metre yükseklikteki Beşparmak Dağları’nda yılın her mevsimi kampçılık, dağcılık, kaya tırmanma, trekking ve dağ bisikleti gezileri gibi onlarca etkinliğe katılabilirsiniz. Oksijen seviyesi yüksek havasında dağ eteklerinde sıralanan antik hazineleri de keşfetme fırsatı bulabileceğiniz Beşparmak Dağları’nın seyir teraslarından da Bafa Gölü’ne kadar uzanan panoramik manzaraların muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

11- Didim Apollon Tapınağı

Antik Yunan dünyasının en büyük kehanet merkezlerinden biri olan Didyma Antik Kenti’nin en önemli bölümü kabul edilen Apollon Tapınağı, antik dünyanın üç büyük kutsal alanından biri olarak gösteriliyor. Didim gezinizde hem rehberli turlarla hem de kendi başınıza yakından görebileceğiniz mimari şaheser, aynı zamanda antik çağdan günümüze kalan en iyi korunmuş tapınaklarından biri olduğu için tüm dünyadan tarih kültür ve arkeoloji meraklılarını büyülüyor.

Tarihinin 2000 yıl öncesine kadar uzandığı düşünülen Didim Apollon Tapınağı’nda tanrılara adaklar sunulan mabetler, büyüleyici el yapımı taş oymalar, Medusa kabartmalarının yanı sıra Helenistik ve Roma dönemlerinden kalan çarpıcı bölümleri de gezebilirsiniz. Gizli tünellerle birbirine bağlanan alanlar arasında unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz Didim Apollon Tapınağı’nda özellikle gün batımlarında kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

12- İncekum Plajı

Didim'in tatil cenneti Mavişehir'den kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğim başka bir sevilen plaj da Kırkevler Plajı gibi hiçbir yapılaşma ve tesisin bulunmadığı için büyüleyici bakir güzelliklerin korumayı başarmış İncekum Plajı. İsminin aksine kum ile çakıl karışımı bir sahile sahip olan, sahilinde veya çevresindeki kayalık alanlarda havlunuzu sererek güneşlenebileceğiniz plaj, kamp yapmak için de çok tercih ediliyor. Didim’in diğer plajlarına göre oldukça sakin ve dalgasız bir denize sahip olduğu için çocuklu ailelerin de keyifle zaman geçirebileceği İncekum Plajı’nda turistik tesisler bulunmadığı için yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmenizi öneririz.

Konum Linki

13- Priene Antik Kenti

Mavi bayraklı plajları ve çam ormanlarının süslediği koylarının yanı sıra antik dönemin en büyük kentleriyle çevrelenmiş Didim’de keyifli bir tarih gezisi yapabileceğiniz başka bir önemli yer de Priene Antik Kenti. İlçe merkezinden yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta yer alan ve antik dünyanın hem siyasal hem de dinsel merkezlerinden biri olan Priene Antik Kenti, Ege Bölgesi’nde inşa edilmiş 12 büyük İyon kentinden biri olmasıyla dikkat çekiyor.

İlk kurulduğu zamanlar deniz kıyısında olan ama zamanla Menderes Nehri'nin alüvyonlarıyla denizden uzaklaşan antik kentin tarihi M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Etkileyici Athena Tapınağı ve akropolisinin harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Priene Antik Kenti’nde ünlü Priene Antik Tiyatrosu, yerleşim alanları ve sunaklar gibi pek çok farklı bölümü keşfe çıkabilirsiniz. Yapılan arkeolojik kazılarda Helenistik ve Roma dönemine ait pek çok tarihi hazinenin bulunduğu antik kentte bulunan ünlü Afrodit heykelini de İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

14- Manastır Koyu

Didim merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta yer alan Manastır Koyu, ilçenin en bilinen ve popüler koylarından biri olarak görülmeye değer. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli olmasına rağmen doğal güzelliğini korumayı başaran Manastır Koyu; Didim’de düzenlenen rehberli doğa yürüyüşleri, tekne gezileri ve dalış turlarının da ana merkezlerinden biri konumunda.

Minibüslerle ve bisiklet kiralayarak Didim merkezinden kısa sürede ulaşabileceğiz Manastır Koyu’nun çevresinde çam ormanları arasında gizlenmiş butik oteller gibi konaklama olanakları da bulabilirsiniz. Yürüyüş yollarında çam ormanlarının masmavi denizle buluştuğu büyüleyici manzaraların fotoğraflarını çekebileceğiniz Manastır Koyu’nda çadırınızı kurup kalabalıklardan uzakta birkaç gün de geçirebilirsiniz.

Konum Linki

15- Haydar Koyu

Didim merkezine sadece 35 kilometre uzaklıkta yer alan Haydar Koyu, Ege'nin en sevilen tekne ve yat destinasyonlarından biri konumunda. Bahar ve yaz aylarında düzenlenen doğa yürüyüşleri veya tekne turlarıyla ziyaret edebileceğiniz yemyeşil koy, balık sürüleriyle birlikte yüzebileceğiniz berrak deniziyle ünlü.

Ege'nin gizli incisi olarak gösterilen ve görülmeye değer bir tabiat harikası olarak kabul edilen Haydar Koyu’nda hiçbir tesis ve işletme bulunmadığı için bakir doğal güzellikler arasında kalabalıklardan uzakta denizin tadını çıkarmak isteyenleri kendine çekiyor. İyi düzenlenmiş trekking parkurları ve mesire alanlarıyla da çok ilgi gören Haydar Koyu’nun sığ ve berrak denizinde çocuklarınızla keyifle yüzebilir, dalışlar yaparak Ege'nin büyüleyici su altı zenginliklerinin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

16- Saplı Ada

Didim Yat Limanı’nda her saat bulabileceğin tekne turlarıyla ziyaret edebileceğiniz Saplı Ada, Ege’nin gizli güzelliklerinden ve tabiat cennetlerinden biri. M.Ö. 1500’lü yıllarda devasa bir volkanik patlama sonucu oluştuğu tahmin edilen ve günümüzde de bu volkanik patlamadan kalan kül izlerini yakından görme şansı bulabileceğiniz Saplı Ada’da hiçbir yapılaşma ve tesis bulunmuyor. Yaklaşık 100 metre büyüklükte olan Saplı Ada’nın tertemiz sularında doyasıya yüzebilir, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak rengarenk balık sürülerini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

17- Taşburun

Didim'in hemen kuzeyinde yer alan ve huzurlu Yalı Köyü sınırlarında bulunan Taşburun Limanı, bölgenin en sevilen yat ve tekne destinasyonlarından biri. Altın renkli kumlarında kalabalıklardan uzak denizin tadını çıkarabileceğiniz Taşburun Plajı için de çok ziyaret edilen limanın çevresinde hem kamp hem de çocuklarınızla piknik yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz. Sahil manzaralı restoranlarda Ege mutfağından lezzetler ve taze mevsimlik balıklar tadabileceğiniz, büyüleyici gün batımı manzaralarının tadını çıkarabileceğiz Taşburun sahilinde dinlendirici akşam yürüyüşlerine de çıkabilirsiniz.

Konum Linki

18- Milet Antik Kenti

 

Dünyanın her ülkesinden gelen binlerce tarih ve arkeoloji meraklısı tarafından ziyaret edilen Milet Antik Kenti, Türkiye'nin en önemli tarihi hazinelerinden biri. Efes Antik Kenti ile birlikte döneminin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Milet, ev sahipliği yaptığı onlarca ünlü filozoftan dolayı filozoflar kenti olarak tarihi kayıtlara geçti.

M.Ö. 400’lü yıllardan kalma devasa Milet Antik Tiyatrosu’nu yakından görme şansı bulacağınız Milet Ören Yeri’nde yapılan kazılarda Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan paha biçilmez binlerce eser bulundu. Antik kent içerisinde görkemli agora kapısı, Roma dönemi hamamları, stadyum, liman anıtı, liman kapısı ve yerleşim alanları arasında unutulmaz bir tarih gezisi yapabilirsiniz. Etkileyici tapınakları da mutlaka gezmenizi önerdiğimiz, antik dünyanın felsefe bilim ve sanat başkenti Milet Antik Kenti’nde bulunan eserleri ise ören yerinin hemen yanı başındaki Milet Müzesi’nde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

19- Yediler Manastırı

Beşparmak Dağları eteklerinde gizlenen bir tarihi hazine olan Yediler Manastırı’na hem doğa yürüyüşleri hem de tarih gezileriyle kolayca ulaşarak yakından görebilirsiniz. M.Ö. 10. yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve Bizans dönemine kadar kullanılan manastırda devasa kayalar üzerine çizilmiş Hz. İsa'nın hayatı ve İncil sahnelerinin tasvir edildiği resimlerin yanı sıra manastır içindeki çarpıcı freskler de ziyaretçilerini büyülüyor. Çevresindeki ilginç kaya oluşumlarıyla da dikkat çeken binlerce yıllık Yediler Manastırı’nın bulunduğu alandan panoramik Ege Denizi manzaralarına da şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

20- Çamlaraltı Koyu

Akbük beldesinin en güzel noktası olan Çamlaraltı Koyu, keşfedilmeye değer bir tabiat cenneti. Kır bahçeleri, mesire alanları ve kamp alanlarının yanı sıra büyüleyici gün batımı manzaraları arasında hizmet veren balık restoranları gibi olanaklar da bulabileceğiniz koyun çam ormanlarının masmavi denizle buluştuğu sahilinde ise unutulmaz bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Didim tekne turları ve doğa yürüyüşlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelen, benzersiz bitki ve vahşi yaşam zenginliyle yılın her mevsimi fotoğraf safarilerinin düzenlendiği Çamlaraltı Koyu’nun çevresindeki otel ve pansiyonlarda da tertemiz havada dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

Konum Linki

21- Cennetköy Plajı

Didim’den sadece 10 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Cennetköy Plajı, ismini yemyeşil doğal güzellikleri ve ince kumlu sahilinden alıyor. Mavinin her tonunu görebileceğiniz berrak sularıyla Ege’nin tadını çıkarmak için ideal noktalardan olan plajın çevresinde yiyecek ve içecek alabileceğimiz küçük tesisler de hizmet veriyor. Büyüleyici su altı zenginliklerinden dolayı şnorkelli dalışlar yaparak da güzel bir gün geçirebileceğiniz Cennetköy Plajı’nda kamp yapabilir veya akşamları yürüyüşlere çıkarak kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde romantik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

22- Heraklia Antik Kenti

Didim'de doğa yürüyüşleri, tarih ve kültür turlarıyla yakından görebileceğiniz başka bir önemli tarihi hazine de ilçe merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta Bafa Gölü kıyısında yer alan devasa Heraklia Antik Kenti. Tarihi kayıtlarda Latmos Antik Kenti olarak da geçen ve ismini Yunan mitoloji kahramanı Herakles’ten alan antik kent, engebeli dağ etekleri üzerinde inşa edilmiş 65 kulesi ve 6,5 kilometre boyunca uzanan çarpıcı surlarıyla fotoğrafçıların da sık ziyaret ettiği yerlerden.

Latmos Körfezi ve Bafa Gölü'nün panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz Heraklia Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Bölgede pek çok önemli yapı inşa eden Karya uygarlığına ait olan ve Bizans dönemlerinden izler de görebileceğiniz antik kentte görkemli Athena Tapınağı, agora ve dev sütunlarla süslü caddelerinin yanı sıra Hz. İsa'nın hayatı ve azizlerin tasvir edildiği çilehaneleri de gezme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

23- Aytepe Barış Parkı

Didim'in sembollerinden biri olan Barış Heykeli’ne ev sahipliği yapan Aytepe Barış Parkı, Ege Denizi’nin büyüleyici manzaraları eşliğinde keyifli bir akşam gezisi sunuyor. Dünya barışını simgeleyen, ellerinde güvercinler ve zeytin dalları tutan insanların tasvir edildiği Barış Heykeli, özellikle gün batımlarındaki çarpıcı manzarasıyla yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor. Her yıl 1 Eylül'de Didim Barış Festivali'ne de ev sahipliği yapan Aytepe Barış Parkı, Didim merkezinde Yalı Caddesi üzerinde yer alıyor ve parkta yıl boyu düzenlenen konserlere katılarak da keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

24- Sağtur Plajı

Didim'e yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta Mavişehir beldesi sınırlarında yer alan başka bir sevilen plaj da Sağtur Plajı. Zengin turizm olanaklarıyla ilgi gören ve çevresi her bütçeye uygun otellerin yanı sıra kamp alanlarıyla çevrili olan plajını deniz tabanını süsleyen bembeyaz kumlar da görülmeye değer güzellikte.

Sığ deniziyle çocuklu ailelerin de çok ilgi gösterdiği Sağtur Plajı’nın sabahları adeta bir havuzu andıran masmavi sulara kendinizi bırakabilir, öğleden sonra ise dalgalı denizde rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü, yelken, kano ve deniz bisikleti gibi onlarca su sporu yaparak eğlenebilirsiniz. Güneş şemsiyesi ve şezlonglar kiralayabileceğiniz turistik tesisler, kafeler, duş, soyunma kabinleri, otopark gibi olanaklar da bulabileceğiniz Sağtur Plajı’nda keyifli bir deniz günü yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

25- Magnesia Antik Kenti

Dağ eteklerine yayılan binlerce yıllık tarihi hazineleriyle tarih turlarının değişmez adreslerinden biri haline gelen Magnesia Antik Kenti, tarihi M.Ö. 400’lü yıllara kadar uzanan antik bir Yunan şehri. Anadolu'ya göç eden Magnetlerin antik kehanetlerden yola çıkarak kurduğu devasa kentte günümüze kadar ulaşmış 3000 kişilik antik tiyatro ve taş kabartmalarla süslü çarpıcı tapınakları gezebilirsiniz. Efes Antik Kenti’nden sonra bölgedeki en büyük kent olmasıyla da ünlü olan Magnesia Antik Kenti’nde 1,5 kilometrelik surların ve şehre yarışlar şehri ismini veren dev yarış pistinin de harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

26- Milet Müzesi

Didim'in en çok ziyaret edilen tarihi hazinesi olan Milet Antik Kenti’nin içerisinde 1973 yılında hizmete açılan Milet Müzesi, binlerce yıllık uzun tarihinde onlarca önemli medeniyete ev sahipliği yapan Didim’in çevresindeki kazılarda elde edilen paha biçilmez eserleri sergiliyor. Milet Antik Kenti’nde yanı sıra Priene Antik Kenti, Didyma Antik Kenti, Didim Apollon Tapınağı ve Zeytintepe Kutsal Alanı gibi arkeolojik kazı alanlarında elde edilen eserlerin de sergilendiği Milet Müzesi, 600 metrekarelik geniş bir teşhir alanına sahip.

Milet Antik Kenti’nin sembolü olan çarpıcı aslan heykellerinden antik dönem yazıtlarına, mezar stellerinden devasa lahitlere kadar binlerce eseriyle tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklılarını kendine çeken müzede M.Ö. 20. ile 15. yüzyılları kapsayan Minos döneminin yeninden canlandırılmalarını da inceleme şansı bulacaksınız. Milet Ören Yeri’nin hemen karşısında yer alan Milet Müzesi’ne turların yanı sıra Didim merkezinden minibüslerle yaklaşık 25-30 dakika içinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

27- Euromos Antik Kenti

Didim'de rehberli turlara katılarak gezebileceğiniz başka bir önemli tarihi hazine olan Euromos Antik Kenti, ilçeye yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Asya'nın en iyi korunmuş tapınaklarından biri olan Zeus Tapınağı’ndan dolayı tüm dünyadan tarih meraklılarını kendine çeken antik kent, döneminde bölgenin en önemli yerleşim alanlarından biriydi. M.Ö. 500’lü yıllarda kurulduğu tahmin edilen Euromos Antik Kenti’nde zeytin ve çam ağaçları arasında gizlenen yaşam alanları, tapınaklar, antik tiyatro ve sunaklarını keşfe çıkabilir; rehberlerden bu gizemli kentle ilgili çarpıcı bilgiler alabilirsiniz.

Konum Linki

28- İmbat Koyu

Didim’in Çamlık beldesi sınırlarında, Manastır Koyu’na yakın bir konumda uzanan İmbat Koyu’nu hem doğa yürüyüşleri hem de tekne turlarıyla keşfe çıkarak, yeşil ve mavinin her tonunun görebileceğiniz koyda güzel zaman geçirebilirsiniz. İmbat Sitesi’nin hemen önünde yer alan ve çevresinde restoranlar, oteller, kafeler gibi olanaklar bulabileceğiniz İmbat Koyu’nun kristal berraklığındaki denizi; şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapmak için de sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

29- Tavşanburnu Orman Kampı

Yemyeşil çam ormanları içinde masmavi Ege Denizi’nin ve el değmemiş doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz özel yerlerden biri olan Tavşanburnu Orman Kampı, Didim’e yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Denize sıfır konumda yer alan ve çok sevilen bir gezi alanı olan Tavşanburnu Tabiat Parkı içerisinde yer alan orman kampında donanımlı kamp alanlarının yanı sıra bungalovlar, kır evleri, çay bahçeleri, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, kafeterya, tuvalet ve market gibi pek çok imkan bulabilirsiniz.

Donanımlı karavan alanlarıyla da ilgi gören Tavşanburnu Orman Kampı’nda hem doğayla baş başa dinlendirici bir günübirlik gezi yapabilir hem de unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Orman kampı, yılın her mevsimi ATV turları, fotoğraf safarileri ve bisiklet turlarına da ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

30- Akbük Plajı

Altınkum Plajı ile birlikte Didim'de denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden olan Akbük Plajı, kilometrelerce uzanan sahilini saran zeytin ve çam ağaçlarıyla adeta cennetten bir köşe. Didim'e 20 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen yaz aylarında turistlerle dolan Akbük Plajı, hafif dalgalı ve rüzgârlı denizinden dolayı uçurtma sörfü, rüzgâr sörfü, yelken, kano gibi su sporları yapmak için de en çok tercih edilen yerler arasında.

Tüm gün altın renkli kumlarda havuzu sererek denizin tadını çıkarabileceğiniz plajda akşamları ise sahil kenarında hizmet veren balık restoranlarına uğrayabilir, Akbük’ü çevreleyen yürüyüş yollarında bölgeyi keşfe çıkabilir ve özellikle gün batımlarında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

31- Didim Aquapark

Hem çocuklu ailelerin hem de eğlence arayanların yaz aylarında en sık ziyaret ettiği eğlence mekanlarından biri olan Didim Aquapark, Didim ile Mavişehir yolu üzerinde ilçeye yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Hem minibüslerle hem de servislerle rahatlıkla ulaşabileceğiniz su parkı; 23 tane farklı boyutlarda su kaydırağı, gerçek kum ve deniz suyu kullanılan 9 tane yüzme havuzu, güvenlikli çocuk ile bebek havuzlarıyla her yaş için eğlenceli bir gün sunuyor. 5000 kişilik olan ve deniz kıyısında büyük bir alanı kapsayan Didim Aquapark’ın kamikaze kaydıraklarında ve dalga havuzlarında heyecan dolu bir gün geçirebilir; gün boyu düzenlenen animasyonlarla doyasıya eğlenebilirsiniz.

Konum Linki

32- Didim Engelsiz Plaj

Didim’in küçük ama ilgi çekici plajlarından biri olan Didim Engelsiz Plajı, Altınkum Plajı’nın hemen yanında uzanıyor. Engelli tatilcilere uygun olarak tasarlanan plaja tertemiz havasından dolayı solunum sorunu rahatsızlıkları çekenlerin de tercih ettiği Didim merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Çevresinde özel tasarımlı engelli otellerinin hizmet verdiği plajda engelli rampası, özel tuvaletler, duşlar ve engellilere özel dalış merkezleri gibi pek çok olanak bulmanız da mümkün.

Konum Linki

33- Didyma Antik Kenti

Didim ilçesine ismini veren Didyma Antik Kenti, gezinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi hazinelerimizden biri. Yunanca ikiz kardeş anlamına gelen, Milet Antik Kenti ve Efes Antik Kenti ile birlikte bölgedeki en büyük 12 kentten biri olan Didyma, aynı zamanda tüm dünyadan arkeoloji meraklarını kendine çeken 2000 yıllık devasa Apollon Tapınağı için de çok ziyaret ediliyor.

Günümüze kadar pek çok bölümü sağlam kalmayı başarmış Apollon Tapınağı’nı gezdikten sonra antik tiyatro, sütunlu caddeler, yerleşim alanları ve agorayı da görerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Antik dünyanın en büyük kehanet merkezlerinden biri olmasıyla da ünlü olan Didyma Antik Kenti’nde tanrılara adaklar adanan görkemli sunakları da gezme şansı bulacaksınız. Yapılan kazı çalışmalarında Helenistik, Klasik ve Roma dönemlerine ait yüzlerce paha biçilmez tarihi eser bulunan antik kentin hazinelerini ise Milet Müzesi’nde görebilirsiniz.

Konum Linki

34- Priene Athena Tapınağı

Priene Antik Kenti’nin en önemli yapısı olarak mutlaka yakından görmenizi önerdiğimiz Priene Athena Tapınağı, deniz seviyesinden yaklaşık 100 metre yükseklikteki bir tepe üzerinde çarpıcı bir manzara sunuyor. Klasik Helenistik dönem mimarisinin yansıtan, 6 metreye 11 metrelik sütunlarla İyon tarzıyla inşa edilen büyüleyici tapınak, aynı zamanda taş kabarmalar ve yazıtlarla süslü 24 tane görkemli sütunuyla da görülmeye değer bir manzara sunuyor. Tarih ve arkeoloji meraklılarının yanı sıra mimari tutkunlarının da sıkça ziyaret ettiği Priene Athena Tapınağı’nı rehberlerle birlikte gezerseniz hem antik dünyanın dini merkezi olan Priene Antik Kenti hem de Athena Tapınağı’yla ilgili çarpıcı bilgiler de alabilirsiniz.

Konum Linki

35- Sarıkum Plajı

Didim'in çok sevilen turistik beldesi Mavişehir’in yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri kendine çeken Sarıkum Plajı, hem masmavi suların tadını çıkarmak hem de su sporları yapmak için gidebileceğiniz en güzel yerler arasında. Uzun bir sahile sahip olan ve dalgalı deniziyle uçurtma sörfü, rüzgâr sörfü ve deniz paraşütü gibi onlarca etkinlik yapabileceğiniz Sarıkum Plajı, ismini de altın renkli tertemiz kumsalından alıyor.

Atıştırmalıklar alabileceğiniz küçük tesislerin hizmet verdiği plaj, yılın en kalabalık zamanlarında bile sakin kalan atmosferiyle, sessiz bir ortamda denize girmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz yerlerden. Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Sarıkum Plajı, aynı zamanda balık geçiş noktasında yer aldığı için balık avlama turlarının da ana merkezlerinden biri konumunda.

Konum Linki

36- Latmos Antik Kenti Kaya Mezarları

Bafa Gölü Tabiat Parkı’nın sık ziyaret edilen antik hazinelerinden biri olan Latmos Antik Kenti Kaya Mezarları, Beşparmak Dağları eteklerinde ve göl kenarında sıralanan görülmeye değer yapılar. Heraklia Antik Kenti olarak da bilinen Latmos bölgesinde granit blokların oyulmasıyla tasarlanan kaya mezarlarını hem Bafa Gölü kıyılarında hem de göl üstündeki küçük adacıklarda yakından görmeniz mümkün.

Doğa gezilerini yanı sıra tarih turlarıyla da ziyaret edebileceğiniz bölgede görkemli Athena Tapınağı, tarihi bir Bizans kalesi ve 2500’e yakın olduğu tahmin edilen kaya mezarlarını yakından görebilirsiniz. Özellikle gün batımlarında Bafa Gölü’nün çarpıcı güzelliğiyle birlikte harika fotoğraflarını çekebileceğiniz kaya mezarları, her tarih ve arkeoloji meraklısının görmesi gereken gizemli hazinelerimiz arasında.

Konum Linki

37- Didim İkinci Koy

Didim merkezinden kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz Yalı Caddesi kenarında yer alan Didim İkinci Koy, bölgenin en hareketli noktalarından biri. Çevresindeki su parkları, butik oteller, apart oteller, restoran ve kafelerle yaz günlerinde yüzlerce kişiyi misafir eden İkinci Koy’da uçurtma sörfünden kanoya, yelkenden rüzgâr sörfüne kadar çeşitli etkinliklerle eğlenebilirsiniz. Büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşler yapmak için de tercih edilen Didim İkinci Koy’da romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz restoranlar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

38- Milet Tiyatrosu

Didim merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıktaki Milet Ören Yeri içerisinde mutlaka görmeniz önerdiğiniz etkileyici yapılardan biri olan Milet Tiyatrosu yer alıyor. Ören yerinin en çok ziyaret edilen tarihi hazinesi olan 15.000 kişilik devasa antik tiyatronun Roma döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor.

Günümüze kadar sağlam kalmış taş basamakları ve kabartma süslemeleriyle klasik Roma tiyatrolarının en güzel örneklerinden biri olarak tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklılarının ilgisini çeken Milet Antik Tiyatrosu’nu hemen yanındaki Apollon Tapınağı, Roma hamamı, agora ve Milet Antik Kenti'nin diğer etkileyici yapılarıyla birlikte keşfe çıkabilir, özellikle gün batımlarını da bu etkileyici antik tiyatronun en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

39- Didim Pazarı

Hem Didim halkının hem de yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapmak için ilk uğradığı yerlerden biri olan Didim pazarı, her gün Cumhuriyet Mahallesi’nde kuruluyor. Bölgede yetiştirilen organik ürünler, yöre kadınlarının el emeği göz nuru el oymaları, el yapımı hediyelik eşyalar ve takılar gibi yüzlerce ürünü bir arada bulabileceğiniz Didim pazarına kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilir, hem organik sebzeler ve meyveler hem de birbirinden güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Konum Linki

40- Didim Üçüncü Koy

Didim’in merkeze en yakın, hareketli ve popüler koylarından biri olan Didim Üçüncü Koy, hem yazlıkçılar hem de çevre otellerden gelen yerli ve yabancı turistlerle yaz aylarında çok hareketleniyor. Tertemiz deniziyle mavi bayrak ödülü de kazanan Didim Üçüncü Koy’un ince kumlu sahili ve sığ denizi, çocuklu aileler tarafından da tercih ediliyor. Çevresinde her bütçeye uygun otellerin yanı sıra restoranlar, kafeler ve eğlence merkezlerinin de hizmet verdiği koyda duş, soyunma kabini ve otopark gibi olanaklar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

41- Tavşanburnu Tabiat Parkı

Didim merkezinden sadece 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüşle büyüleyici bir doğa cenneti olan Tavşanburnu Tabiat Parkı’nı keşfe çıkabilirsiniz. Ege Denizi kıyısında, yeşil ve mavinin bütün tonlarını bir arada görebileceğiniz çarpıcı bir güzelliğe sahip olan tabiat parkının el değmemiş güzelliklerini yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleri ve bisiklet turlarıyla görebilirsiniz.

Kalabalıklardan uzakta dinlendirici bir tatil yapabileceğiniz orman kamplarının yanı sıra kır bahçeleri, market, kafeterya, elektrik ve duş olanaklar da bulabileceğiniz Tavşanburnu Tabiat Parkı’nın sahilinde çam ağaçları arasında uzanan mesire alanları da hem piknik yapabilir hem de gözlerden uzakta masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Zengin bitki ve vahşi yaşam zenginliğiyle de dikkat çeken tabiat parkının seyir teraslarında gezinizin en güzel doğa fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

42- Huzur Plajı

Mavişehir beldesinin başka bir sevilen plajı olan Huzur Plajı, Didim merkezine 6 kilometre, Mavişehir beldesine ise sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde. Özellikle sabahları havuza andıran masmavi sularıyla ünlü olan ve ismini de buradan alan Huzur Plajı’nın dalgasız ve sığ denizi hem acemi yüzücüler hem de çocuklu aileler için ideal.

Çevresinde her bütçeye uygun butik ve apart otellerden kafeler ve restoranlara kadar çeşitli olanaklar da bulabileceğiniz Huzur Plajı’nda akşamları serin deniz esintileri arasında dinlendirici yürüyüşler de yapabilirsiniz. Mavişehir minibüsleri ile 10 dakika içinde ulaşabileceğiniz Huzur Plajı, sıcak yaz günlerinde tertemiz denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden.

Konum Linki

43- Mavişehir Pazarı

Hem Didim çevresindeki köylerde yetiştirilen organik sebze ve meyveler hem de birbirinden güzel el yapımı hediyelik eşyalar almak için Mavişehir pazarına uğrayabilirsiniz. Didim’den sadece 5 kilometre uzaklıkta Mavişehir beldesi merkezinde açık ve kapalı alanlarıyla hizmet veren pazar, haftanın her günü gece yarısına kadar açık. Mavişehir minibüsleriyle 5-10 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz Mavişehir pazarında rengarenk tezgahlar arasında keyifli bir gezi yapabilir ve yiyeceklerden el yapımı yöresel objelere kadar yüzlere ürün bulabilirsiniz.

Konum Linki

44- Didim Lunapark

Didim’de çocuklu ailelerin mutlaka uğramasını önerdiğimiz popüler yerlerden biri de Didim İkinci Koy kenarında, denize hakim bir noktada hizmet veren Didim lunapark. Her yaştan insan için pek çok farklı bölümü bulunan lunaparkta çarpışan arabalardan gondollara, devasa dönme dolaplardan kamikazelere kadar pek çok bölümde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konserler ve animasyonlar gibi pek çok etkinliğin de düzenlendiği Didim Lunapark’ın kafe ve restoranlarında mola verebilir veya seyir alanlarından harika deniz manzaralarının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Didim merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Didim Lunapark’a hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçlarıyla rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

45- Didim Öğretmenler Sitesi Plajı

Didim’de çocuklu ailelerin keyifli bir deniz günü yaşayabileceği başka bir sevilen plaj da ilçe merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta bulunan Öğretmenler Sitesi Plajı. İsmini aldığı sitenin hemen önünde yer alan ve yaz aylarında tamamen dolan plajda soyunma kabini, duş, şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Tüm gün temiz denizin tadını çıkardıktan sonra sahil bahçelerinde çayınızı yudumlayarak kızıl gün batımı manzaralarının tadını çıkarabileceğiniz plajın çevresinde de ekonomik oteller ve pansiyonlarda konaklamanız mümkün.

Konum Linki

46- Panayır Adası

Didim'de tekne turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz küçük Panayır Adası, Didim sahiline sadece 2 kilometre uzaklıkta dinlendirici bir gezi yaşatıyor. Yeşil ve mavinin buluştuğu büyüleyici sahili ile tropikal bir cenneti andıran Panayır Adası’nın çevresi de rengarenk balık sürüleriyle bölgenin en sevilen dalış noktalarından. Hiçbir yerleşimin olmadığı ve turkuaz renkli berrak denizinde balık sürüleriyle birlikte yüzebileceğiniz Panayır Adası’nda karaya çıkarak da keyifli yürüyüşler yaparak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

47- Faustina Hamamı

Her köşesi binlerce yıllık tarihi yapılarla çevrili Didim'de doğa yürüyüşleri ve tarih turlar ile keşfe çıkabileceğiniz başka bir etkileyici yer de bölgenin önemli antik yapılarından biri olan Faustina Hamamı. İlçe merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıkta yer alan antik hamam, etkileyici Milet Antik Kenti ve Milet Tiyatrosu’na kısa bir yürüyüş mesafesinde.

Roma İmparatoru Marcus Avrelius'un eşi Faustina adına inşa edilen ve ismini de buradan alan Faustina Hamamı’ndan günümüzde az bir bölümü ayakta kalmayı başarmış. Bölgede yapılan kazılarda elde edilen heykelleri İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde görebilir, hamamı gezdikten sonra Milet Antik Kenti ve binlerce eserin sergilendiği Milet Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

48- Zırtlan Deliği

Didim’e sadece 7 kilometre uzaklıkta yer almasına rağmen en kalabalık yaz günlerinde bile sessiz ve huzurlu atmosferini koruyan Zırtlan Deliği, turist kalabalığından uzakta keyifli bir deniz günü sunuyor. Balık sürüleriyle birlikte yüzebileceğiniz turkuaz deniziyle Didim’in gizli doğa cennetlerinden biri olan Zırtlan Deliği’nin çevresinde hiçbir yapılaşma ve tesis bulunmuyor. Tekne ve yatların da uğrak noktalarından biri olan, açıklarında dalış etkinliklerinin düzenlendiği koya minibüslerin yanı sıra bisiklet kiralayarak da keyifli bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

49- Yeşilkent Plajı

Didim'in 5 yıldızlı oteller ve tatil köylerinin sıralandığı Yeşilkent bölgesinde bulunan Yeşilkent Plajı, hem yerli ve yabancı turistler hem de Yeşilkent sitesi sakinleri ile yaz aylarında oldukça hareketli. Küçük bir yarımada üzerinde yer alan ve tertemiz denizi ile dikkat çeken plajın çevresinde büyük otellerin yanı sıra butik oteller ve apart oteller de bulmanız mümkün. Deniz bisikleti, kano, yelken ve uçurtma sörfü gibi onlarca su spor aktivitesi yapabileceğiniz, tüm gün plaj voleybolu oynayarak eğlenebileceğiniz Yeşilkent Plajı'na Didim merkezinden 10-15 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

50- Culin Mağarası

Didim'in tabiat harikalarından biri olan Culin Mağarası, bahar ve yaz aylarında düzenlenen doğa gezilerinin değişmez adresleri arasında. Endemik bitki türleri ve onlarca çeşit ağaçla sarılı bir tepede, bölgeye hakim yüksek bir noktada konumlanan mağara, zengin kuş çeşitliliğinden dolayı halk arasında Kuşini Mağarası ve Güvercin Mağarası olarak da biliniyor.

250 metre derinliğe sahip Culin Mağarası’nın içinde binlerce yılda oluşmuş sarkıtlar, dikitler ve damlataş havuzları arasında unutulmaz bir gezi yapabilir, görülmeye değer bir manzaraya sahip mağaranın bölümlerini keşfe çıkabilirsiniz. Çevresi de yosun tutmuş kayalarla çarpıcı bir manzaraya sahip olan mağaranın bulunduğu alandan panoramik doğa fotoğrafları da çekebilirsiniz.

Konum Linki

51- Uslu Plajı

Didim'de denize girebileceğiniz en güzel plajlardan biri de Denizköy Mahallesi'nde yer alan Uslu Plajı. İsmini hemen önündeki Uslu tatil sitesinden alan geniş plajı; ince kumlu uzun sahili, turistik tesisleri, restoranları ve su sporu olanaklarıyla özellikle yaz aylarında hem tatilciler hem de turistlerle oldukça hareketleniyor. Sığ ve tertemiz deniziyle çocuklu ailelerin de en sevdiği Didim plajlarından biri olan Uslu Plajı’nın çevresinde her bütçeye uygun butik ve apart otellerde bulabilir, plaja Didim merkezinden 15-20 dakikalık bir yürüyüşle veya minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

52- Kırkevler Plajı

Huzurlu doğal güzellikler içinde denizin tadını çıkarabileceğiniz başka bir sevilen plaj olan Kırkevler Plajı, Mavişehir beldesinde Kıray Caddesi'nde yer alıyor. İnce kumlu sahilinde havlunuzu serip güneşlenebileceğiniz plajda hiçbir yapılaşma ve tesis olmadığı için hazırlıklı gitmenizde fayda var. Mavişehir merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz ve sessiz atmosferinde kamp yapabileceğiniz Kırkevler Plajı’nın çevresinde doğa yürüyüşlerine çıkabilir ve büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Plaj, rüzgârlı bir havaya ve dalgalı denize sahip olduğu için su sporları yapmak isteyen tatilcileri de kendine çekiyor.

Konum Linki

53- Nero Koyu

Didim’e en uzak ama çok ziyaret edilen koylardan biri de ilçe merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan Nero Koyu. Güzelçamlı minibüsleriyle veya saatlik ve günübirlik tekne gezileriyle keşke çıkabileceğiniz koy, adalar ve Ege Denizi manzaraları sunan seyir teraslarıyla da çok ilgi görüyor. Dilek Yarımadası’nın büyüleyici kuş ve vahşi yaşam çeşitliliğini yakından görme şansı bulabileceğiniz Nero Koyu, balık bolluğu ile dalış ve balık avlama turlarının da ana merkezlerinden biri. Her doğa tutkununun keşfetmesi gereken gizli cennetlerimizden olan Nero Koyu’nda tertemiz havada yürüyüşler yaparak yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

54- Büyük Menderes Dalyanları

Didim’in dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz büyüleyici doğal güzelliklerinden olan Büyük Menderes Dalyanları, ilçeye 16 kilometre uzaklıktaki Akköy sınırlarında yer alıyor. Denizle karanın buluştuğu noktada uzanan ve sevimli flamingolara da ev sahipliği yapan dalyanlar, sazlıkları ve bataklıklarındaki onlarca çeşit kuş türüyle de her mevsim kartpostal güzelliğinde manzaralar sunuyor. Özellikle bahar aylarında ülkemizin her yerinden fotoğrafçılık gezilerinin düzenlendiği Büyük Menderes Dalyanları’nın kıyılarındaki balıkçı sandallarının tablo güzelliğinde fotoğraflarını çekebilir, sandal gezileriyle bölgenin büyülü güzelliğini keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

55- Koca Reis Plajı

Koca Reis Sitesi'nin hemen önünden uzanan ve sığ deniziyle aileler için ideal olan Koca Reis Plajı’na Didim merkezinden 10-15 dakikalık kısa bir minibüs yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Altın renkli ince kumlarla süslü geniş bir sahile sahip plajda su sporu olanaklarından güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz tesislere, kafelerden otellere kadar her türlü olanağı bulabilirsiniz. Duş, otopark ve soyunma kabini gibi imkanlar da sağlanan Koca Reis Plajı’ndan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

56- Poseidon Sunağı

Didim’in en batı ucunda etkileyici bir manzara sunan Poseidon Sunağı, hem doğa yürüyüşleri hem de bisiklet gezilerinin sevilen mola noktalarından biri. Yunan deniz tanrısı Poseidon adına denize hakim bir konumda inşa edilen sunak, 20 metre uzunluk ve 11 metre genişliğe sahip. Poseidon Sunağı, gün doğumu ve gün batımı manzaraları izlemek için de Didim’de gidebileceğiniz en özel noktalardan biri. Issız ve sessiz atmosferinde kalabalıklarda uzakta denizin tadını çıkarabileceğiniz Poseidon Sunağı’na tekne gezileriyle de ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

57- Serçin Ekoturizm Merkezi

Bafa Gölü rekreasyon alanı kapsamında hizmet veren Serçin Ekoturizm Merkezi, yüzlerce çeşit kuş türü ve vahşi yaşam zenginliğiyle Türkiye’nin en özel doğa koruma alanlarından biri olan Bafa Gölü’nün en güzel manzaralarını size sunacak. Seyir teraslarından Didim gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz merkezin yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarında el değmemiş güzelliklerin arasında dinlendirici bir gün yaşayabilirsiniz. Serçin Ekoturizm Merkezi’nde özellikle kuşların göç dönemlerinde düzenlenen rehberli kuş gözlem turlarına katılarak da temiz havada yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

58- Didim Özgürlük Parkı

Keyifli akşam yürüyüşleri yapabileceğiniz ve serin deniz havasının tadını çıkarabileceğiniz sevilen bir gezi alanı olan Özgürlük Parkı, Mavişehir beldesinde Kıray Caddesi üzerinde yer alıyor. Didim merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta bulunan, toplu taşıma araçları ve bisikletlerle kolayca ulaşabileceğiniz Özgürlük Parkı; sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, spor sahalarıyla özellikle yaz akşamları yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Konum Linki

59- Gülkent Sahil Plajı

Didim ile Akbük beldesi arasında uzanan Gülkent Sahil Plajı, altın kumlu uzun sahiliyle çok sevilen denize girme alanlarından biri. Saplı Ada manzaraları eşliğinde masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz plaj, turizm olanakları açısından da oldukça gelişmiş durumda. Çevresinde her bütçeye uygun oteller, restoranlar ve kafelerin hizmet verdiği Gülkent Sahil Plajı’nın çevresinde sıralanan çay bahçelerinde büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde küçük molalar vererek de tertemiz deniz havasında yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

60- Çamlıköy Sahili

Didim’den sadece 30 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Çamlıköy Sahili, Akbük’ün hemen güneyinde Çamlıköy sitesinin önünde keyifli bir deniz günü sunuyor. Bölgenin diğer plajlarına göre yaz aylarında oldukça sakin olan ve kafelerle süslü sahili yoluyla ilgi gören Çamlıköy’de tüm gün tertemiz denizde yüzdükten sonra dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkabilir veya bir çay bahçesinde mola vererek dinlenebilirsiniz. Aile pansiyonlarından apart otellere kadar çeşitli konaklama seçenekleri de bulabileceğiniz Çamlıköy’de hem yaz tatili yapabilir hem de günübirlik bir gezi yaparak sakin bir ortada denizin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Didim'de gezilecek yerler listemiz sona erdi. Didim gezinizden sonra Kuşadası'nda gezilecek yerler yazımızı okuyup yeni seyahat planınızı yapabilirsiniz.


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar