Dünya üzerinde Avrupa'dan Amerika'ya, Asya'dan Avustralya kıtasına kadar farklı kıta ve bölgelerde herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken sayısız güzellik var. Ancak bunların bazıları yok olma tehdidi altında ve elini çabuk tutmayanlar için buraları görmek kısa süre sonra sadece hayalden ibaret olabilir. Henüz yok olmadan görmeniz gereken bu yerler nereler dersiniz?

İçindekiler

1. Küba

Uzun yıllardır ekonomik ambargo altında olan Küba adeta kapalı bir kutu gibiydi. Ülkenin kendine has kültürü, puroları, eski tip arabalarıyla burası her gün hızla değişen dünyanın dışında bir vahayı andırıyordu adeta. Ancak zaman içinde ambargonun kaldırılması ile bir süre sonra Küba tamamen dünyaya açılacak. Elbette bu durum ülkenin sadece ekonomisini değil, kültürel ve sosyal yaşamını da tamamen değiştirecek. Değişim tam olarak Küba'yı etkisi altına almadan önce Havana'nın eski ama bir o kadar renkli sokaklarını keşfetmek isterseniz acele edin. İhtiyacınız olan tek şey şehre en uygun Küba uçak bileti.

Küba

Uçak Bileti

2. Tibet

Çin'in özellikle son yıllarda adı en çok duyulan bölgelerinden biri olan Tibet, her biri baştan çıkarıcı manzaralara sahip dağları ve muhteşem doğası ile özellikle modern şehir yaşamından kaçmak isteyenlerin tercihi. Tibet'in bu kadar popüler olmasının bir nedeni de yine son yıllarda yazılan kitaplarda da sık sık adının geçmesi olabilir. Burayı görmek istiyorsanız yine acele etmeniz gerek. Nedeni ise Çin hükümetinin gitgide artan baskısı. Günümüzde de bölgeyi ziyaret etmek isteyen yabancılar için zaman zaman güçlükler çıkabiliyor. Gelecekte ise bu zorluklar artabilir ve zamanla burayı görmek birçok kişi için olanaksız hale gelebilir.

Tibet

3. Venedik

Sadece İtalya'nın değil, dünyanın en güzel ve romatik şehirlerinden biri olan Venedik'i görmek isteyenler de acele etmeliler. Çünkü çevresi halihazırda kanallarla çevrili olan şehirde su seviyesi iyice yükselebilir ve şehir zamanla sular altında kalabilir.

Venedik

4. Tac Mahal

Birçok gezgin tarafından dünyanın en güzel anıt mezarı olarak kabul edilen Tac Mahal de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan değerler arasında. Aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen anıt mezarlarından biri olan Tac Mahal'in bu listede yer almasının nedeni ise gitgide artan ziyaretçiler ve yapılan yanlış restorasyonlar olarak gösteriliyor. 

Tac Mahal

5. Antarktika

Dünyanın en geniş buzullarına da sahip kutup bölgesi Antarktika'nın zamanla yok olması bir sürpriz değil. Küresel ısınmanın gitgide artan etkisi en açık haliyle bu bölgede görülebiliyor. Antarktika'nın buzulları yılın bir bölümünde iyice küçülse de halen görmek mümkün. Ancak uzmanlara göre bu durum fazla uzun sürmeyebilir.

Antarktika

6. Machu Picchu

Peru'nun en çok ziyaretçi çeken yerlerinin başında gelen Machu Picchu'yu görmek isteyenlerin de fazla zaman geçmeden bu planlarını gerçekleştirmeleri iyi olacaktır. Çünkü çok sayıda ziyaretçi nedeniyle buranın da görülmeye diğer birçok bölümü yok olabilir.

Machu Picchu

7. Petra Antik Kenti

Ürdün’ün gözbebeği Petra Antik Kenti de ne yazık ki bulunduğu Orta Doğu coğrafyasında yaşanan karmaşadan ötürü gelecek nesillere aktarılma konusunda tedirginlik yaratan dünya miraslarından. Her ne kadar UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne girerek koruma altına alınmış olsa da kayaların arasında inşa edilen bu eşsiz şehri mutlaka görmelisiniz.

Petra Antik Kenti

8. Pamukkale Travertenleri

Ülkemizde de yok olmaya yüz tutan doğal güzellikler bulunuyor ne yazık ki. Pamukkale Travertenleri de bunlardan biri. Bölgenin kontrolsüz bir şekilde turist akınına uğraması ve turistik ihtiyaçların giderilmesi için başlatılan plansız tesisleşme travertenlerin pamuksu beyaz rengine zarar vermeye başlamış durumda.

Pamukkale Travertenleri

9. Maldivler

Dünya turizminin can damarlarından Maldivler’in 20 yıllık süre zarfında sular altında kalma ihtimali olduğunu biliyor muydunuz? Hint Okyanusu’nun incisi Maldivler’de bulunan 1.200 adacığı sonsuza dek sular altında bırakacak sebep ise küresel iklim değişikliği.

Maldivler

10. Büyük Bariyer Resifi

Greenpeace ve WWF örgütlerinin çabalarıyla korunmaya çalışılan resif bulunduğu okyanusun yük gemilerinin rotasında yer alması sebebiyle yok olma riski taşıyor. Gemilerin kimyasal ve diğer türlü atıklarının okyanusa salınımından ötürü resif canlıları büyük ölçüde zarar görmüş durumda.

Büyük Bariyer Resif

 


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
132 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN